Jämförelse · Dalarnas län
Älvdalen vs Orsa — vilket är bäst att bo i? Älvdalen har 6 831 invånare och Orsa har 6 902 (2025). Båda kommunerna ligger i Dalarnas län. Av 53 jämförbara nyckeltal har Älvdalen ett bättre värde på 30 och Orsa på 21.
Älvdalen
30
nyckeltal i topp
vs 2 lika
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Älvdalen jämfört med Orsa, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvdalen Orsa
Riket
Folkmängd jämförs ej 6 831 6 902 10 605 529 Befolkningsförändring −0,7 % 0,7 % 0,2 % Medelålder 48,0 år 47,0 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 30,3 % 28,9 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 19,0 % 18,8 % 22,4 % Andel utrikes födda 9,9 % 11,5 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Älvdalen jämfört med Orsa, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvdalen Orsa
Riket
Meritvärde åk 9 216,5 poäng
★
(bättre värde) 212,3 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 217,5 poäng
★
(bättre värde) 213,6 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 88,1 %
★
(bättre värde) 84,3 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 72,6 %
★
(bättre värde) 68,6 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 7,3 elever/lärare
★
(bättre värde) 10,4 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 204 152 kr 196 069 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,6 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,4 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Älvdalen jämfört med Orsa, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvdalen Orsa
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,6 år 82,0 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 14,8 dagar
★
(bättre värde) 21,3 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 11,3 %
★
(bättre värde) 14,3 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 95,6 % 96,5 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 64,0 % 64,1 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 7,8 % 6,4 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 60,8 %
★
(bättre värde) 57,7 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Älvdalen jämfört med Orsa, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvdalen Orsa
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 95,5 %
★
(bättre värde) 86,1 % 79,4 % Anmälda brott 7 555 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 9 496 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Älvdalen jämfört med Orsa, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvdalen Orsa
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,5 %
★
(bättre värde) 4,8 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,3 % 3,1 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 374 900 kr
★
(bättre värde) 363 300 kr 401 400 kr Nystartade företag 12,6 per 1 000 inv. 12,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,7 %
★
(bättre värde) 83,1 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) – 71,5 index (0–100) – Utpendling, andel 21,9 % 48,1 % – Inpendling, andel 15,0 % 25,7 % –
Boende Boende — Älvdalen jämfört med Orsa, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvdalen Orsa
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 2,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,4 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 14,3 %
★
(bättre värde) 16,3 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 164,15 kr/kvm
★
(bättre värde) 165,01 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 43,52 kr/kvm 31,41 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 111 kr/kvm 111 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 314 kr/kvm 277 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 19 602 kr/kvm 16 712 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 31 402 kr/kvm 9 324 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 30 547 kr/kvm 26 761 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 141,9 per 1 000 inv. 179,1 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 74,8 per 1 000 inv. 38,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 390,4 per 1 000 inv. 331,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 607,4 per 1 000 inv. 548,5 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 49,0 kvm/inv 50,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 2,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,4 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 5,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 5,2 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −2,9 % 0,4 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 6 595 6 875 10 633 801 Mediannettoinkomst 277 700 kr/inv.
★
(bättre värde) 270 000 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 0,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 14,5 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Älvdalen jämfört med Orsa, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvdalen Orsa
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 81,3 % 81,7 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,3 %
★
(bättre värde) 83,2 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 43,3 % 50,1 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 40,0 % 42,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Älvdalen jämfört med Orsa, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvdalen Orsa
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,1 % 4,0 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Älvdalen jämfört med Orsa, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvdalen Orsa
Riket
Cykelväg per invånare 0,78 m/inv 2,00 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 97,8 % 98,2 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 64,4 % 77,0 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Älvdalen jämfört med Orsa, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvdalen Orsa
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 8,0 %
★
(bättre värde) 6,8 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,1 % 4,2 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 11,5 %
★
(bättre värde) 10,9 % 9,0 %
Sammanfattning Orsa har lägre kommunalskatt (34,30 %) jämfört med Älvdalen (34,77 %), en skillnad på 0,47 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Älvdalen (216,5 poäng) 4,2 poäng högre än Orsa (212,3 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Älvdalen eller flytta till Orsa .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Älvdalen eller Orsa? Den totala kommunala skattesatsen är 34,77 % i Älvdalen och 34,30 % i Orsa (2026). Orsa har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,47 procentenheter motsvarar ungefär 100 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Älvdalen eller Orsa? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 216,5 poäng i Älvdalen och 212,3 poäng i Orsa (2026). Älvdalen har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 4,2 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Älvdalen eller Orsa? Älvdalen har 6 831 invånare och Orsa har 6 902 (2025). Orsa är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 374 900 kr i Älvdalen och 363 300 kr i Orsa per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.