Örkelljunga
36
nyckeltal i topp
vs 4 lika
Perstorp
13
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Örkelljunga jämfört med Perstorp, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Örkelljunga Perstorp
Riket
Folkmängd jämförs ej 10 293 7 115 10 605 529 Befolkningsförändring 0,2 % −1,7 % 0,2 % Medelålder 44,7 år 43,3 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 24,6 % 23,1 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 21,7 % 24,0 % 22,4 % Andel utrikes födda 18,5 % 26,3 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Örkelljunga jämfört med Perstorp, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Örkelljunga Perstorp
Riket
Kommunal skattesats 30,24 %
★
(bättre värde) 31,99 % 32,38 % Årets resultat 5 654 kr/inv.
★
(bättre värde) −2 171 kr/inv. 3 340 kr/inv. Soliditet 69,1 %
★
(bättre värde) 22,9 % 39,3 % Nettokostnad egentlig verksamhet 65 597 kr/inv. 76 072 kr/inv. 69 440 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Örkelljunga jämfört med Perstorp, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Örkelljunga Perstorp
Riket
Meritvärde åk 9 198,8 poäng 209,5 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 198,5 poäng 215,4 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 68,4 % 75,3 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 50,0 % 64,0 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,1 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,2 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 185 580 kr 198 491 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,5 barn/årsarbetare 5,3 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Örkelljunga jämfört med Perstorp, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Örkelljunga Perstorp
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,8 år
★
(bättre värde) 78,3 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 12,3 dagar 10,5 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 12,6 % 9,7 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 95,2 % 97,1 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 68,2 %
★
(bättre värde) 63,2 % 71,0 % Dagligrökare, andel 8,3 % 7,4 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 65,4 %
★
(bättre värde) 61,9 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Örkelljunga jämfört med Perstorp, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Örkelljunga Perstorp
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 75,9 %
★
(bättre värde) 57,7 % 79,4 % Anmälda brott 13 155 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 463 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Örkelljunga jämfört med Perstorp, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Örkelljunga Perstorp
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 6,8 %
★
(bättre värde) 13,8 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,9 %
★
(bättre värde) 7,1 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 365 000 kr
★
(bättre värde) 343 400 kr 401 400 kr Nystartade företag 13,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 8,6 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 79,4 %
★
(bättre värde) 71,3 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) – 66,3 index (0–100) – Utpendling, andel 49,5 % 46,0 % – Inpendling, andel 35,2 % 53,1 % –
Boende Boende — Örkelljunga jämfört med Perstorp, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Örkelljunga Perstorp
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 14,4 %
★
(bättre värde) 16,9 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 119,64 kr/kvm
★
(bättre värde) 161,58 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 34,28 kr/kvm 34,28 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 157 kr/kvm 157 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 243 kr/kvm 211 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 13 867 kr/kvm 10 756 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 8 151 kr/kvm 5 369 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 18 772 kr/kvm 9 215 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 152,4 per 1 000 inv. 187,6 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 30,3 per 1 000 inv. 90,8 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 311,7 per 1 000 inv. 226,8 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 494,5 per 1 000 inv. 505,3 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 48,0 kvm/inv 45,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,6 per 1 000 inv. 0,6 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −1,5 % −4,8 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 10 298 6 883 10 633 801 Mediannettoinkomst 283 900 kr/inv.
★
(bättre värde) 266 300 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 19,4 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 98,4 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Örkelljunga jämfört med Perstorp, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Örkelljunga Perstorp
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 78,1 %
★
(bättre värde) 74,1 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 82,7 %
★
(bättre värde) 78,1 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 48,5 %
★
(bättre värde) 41,3 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 30,0 % 44,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Örkelljunga jämfört med Perstorp, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Örkelljunga Perstorp
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 50,2 %
★
(bättre värde) 27,7 % 63,9 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Örkelljunga jämfört med Perstorp, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Örkelljunga Perstorp
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 6,5 %
★
(bättre värde) 8,4 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Örkelljunga jämfört med Perstorp, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Örkelljunga Perstorp
Riket
Cykelväg per invånare 5,21 m/inv
★
(bättre värde) 3,57 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,8 %
★
(bättre värde) 99,7 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 47,5 %
★
(bättre värde) 23,2 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Örkelljunga jämfört med Perstorp, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Örkelljunga Perstorp
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,5 % 7,6 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 2,2 % 3,1 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 11,5 % 13,5 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Örkelljunga har lägre kommunalskatt (30,24 %) jämfört med Perstorp (31,99 %), en skillnad på 1,75 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Perstorp (209,5 poäng) 10,7 poäng högre än Örkelljunga (198,8 poäng). Medianinkomsten är 6 % högre i Örkelljunga (365 000 kr) än i Perstorp (343 400 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Örkelljunga eller flytta till Perstorp .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Örkelljunga eller Perstorp? Den totala kommunala skattesatsen är 30,24 % i Örkelljunga och 31,99 % i Perstorp (2026). Örkelljunga har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,75 procentenheter motsvarar ungefär 370 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Örkelljunga eller Perstorp? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 198,8 poäng i Örkelljunga och 209,5 poäng i Perstorp (2026). Perstorp har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 10,7 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Örkelljunga eller Perstorp? Örkelljunga har 10 293 invånare och Perstorp har 7 115 (2025). Örkelljunga är alltså den större av de två kommunerna. Örkelljunga har ungefär 1,4 gånger fler invånare än Perstorp. Medianinkomsten (20–64 år) är 365 000 kr i Örkelljunga och 343 400 kr i Perstorp per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.