Kommunatlas
Jämförelse · Skåne län

Höganäs vs Staffanstorp — vilket är bäst att bo i?

Höganäs har 28 489 invånare och Staffanstorp har 27 482 (2025). Båda kommunerna ligger i Skåne län. Av 52 jämförbara nyckeltal har Staffanstorp ett bättre värde på 30 och Höganäs på 21.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Höganäs jämfört med Staffanstorp, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Höganäs Staffanstorp Riket
Folkmängd jämförs ej 28 489 27 482 10 605 529
Befolkningsförändring 0,2 % 0,7 % 0,2 %
Medelålder 46,3 år 40,4 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 27,8 % 17,7 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 22,4 % 28,5 % 22,4 %
Andel utrikes födda 14,3 % 16,4 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Höganäs jämfört med Staffanstorp, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Höganäs Staffanstorp Riket
Kommunal skattesats 30,91 % 30,12 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 4 355 kr/inv. (bättre värde) 2 059 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 62,4 % (bättre värde) 47,2 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 62 110 kr/inv. 63 795 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Höganäs jämfört med Staffanstorp, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Höganäs Staffanstorp Riket
Meritvärde åk 9 242,4 poäng (bättre värde) 240,7 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 242,9 poäng (bättre värde) 240,8 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 89,1 % 92,1 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 83,3 % (bättre värde) 81,1 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 12,4 elever/lärare 11,7 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 179 082 kr 185 567 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 6,0 barn/årsarbetare 5,5 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Höganäs jämfört med Staffanstorp, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Höganäs Staffanstorp Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 79,1 % (bättre värde) 77,5 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 89 % (bättre värde) 86 % 79 %
Väntetid till äldreboende 94 dagar 31 dagar (bättre värde) –

Hälsa

Hälsa — Höganäs jämfört med Staffanstorp, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Höganäs Staffanstorp Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,9 år (bättre värde) 82,6 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 8,9 dagar 8,2 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 9,5 % 9,1 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 95,8 % 97,5 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 71,0 % 75,6 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 5,3 % 3,8 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 68,3 % 70,1 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Höganäs jämfört med Staffanstorp, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Höganäs Staffanstorp Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 26,1 % 31,2 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 2,8 % 2,3 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Höganäs jämfört med Staffanstorp, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Höganäs Staffanstorp Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 85,8 % (2024) 85,6 % (2025) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 6 985 per 100 000 inv. (bättre värde) 7 863 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Höganäs jämfört med Staffanstorp, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Höganäs Staffanstorp Riket
Arbetslöshet 18–65 år 5,6 % 5,4 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,7 % (bättre värde) 3,8 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 422 500 kr 453 900 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 15,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 9,5 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 83,3 % 86,7 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 89,5 index (0–100) – –
Utpendling, andel 52,8 % 78,4 % –
Inpendling, andel 32,0 % 62,5 % –

Miljö

Miljö — Höganäs jämfört med Staffanstorp, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Höganäs Staffanstorp Riket
Insamlat kommunalt avfall 474 kg/inv (bättre värde) 550 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 30 % (bättre värde) 4 % –
Andel elbilar 7,9 % 8,7 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 7,12 ton CO2-ekv/inv 2,94 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Höganäs jämfört med Staffanstorp, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Höganäs Staffanstorp Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 2,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,9 per 1 000 inv. 2,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 11,3 % 9,6 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 63,02 kr/kvm 53,49 kr/kvm (bättre värde) –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 14,16 kr/kvm (bättre värde) 19,91 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm 130 kr/kvm (bättre värde) –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 203 kr/kvm (bättre värde) 268 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 34 540 kr/kvm 33 835 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 27 137 kr/kvm 27 016 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 43 289 kr/kvm 27 783 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 137,8 per 1 000 inv. 92,1 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 45,6 per 1 000 inv. 81,4 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 267,1 per 1 000 inv. 234,0 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 450,5 per 1 000 inv. 407,5 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 49,0 kvm/inv 44,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 3,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,1 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 7,0 per 1 000 inv. 10,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 4,9 % 6,2 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 29 124 28 380 10 633 801
Mediannettoinkomst 328 400 kr/inv. 359 100 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 21,1 per 100 000 inv. 3,6 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 239 kr/inv. 5 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Höganäs jämfört med Staffanstorp, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Höganäs Staffanstorp Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 85,2 % 86,7 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 87,5 % 88,5 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 59,6 % (bättre värde) 56,0 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 41,0 % 39,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Höganäs jämfört med Staffanstorp, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Höganäs Staffanstorp Riket
Elever i kulturskola, andel – 11,0 % –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 515 kr/elev (2020) 2 446 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 9,20 lån/inv (bättre värde) 5,57 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Höganäs jämfört med Staffanstorp, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Höganäs Staffanstorp Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 85,5 % (2024) 69,9 % (2025) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Höganäs jämfört med Staffanstorp, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Höganäs Staffanstorp Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,7 % (bättre värde) 4,9 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Höganäs jämfört med Staffanstorp, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Höganäs Staffanstorp Riket
Cykelväg per invånare 3,87 m/inv 4,77 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % 100,0 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 77,2 % 79,7 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Höganäs jämfört med Staffanstorp, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Höganäs Staffanstorp Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,0 % 5,3 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,0 % 4,7 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 6,6 % (bättre värde) 5,6 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Höganäs jämfört med Staffanstorp, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Höganäs Staffanstorp Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 49,3 % 55,9 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Staffanstorp har lägre kommunalskatt (30,12 %) jämfört med Höganäs (30,91 %), en skillnad på 0,79 procentenheter. Medianinkomsten är 7 % högre i Staffanstorp (453 900 kr) än i Höganäs (422 500 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Höganäs eller flytta till Staffanstorp.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Höganäs eller Staffanstorp?

Den totala kommunala skattesatsen är 30,91 % i Höganäs och 30,12 % i Staffanstorp (2026). Staffanstorp har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,79 procentenheter motsvarar ungefär 170 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Höganäs eller Staffanstorp?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 242,4 poäng i Höganäs och 240,7 poäng i Staffanstorp (2026). Höganäs har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 1,7 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Höganäs eller Staffanstorp?

Höganäs har 28 489 invånare och Staffanstorp har 27 482 (2025). Höganäs är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 422 500 kr i Höganäs och 453 900 kr i Staffanstorp per år. Källa: Kolada.

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2020–2026. Jämförelsen omfattar 52 jämförbara nyckeltal mellan Höganäs och Staffanstorp.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.