Kommunatlas
Gävleborgs län · Kommunfullmäktige

Kommunfullmäktige 2026–2030 i Söderhamn

Mandatfördelning per parti efter valet 2026 (fastställt 24 september 2026). Totalt 49 mandat. Historik från 1973.

Totalt antal mandat
49
kommunfullmäktige 2026–2030
Störst parti
S
16 mandat (33 % av mandaten)
Rödgröna
22
S+V+MP · 45 %
Borgerliga
17
M+C+L+KD · 35 %

Mandatfördelning 2026–2030 (fastställt 24 september 2026)

S
16 30,6 %
SD
10 19,7 %
M
8 16,1 %
C
6 12,5 %
V
5 9,6 %
KD
3 5,8 %
MP
1 2,2 %

Staplarna och talet visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna.

Totalt 49 mandat · Källa: Valmyndigheten, fastställt 24 september 2026

Partiernas stöd 1973–2026

Andel av kommunfullmäktiges mandat per parti och val.

0 % 18 % 35 % 53 % 70 % 1973197619791982198519881991199419982002200620102014201820222026 Socialdemokraterna 1973: 52,9 % Socialdemokraterna 1976: 56,9 % Socialdemokraterna 1979: 60,8 % Socialdemokraterna 1982: 62,7 % Socialdemokraterna 1985: 58,8 % Socialdemokraterna 1988: 54,9 % Socialdemokraterna 1991: 47,1 % Socialdemokraterna 1994: 54,9 % Socialdemokraterna 1998: 43,1 % Socialdemokraterna 2002: 33,3 % Socialdemokraterna 2006: 40,8 % Socialdemokraterna 2010: 40,8 % Socialdemokraterna 2014: 36,7 % Socialdemokraterna 2018: 28,6 % Socialdemokraterna 2022: 30,6 % Socialdemokraterna 2026: 32,7 % Moderaterna 1973: 7,8 % Moderaterna 1976: 5,9 % Moderaterna 1979: 7,8 % Moderaterna 1982: 9,8 % Moderaterna 1985: 11,8 % Moderaterna 1988: 7,8 % Moderaterna 1991: 11,8 % Moderaterna 1994: 11,8 % Moderaterna 1998: 11,8 % Moderaterna 2002: 7,8 % Moderaterna 2006: 10,2 % Moderaterna 2010: 14,3 % Moderaterna 2014: 10,2 % Moderaterna 2018: 14,3 % Moderaterna 2022: 16,3 % Moderaterna 2026: 16,3 % Centerpartiet 1973: 23,5 % Centerpartiet 1976: 21,6 % Centerpartiet 1979: 17,6 % Centerpartiet 1982: 17,6 % Centerpartiet 1985: 13,7 % Centerpartiet 1988: 13,7 % Centerpartiet 1991: 13,7 % Centerpartiet 1994: 11,8 % Centerpartiet 1998: 11,8 % Centerpartiet 2002: 21,6 % Centerpartiet 2006: 20,4 % Centerpartiet 2010: 14,3 % Centerpartiet 2014: 14,3 % Centerpartiet 2018: 22,4 % Centerpartiet 2022: 16,3 % Centerpartiet 2026: 12,2 % Vänsterpartiet 1973: 11,8 % Vänsterpartiet 1976: 9,8 % Vänsterpartiet 1979: 7,8 % Vänsterpartiet 1982: 7,8 % Vänsterpartiet 1985: 7,8 % Vänsterpartiet 1988: 11,8 % Vänsterpartiet 1991: 9,8 % Vänsterpartiet 1994: 11,8 % Vänsterpartiet 1998: 21,6 % Vänsterpartiet 2002: 19,6 % Vänsterpartiet 2006: 10,2 % Vänsterpartiet 2010: 6,1 % Vänsterpartiet 2014: 8,2 % Vänsterpartiet 2018: 8,2 % Vänsterpartiet 2022: 8,2 % Vänsterpartiet 2026: 10,2 % Liberalerna 1973: 3,9 % Liberalerna 1976: 5,9 % Liberalerna 1979: 5,9 % Liberalerna 1982: 2,0 % Liberalerna 1985: 7,8 % Liberalerna 1988: 7,8 % Liberalerna 1991: 7,8 % Liberalerna 1994: 3,9 % Liberalerna 1998: 2,0 % Liberalerna 2002: 7,8 % Liberalerna 2006: 4,1 % Liberalerna 2010: 4,1 % Liberalerna 2014: 4,1 % Liberalerna 2018: 4,1 % Liberalerna 2022: 2,0 % Liberalerna 2026: 0,0 % Kristdemokraterna 1973: 0,0 % Kristdemokraterna 1976: 0,0 % Kristdemokraterna 1979: 0,0 % Kristdemokraterna 1982: 0,0 % Kristdemokraterna 1985: 0,0 % Kristdemokraterna 1988: 0,0 % Kristdemokraterna 1991: 3,9 % Kristdemokraterna 1994: 0,0 % Kristdemokraterna 1998: 5,9 % Kristdemokraterna 2002: 5,9 % Kristdemokraterna 2006: 4,1 % Kristdemokraterna 2010: 2,0 % Kristdemokraterna 2014: 2,0 % Kristdemokraterna 2018: 4,1 % Kristdemokraterna 2022: 6,1 % Kristdemokraterna 2026: 6,1 % Miljöpartiet 1973: 0,0 % Miljöpartiet 1976: 0,0 % Miljöpartiet 1979: 0,0 % Miljöpartiet 1982: 0,0 % Miljöpartiet 1985: 0,0 % Miljöpartiet 1988: 3,9 % Miljöpartiet 1991: 2,0 % Miljöpartiet 1994: 5,9 % Miljöpartiet 1998: 3,9 % Miljöpartiet 2002: 3,9 % Miljöpartiet 2006: 2,0 % Miljöpartiet 2010: 4,1 % Miljöpartiet 2014: 4,1 % Miljöpartiet 2018: 2,0 % Miljöpartiet 2022: 0,0 % Miljöpartiet 2026: 2,0 % Sverigedemokraterna 1973: 0,0 % Sverigedemokraterna 1976: 0,0 % Sverigedemokraterna 1979: 0,0 % Sverigedemokraterna 1982: 0,0 % Sverigedemokraterna 1985: 0,0 % Sverigedemokraterna 1988: 0,0 % Sverigedemokraterna 1991: 0,0 % Sverigedemokraterna 1994: 0,0 % Sverigedemokraterna 1998: 0,0 % Sverigedemokraterna 2002: 0,0 % Sverigedemokraterna 2006: 4,1 % Sverigedemokraterna 2010: 12,2 % Sverigedemokraterna 2014: 16,3 % Sverigedemokraterna 2018: 16,3 % Sverigedemokraterna 2022: 20,4 % Sverigedemokraterna 2026: 20,4 % S – Socialdemokraterna M – Moderaterna C – Centerpartiet V – Vänsterpartiet L – Liberalerna KD – Kristdemokraterna MP – Miljöpartiet SD – Sverigedemokraterna

Heldragna linjer = storpartier (S, M, V) · Streckade = övriga partier · Exakta siffror i tabellen nedan · Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 24 september 2026)

Historiktabell 2002–2026

Parti 2002200620102014201820222026
Socialdemokraterna S 17 20 20 18 14 15 16
Moderaterna M 4 5 7 5 7 8 8
Sverigedemokraterna SD — 2 6 8 8 10 10
Centerpartiet C 11 10 7 7 11 8 6
Vänsterpartiet V 10 5 3 4 4 4 5
Liberalerna L 4 2 2 2 2 1 —
Miljöpartiet MP 2 1 2 2 1 — 1
Kristdemokraterna KD 3 2 1 1 2 3 3
Övriga partier Övr. — 2 1 2 — — —
Totalt 51494949494949

Antal mandat per parti. Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 24 september 2026).

Valdeltagande och representation

Valdeltagandet i Söderhamns senaste kommunalval 2026 var 81,5 % — rikssnittet är 82,3 %. Löpande siffror per valtyp, till skillnad från mandatfördelningen ovan som mäter partiernas styrka.

Valdeltagande, senaste kommunalvalet

2026

81,5 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste kommunalvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

0,9 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Delad plats 180 av 290 kommuner

Plats 5 av 10 kommuner i Gävleborgs län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401

Valdeltagande, senaste riksdagsvalet

2026

82,7 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste riksdagsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

2,2 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 229 av 290 kommuner

Plats 7 av 10 kommuner i Gävleborgs län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403

Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet

2024

48,3 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste europaparlamentsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100.

5,1 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 163 av 290 kommuner

Plats 1 av 10 kommuner i Gävleborgs län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404

Kvinnor i kommunfullmäktige

2022

39,0 %

Definition enligt Kolada: Kvinnliga ledamöter i kommunfullmäktige dividerat med antal ledamöter i kommunfullmäktige totalt, multiplicerat med 100. Statistiken tas bara fram vart fjärde år men i Kolada publiceras den förutom mätåret T även på år T+1, T+2 och T+3.

4,0 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Delad plats 211 av 290 kommuner

Delad plats 8 av 10 kommuner i Gävleborgs län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815

Källor: Valdeltagande och representation
  • Valdeltagande, senaste kommunalvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401.
  • Valdeltagande, senaste riksdagsvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403.
  • Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404, 2024.
  • Kvinnor i kommunfullmäktige: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815, 2022.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Val 2026 i Söderhamn

Valet hölls
Söndag 13 september 2026
Valet 2022
S störst med 15 av 49 mandat
Valresultat 2026
S störst med 16 av 49 mandat Fastställt 24 september 2026

Se valresultat i Söderhamn för förändring per parti och valdeltagande, eller Valresultat 2026 för alla 290 kommuner.

Vanliga frågor

Vilket parti fick flest mandat i Söderhamn kommunfullmäktige 2026?

Socialdemokraterna fick flest mandat i Söderhamn i valet 2026 med totalt 16 mandat av 49 möjliga. Status: fastställt 24 september 2026.

Hur länge har Socialdemokraterna dominerat i Söderhamn?

Socialdemokraternas historiska toppnotering i Söderhamn var 62,7 % av mandaten (1982). I senaste valet 2026 fick partiet 32,7 % av mandaten.

När är nästa kommunval i Söderhamn?

Kommunvalet i Söderhamn hölls den 13 september 2026, och den nya mandatperioden gäller 2026–2030. Resultatet i Söderhamn är fastställt av länsstyrelsen 24 september 2026. Mandat och röstandelar är från den slutliga räkningen. Nästa ordinarie kommunval hålls i september 2030.

Hur högt är valdeltagandet i Söderhamn?

Valdeltagandet i senaste kommunalvalet i Söderhamn var 81,5 % (2026). Rikssnittet är 82,3 % — högre än i Söderhamn.

För information om enskilda ledamöter och nämnder, besök Söderhamn kommuns officiella webbplats .

Nästa kommunval: 13 september 2026. Data uppdateras när SCB publicerar resultat, vanligtvis i november 2026.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.