Kommunatlas
Örebro län · Kommunfullmäktige

Kommunfullmäktige 2026–2030 i Hällefors

Mandatfördelning per parti efter valet 2026 (fastställt 22 september 2026). Totalt 27 mandat. Historik från 1973.

Totalt antal mandat
27
kommunfullmäktige 2026–2030
Delad förstaplats
S/HP
7 mandat (26 % av mandaten)
Rödgröna
11
S+V+MP · 41 %
Borgerliga
7
M+C+L+KD · 26 %

Mandatfördelning 2026–2030 (fastställt 22 september 2026)

S
7 25,2 %
HP
7 28,0 %
M
5 17,9 %
V
3 10,2 %
C
2 8,7 %
SD
2 6,7 %
MP
1 2,4 %

Staplarna och talet visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna.

Totalt 27 mandat · Källa: Valmyndigheten, fastställt 22 september 2026 · Lokala partier: Hälleforspartiet

Partiernas stöd 1973–2026

Andel av kommunfullmäktiges mandat per parti och val.

0 % 18 % 35 % 53 % 70 % 1973197619791982198519881991199419982002200620102014201820222026 Socialdemokraterna 1973: 64,1 % Socialdemokraterna 1976: 61,5 % Socialdemokraterna 1979: 61,5 % Socialdemokraterna 1982: 56,4 % Socialdemokraterna 1985: 53,8 % Socialdemokraterna 1988: 46,2 % Socialdemokraterna 1991: 46,2 % Socialdemokraterna 1994: 48,4 % Socialdemokraterna 1998: 38,7 % Socialdemokraterna 2002: 54,8 % Socialdemokraterna 2006: 48,4 % Socialdemokraterna 2010: 35,5 % Socialdemokraterna 2014: 29,0 % Socialdemokraterna 2018: 29,0 % Socialdemokraterna 2022: 29,0 % Socialdemokraterna 2026: 25,9 % Moderaterna 1973: 5,1 % Moderaterna 1976: 5,1 % Moderaterna 1979: 5,1 % Moderaterna 1982: 10,3 % Moderaterna 1985: 10,3 % Moderaterna 1988: 10,3 % Moderaterna 1991: 12,8 % Moderaterna 1994: 6,5 % Moderaterna 1998: 9,7 % Moderaterna 2002: 6,5 % Moderaterna 2006: 12,9 % Moderaterna 2010: 12,9 % Moderaterna 2014: 16,1 % Moderaterna 2018: 19,4 % Moderaterna 2022: 25,8 % Moderaterna 2026: 18,5 % Centerpartiet 1973: 15,4 % Centerpartiet 1976: 15,4 % Centerpartiet 1979: 10,3 % Centerpartiet 1982: 10,3 % Centerpartiet 1985: 5,1 % Centerpartiet 1988: 10,3 % Centerpartiet 1991: 15,4 % Centerpartiet 1994: 9,7 % Centerpartiet 1998: 6,5 % Centerpartiet 2002: 9,7 % Centerpartiet 2006: 12,9 % Centerpartiet 2010: 9,7 % Centerpartiet 2014: 9,7 % Centerpartiet 2018: 9,7 % Centerpartiet 2022: 9,7 % Centerpartiet 2026: 7,4 % Vänsterpartiet 1973: 10,3 % Vänsterpartiet 1976: 12,8 % Vänsterpartiet 1979: 12,8 % Vänsterpartiet 1982: 17,9 % Vänsterpartiet 1985: 17,9 % Vänsterpartiet 1988: 20,5 % Vänsterpartiet 1991: 15,4 % Vänsterpartiet 1994: 9,7 % Vänsterpartiet 1998: 12,9 % Vänsterpartiet 2002: 9,7 % Vänsterpartiet 2006: 12,9 % Vänsterpartiet 2010: 12,9 % Vänsterpartiet 2014: 22,6 % Vänsterpartiet 2018: 22,6 % Vänsterpartiet 2022: 12,9 % Vänsterpartiet 2026: 11,1 % Liberalerna 1973: 5,1 % Liberalerna 1976: 5,1 % Liberalerna 1979: 7,7 % Liberalerna 1982: 2,6 % Liberalerna 1985: 7,7 % Liberalerna 1988: 7,7 % Liberalerna 1991: 5,1 % Liberalerna 1994: 3,2 % Liberalerna 1998: 3,2 % Liberalerna 2002: 0,0 % Liberalerna 2006: 0,0 % Liberalerna 2010: 0,0 % Liberalerna 2014: 0,0 % Liberalerna 2018: 0,0 % Liberalerna 2022: 0,0 % Liberalerna 2026: 0,0 % Kristdemokraterna 1973: 0,0 % Kristdemokraterna 1976: 0,0 % Kristdemokraterna 1979: 2,6 % Kristdemokraterna 1982: 2,6 % Kristdemokraterna 1985: 2,6 % Kristdemokraterna 1988: 0,0 % Kristdemokraterna 1991: 2,6 % Kristdemokraterna 1994: 0,0 % Kristdemokraterna 1998: 0,0 % Kristdemokraterna 2002: 0,0 % Kristdemokraterna 2006: 0,0 % Kristdemokraterna 2010: 3,2 % Kristdemokraterna 2014: 0,0 % Kristdemokraterna 2018: 0,0 % Kristdemokraterna 2022: 0,0 % Kristdemokraterna 2026: 0,0 % Miljöpartiet 1973: 0,0 % Miljöpartiet 1976: 0,0 % Miljöpartiet 1979: 0,0 % Miljöpartiet 1982: 0,0 % Miljöpartiet 1985: 2,6 % Miljöpartiet 1988: 5,1 % Miljöpartiet 1991: 2,6 % Miljöpartiet 1994: 19,4 % Miljöpartiet 1998: 9,7 % Miljöpartiet 2002: 0,0 % Miljöpartiet 2006: 0,0 % Miljöpartiet 2010: 0,0 % Miljöpartiet 2014: 0,0 % Miljöpartiet 2018: 0,0 % Miljöpartiet 2022: 0,0 % Miljöpartiet 2026: 3,7 % Sverigedemokraterna 1973: 0,0 % Sverigedemokraterna 1976: 0,0 % Sverigedemokraterna 1979: 0,0 % Sverigedemokraterna 1982: 0,0 % Sverigedemokraterna 1985: 0,0 % Sverigedemokraterna 1988: 0,0 % Sverigedemokraterna 1991: 0,0 % Sverigedemokraterna 1994: 0,0 % Sverigedemokraterna 1998: 0,0 % Sverigedemokraterna 2002: 0,0 % Sverigedemokraterna 2006: 0,0 % Sverigedemokraterna 2010: 3,2 % Sverigedemokraterna 2014: 9,7 % Sverigedemokraterna 2018: 12,9 % Sverigedemokraterna 2022: 16,1 % Sverigedemokraterna 2026: 7,4 % S – Socialdemokraterna M – Moderaterna C – Centerpartiet V – Vänsterpartiet L – Liberalerna KD – Kristdemokraterna MP – Miljöpartiet SD – Sverigedemokraterna

Heldragna linjer = storpartier (S, M, V) · Streckade = övriga partier · Exakta siffror i tabellen nedan · Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 22 september 2026)

Historiktabell 2002–2026

Parti 2002200620102014201820222026
Socialdemokraterna S 17 15 11 9 9 9 7
Moderaterna M 2 4 4 5 6 8 5
Sverigedemokraterna SD — — 1 3 4 5 2
Centerpartiet C 3 4 3 3 3 3 2
Vänsterpartiet V 3 4 4 7 7 4 3
Miljöpartiet MP — — — — — — 1
Kristdemokraterna KD — — 1 — — — —
Övriga partier Övr. 6 4 7 4 2 2 7
Totalt 31313131313127

Antal mandat per parti. Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 22 september 2026).

Valdeltagande och representation

Valdeltagandet i Hälleforss senaste kommunalval 2026 var 78,3 % — rikssnittet är 82,3 %. Löpande siffror per valtyp, till skillnad från mandatfördelningen ovan som mäter partiernas styrka.

Valdeltagande, senaste kommunalvalet

2026

78,3 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste kommunalvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

4,0 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 248 av 290 kommuner

Plats 11 av 12 kommuner i Örebro län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401

Valdeltagande, senaste riksdagsvalet

2026

80,9 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste riksdagsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

4,0 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 264 av 290 kommuner

Plats 11 av 12 kommuner i Örebro län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403

Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet

2024

41,5 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste europaparlamentsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100.

12 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 271 av 290 kommuner

Plats 11 av 12 kommuner i Örebro län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404

Kvinnor i kommunfullmäktige

2022

45,0 %

Definition enligt Kolada: Kvinnliga ledamöter i kommunfullmäktige dividerat med antal ledamöter i kommunfullmäktige totalt, multiplicerat med 100. Statistiken tas bara fram vart fjärde år men i Kolada publiceras den förutom mätåret T även på år T+1, T+2 och T+3.

2,0 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Delad plats 100 av 290 kommuner

Plats 7 av 12 kommuner i Örebro län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815

Källor: Valdeltagande och representation
  • Valdeltagande, senaste kommunalvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401.
  • Valdeltagande, senaste riksdagsvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403.
  • Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404, 2024.
  • Kvinnor i kommunfullmäktige: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815, 2022.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Val 2026 i Hällefors

Valet hölls
Söndag 13 september 2026
Valet 2022
S störst med 9 av 31 mandat
Valresultat 2026
S och HP lika stora med 7 mandat var av 27 Fastställt 22 september 2026

Se valresultat i Hällefors för förändring per parti och valdeltagande, eller Valresultat 2026 för alla 290 kommuner.

Vanliga frågor

Vilket parti fick flest mandat i Hällefors kommunfullmäktige 2026?

Socialdemokraterna och Hälleforspartiet lika stora med 7 mandat var av 27 i Hällefors efter valet 2026. Status: fastställt 22 september 2026.

Hur länge har Socialdemokraterna dominerat i Hällefors?

Socialdemokraternas historiska toppnotering i Hällefors var 64,1 % av mandaten (1973). I senaste valet 2026 fick partiet 25,9 % av mandaten.

När är nästa kommunval i Hällefors?

Kommunvalet i Hällefors hölls den 13 september 2026, och den nya mandatperioden gäller 2026–2030. Resultatet i Hällefors är fastställt av länsstyrelsen 22 september 2026. Mandat och röstandelar är från den slutliga räkningen. Nästa ordinarie kommunval hålls i september 2030.

Hur högt är valdeltagandet i Hällefors?

Valdeltagandet i senaste kommunalvalet i Hällefors var 78,3 % (2026). Rikssnittet är 82,3 % — högre än i Hällefors.

För information om enskilda ledamöter och nämnder, besök Hällefors kommuns officiella webbplats .

Nästa kommunval: 13 september 2026. Data uppdateras när SCB publicerar resultat, vanligtvis i november 2026.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.