Kommunatlas
Östergötlands län

Ydre kommun — 3 619 invånare

En av Sveriges mindre kommuner med 3 619 invånare.

Ydre kommun i Östergötlands län hade 3 619 invånare år 2025. Ydre är därmed en av de mindre kommunerna i Östergötlands län; bland länets 13 kommuner kommer den på plats 13 sett till antal invånare. Folkmängden krympte med 0,2 procent senaste året.

Källa: Kolada/RKA (SCB, Skolverket m.fl.), senaste data 2026

Värdet för färdigställda bostäder i småhus i Ydre var 1,7 per 1 000 inv. Det är 216 procent över riksgenomsnittet, en kraftig avvikelse. Det räcker till plats 17 av de 290 kommuner som har data för nyckeltalet. Även bibliotekslån per invånare ligger starkt till, 105 procent över riksgenomsnittet.

För andelen hushåll med hållplats inom 500 m uppmättes 40,0 % i Ydre. Siffran är 40,9 procentenheter under riksgenomsnittet och hör till de svagare resultaten. På den punkten hamnar kommunen på delad plats 260 av de 290 kommuner som har data för nyckeltalet. Även växthusgasutsläpp per capita avviker negativt, 114 procent över riksgenomsnittet.

Från 1990 till 2024 har växthusgasutsläpp per capita i Ydre sjunkit med ungefär 15 procent. Det är en förändring åt rätt håll.

Ydre är en av 13 kommuner i Östergötlands län, tillsammans med bland andra Boxholm, Finspång och Norrköping. Ansvaret för hälso- och sjukvården ligger hos Region Östergötland.

Befolkning

Ydre kommun hade 3 619 invånare år 2025, vilket placerar kommunen på plats 283 av 290 efter invånarantal. Befolkningen minskade med 0,2 % under 2025.

Se fullständig befolkningsstatistik för Ydre →

Ekonomi & skatt

Kommunal skattesats

2026

34,10 %

Definition enligt Kolada: Skattesats, totalt.

1,7 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Delad plats 216 av 290 kommuner

Plats 12 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900

Årets resultat

2025

2 962 kr/inv

Definition enligt Kolada: Årets resultat kommun, dividerat med antal invånare totalt 31/12 . Avser kommunernas samtliga kostnader och intäkter. Ett överskott visar hur mycket kommunens bokförda nettoförmögenhet (= eget kapital i balansräkningen) ökat jämfört med föregående år.

11 % under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 98 av 290 kommuner

Plats 5 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: SCB och RKA via Kolada (RKA), nyckeltal N03007

Soliditet

2025

52,0 %

Definition enligt Kolada: Eget kapital (vid årets slut) dividerat med summa tillgångar i balansräkningen, exkl. pensionsåtaganden intjänade före 1998. Ju högre värde desto större del av tillgångarna är finansierade med egna medel. Är värdet negativt överstiger skulderna tillgångarna.

13 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 60 av 290 kommuner

Plats 1 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: SCB och RKA via Kolada (RKA), nyckeltal N03106

Nettokostnad egentlig verksamhet

2025

75 718 kr/inv

Definition enligt Kolada: Bruttokostnad minus interna och externa intäkter för kommunens löpande egentliga verksamheter (huvudsakligen skattefinansierad) dividerat med antal invånare i kommunen den 31/12.

9,0 % över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 113 av 290 kommuner

Plats 1 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: SCB och RKA via Kolada (RKA), nyckeltal N00096

Källor: Ekonomi & skatt
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Årets resultat: SCB och RKA via Kolada (RKA), nyckeltal N03007, 2025.
  • Soliditet: SCB och RKA via Kolada (RKA), nyckeltal N03106, 2025.
  • Nettokostnad egentlig verksamhet: SCB och RKA via Kolada (RKA), nyckeltal N00096, 2025.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Skola & förskola

Meritvärde åk 9

2026

228,5 poäng

Definition enligt Kolada: Elevernas sammanlagda meritvärde dividerat med antal elever som fått godkänt betyg i minst ett ämne enligt det mål- och kunskapsrelaterade betygssystemet i årskurs 9. Betygen mäts före prövning. Uppgifterna avser elever i kommunens egna skolor eller fristående skolor i kommunen, oavsett folkbokföringsort. Uppgiften avser läsår. Meritvärdet för en elev utgörs av summan för de 17 bästa betygen i elevens slutbetyg (E=10, D=12,5, C=15, B=17,5 och A=20). Det möjliga maxvärdet är 340 poäng. 2016 exkluderades elever med okänd bakgrund.

0,5 % under riket. Under riksgenomsnittet.

Delad plats 65 av 290 kommuner

Plats 2 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504

Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade

2026

228,5 poäng

Definition enligt Kolada: Elevernas sammanlagda meritvärde dividerat med antal elever som fått betyg i minst ett ämne enligt det mål- och kunskapsrelaterade betygssystemet i årskurs 9. Betygen mäts före prövning. Uppgifterna avser elever i kommunens egna skolor eller fristående skolor i kommunen, oavsett folkbokföringsort. Uppgiften avser läsår. Meritvärdet för en elev utgörs av summan för de 17 bästa betygen i elevens slutbetyg (E=10, D=12,5, C=15, B=17,5 och A=20). Det möjliga maxvärdet är 340 poäng. Nyinvandrade elever har kommit till Sverige de senaste fyra åren. De har inte bott i Sverige eller gått i svensk skola tidigare. Elever med okänd bakgrund saknar uppgift om personnummer, tex om de ännu inte blivit folkbokförda i Sverige.

1,1 % under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 69 av 290 kommuner

Plats 2 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15566

Behörighet till gymnasiet

2026

82,9 %

Definition enligt Kolada: Antal elever i årskurs 9 som är behöriga till ett yrkesprogram dividerat med antal elever som fått eller skulle ha fått betyg i minst ett ämne enligt det mål- och kunskapsrelaterade betygssystemet i årskurs 9. För att ha gymnasiebehörighet till ett yrkesprogram krävs godkända betyg i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik och i minst fem andra ämnen från grundskolan. Fram t.o.m. 2011 krävdes godkända betyg i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik för att uppnå lägsta behörighet till gymnasiet. Uppgiften avser elever folkbokförda i kommunen. För region är antal elever summerade för alla kommuner belägna i regionen. Elever vid internationella skolor eller med okänd folkbokföringsadress är exkluderade. Uppgiften avser läsår.

0,7 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 126 av 290 kommuner

Plats 3 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15428

Godkänt i alla ämnen åk 9

2026

70,7 %

Definition enligt Kolada: Andel elever med godkänt betyg i alla ämnen som ingått i elevens utbildning. Andelen beräknas på de elever som fått eller skulle ha fått betyg enligt det mål- och kunskapsrelaterade betygssystemet (elever som saknar godkänt betyg i alla ämnen ingår). Uppgiften avser elever folkbokförda i kommunen oavsett var de går i skola. Elever vid internationella skolor eller med okänd folkbokföringsadress är exkluderade. Uppgiften avser läsår.

1,3 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 116 av 287 kommuner

Plats 3 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15508

Elever per lärare i grundskolan

2025

10,2 elever/lärare

Definition enligt Kolada: Antal elever per lärare i årskurs 1-9 omräknat till heltidstjänster, i kommunala och fristående skolor belägna i kommunen (lägeskommun). Övrig pedagogisk personal (förskollärare, fritidspedagoger och fritidsledare) ingår inte. Elever och lärare vid internationella skolor är inte inkluderade. Avser läsår, mätt den 15 oktober.

14 % under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 62 av 289 kommuner

Plats 3 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15033

Kostnad förskola per inskrivet barn

2025

199 833 kr

Definition enligt Kolada: Bruttokostnad minus interna intäkter och försäljning till andra kommuner och regioner för förskola, dividerat med genomsnittligt antal inskrivna barn i förskola vid mätning 15/10 föregående och innevarande år. Avser samtlig regi.

2,0 % över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 127 av 290 kommuner

Plats 5 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: SCB och RKA via Kolada (RKA), nyckeltal N11008

Barn per årsarbetare i förskolan

2025

5,1 barn/årsarbetare

Definition enligt Kolada: Antal barn, i åldern 1-5 år, i förskola totalt, dividerat med totalt antal årsarbetare i förskolan. I antalet heltidstjänster har antalet anställda som arbetar med barn (exklusive städ- och kökspersonal) räknats om till heltidstjänster med hjälp av tjänstgöringsgraden. Arbetsledares schemalagda arbetstid i barngrupp har medräknats. Avser alla förskolor i kommunen oavsett regi. Uppgiften avser läsår, mätt 15/10. Ingår i Kommunens kvalitet i korthet (KKiK). Uppgiften avser punktmätning 15/10.

1,1 % över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 174 av 279 kommuner

Plats 10 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N11102

Källor: Skola & förskola
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.
  • Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15566, 2026.
  • Behörighet till gymnasiet: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15428, 2026.
  • Godkänt i alla ämnen åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15508, 2026.
  • Elever per lärare i grundskolan: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15033, 2025.
  • Kostnad förskola per inskrivet barn: SCB och RKA via Kolada (RKA), nyckeltal N11008, 2025.
  • Barn per årsarbetare i förskolan: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N11102, 2025.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Vård & omsorg 3 nyckeltal

Vård & omsorg

Brukarnöjdhet hemtjänst

2025

84,6 %

Definition enligt Kolada: Antal personer i åldrarna 65 år och äldre som uppgett "Mycket nöjd" eller "Ganska nöjd" på frågan "Hur nöjd eller missnöjd är du sammantaget med den hemtjänst du har?" dividerat med samtliga personer i åldrarna 65 år och äldre i ordinärt boende med hemtjänst som besvarat undersökningen av äldres uppfattning. "Vet ej/Ingen åsikt" är exkluderade ur nämnaren. Data fr.o.m. 2012. Måttet ingår i Kommunens kvalitet i korthet (KKiK).

0,3 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Delad plats 203 av 289 kommuner

Plats 10 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: Socialstyrelsen via Kolada (RKA), nyckeltal U21468

Brukarnöjdhet särskilt boende

2025

100 %

Definition enligt Kolada: Antal personer i åldrarna 65 år och äldre i särskilt boende som uppget "Mycket nöjd" eller "Ganska nöjd" på frågan "Hur nöjd eller missnöjd är du sammantaget med ditt äldreboende?" dividerat med samtliga personer i åldrarna 65 år och äldre i särskilt boende som besvarat undersökningen av äldres uppfattning. Svarsalternativet "Ingen åsikt" är exkluderat ur nämnaren. Data fr.o.m. 2012. Ingår i i Kommunens kvalitet i korthet (KKiK).

21 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 1 av 289 kommuner

Plats 1 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: Socialstyrelsen via Kolada (RKA), nyckeltal U23471

Väntetid till äldreboende

2025

19 dagar

Definition enligt Kolada: Medelvärde, antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum avseende särskilt boende inom äldreomsorg. Med ansökningsdatum avses det datum då ansökan om plats på särskilt boende kommer in till kommunen, oavsett om ansökan görs skriftligt eller muntligt. Avser ansökningar som bifallits. Med erbjudet inflyttningsdatum avses det datum då den enskilde enligt kommunens erbjudande har möjlighet att flytta in på ett särskilt boende, oavsett om den enskilde sedan väljer att flytta in eller inte. Avser samtliga utredningar avseende plats på särskilt boende som avslutades i kommunen under första halvåret, och som avsåg personer som vid tidpunkten för ansökan var 65 år eller äldre. Observera att datainsamling pågår hela hösten, varför medelvärden inte bör användas för jämförelser förrän i slutet av året. Ingår i Kommunens kvalitet i korthet (KKiK).

Delad plats 11 av 179 kommuner

Plats 1 av 7 kommuner i Östergötlands län

Källa: Socialstyrelsen via Kolada (RKA), nyckeltal U23401

Källor: Vård & omsorg
  • Brukarnöjdhet hemtjänst: Socialstyrelsen via Kolada (RKA), nyckeltal U21468, 2025.
  • Brukarnöjdhet särskilt boende: Socialstyrelsen via Kolada (RKA), nyckeltal U23471, 2025.
  • Väntetid till äldreboende: Socialstyrelsen via Kolada (RKA), nyckeltal U23401, 2025.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Hälsa 7 nyckeltal

Hälsa

Medellivslängd för män (femårsmedel)

2025

83,2 år

Definition enligt Kolada: Medellivslängd under ett fem-årsintervall (dvs. ett medelvärde för året man kollar på och fem år bakåt) för män folkbokförda i Sverige. Detta innebär att om man kollar på till exempel 2023 visas ett medelvärde för period 2019-2023.

1,4 år över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 21 av 290 kommuner

Plats 1 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00923

Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år)

2025

12,0 dagar

Definition enligt Kolada: Antal utbetalda dagar med sjukpenning och rehabiliteringspenning per registrerad försäkrad i åldrarna 16-64 år (hela befolkningen) exklusive försäkrade med hel sjukersättning eller aktivitetsersättning (före år 2003 hel förtidspension eller helt sjukbidrag). Alla dagar är omräknade till nettodagar. "sjuktalet 1,0" hos försäkringskassan.

19 % över riket. Över riksgenomsnittet.

Delad plats 155 av 290 kommuner

Plats 13 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: Försäkringskassan via Kolada (RKA), nyckeltal N00938

Psykisk ohälsa barn och unga

2024

8,4 %

Definition enligt Kolada: Antal personer 0-19 år med psykisk ohälsa dividerat med medelbefolkning 0-19 år. Psykisk ohälsa tas fram genom ett index som beskriver om individen under det aktuella året uppfyller minst en av följande: utskriven och uthämtad psykofarma (se definitioner), diagnostiserats med diagnos inom psykisk ohälsa F10-F99 eller vårdats på psykiatrisk klinik (MVO 9). Medelbefolkning avser den genomsnittliga folkbokförda befolkningen enligt befolkningsregister från SCB, per den 1 januari och 31 decemeber aktuellt år.

1,6 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Delad plats 35 av 290 kommuner

Plats 4 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: Socialstyrelsen via Kolada (RKA), nyckeltal N33820

MPR-vaccinerade 2-åringar

2025

95,8 %

Definition enligt Kolada: Andel 2-åringar som fått dos 1 av MPR-vaccin mot mässling, påssjuka och röda hund. Sjukdomarna är ovanliga i Sverige tack vare hög vaccinationsfrekvens. För att sjukdomen inte åter ska få fäste krävs att 95 procent av befolkningen är immun, antingen genom vaccination eller som en följd av genomgången naturlig infektion. Måttet syftar till att beskriva en del av den hälsofrämjande hälso- och sjukvården. Viss underrapportering samt att vaccinationer barn fått i andra länder inte finns registrerade i NVR gör att den visade täckningen är något lägre än den faktiska.

2,4 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Delad plats 79 av 290 kommuner

Plats 4 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: Folkhälsomyndigheten via Kolada (RKA), nyckeltal N01481

Bra självskattat hälsotillstånd

Ingen data

Definition enligt Kolada: Antal som svarat "Bra" eller "Mycket bra" på frågan "Hur bedömer du ditt allmänna hälsotillstånd?" dividerat med antal som besvarat frågan. Två olika undersökningar med jämförbara resultat är inkluderade i statistiken. Uppsala, Sörmland, Västmanland, Värmland och Örebro (den sk. CDUST-regionen) har Liv & Hälsa (LV) som datakälla med mätning på år T och urval av invånare 18-84 år. Resten av landet som har källa folkhälsomyndigheten (HLV), och med urval på invånare 16-84 år, och är ett glidande flerårsmedelvärde för åren T till T-3. För kommuner används tilläggsurval vilka förekommer oregelbundet, därför viktas andelarna efter antal svar per år.

Källa: Folkhälsomyndigheten via Kolada (RKA), nyckeltal U01405

Dagligrökare, andel

Ingen data

Definition enligt Kolada: Andel (%) invånare som röker dagligen. Två olika undersökningar med jämförbara resultat är inkluderade i statistiken. Uppsala, Sörmland, Västmanland, Värmland och Örebro (den sk. CDUST-regionen) har Liv & Hälsa (LV) som datakälla, med urval av invånare 18-84 år vilket avser år T. Resten av landet som har källa folkhälsomyndigheten (HLV), och med urval på invånare 16-84 år, avser år T-3 till T. Folkhälsomyndigheten, Hälsa på lika villkor (HLV) samt Liv & Hälsa.

Källa: Folkhälsomyndigheten via Kolada (RKA), nyckeltal U01402

Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka

Ingen data

Definition enligt Kolada: Andel (%) invånare 16-84 år som är fysiskt aktiva minst 150 minuter per vecka. Två olika undersökningar med jämförbara resultat är inkluderade i statistiken. Uppsala, Sörmland, Västmanland, Värmland och Örebro (den sk. CDUST-regionen) har Liv & Hälsa (LV) som datakälla, med urval av invånare 18-84 år vilket avser år T. Resten av landet som har källa folkhälsomyndigheten (HLV), och med urval på invånare 16-84 år, avser år T-3 till T. Folkhälsomyndigheten, Hälsa på lika villkor (HLV) samt Liv & Hälsa.

Källa: Folkhälsomyndigheten via Kolada (RKA), nyckeltal U01429

Källor: Hälsa
  • Medellivslängd för män (femårsmedel): SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00923, 2025.
  • Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år): Försäkringskassan via Kolada (RKA), nyckeltal N00938, 2025.
  • Psykisk ohälsa barn och unga: Socialstyrelsen via Kolada (RKA), nyckeltal N33820, 2024.
  • MPR-vaccinerade 2-åringar: Folkhälsomyndigheten via Kolada (RKA), nyckeltal N01481, 2025.
  • Bra självskattat hälsotillstånd: Folkhälsomyndigheten via Kolada (RKA), nyckeltal U01405, 2024.
  • Dagligrökare, andel: Folkhälsomyndigheten via Kolada (RKA), nyckeltal U01402, 2024.
  • Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka: Folkhälsomyndigheten via Kolada (RKA), nyckeltal U01429, 2024.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Socialt 2 nyckeltal

Socialt

Källor: Socialt
  • Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år: Socialstyrelsen via Kolada (RKA), nyckeltal N31870, 2025.
  • Skuldsatta hos Kronofogden, andel: Kronofogdemyndigheten via Kolada (RKA), nyckeltal N00989, 2025.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Trygghet

Källor: Trygghet
  • Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2025.
  • Anmälda brott: Brå via Kolada (RKA), nyckeltal N07540, 2025.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Arbete & näringsliv

Arbetslöshet 18–65 år

2025

3,7 %

Definition enligt Kolada: Antal invånare 18-65 år som är öppet arbetslösa eller i program med aktivitetsstöd, dividerat med antal i arbetskraften enligt befolkningens arbetsmarknadsstatus 18-65 år. Antal i arbetskraften beräknas som ett årsmedel av ett rullande medelvärde. Arbetslösheten avser årsmedelvärde år T.

3,3 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 18 av 290 kommuner

Plats 1 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941

Ungdomsarbetslöshet 16–24 år

2024

3,0 %

Definition enligt Kolada: Antal invånare 16-24 år som är öppet arbetslösa eller i program med aktivitetsstöd, dividerat med antal invånare 16-24 år den 31/12 år T-1. Arbetslösheten avser årsmedelvärde år T.

1,0 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Delad plats 53 av 290 kommuner

Plats 1 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada (RKA), nyckeltal N03921

Medianinkomst 20–64 år

2024

378 600 kr

Definition enligt Kolada: Sammanräknad förvärvsinkomst är summan av inkomst av tjänst och inkomst av näringsverksamhet. Den sammanräknade förvärvsinkomsten består av de sammanlagda löpande skattepliktiga inkomsterna, vilket avser inkomster från anställning, företagande, pension, sjukpenning och andra skattepliktiga transfereringar. I sammanräknad förvärvsinkomst ingår inte inkomst av kapital. Helårsbefolkningen består av personer som varit folkbokförda i Sverige hela året och som ingår i ett hushåll med disponibel hushållsinkomst skild från noll kronor.

5,7 % under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 201 av 290 kommuner

Plats 12 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906

Nystartade företag

2025

9,1 per 1 000 inv.

Definition enligt Kolada: Antal nystartade företag delat med antalet tusen invånare, 16-64 år, föregående år. Ett nystartat företag definieras enligt Eurostat rekommendation som ett helt nystartat företag frånräknat olika former av ombildningar av existerade företag. Enskilda näringsidkare vilka inte registrerat firmanamn hos Bolagsverket ingår. Data bygger på bearbetningar av SCB:s företagsregister.

21 % under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 229 av 290 kommuner

Plats 10 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: Tillväxtanalys via Kolada (RKA), nyckeltal N00999

Sysselsättningsgrad 20–64 år

2024

85,2 %

Definition enligt Kolada: Antal sysselsatta 20-64 år som andel av totalt antal i åldersgruppen 20-64 år. Med sysselsatta avses folkbokförda personer i kommunen med löneinkomst av anställning under november månad, och personer med inkomst av aktiv näringsverksamhet.

4,3 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Delad plats 66 av 290 kommuner

Delad plats 3 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02267

Företagsklimat (NKI)

Ingen data

Definition enligt Kolada: Nöjd Kund Index, Företagsklimat - Totalt: Kommunrankning, enkätundersökningen Insikt, företagarnas helhetsbedömning av servicen i myndighetsutövningen (skala 0–100). Minst 20 svar krävs för att uppgiften ska redovisas. Ny definition av Sammanslaget (totalt) NKI från 2024 med fyra myndighetsområden: bygglov, miljö- och hälsoskydd, livsmedelskontroll och serveringstillstånd.

Källa: SKR via Kolada (RKA), nyckeltal U07453

Utpendling, andel

2024

44,5 %

Definition enligt Kolada: Antal utpendlare (sysselsatta personer i kommunen/regionen som arbetar i en annan kommun/region) dividerat med antal sysselsatta med bostadsort i kommunen/regionen.

Plats 120 av 290 kommuner

Plats 7 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02279

Inpendling, andel

2024

21,9 %

Definition enligt Kolada: Antal inpendlare (sysselsatta personer i kommunen/regionen som bor i en annan kommun/region) dividerat med antal sysselsatta som arbetar i kommunen/regionen.

Plats 208 av 290 kommuner

Plats 8 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02276

Källor: Arbete & näringsliv
  • Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
  • Ungdomsarbetslöshet 16–24 år: Arbetsförmedlingen via Kolada (RKA), nyckeltal N03921, 2024.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Nystartade företag: Tillväxtanalys via Kolada (RKA), nyckeltal N00999, 2025.
  • Sysselsättningsgrad 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02267, 2024.
  • Företagsklimat (NKI): SKR via Kolada (RKA), nyckeltal U07453, 2025.
  • Utpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02279, 2024.
  • Inpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02276, 2024.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Miljö 4 nyckeltal

Miljö

Insamlat kommunalt avfall

2025

879 kg/inv

Definition enligt Kolada: Antal kilogram kommunalt avfall per justerat invånarantal i kommunen. I kommunalt avfall ingår mat- och restavfall (tidigare benämnt kärl- och säckavfall, grovavfall inklusive trädgårdsavfall, farligt avfall, jämförligt avfall från bland annat affärer, kontor, industrier och restauranger, samt den del av hushållsavfallet som omfattas av producentansvar (förpackningar, tidningar, elavfall, batterier etc.), även om det inte faller under kommunalt renhållningsansvar. Invånarantalet justeras med hänsyn till fritidshus, gästnätter och in-/utpendling. I utpräglade fritidshuskommuner eller kommuner med omfattande turistverksamhet genereras betydligt mer hushållsavfall än vad de permanentboende ger upphov till. Även i kommuner med stort inpendlingsöverskott genereras mycket hushållsavfall via arbetsplatserna. Genom att använda ett justerat invånarantal speglas mängden avfall per person på ett mer korrekt sätt för den egna kommunen, vilket underlättar jämförelser med andra kommuner.

107 % över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 268 av 268 kommuner

Plats 11 av 11 kommuner i Östergötlands län

Källa: Avfall Sverige via Kolada (RKA), nyckeltal U07801

Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet

2025

17 %

Definition enligt Kolada: Kostnad i kronor för inköpta ekologiska livsmedel dividerat med kostnad i kronor för total mängd inköpta livsmedel i kommunen, multiplicerat med 100 för redovisning i procent. Med ekologiska livsmedel avses någon av märkningarna KRAV, Demeter, EU-ekologiskt och MSC. Fr.o.m. 2015 års siffror dras 1 procentenhet av för de kommuner som inte exkluderar oekologisk lagad eller panerad MSC-fisk. Siffran avser hela året. Avser endast kommunens egna inköp, dvs entreprenad ingår inte. Ingår i Kommunens kvalitet i korthet.

Plats 213 av 262 kommuner

Plats 10 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: Ekomatcentrum via Kolada (RKA), nyckeltal U07514

Andel elbilar

2025

4,0 %

Definition enligt Kolada: Andelen personbilar i trafik den 31/12, i det geografiska området av drivmedelstypen el.

4,6 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 186 av 290 kommuner

Plats 11 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: Trafikanalys via Kolada (RKA), nyckeltal N07945

Växthusgasutsläpp per capita

2024

9,63 ton CO2-ekv/inv

Definition enligt Kolada: Totala emissioner av växthusgaser inom det geografiska området delat med invånare i ton CO2-ekvivalenter. Växthusgaser totalt är det totala utsläppet av växthusgaser (CO2 med fossilt ursprung samt N2O, CH4, HFC, PFC, och SF6) omräknat till koldioxidekvivalenter. Utsläppen per invånare ska inte tolkas som konsumtionsbaserade utsläpp. Enskilda industriverksamheter kan leda till höga utsläpp lokalt, liksom vägtrafik på stamvägnätet eller en stor andel jordbruk. Nyckeltalet följer upp miljökvalitetsmålet Begränsad klimatpåverkan, se även sverigesmiljomal.se. Vid uppdatering av emissionsdata revideras tidsserien bakåt. Uppgifter för olika undersektorer kan vara osäkra på kommunnivå, se vidare Metodbeskrivning på den Nationella emissionsdatabasens hemsida.

114 % över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 270 av 290 kommuner

Plats 11 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: Naturvårdsverket via Kolada (RKA), nyckeltal N00401

Källor: Miljö
  • Insamlat kommunalt avfall: Avfall Sverige via Kolada (RKA), nyckeltal U07801, 2025.
  • Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet: Ekomatcentrum via Kolada (RKA), nyckeltal U07514, 2025.
  • Andel elbilar: Trafikanalys via Kolada (RKA), nyckeltal N07945, 2025.
  • Växthusgasutsläpp per capita: Naturvårdsverket via Kolada (RKA), nyckeltal N00401, 2024.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Boende

Färdigställda bostäder i flerbostadshus

2025

0,0 per 1 000 inv.

Definition enligt Kolada: Flerbostadshus avser bostadsbyggnader innehållande tre eller flera lägenheter inklusive loftgångshus. Alla kommuner lämnar månatligen uppgifter om beviljade bygglov. Insamlingsrutinerna utgår från PBL. Uppgift om färdigställande ska primärt baseras på det slutbesked som byggherren ska få från byggnadsnämnden för bygglovsärendet. Dividerat med antal invånare 31/12 multiplicerat med 1000.

Delad plats 146 av 290 kommuner

Delad plats 6 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07906

Färdigställda bostäder i småhus

2025

1,7 per 1 000 inv.

Definition enligt Kolada: Småhus avser friliggande en- och tvåbostadshus samt par-, rad- och kedjehus (exklusive fritidshus). Alla kommuner lämnar månatligen uppgifter om beviljade bygglov. Insamlingsrutinerna utgår från PBL. Uppgift om färdigställande ska primärt baseras på det slutbesked som byggherren ska få från byggnadsnämnden för bygglovsärendet. Dividerat med antal invånare 31/12 multiplicerat med 1000.

216 % över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 17 av 290 kommuner

Plats 1 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07905

Trångboddhet i flerbostadshus

2025

12,1 %

Definition enligt Kolada: Antal personer boende i flerbostadshus exklusive specialbostäder trångbodda enligt norm 2, dividerat med antal personer boende i flerbostadshus exklusive specialbostäder, multiplicerat med 100 för redovisning i procent. Specialbostäder avser studentbostäder, bostäder för äldre/funktionshindrade och övriga specialbostäder. Norm 2, skapades 1965. Hushållet räknas som trångbott om det bor mer än två personer per rum (kök och vardagsrum oräknade). Personer i ensamhushåll räknas inte som trångbodda.

20 % under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 123 av 290 kommuner

Plats 10 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07907

VA-taxa för typfastighet

2025

87,94 kr/kvm

Definition enligt Kolada: Kostnad för vatten och avlopp i kronor per kvadratmeter inkl. moms under ett år för en typfastighet i kommunen. Typfastigheten är i form av ett flerbostadshus med en boendeyta på 1000 kvm. Kostnaden baseras på ett vattenbehov på motsvarande 2000 m3 per år.

Plats 77 av 290 kommuner

Plats 8 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: Nils Holgersson-gruppen via Kolada (RKA), nyckeltal N45924

Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms

2025

19,93 kr/kvm

Definition enligt Kolada: Kostnad för avfallshämtning i kronor per kvadratmeter inkl. moms under ett år för en typfastighet i kommunen. Typfastigheten är i form av ett flerbostadshus med en boendeyta på 1000 kvm. Inför år 2024 har det tagits fram en ny avfallsdefinition och insamlingen sker via Avfall Sveriges statistik- och insamlingsverktyg Avfall Web. Avfallsmängden är numera exakt definierad och motsvarar i volym hämtning en gång i veckan av ett 660 liter restavfallskärl och ett 140 liter matavfallskärl. Dessutom förutsätts en dragväg på motsvarande 9 meter. Den tidigare avfallsdefinitionen i Nils Holgerssonundersökningen avseende avfall baserades på en insamlingsvolym motsvarande ca 1180 liter per vecka. Uträkningen för kostnaden är anpassat till de lokala förhållanden med sortering av olika fraktioner.

Delad plats 63 av 290 kommuner

Plats 4 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: Nils Holgersson-gruppen via Kolada (RKA), nyckeltal N45953

Elpris typfastighet inkl. moms

2025

146 kr/kvm

Definition enligt Kolada: Total elkostnad (elhandel, elnät och skatter) i kronor per kvadratmeter inkl. moms under ett år för en typfastighet i kommunen. Typfastigheten är i form av ett flerbostadshus med en boendeyta på 1000 kvm. Kostnaden baseras på det behov som fastigheten har i sig (35 A - 15 000 kWh) för belysning, tvättstuga mm och de 15 lägenheter som är inrymda i den (16 A - 2 300 kWh per lägenhet). Från och med 2019 används numera ett medelvärde för elhandelspriset för 12-månadersperioden juli%u2010juni för rörligt pris och medel för elområde 1%u20104. Tidigare användes rörligt elhandelspriset i juli månad.

Delad plats 243 av 290 kommuner

Delad plats 8 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: Nils Holgersson-gruppen via Kolada (RKA), nyckeltal N45900

Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms

2025

263 kr/kvm

Definition enligt Kolada: Fjärrvärmekostnad i kronor per kvadratmeter inkl. moms under ett år för en typfastighet i kommunen. Typfastigheten är i form av ett flerbostadshus med ett värmebehov på 193 000 kWh/år och en boendeyta på 1000 kvm.

Delad plats 209 av 276 kommuner

Plats 10 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: Nils Holgersson-gruppen via Kolada (RKA), nyckeltal N45901

Fastighetspris småhus

2025

11 885 kr/kvm

Definition enligt Kolada: För beräkning av kvadratmeterpriset för småhus för permanentboende har respektive enskilt köp använts. Med småhus för permanentboende avses småhus (typkod 220) som haft någon folkbokförd befolkning under 4 kvartal före försäljningstidpunkten. Definitionen av vad som räknas som permanentboende resp. fritidshus ändrades något år 2015 vilket kan påverka jämförelser över tid.

59 % under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 219 av 290 kommuner

Plats 12 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: SCB (fastighetsprisstatistik) via Kolada (RKA), nyckeltal N07909

Fastighetspris bostadsrätt

2020

27 370 kr/kvm

Definition enligt Kolada: Uppgifterna till som ligger till grund för statistiken är KU55 – Kontrolluppgift – Överlåtelse av bostadsrätt från Skatteverket som samlas in av SCB. För att beräkna kvadratmeterpriser kompletteras informationen från KU55 med uppgifter från Fastighetstaxeringsregistret (FTR). FTR innehåller uppgifter om alla fastigheter i landet. Från FTR väljs de fastigheter/lägenheter som ägs av bostadsrättsföreningar ut. I FTR framgår den totala bostadsarean och antalet lägenheter per fastighet. Detta innebär att det inte kunnat gå att beräkna bostadsarean per enskild lägenhet, men den genomsnittliga bostadsarean per kommun. Vidare antas det att den genomsnittliga kvadratmeterarean (storleken per lägenhet) är konstant över tidsperioden som redovisas. Det genomsnittliga priset för överlåtna bostadsrätter kombinerat med de tidigare framräknade areorna per kommun för att erhålla kvadratmeterpriser för bostadsrätter per kommun.

21 % under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 46 av 283 kommuner

Plats 1 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07908

Fastighetspris fritidshus

2025

18 320 kr/kvm

Definition enligt Kolada: För beräkning av kvadratmeterpriset för fritidshus har respektive enskilt köp använts. Med fritidshus avses småhus (typkod 220) som inte haft någon folkbokförd befolkning under 4 kvartal före försäljningstidpunkten. Definitionen av vad som räknas som permanentboende resp. fritidshus ändrades något år 2015 vilket kan påverka jämförelser över tid.

37 % under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 197 av 289 kommuner

Plats 10 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: SCB (fastighetsprisstatistik) via Kolada (RKA), nyckeltal N07910

Bostäder med hyresrätt

2025

137,6 per 1 000 inv.

Definition enligt Kolada: Småhus med hyresrätt avser lägenheter som ägs av andra ägare än fysiska personer, dödsbon eller bostadsrättsföreningar. Flerbostadshus och övriga hus med hyresrätt avser lägenheter som inte är ägarlägenheter och som ägs av andra ägare än bostadsrättsföreningar. Även hyresrätter i form av specialbostäder (bostäder för äldre/funktionshindrade, studentbostäder och övriga specialbostäder) ingår. Med lägenhet menas alla permanenta boenden.

29 % under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 228 av 290 kommuner

Plats 12 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07901

Bostäder med bostadsrätt

2025

1,9 per 1 000 inv.

Definition enligt Kolada: Småhus (villa), flerbostadshus och övriga hus med bostadsrätt avser lägenheter som ägs av bostadsrättsföreningar. Även bostadsrätter i form av specialbostäder (bostäder för äldre/funktionshindrade, studentbostäder och övriga specialbostäder) ingår. Med lägenhet menas alla permanenta boenden. Dividerat med antal invånare 31/12.

98 % under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 286 av 290 kommuner

Plats 13 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07902

Bostäder med äganderätt

2025

373,3 per 1 000 inv.

Definition enligt Kolada: Småhus (villa) med äganderätt avser lägenheter som ägs av fysiska personer eller dödsbon. Flerbostadshus och övriga hus med äganderätt avser ägarlägenheter. Med lägenhet menas alla permanenta boenden. Dividerat med antal invånare 31/12.

104 % över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 22 av 290 kommuner

Plats 1 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07903

Bostäder totalt

2025

513,1 per 1 000 inv.

Definition enligt Kolada: Bostäder totalt (hyres-, bostads-, äganderätter och där information om upplåtelseform saknas). Med lägenhet menas alla permanenta boenden.

2,8 % över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 135 av 290 kommuner

Plats 7 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07913

Genomsnittlig boyta

2025

56,0 kvm/inv

Definition enligt Kolada: Den statistik som presenteras är resultatet av bearbetningar av SCB-registren RTB, Lägenhetsregistret och Fastighetstaxeringsregistret (FTR). Ett hushåll består av de personer som är folkbokförda på samma lägenhet. Registret över totalbefolkningen och Lägenhetsregistret avser den 31/12 år T och FTR avser den 1/1 år T+1.

33 % över riket. Över riksgenomsnittet.

Delad plats 1 av 290 kommuner

Plats 1 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07912

Färdigställda bostäder, nybyggnad

2025

1,7 per 1 000 inv.

Definition enligt Kolada: Inkluderar småhus och flerbostadshus. Småhus avser friliggande en- och tvåbostadshus samt par-, rad- och kedjehus (exklusive fritidshus). Flerbostadshus avser bostadsbyggnader innehållande tre eller flera lägenheter inklusive loftgångshus. Alla kommuner lämnar månatligen uppgifter om beviljade bygglov. Insamlingsrutinerna utgår från PBL. Uppgift om färdigställande ska primärt baseras på det slutbesked som byggherren ska få från byggnadsnämnden för bygglovsärendet. Dividerat med antal invånare 31/12 multiplicerat med 1000.

44 % under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 105 av 290 kommuner

Plats 3 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07917

Bostäder som beviljats bygglov, två år

2025

0,6 per 1 000 inv.

Definition enligt Kolada: Antal bostäder som beviljats bygglov under de senaste två åren (T och T-1), avser endast permanentboende, antal/1000 invånare. Invånarantalet avser år T-1, 31 dec.

91 % under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 257 av 290 kommuner

Plats 12 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07925

Befolkningsförändring, fem år

2025

−2,9 %

Definition enligt Kolada: Antal invånare totalt 31/12 år T minus antal invånare totalt 31/12 år T-5, dividerat med antal invånare totalt år T-5. Multipliceras med 100 för procent.

5,1 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 227 av 290 kommuner

Plats 13 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01958

Befolkningsprognos om fem år

2025

3 501

Definition enligt Kolada: Förväntat antal invånare om 5 år. För att göra framskrivningen används antal levande födda barn, avlidna, inflyttade och utflyttade som registrerats under året. Med hjälp av denna information skattas fruktsamhet, mortalitet, antal inflyttare, inflyttarfördelningar och utflyttarrisker efter ålder och kön. Skattningarna ligger sedan till grund för beräkningen av den framtida utvecklingen av antalet födda, döda, inflyttade och utflyttade. Observera att denna framskrivning endast bygger på statistik som finns tillgänglig nationellt och ska inte förväxlas med prognoser som kommunerna själva tar fram. Från och med 2022 publiceras data vart tredje år.

Plats 283 av 290 kommuner

Plats 13 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02907

Mediannettoinkomst

2024

286 200 kr/inv

Definition enligt Kolada: Disponibel mediannettoinkomst personer 20 år och äldre. Nettoinkomsten är summan av alla skattepliktiga och skattefria inkomster som förvärvs- och kapitalinkomster och transfereringar minus skatt och övriga negativa transfer. Inkomsten är beräknad per individ. Inkomster som riktar sig till hela hushållet, som ekonomiskt bistånd och bostadsstöd, har i förekommande fall delats upp på de vuxna i hushållet dividerat med personer som var folkbokförda både den 1 januari och den 31 december, och som tillhörde en familj med disponibel inkomst skild från noll kronor.

8,0 % under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 193 av 290 kommuner

Plats 11 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00905

Verkställda vräkningar

2025

0,0 per 100 000 inv.

Definition enligt Kolada: Antal verkställda vräkningar (avhysningar) dividerat med antal invånare totalt 31/12 multiplicerat med 100 000. Avhysningsstatistiken bygger på i vilken kommun personen är folkbokförd i.

Delad plats 1 av 290 kommuner

Delad plats 1 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: Kronofogdemyndigheten via Kolada (RKA), nyckeltal U00958

Kostnad bostadsverksamhet

2025

268 kr/inv

Definition enligt Kolada: Bruttokostnad minus interna intäkter och försäljning till andra kommuner och regioner för bostadsverksamhet, dividerat med antal invånare i kommunen den 31/12. Avser kostnader för tillhandahållande av bostäder. Kostnader och intäkter för boendet i elevhem ingår här. Kostnader för det särskilda boendet redovisas dock inte här utan under avdelningen vård och omsorg om äldre eller personer med funktionsnedsättning. Avser affärsverksamhet bedriven i förvaltningsform.

15 % under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 43 av 290 kommuner

Plats 3 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: SCB och RKA via Kolada (RKA), nyckeltal N45022

Källor: Boende
  • Färdigställda bostäder i flerbostadshus: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07906, 2025.
  • Färdigställda bostäder i småhus: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07905, 2025.
  • Trångboddhet i flerbostadshus: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07907, 2025.
  • VA-taxa för typfastighet: Nils Holgersson-gruppen via Kolada (RKA), nyckeltal N45924, 2025.
  • Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms: Nils Holgersson-gruppen via Kolada (RKA), nyckeltal N45953, 2025.
  • Elpris typfastighet inkl. moms: Nils Holgersson-gruppen via Kolada (RKA), nyckeltal N45900, 2025.
  • Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms: Nils Holgersson-gruppen via Kolada (RKA), nyckeltal N45901, 2025.
  • Fastighetspris småhus: SCB (fastighetsprisstatistik) via Kolada (RKA), nyckeltal N07909, 2025.
  • Fastighetspris bostadsrätt: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07908, 2020.
  • Fastighetspris fritidshus: SCB (fastighetsprisstatistik) via Kolada (RKA), nyckeltal N07910, 2025.
  • Bostäder med hyresrätt: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07901, 2025.
  • Bostäder med bostadsrätt: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07902, 2025.
  • Bostäder med äganderätt: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07903, 2025.
  • Bostäder totalt: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07913, 2025.
  • Genomsnittlig boyta: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07912, 2025.
  • Färdigställda bostäder, nybyggnad: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07917, 2025.
  • Bostäder som beviljats bygglov, två år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07925, 2025.
  • Befolkningsförändring, fem år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01958, 2025.
  • Befolkningsprognos om fem år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02907, 2025.
  • Mediannettoinkomst: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00905, 2024.
  • Verkställda vräkningar: Kronofogdemyndigheten via Kolada (RKA), nyckeltal U00958, 2025.
  • Kostnad bostadsverksamhet: SCB och RKA via Kolada (RKA), nyckeltal N45022, 2025.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Demokrati 4 nyckeltal

Demokrati

Valdeltagande, kommunalvalet 2026

2026

86,9 %

Definition enligt Kolada: Andel av de röstberättigade som röstade i kommunalvalet 2026 (giltiga och ogiltiga röster).

4,6 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 22 av 290 kommuner

Plats 3 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år Valmyndigheten via Kolada (RKA), nyckeltal N05401

Valdeltagande, riksdagsvalet 2026

2026

89,7 %

Definition enligt Kolada: Andel av de röstberättigade som röstade i riksdagsvalet 2026 (giltiga och ogiltiga röster).

4,8 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 10 av 290 kommuner

Plats 1 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år Valmyndigheten via Kolada (RKA), nyckeltal N05403

Valdeltagande, EU-valet 2024

2024

62,1 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste europaparlamentsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100.

8,7 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 14 av 290 kommuner

Plats 1 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404

Kvinnor i kommunfullmäktige

2025

38,0 %

Definition enligt Kolada: Kvinnliga ledamöter i kommunfullmäktige dividerat med antal ledamöter i kommunfullmäktige totalt, multiplicerat med 100. Statistiken tas bara fram vart fjärde år men i Kolada publiceras den förutom mätåret T även på år T+1, T+2 och T+3.

5,0 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Delad plats 238 av 290 kommuner

Delad plats 10 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815

Källor: Demokrati
  • Valdeltagande, senaste kommunalvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401.
  • Valdeltagande, senaste riksdagsvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403.
  • Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404, 2024.
  • Kvinnor i kommunfullmäktige: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815, 2025.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Kultur & fritid 3 nyckeltal

Kultur & fritid

Elever i kulturskola, andel

2024

23,5 %

Definition enligt Kolada: Antal unika individer 6-19 år som går i musik- eller kulturskola dividerat med alla invånare 6-19 år. Av sekretesskäl har SCB avrundat till närmaste femtal på de könsuppdelade siffrorna för antal unika deltagare i kulturskolan, vilket (eventuellt)medför skillnader mellan summeringen av könen och de aggregerade siffrorna, som då inte alltid stämmer överens.

Plats 5 av 192 kommuner

Plats 2 av 9 kommuner i Östergötlands län

Källa: SCB och Kulturrådet via Kolada (RKA), nyckeltal N09888

Genomsnittlig elevavgift kulturskola

2024

784 kr/elev

Definition enligt Kolada: Den genomsnittliga elevavgiften för musik- och kulturskolan. Kulturskolans intäkter från avgifter (i räkenskapssammandragen kallad "taxor och avgifter") dividerat med antalet unika elever 6-19 år.

Plats 41 av 186 kommuner

Plats 2 av 9 kommuner i Östergötlands län

Källa: SCB och Kulturrådet via Kolada (RKA), nyckeltal N09892

Bibliotekslån per invånare

2025

10,26 lån/inv

Definition enligt Kolada: Totalt antal fysiska lån i kommunen (inkl all media och barnlitteratur) dividerat med antal invånare den 31/12. Avser endast folkbibliotek (skolbibliotek ingår inte, de kommuner som samredovisat skolbibliotek med folkbiblioteken har streckats).

105 % över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 4 av 289 kommuner

Plats 1 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: Kungliga biblioteket via Kolada (RKA), nyckeltal N09801

Källor: Kultur & fritid
  • Elever i kulturskola, andel: SCB och Kulturrådet via Kolada (RKA), nyckeltal N09888, 2024.
  • Genomsnittlig elevavgift kulturskola: SCB och Kulturrådet via Kolada (RKA), nyckeltal N09892, 2024.
  • Bibliotekslån per invånare: Kungliga biblioteket via Kolada (RKA), nyckeltal N09801, 2025.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Nöjdhet 1 nyckeltal

Nöjdhet

Källor: Nöjdhet
  • Rekommenderar att flytta hit, andel: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00670, 2025.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Arbetsmarknad 1 nyckeltal

Arbetsmarknad

Källor: Arbetsmarknad
  • Ungdomsarbetslöshet 18–24 år: Arbetsförmedlingen via Kolada (RKA), nyckeltal N03935, 2025.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Infrastruktur 3 nyckeltal

Infrastruktur

Cykelväg per invånare

2025

1,81 m/inv

Definition enligt Kolada: Total (statlig, kommunal och enskild) cykelväg i kommunen, meter dividerat med antal invånare 31/12.

32 % under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 251 av 290 kommuner

Plats 11 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: Trafikverket via Kolada (RKA), nyckeltal N07806

Hushåll med bredband 100 Mbit/s

2025

94,9 %

Definition enligt Kolada: Andel av områdets hushåll som har tillgång till fast bredband om minst 100 megabit per sekund. Tillgång avser faktisk anslutning eller omedelbar möjlighet att ansluta. PTS (Post- och telestyrelsen) begär in underlag om täckning för accesstekniker av berörda parter, underlaget matchas sedan med Fastighetsregistret. Det insamlade underlaget ihop med ett antal antaganden utgör grunden för kartläggningen. Avser situationen 1 oktober. Till och med 2014 avsågs befolkning istället för hushåll. Från och med 2021 avser det befolkning.

5,1 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 276 av 290 kommuner

Plats 13 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: PTS via Kolada (RKA), nyckeltal N07900

Hushåll med hållplats inom 500 m

2024

40,0 %

Definition enligt Kolada: Andel befolkning i det geografiska området som har en trafikerad hållplats inom 500 meter från sin folkbokföringsadress. Med trafikerad hållplats avses hållplats, för samtliga trafikslag som trafikeras med minst en avgång per timme, vardagar mellan 06:00 och 20:00. Avståndet till hållplats utgår från fågelavstånd och beaktar inte väg- och gatunät. Nyckeltalet följer upp miljökvalitetsmålet 'God bebyggd miljö', se även www.sverigesmiljomal.se.

41 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Delad plats 260 av 290 kommuner

Plats 12 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: Trafikverket via Kolada (RKA), nyckeltal N07418

Källor: Infrastruktur
  • Cykelväg per invånare: Trafikverket via Kolada (RKA), nyckeltal N07806, 2025.
  • Hushåll med bredband 100 Mbit/s: PTS via Kolada (RKA), nyckeltal N07900, 2025.
  • Hushåll med hållplats inom 500 m: Trafikverket via Kolada (RKA), nyckeltal N07418, 2024.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Äldreomsorg 3 nyckeltal

Äldreomsorg

Invånare 65+ med hemtjänst, andel

2025

6,9 %

Definition enligt Kolada: Antal personer 65+ år med hemtjänst i ordinärt boende, dividerat med antal invånare 65+ år den 31/12. Uppgiften om antal personer med beviljad hemtjänst i ordinärt boende avser fram till 2020 ett snitt av årets månader, från 2021 en kommunindividuell median. Personer med hemtjänstbeslut som endast omfattar trygghetslarm, matdistribution, avlösning eller ledsagning har exkluderats. Ålder beräknas efter hur många år personen har fyllt vid mätdagen (sista dagen) respektive månad. Nyckeltalet ersätter N21821.

0,1 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 134 av 288 kommuner

Plats 9 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: Socialstyrelsen via Kolada (RKA), nyckeltal N21701

Invånare 65+ i särskilt boende, andel

2025

0,7 %

Definition enligt Kolada: Antal personer 65+ som bodde permanent i särskilda boendeformer enl SoL dividerat med antal invånare 65+ den 31/12 multiplicerat med 100. Fr.o.m. 2013 så avser antal personer i särskilt boende ett månadssnitt av antal brukare (från Socialstyrelsens individstatistik) under året. Även brukare i biståndsbedömt trygghetsboende är medräknade. 2007-2012 hämtas antalet brukare från Socialstyrelsens individstatistik 1/10. T.o.m. 2006 från Socialstyrelsens mängdstatistik. Avser samtlig regi.

3,2 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 287 av 287 kommuner

Plats 13 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: Socialstyrelsen via Kolada (RKA), nyckeltal N23890

Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel

2025

9,8 %

Definition enligt Kolada: Antal personer 65-w år som kommunen registrerat en HSL-insats för under september månad dividerat med antal invånare 65+ den 31/12 multiplicerat med 100.

0,8 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 142 av 289 kommuner

Plats 7 av 13 kommuner i Östergötlands län

Källa: Socialstyrelsen via Kolada (RKA), nyckeltal N20897

Källor: Äldreomsorg
  • Invånare 65+ med hemtjänst, andel: Socialstyrelsen via Kolada (RKA), nyckeltal N21701, 2025.
  • Invånare 65+ i särskilt boende, andel: Socialstyrelsen via Kolada (RKA), nyckeltal N23890, 2025.
  • Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel: Socialstyrelsen via Kolada (RKA), nyckeltal N20897, 2025.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Utbildning 1 nyckeltal

Utbildning

Källor: Utbildning
  • Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01982, 2025.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Historisk trend

Hur nyckeltalen utvecklats över tid för Ydre kommun.

Folkmängd
2016: 3 675 2017: 3 733 2018: 3 743 2019: 3 747 2020: 3 726 2021: 3 695 2022: 3 683 2023: 3 637 2024: 3 626 2025: 3 619 2025: 3 619
3 619 2025
Kommunal skattesats
2017: 32,7 % 2018: 32,7 % 2019: 32,7 % 2020: 34,1 % 2021: 34,1 % 2022: 34,1 % 2023: 34,1 % 2024: 34,1 % 2025: 34,1 % 2026: 34,1 % 2026: 34,1 %
34,1 % 2026
Meritvärde åk 9
2017: 204,2 poäng 2018: 203,9 poäng 2019: 227,0 poäng 2020: 242,4 poäng 2021: 226,1 poäng 2022: 234,2 poäng 2023: 231,9 poäng 2024: 202,6 poäng 2025: 234,6 poäng 2026: 228,5 poäng 2026: 228,5 poäng
228,5 poäng 2026
Arbetslöshet 18–65 år
2023: 3,42 % 2024: 3,51 % 2025: 3,68 % 2025: 3,68 %
3,68 % 2025

Att flytta till Ydre

Funderar du på att flytta till Ydre kommun? Här är vad statistiken säger om skatt, skola, trygghet och boende.

Den som överväger en flytt till Ydre kommun möter en kommunal skattesats på 34,10 %, en medianinkomst på 378 600 kr, ett meritvärde i åk 9 på 228,5 poäng, en trygghetsnivå där 95,5 % känner sig trygga utomhus och en trångboddhet i flerbostadshus på 12,1 %. Skatten påverkar din ekonomi, skolresultaten spelar roll för barnfamiljer, och trygghet och boende formar vardagen. Samtliga siffror bygger på officiell statistik från Kolada och kan jämföras med andra kommuner i listorna nedan.

Hur står sig Ydre?

Se var Ydre hamnar i jämförelse med övriga kommuner:

Så placerar sig Ydre i Östergötlands län

Välj ett nyckeltal och se var Ydre hamnar bland länets kommuner.

13 kommuner rangordnade efter Folkmängd (2025). Sorterat efter högsta värde.

Vald kommun: Ydre — Plats 13 av 13 i länet

Varje punkt visar kommunens senaste värde. Streckade linjer markerar riks- och länssnitt. Klicka på en kommun för fördjupad statistik.

Östergötlands län

Andra kommuner i Östergötlands län:

Mer om Ydre

Utforska fler sidor om Ydre kommun.

Vanliga frågor om Ydre

Vad är kommunalskatten i Ydre?

Den totala kommunala skattesatsen i Ydre kommun är 34,10 % för inkomståret 2026. Rikssnittet ligger på 32,38 %, så Ydre ligger högre — sämre än genomsnittet. Bland landets 290 kommuner hamnar Ydre på delad plats 216 räknat från lägst skatt. Skattesatsen avser kommun- och regionskatt tillsammans (exklusive begravningsavgift och statlig inkomstskatt) och finansierar bland annat skola, äldreomsorg och lokal infrastruktur. Källa: Kolada.

Vilket län ligger Ydre i?

Ydre kommun ligger i Östergötlands län och tillhör Region Östergötland, som ansvarar för hälso- och sjukvård samt kollektivtrafik i området. Kommunen har 3 619 invånare (2025) och är därmed landets 283:e största kommun.

Hur är skolresultaten i Ydre?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 i Ydre kommun är 228,5 poäng för läsåret 2026. Rikssnittet ligger på 229,7 poäng, så Ydre ligger lägre — sämre än genomsnittet. Bland landets 290 kommuner hamnar Ydre på delad plats 65 räknat från högst meritvärde. Andelen elever som blir behöriga till ett yrkesprogram på gymnasiet är 82,9 %. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen och används ofta som ett mått på hur väl skolorna i kommunen lyckas. Källa: Kolada.

Hur hög är arbetslösheten i Ydre?

Arbetslösheten bland invånare 18–65 år i Ydre kommun är 3,7 % (årsmedelvärde 2025). Rikssnittet ligger på 7,0 %, så Ydre ligger lägre — bättre än genomsnittet. Medianinkomsten i kommunen ligger på 378 600 kr per år. Måttet avser andelen av arbetskraften som är öppet arbetslösa eller i program med aktivitetsstöd. Källa: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada.

Hur trygg är Ydre?

I Ydre kommun uppger 95,5 % av de svarande att de känner sig trygga utomhus i området där de bor när det är mörkt ute (2025). Rikssnittet ligger på 79,4 %, så Ydre ligger högre — bättre än genomsnittet. Bland landets 159 kommuner hamnar Ydre på delad plats 4 räknat från högst upplevd trygghet. Siffran kommer från SCB:s medborgarundersökning och speglar invånarnas egen upplevelse, inte anmäld brottslighet. Källa: Kolada.

Utforska guider

Kommuner nära Ydre

Kommuner i Östergötlands län med liknande befolkningsstorlek — jämför skatt, skola och inkomst.

Kommun KommunalskattMeritvärde åk 9Medianinkomst Jämför
Ydre 34,10 % 228,5 poäng 378 600 kr Du är här
Ödeshög 33,95 %223,3 poäng381 600 kr Jämför
Boxholm 33,37 %220,6 poäng397 800 kr Ingen jämförelsesida
Vadstena 34,35 %224,5 poäng397 100 kr Ingen jämförelsesida
Valdemarsvik 34,03 %197,8 poäng359 900 kr Ingen jämförelsesida

Bädda in statistik för Ydre

Visa kommunens nyckeltal på din webbplats, intranät eller blogg — gratis.

Embed-kod

<iframe
  src="https://www.kommunatlas.se/widget/ydre/"
  width="340" height="200"
  frameborder="0"
  style="border-radius:12px;border:1px solid #e8e4da;"
  title="Kommunstatistik — kommunatlas.se"
></iframe>
Om embed-widgeten →

Kommunfullmäktige Ydre — valresultat 2026Fastställt 25 september 2026

Fastställt resultat.Resultatet i Ydre är fastställt av länsstyrelsen 25 september 2026. Mandat och röstandelar är från den slutliga räkningen.

Störst parti
C
6 av 21 mandat
Mandat totalt
21
i fullmäktige
Valdeltagande
86,9 %
87,0 % i valet 2022
C
631,5 %
M
523,6 %
S
522,5 %
SD
312,7 %
KD
13,8 %
V
14,2 %

Staplarna visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna. Källa: Valmyndigheten, fastställt 25 september 2026.

Förändring 2022 → 2026
Parti20222026+/−
Centerpartiet66±0
Moderaterna65-1
Socialdemokraterna55±0
Sverigedemokraterna23+1
Kristdemokraterna11±0
Vänsterpartiet11±0

Hela valresultatet i Ydre

Så har Ydre styrts

Vilka partier som ingått i den styrande konstellationen efter varje val. Källa: SKR.

  1. 2026–2030
    Styre inte fastställt ännu

    Valet hölls 13 september 2026 och förhandlingarna om vem som ska styra pågår. SKR sammanställer styrena när de är klara — sidan uppdateras då.

  2. 2022–2026
    MC
    Borgerligt styre
  3. 2018–2022
    MCS
    SKR:s klassning: BL
  4. 2014–2018
    MCKDSMP
    SKR:s klassning: BL
  5. 2010–2014
    MCKD
    SKR:s klassning: A

SKR publicerar ingen teckenförklaring för bokstavskoderna, och betydelsen skiftar mellan valår — koden B betecknar borgerligt styre 1994–2018 men borgerligt styre med SD 2022. Därför skrivs styrestypen ut i klartext bara för 2022, där den kan stämmas av mot SKR:s publicerade sammanställning. För tidigare val visas SKR:s kod oförändrad. Partierna i styret är hämtade direkt ur SKR:s data och gäller samtliga år.

Partiernas utveckling i Ydre

Mandat och andel av rösterna, valen 2010–2026. 2026: fastställt 25 september 2026.

Parti201020142018202220262010→2026
Socialdemokraterna1030,6 % 729,4 % 522,1 % 522,9 % 522,5 % -5
Moderaterna617,8 % 420,1 % 421,4 % 626,8 % 523,6 % -1
Sverigedemokraterna13,0 % 15,8 % 28,3 % 29,6 % 312,7 % +2
Centerpartiet930,5 % 627,6 % 731,6 % 630,5 % 631,5 % -3
Vänsterpartiet00,8 % 00,8 % 14,9 % 14,0 % 14,2 % +1
Kristdemokraterna26,8 % 15,4 % 16,6 % 15,0 % 13,8 % -1
Miljöpartiet39,4 % 29,6 % 14,0 % 00,9 % 00,9 % -3
Liberalerna01,1 % 01,1 % 00,7 % 00,3 % 00,6 % ±0
Övriga partier00,0 % 00,2 % 00,3 % 00,1 % 00,2 % ±0
Mandat totalt3121212121-10

Stort tal = mandat, litet = andel av rösterna. Stapeln visar andelen, som är jämförbar mellan val även när fullmäktiges storlek ändras.Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026.

Opinion i Östra Mellansverige
S
33,4 %
SD
21,8 %
M
15,1 %
V
8,8 %

SCBs regionala opinionssiffra för Östra Mellansverige — inte en mätning av Ydre specifikt. SCB mäter aldrig opinion per kommun eller enskilt län.

Se fullständig opinionsmätning →