Jämförelse · Östergötlands län
Mjölby vs Ödeshög — vilket är bäst att bo i? Mjölby har 28 823 invånare och Ödeshög har 5 221 (2025). Båda kommunerna ligger i Östergötlands län. Av 47 jämförbara nyckeltal har Mjölby ett bättre värde på 27 och Ödeshög på 18.
Mjölby
27
nyckeltal i topp
vs 2 lika
Ödeshög
18
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Mjölby jämfört med Ödeshög, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Ödeshög
Riket
Folkmängd jämförs ej 28 823 5 221 10 605 529 Befolkningsförändring 0,4 % −0,3 % 0,2 % Medelålder 42,6 år 46,8 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 22,1 % 29,1 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 23,7 % 20,8 % 22,4 % Andel utrikes födda 13,2 % 11,3 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Mjölby jämfört med Ödeshög, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Ödeshög
Riket
Meritvärde åk 9 206,2 poäng 223,3 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 207,3 poäng 223,3 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 77,1 % 78,8 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 63,5 % 71,2 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,3 elever/lärare 11,3 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 176 208 kr 216 914 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,1 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Mjölby jämfört med Ödeshög, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Ödeshög
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,0 år
★
(bättre värde) 79,8 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 10,5 dagar
★
(bättre värde) 10,8 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 9,4 %
★
(bättre värde) 9,8 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 94,0 %
★
(bättre värde) 89,7 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 68,9 % – 71,0 % Dagligrökare, andel 4,8 % – 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 59,6 % – 66,1 %
Trygghet Trygghet — Mjölby jämfört med Ödeshög, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Ödeshög
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 79,9 % – 79,4 % Anmälda brott 9 997 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 10 633 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Mjölby jämfört med Ödeshög, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Ödeshög
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 5,8 % 5,3 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,9 % 3,0 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 404 600 kr
★
(bättre värde) 381 600 kr 401 400 kr Nystartade företag 9,4 per 1 000 inv. 10,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 84,3 % 84,6 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 75,3 index (0–100) – – Utpendling, andel 44,6 % 46,4 % – Inpendling, andel 43,3 % 24,6 % –
Boende Boende — Mjölby jämfört med Ödeshög, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Ödeshög
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 1,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 1,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,8 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 11,9 %
★
(bättre värde) 13,3 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 77,44 kr/kvm
★
(bättre värde) 116,59 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 37,31 kr/kvm
★
(bättre värde) 49,27 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 117 kr/kvm
★
(bättre värde) 132 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 210 kr/kvm
★
(bättre värde) 281 kr/kvm – Fastighetspris småhus 22 273 kr/kvm 11 807 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 15 111 kr/kvm 1 884 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 15 527 kr/kvm 12 792 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 179,8 per 1 000 inv. 134,6 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 75,3 per 1 000 inv. 5,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 234,9 per 1 000 inv. 357,4 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 490,0 per 1 000 inv. 497,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 46,0 kvm/inv 53,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 3,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,8 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 4,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 1,7 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 3,1 % −2,2 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 29 050 5 135 10 633 801 Mediannettoinkomst 305 600 kr/inv.
★
(bättre värde) 281 100 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 17,3 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Mjölby jämfört med Ödeshög, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Ödeshög
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 84,2 %
★
(bättre värde) 83,4 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,4 %
★
(bättre värde) 86,2 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 48,7 % 52,7 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 44,0 % 37,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Mjölby jämfört med Ödeshög, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Ödeshög
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 6,2 % 4,1 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Mjölby jämfört med Ödeshög, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Ödeshög
Riket
Cykelväg per invånare 3,70 m/inv
★
(bättre värde) 2,59 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,8 %
★
(bättre värde) 95,3 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 46,5 % 48,9 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Mjölby jämfört med Ödeshög, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Ödeshög
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,6 % 7,9 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,9 % 3,8 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,9 % 11,4 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Mjölby har lägre kommunalskatt (33,45 %) jämfört med Ödeshög (33,95 %), en skillnad på 0,50 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Ödeshög (223,3 poäng) 17,1 poäng högre än Mjölby (206,2 poäng). Medianinkomsten är 6 % högre i Mjölby (404 600 kr) än i Ödeshög (381 600 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Mjölby eller flytta till Ödeshög .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Mjölby eller Ödeshög? Den totala kommunala skattesatsen är 33,45 % i Mjölby och 33,95 % i Ödeshög (2026). Mjölby har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,50 procentenheter motsvarar ungefär 110 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Mjölby eller Ödeshög? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 206,2 poäng i Mjölby och 223,3 poäng i Ödeshög (2026). Ödeshög har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 17,1 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Mjölby eller Ödeshög? Mjölby har 28 823 invånare och Ödeshög har 5 221 (2025). Mjölby är alltså den större av de två kommunerna. Mjölby har ungefär 5,5 gånger fler invånare än Ödeshög. Medianinkomsten (20–64 år) är 404 600 kr i Mjölby och 381 600 kr i Ödeshög per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.