Kommunatlas
Västerbottens län · Kommunfullmäktige

Kommunfullmäktige 2026–2030 i Vilhelmina

Mandatfördelning per parti efter valet 2026 (fastställt 22 september 2026). Totalt 27 mandat. Historik från 1973.

Totalt antal mandat
27
kommunfullmäktige 2026–2030
Störst parti
S
8 mandat (30 % av mandaten)
Rödgröna
11
S+V+MP · 41 %
Borgerliga
12
M+C+L+KD · 44 %

Mandatfördelning 2026–2030 (fastställt 22 september 2026)

S
8 29,3 %
KD
5 19,7 %
C
4 16,7 %
M
3 9,8 %
SD
3 10,0 %
V
2 6,5 %
MP
1 4,3 %
PA
1 3,3 %

Staplarna och talet visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna.

Totalt 27 mandat · Källa: Valmyndigheten, fastställt 22 september 2026 · Lokala partier: Politiskt Alternativ

Partiernas stöd 1973–2026

Andel av kommunfullmäktiges mandat per parti och val.

0 % 15 % 30 % 45 % 60 % 1973197619791982198519881991199419982002200620102014201820222026 Socialdemokraterna 1973: 51,4 % Socialdemokraterna 1976: 51,4 % Socialdemokraterna 1979: 54,3 % Socialdemokraterna 1982: 57,1 % Socialdemokraterna 1985: 54,3 % Socialdemokraterna 1988: 51,4 % Socialdemokraterna 1991: 45,7 % Socialdemokraterna 1994: 54,3 % Socialdemokraterna 1998: 51,4 % Socialdemokraterna 2002: 42,9 % Socialdemokraterna 2006: 40,0 % Socialdemokraterna 2010: 54,3 % Socialdemokraterna 2014: 40,7 % Socialdemokraterna 2018: 37,0 % Socialdemokraterna 2022: 29,6 % Socialdemokraterna 2026: 29,6 % Moderaterna 1973: 5,7 % Moderaterna 1976: 2,9 % Moderaterna 1979: 2,9 % Moderaterna 1982: 5,7 % Moderaterna 1985: 5,7 % Moderaterna 1988: 5,7 % Moderaterna 1991: 5,7 % Moderaterna 1994: 5,7 % Moderaterna 1998: 5,7 % Moderaterna 2002: 2,9 % Moderaterna 2006: 5,7 % Moderaterna 2010: 5,7 % Moderaterna 2014: 3,7 % Moderaterna 2018: 3,7 % Moderaterna 2022: 7,4 % Moderaterna 2026: 11,1 % Centerpartiet 1973: 20,0 % Centerpartiet 1976: 20,0 % Centerpartiet 1979: 17,1 % Centerpartiet 1982: 17,1 % Centerpartiet 1985: 14,3 % Centerpartiet 1988: 14,3 % Centerpartiet 1991: 17,1 % Centerpartiet 1994: 11,4 % Centerpartiet 1998: 11,4 % Centerpartiet 2002: 17,1 % Centerpartiet 2006: 20,0 % Centerpartiet 2010: 11,4 % Centerpartiet 2014: 22,2 % Centerpartiet 2018: 29,6 % Centerpartiet 2022: 11,1 % Centerpartiet 2026: 14,8 % Vänsterpartiet 1973: 2,9 % Vänsterpartiet 1976: 5,7 % Vänsterpartiet 1979: 5,7 % Vänsterpartiet 1982: 5,7 % Vänsterpartiet 1985: 5,7 % Vänsterpartiet 1988: 5,7 % Vänsterpartiet 1991: 5,7 % Vänsterpartiet 1994: 5,7 % Vänsterpartiet 1998: 11,4 % Vänsterpartiet 2002: 8,6 % Vänsterpartiet 2006: 8,6 % Vänsterpartiet 2010: 5,7 % Vänsterpartiet 2014: 7,4 % Vänsterpartiet 2018: 7,4 % Vänsterpartiet 2022: 11,1 % Vänsterpartiet 2026: 7,4 % Liberalerna 1973: 14,3 % Liberalerna 1976: 14,3 % Liberalerna 1979: 14,3 % Liberalerna 1982: 8,6 % Liberalerna 1985: 11,4 % Liberalerna 1988: 11,4 % Liberalerna 1991: 14,3 % Liberalerna 1994: 11,4 % Liberalerna 1998: 11,4 % Liberalerna 2002: 14,3 % Liberalerna 2006: 11,4 % Liberalerna 2010: 5,7 % Liberalerna 2014: 0,0 % Liberalerna 2018: 0,0 % Liberalerna 2022: 0,0 % Liberalerna 2026: 0,0 % Kristdemokraterna 1973: 5,7 % Kristdemokraterna 1976: 5,7 % Kristdemokraterna 1979: 5,7 % Kristdemokraterna 1982: 5,7 % Kristdemokraterna 1985: 5,7 % Kristdemokraterna 1988: 5,7 % Kristdemokraterna 1991: 8,6 % Kristdemokraterna 1994: 5,7 % Kristdemokraterna 1998: 8,6 % Kristdemokraterna 2002: 14,3 % Kristdemokraterna 2006: 14,3 % Kristdemokraterna 2010: 8,6 % Kristdemokraterna 2014: 11,1 % Kristdemokraterna 2018: 11,1 % Kristdemokraterna 2022: 22,2 % Kristdemokraterna 2026: 18,5 % Miljöpartiet 1973: 0,0 % Miljöpartiet 1976: 0,0 % Miljöpartiet 1979: 0,0 % Miljöpartiet 1982: 0,0 % Miljöpartiet 1985: 2,9 % Miljöpartiet 1988: 5,7 % Miljöpartiet 1991: 2,9 % Miljöpartiet 1994: 5,7 % Miljöpartiet 1998: 0,0 % Miljöpartiet 2002: 0,0 % Miljöpartiet 2006: 0,0 % Miljöpartiet 2010: 0,0 % Miljöpartiet 2014: 0,0 % Miljöpartiet 2018: 0,0 % Miljöpartiet 2022: 0,0 % Miljöpartiet 2026: 3,7 % Sverigedemokraterna 1973: 0,0 % Sverigedemokraterna 1976: 0,0 % Sverigedemokraterna 1979: 0,0 % Sverigedemokraterna 1982: 0,0 % Sverigedemokraterna 1985: 0,0 % Sverigedemokraterna 1988: 0,0 % Sverigedemokraterna 1991: 0,0 % Sverigedemokraterna 1994: 0,0 % Sverigedemokraterna 1998: 0,0 % Sverigedemokraterna 2002: 0,0 % Sverigedemokraterna 2006: 0,0 % Sverigedemokraterna 2010: 0,0 % Sverigedemokraterna 2014: 3,7 % Sverigedemokraterna 2018: 3,7 % Sverigedemokraterna 2022: 11,1 % Sverigedemokraterna 2026: 11,1 % S – Socialdemokraterna M – Moderaterna C – Centerpartiet V – Vänsterpartiet L – Liberalerna KD – Kristdemokraterna MP – Miljöpartiet SD – Sverigedemokraterna

Heldragna linjer = storpartier (S, M, V) · Streckade = övriga partier · Exakta siffror i tabellen nedan · Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 22 september 2026)

Historiktabell 2002–2026

Parti 2002200620102014201820222026
Socialdemokraterna S 15 14 19 11 10 8 8
Moderaterna M 1 2 2 1 1 2 3
Sverigedemokraterna SD — — — 1 1 3 3
Centerpartiet C 6 7 4 6 8 3 4
Vänsterpartiet V 3 3 2 2 2 3 2
Liberalerna L 5 4 2 — — — —
Miljöpartiet MP — — — — — — 1
Kristdemokraterna KD 5 5 3 3 3 6 5
Övriga partier Övr. — — 3 3 2 2 1
Totalt 35353527272727

Antal mandat per parti. Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 22 september 2026).

Valdeltagande och representation

Valdeltagandet i Vilhelminas senaste kommunalval 2026 var 81,6 % — rikssnittet är 82,3 %. Löpande siffror per valtyp, till skillnad från mandatfördelningen ovan som mäter partiernas styrka.

Valdeltagande, senaste kommunalvalet

2026

81,6 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste kommunalvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

0,8 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 178 av 290 kommuner

Plats 4 av 15 kommuner i Västerbottens län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401

Valdeltagande, senaste riksdagsvalet

2026

83,0 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste riksdagsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

1,9 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Delad plats 221 av 290 kommuner

Plats 8 av 15 kommuner i Västerbottens län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403

Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet

2024

45,2 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste europaparlamentsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100.

8,2 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 219 av 290 kommuner

Plats 9 av 15 kommuner i Västerbottens län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404

Kvinnor i kommunfullmäktige

2022

41,0 %

Definition enligt Kolada: Kvinnliga ledamöter i kommunfullmäktige dividerat med antal ledamöter i kommunfullmäktige totalt, multiplicerat med 100. Statistiken tas bara fram vart fjärde år men i Kolada publiceras den förutom mätåret T även på år T+1, T+2 och T+3.

2,0 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Delad plats 172 av 290 kommuner

Plats 12 av 15 kommuner i Västerbottens län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815

Källor: Valdeltagande och representation
  • Valdeltagande, senaste kommunalvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401.
  • Valdeltagande, senaste riksdagsvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403.
  • Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404, 2024.
  • Kvinnor i kommunfullmäktige: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815, 2022.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Val 2026 i Vilhelmina

Valet hölls
Söndag 13 september 2026
Valet 2022
S störst med 8 av 27 mandat
Valresultat 2026
S störst med 8 av 27 mandat Fastställt 22 september 2026

Se valresultat i Vilhelmina för förändring per parti och valdeltagande, eller Valresultat 2026 för alla 290 kommuner.

Vanliga frågor

Vilket parti fick flest mandat i Vilhelmina kommunfullmäktige 2026?

Socialdemokraterna fick flest mandat i Vilhelmina i valet 2026 med totalt 8 mandat av 27 möjliga. Status: fastställt 22 september 2026.

Hur länge har Socialdemokraterna dominerat i Vilhelmina?

Socialdemokraternas historiska toppnotering i Vilhelmina var 57,1 % av mandaten (1982). I senaste valet 2026 fick partiet 29,6 % av mandaten.

När är nästa kommunval i Vilhelmina?

Kommunvalet i Vilhelmina hölls den 13 september 2026, och den nya mandatperioden gäller 2026–2030. Resultatet i Vilhelmina är fastställt av länsstyrelsen 22 september 2026. Mandat och röstandelar är från den slutliga räkningen. Nästa ordinarie kommunval hålls i september 2030.

Hur högt är valdeltagandet i Vilhelmina?

Valdeltagandet i senaste kommunalvalet i Vilhelmina var 81,6 % (2026). Rikssnittet är 82,3 % — högre än i Vilhelmina.

För information om enskilda ledamöter och nämnder, besök Vilhelmina kommuns officiella webbplats .

Nästa kommunval: 13 september 2026. Data uppdateras när SCB publicerar resultat, vanligtvis i november 2026.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.