Kommunatlas
Jämförelse · Stockholms län

Huddinge vs Järfälla — vilket är bäst att bo i?

Huddinge har 114 686 invånare och Järfälla har 90 180 (2025). Båda kommunerna ligger i Stockholms län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Huddinge ett bättre värde på 35 och Järfälla på 20.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Huddinge jämfört med Järfälla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Huddinge Järfälla Riket
Folkmängd jämförs ej 114 686 90 180 10 605 529
Befolkningsförändring 0,3 % 1,4 % 0,2 %
Medelålder 39,2 år 39,4 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 14,8 % 15,9 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 25,9 % 24,1 % 22,4 %
Andel utrikes födda 31,5 % 37,0 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Huddinge jämfört med Järfälla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Huddinge Järfälla Riket
Kommunal skattesats 31,71 % 31,52 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 3 199 kr/inv. 3 862 kr/inv. (bättre värde) 3 327 kr/inv.
Soliditet 39,7 % (bättre värde) 30,0 % 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 65 549 kr/inv. 61 814 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Huddinge jämfört med Järfälla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Huddinge Järfälla Riket
Meritvärde åk 9 243,8 poäng (bättre värde) 229,0 poäng 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 247,8 poäng (bättre värde) 233,2 poäng 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 87,3 % (bättre värde) 85,6 % 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 78,5 % (bättre värde) 70,1 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 13,6 elever/lärare (bättre värde) 14,3 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 211 437 kr 185 171 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,4 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,7 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Huddinge jämfört med Järfälla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Huddinge Järfälla Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 80 % 80 % 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 80 % (bättre värde) 79 % 79 %
Väntetid till äldreboende 13 dagar (bättre värde) 73 dagar

Hälsa

Hälsa — Huddinge jämfört med Järfälla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Huddinge Järfälla Riket
Medellivslängd 82,4 år 82,6 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 8,1 dagar (bättre värde) 9,6 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 11,6 % 11,2 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 92,4 % (bättre värde) 88,3 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 71,4 % (bättre värde) 71,0 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 6,7 % 5,0 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 62,2 % (bättre värde) 58,8 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Huddinge jämfört med Järfälla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Huddinge Järfälla Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 21,6 % (bättre värde) 31,0 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,3 % 4,2 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Huddinge jämfört med Järfälla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Huddinge Järfälla Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 69,4 % (bättre värde) 65,5 % 79,4 %
Anmälda brott 11 838 per 100 000 inv. (bättre värde) 15 104 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Huddinge jämfört med Järfälla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Huddinge Järfälla Riket
Arbetslöshet 20–64 år 5,6 % (bättre värde) 6,4 % 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,1 % (bättre värde) 3,9 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 421 300 kr (bättre värde) 405 500 kr 401 400 kr
Nystartade företag 12,1 per 1 000 inv. 12,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 79,9 % 80,4 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 78,8 index (0–100) (bättre värde) 77,2 index (0–100)
Utpendling, andel 74,5 % 72,7 %
Inpendling, andel 68,9 % 59,5 %

Miljö

Miljö — Huddinge jämfört med Järfälla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Huddinge Järfälla Riket
Insamlat kommunalt avfall 296 kg/inv (bättre värde) 355 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 31 % 47 % (bättre värde)
Andel elbilar 9,3 % (bättre värde) 8,4 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 1,22 ton CO2-ekv/inv 1,01 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Huddinge jämfört med Järfälla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Huddinge Järfälla Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 2,9 per 1 000 inv. 6,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 1,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,4 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 22,9 % 20,6 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 61,75 kr/kvm (bättre värde) 90,08 kr/kvm
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 25 kr/år 20 kr/år (bättre värde)
Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm (bättre värde) 135 kr/kvm
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 226 kr/kvm (bättre värde) 227 kr/kvm
Fastighetspris småhus 49 992 kr/kvm 40 976 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 35 493 kr/kvm 29 867 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 51 790 kr/kvm 36 595 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 133,9 per 1 000 inv. 153,5 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 128,7 per 1 000 inv. 185,8 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 158,1 per 1 000 inv. 111,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 420,7 per 1 000 inv. 450,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 37,0 kvm/inv 36,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 3,8 per 1 000 inv. 6,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 12,3 per 1 000 inv. 17,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 1,3 % 11,0 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 114 166 93 468 10 633 801
Mediannettoinkomst 333 900 kr/inv. (bättre värde) 325 700 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 26,2 per 100 000 inv. (bättre värde) 29,9 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 133 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Huddinge jämfört med Järfälla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Huddinge Järfälla Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 74,0 % 74,0 % 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 82,0 % (bättre värde) 81,0 % 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 53,4 % (bättre värde) 49,6 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 46,0 % 46,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Huddinge jämfört med Järfälla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Huddinge Järfälla Riket
Elever i kulturskola, andel 6,5 % 7,0 % (bättre värde)
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 955 kr/elev (bättre värde) 2 507 kr/elev 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 3,73 lån/inv (bättre värde) 3,23 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Huddinge jämfört med Järfälla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Huddinge Järfälla Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 58,6 % (bättre värde) 53,7 % 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Huddinge jämfört med Järfälla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Huddinge Järfälla Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,2 % (bättre värde) 4,8 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Huddinge jämfört med Järfälla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Huddinge Järfälla Riket
Cykelväg per invånare 2,02 m/inv 2,29 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % 100,0 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 94,4 % 97,1 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Huddinge jämfört med Järfälla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Huddinge Järfälla Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,3 % 8,9 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,7 % 3,3 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 2,8 % 4,0 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Huddinge jämfört med Järfälla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Huddinge Järfälla Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 52,0 % (bättre värde) 50,8 % 48,5 %

Sammanfattning

Huddinge och Järfälla har nästan identisk kommunalskatt (31,71 % respektive 31,52 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Huddinge (243,8 poäng) 14,8 poäng högre än Järfälla (229,0 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Huddinge eller flytta till Järfälla.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Huddinge eller Järfälla?

Den totala kommunala skattesatsen är 31,71 % i Huddinge och 31,52 % i Järfälla (2026). Järfälla har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,19 procentenheter motsvarar i storleksordningen 67 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Huddinge eller Järfälla?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 243,8 poäng i Huddinge och 229,0 poäng i Järfälla (2025). Huddinge har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 14,8 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Huddinge eller Järfälla?

Huddinge har 114 686 invånare och Järfälla har 90 180 (2025). Huddinge är alltså den största av de två kommunerna. Huddinge har ungefär 1,3 gånger fler invånare än Järfälla. Medianinkomsten (20–64 år) är 421 300 kr i Huddinge och 405 500 kr i Järfälla per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare