Jämförelse · Blekinge län
Karlskrona vs Ronneby — vilket är bäst att bo i? Karlskrona har 66 021 invånare och Ronneby har 28 708 (2025). Båda kommunerna ligger i Blekinge län. Av 54 jämförbara nyckeltal har Karlskrona ett bättre värde på 42 och Ronneby på 10.
Karlskrona
42
nyckeltal i topp
vs 2 lika
Ronneby
10
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Karlskrona jämfört med Ronneby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Karlskrona Ronneby
Riket
Folkmängd jämförs ej 66 021 28 708 10 605 529 Befolkningsförändring −0,4 % −0,1 % 0,2 % Medelålder 43,5 år 44,8 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 23,2 % 25,7 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 21,6 % 22,9 % 22,4 % Andel utrikes födda 13,2 % 17,2 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Karlskrona jämfört med Ronneby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Karlskrona Ronneby
Riket
Kommunal skattesats 33,69 % 33,68 %
★
(bättre värde) 32,38 % Årets resultat 2 416 kr/inv.
★
(bättre värde) 880 kr/inv. 3 340 kr/inv. Soliditet 24,9 % 38,6 %
★
(bättre värde) 39,3 % Nettokostnad egentlig verksamhet 71 429 kr/inv. 77 096 kr/inv. 69 440 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Karlskrona jämfört med Ronneby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Karlskrona Ronneby
Riket
Meritvärde åk 9 215,8 poäng
★
(bättre värde) 198,2 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 216,3 poäng
★
(bättre värde) 199,8 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 77,7 %
★
(bättre värde) 76,9 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 68,9 %
★
(bättre värde) 55,4 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 12,2 elever/lärare 9,4 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 195 231 kr 204 786 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,9 barn/årsarbetare 4,9 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Karlskrona jämfört med Ronneby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Karlskrona Ronneby
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,8 år
★
(bättre värde) 81,2 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 8,8 dagar
★
(bättre värde) 9,2 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 10,1 %
★
(bättre värde) 11,5 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 96,8 %
★
(bättre värde) 95,6 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 68,1 % (2024) 70,2 % (2022) 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 3,4 % (2024) 8,2 % (2022) 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 71,2 % (2024) 64,9 % (2022) 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Karlskrona jämfört med Ronneby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Karlskrona Ronneby
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 87,2 %
★
(bättre värde) 70,1 % 79,4 % Anmälda brott 10 419 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 11 732 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Karlskrona jämfört med Ronneby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Karlskrona Ronneby
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 5,6 %
★
(bättre värde) 10,3 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,3 %
★
(bättre värde) 6,0 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 405 800 kr
★
(bättre värde) 371 100 kr 401 400 kr Nystartade företag 9,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 8,8 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 82,4 %
★
(bättre värde) 78,1 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 82,0 index (0–100)
★
(bättre värde) 65,6 index (0–100) – Utpendling, andel 14,7 % 37,8 % – Inpendling, andel 17,9 % 26,3 % –
Boende Boende — Karlskrona jämfört med Ronneby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Karlskrona Ronneby
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 1,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 10,2 %
★
(bättre värde) 19,9 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 120,03 kr/kvm 98,55 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 14,48 kr/kvm
★
(bättre värde) 19,82 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 145 kr/kvm 132 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 248 kr/kvm 232 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 22 908 kr/kvm 14 708 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 26 820 kr/kvm 11 231 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 25 908 kr/kvm 24 962 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 211,8 per 1 000 inv. 187,5 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 69,4 per 1 000 inv. 29,5 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 242,6 per 1 000 inv. 303,4 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 523,8 per 1 000 inv. 520,5 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 46,0 kvm/inv 47,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 1,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 2,5 per 1 000 inv. 4,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −0,7 % −2,3 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 64 804 27 683 10 633 801 Mediannettoinkomst 303 800 kr/inv.
★
(bättre värde) 277 000 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 19,7 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 55,7 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 252 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Karlskrona jämfört med Ronneby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Karlskrona Ronneby
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 86,0 %
★
(bättre värde) 83,8 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 87,4 %
★
(bättre värde) 85,2 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 52,9 %
★
(bättre värde) 48,2 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 44,0 % 43,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Karlskrona jämfört med Ronneby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Karlskrona Ronneby
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 65,1 %
★
(bättre värde) 36,8 % 63,9 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Karlskrona jämfört med Ronneby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Karlskrona Ronneby
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,0 %
★
(bättre värde) 7,6 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Karlskrona jämfört med Ronneby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Karlskrona Ronneby
Riket
Cykelväg per invånare 1,68 m/inv 4,10 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,2 %
★
(bättre värde) 98,6 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 75,7 %
★
(bättre värde) 59,3 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Karlskrona jämfört med Ronneby, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Karlskrona Ronneby
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,5 % 7,7 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,1 % 3,3 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 14,2 %
★
(bättre värde) 12,3 % 9,0 %
Sammanfattning Karlskrona och Ronneby har nästan identisk kommunalskatt (33,69 % respektive 33,68 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Karlskrona (215,8 poäng) 17,6 poäng högre än Ronneby (198,2 poäng). Medianinkomsten är 9 % högre i Karlskrona (405 800 kr) än i Ronneby (371 100 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Karlskrona eller flytta till Ronneby .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Karlskrona eller Ronneby? Den totala kommunala skattesatsen är 33,69 % i Karlskrona och 33,68 % i Ronneby (2026). Ronneby har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Karlskrona eller Ronneby? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 215,8 poäng i Karlskrona och 198,2 poäng i Ronneby (2026). Karlskrona har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 17,6 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Karlskrona eller Ronneby? Karlskrona har 66 021 invånare och Ronneby har 28 708 (2025). Karlskrona är alltså den större av de två kommunerna. Karlskrona har ungefär 2,3 gånger fler invånare än Ronneby. Medianinkomsten (20–64 år) är 405 800 kr i Karlskrona och 371 100 kr i Ronneby per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.