Jämförelse · Västra Götalands län
Mellerud vs Töreboda — vilket är bäst att bo i? Mellerud har 9 038 invånare och Töreboda har 9 093 (2025). Båda kommunerna ligger i Västra Götalands län. Av 52 jämförbara nyckeltal har Töreboda ett bättre värde på 26 och Mellerud på 24.
Mellerud
24
nyckeltal i topp
vs 2 lika
Töreboda
26
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Mellerud jämfört med Töreboda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mellerud Töreboda
Riket
Folkmängd jämförs ej 9 038 9 093 10 605 529 Befolkningsförändring −0,2 % 0,6 % 0,2 % Medelålder 46,7 år 46,1 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 29,3 % 27,7 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 20,9 % 20,6 % 22,4 % Andel utrikes födda 17,4 % 14,3 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Mellerud jämfört med Töreboda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mellerud Töreboda
Riket
Kommunal skattesats 34,08 % 33,20 %
★
(bättre värde) 32,38 % Årets resultat 3 833 kr/inv.
★
(bättre värde) 1 371 kr/inv. 3 340 kr/inv. Soliditet 45,8 %
★
(bättre värde) 44,8 % 39,3 % Nettokostnad egentlig verksamhet 79 316 kr/inv. 75 833 kr/inv. 69 440 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Mellerud jämfört med Töreboda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mellerud Töreboda
Riket
Meritvärde åk 9 214,8 poäng
★
(bättre värde) 198,3 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 213,9 poäng
★
(bättre värde) 198,4 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 88,2 %
★
(bättre värde) 69,1 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 66,7 %
★
(bättre värde) 58,8 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,2 elever/lärare 9,7 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 173 963 kr 212 659 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,4 barn/årsarbetare 4,6 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Mellerud jämfört med Töreboda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mellerud Töreboda
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,1 år 80,7 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 13,2 dagar
★
(bättre värde) 15,6 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 9,2 %
★
(bättre värde) 14,4 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 92,5 % 95,2 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 65,4 %
★
(bättre värde) 64,9 % 71,0 % Dagligrökare, andel 9,2 % 7,6 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 58,5 % 62,9 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Mellerud jämfört med Töreboda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mellerud Töreboda
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt – 74,3 % (2023) 79,4 % (2025) Anmälda brott 13 201 per 100 000 inv. 10 112 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Mellerud jämfört med Töreboda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mellerud Töreboda
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 6,8 % 6,8 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,9 %
★
(bättre värde) 5,1 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 360 600 kr 367 200 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 10,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 8,1 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 78,6 % 79,0 %
★
(bättre värde) 80,9 % Utpendling, andel 35,4 % 42,0 % – Inpendling, andel 22,0 % 33,8 % –
Boende Boende — Mellerud jämfört med Töreboda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mellerud Töreboda
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 21,3 % 13,8 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 115,34 kr/kvm 101,76 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 39,80 kr/kvm 21,18 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm 113 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 239 kr/kvm 216 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 12 028 kr/kvm 9 751 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 6 176 kr/kvm 5 195 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 15 315 kr/kvm 11 820 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 171,2 per 1 000 inv. 172,9 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 26,0 per 1 000 inv. 50,9 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 331,8 per 1 000 inv. 308,9 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 529,2 per 1 000 inv. 532,7 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 50,0 kvm/inv 50,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 2,0 per 1 000 inv. 3,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −2,9 % −2,0 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 8 819 8 870 10 633 801 Mediannettoinkomst 270 500 kr/inv.
★
(bättre värde) 267 500 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 22,1 per 100 000 inv. 11,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 25 kr/inv. 79 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Mellerud jämfört med Töreboda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mellerud Töreboda
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 81,3 % 81,4 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,2 %
★
(bättre värde) 84,1 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 49,2 %
★
(bättre värde) 47,0 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 45,0 % 45,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Mellerud jämfört med Töreboda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mellerud Töreboda
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,4 %
★
(bättre värde) 7,0 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Mellerud jämfört med Töreboda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mellerud Töreboda
Riket
Cykelväg per invånare 2,85 m/inv 5,52 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,4 %
★
(bättre värde) 97,8 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 65,2 %
★
(bättre värde) 47,4 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Mellerud jämfört med Töreboda, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mellerud Töreboda
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,1 %
★
(bättre värde) 7,0 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,3 % 2,9 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,7 % 9,8 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Töreboda har lägre kommunalskatt (33,20 %) jämfört med Mellerud (34,08 %), en skillnad på 0,88 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Mellerud (214,8 poäng) 16,5 poäng högre än Töreboda (198,3 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Mellerud eller flytta till Töreboda .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Mellerud eller Töreboda? Den totala kommunala skattesatsen är 34,08 % i Mellerud och 33,20 % i Töreboda (2026). Töreboda har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,88 procentenheter motsvarar ungefär 190 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Mellerud eller Töreboda? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 214,8 poäng i Mellerud och 198,3 poäng i Töreboda (2026). Mellerud har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 16,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Mellerud eller Töreboda? Mellerud har 9 038 invånare och Töreboda har 9 093 (2025). Töreboda är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 360 600 kr i Mellerud och 367 200 kr i Töreboda per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.