Torsås
27
nyckeltal i topp
vs 1 lika
Västervik
29
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Torsås jämfört med Västervik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Torsås Västervik
Riket
Folkmängd jämförs ej 6 919 36 269 10 605 529 Befolkningsförändring −0,9 % −0,5 % 0,2 % Medelålder 48,1 år 47,6 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 31,2 % 30,6 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 19,5 % 20,1 % 22,4 % Andel utrikes födda 10,7 % 12,4 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Torsås jämfört med Västervik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Torsås Västervik
Riket
Meritvärde åk 9 216,8 poäng 220,2 poäng
★
(bättre värde) 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 218,5 poäng 220,7 poäng
★
(bättre värde) 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 86,5 %
★
(bättre värde) 78,5 % 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 67,6 %
★
(bättre värde) 67,5 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,0 elever/lärare
★
(bättre värde) 10,6 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 195 547 kr 184 964 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,1 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Torsås jämfört med Västervik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Torsås Västervik
Riket
Medellivslängd 81,9 år
★
(bättre värde) 81,6 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 12,4 dagar 10,1 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 10,5 %
★
(bättre värde) 11,1 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 100,0 %
★
(bättre värde) 96,3 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 67,4 % 72,3 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 7,3 % 6,7 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 62,6 % 69,8 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Torsås jämfört med Västervik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Torsås Västervik
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 83,2 % 87,3 %
★
(bättre värde) 79,4 % (2025) Anmälda brott 8 833 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 10 179 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Torsås jämfört med Västervik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Torsås Västervik
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 4,6 %
★
(bättre värde) 4,8 % 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 5,7 % 4,9 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 364 200 kr 380 900 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 9,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 9,4 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,4 % 83,1 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) – 77,5 index (0–100) – Utpendling, andel 45,6 % 13,4 % – Inpendling, andel 29,3 % 8,6 % –
Boende Boende — Torsås jämfört med Västervik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Torsås Västervik
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 3,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,6 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,4 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 9,5 % 9,1 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 132,63 kr/kvm 112,92 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 24 kr/år
★
(bättre värde) 30 kr/år – Elpris typfastighet inkl. moms 164 kr/kvm 128 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 232 kr/kvm
★
(bättre värde) 262 kr/kvm – Fastighetspris småhus 11 442 kr/kvm 17 889 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 4 174 kr/kvm 12 810 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 13 246 kr/kvm 26 926 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 136,3 per 1 000 inv. 195,8 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 11,3 per 1 000 inv. 88,7 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 382,1 per 1 000 inv. 261,8 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 529,7 per 1 000 inv. 546,4 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 53,0 kvm/inv 48,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 3,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,9 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,4 per 1 000 inv. 1,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −3,2 % −1,1 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 6 764 35 611 10 633 801 Mediannettoinkomst 273 700 kr/inv. 279 200 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 14,5 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 22,1 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Torsås jämfört med Västervik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Torsås Västervik
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 84,0 %
★
(bättre värde) 81,0 % 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 88,0 %
★
(bättre värde) 85,0 % 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 51,5 %
★
(bättre värde) 47,2 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 46,0 % 42,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Torsås jämfört med Västervik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Torsås Västervik
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 61,8 % 66,4 %
★
(bättre värde) 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Torsås jämfört med Västervik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Torsås Västervik
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 6,8 % 6,0 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Torsås jämfört med Västervik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Torsås Västervik
Riket
Cykelväg per invånare 4,30 m/inv
★
(bättre värde) 3,33 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 94,9 % 99,4 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 45,3 % 76,0 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Torsås jämfört med Västervik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Torsås Västervik
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,9 %
★
(bättre värde) 6,7 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 1,6 % 3,9 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 13,5 %
★
(bättre värde) 10,4 % 9,0 %
Sammanfattning Torsås och Västervik har nästan identisk kommunalskatt (33,79 % respektive 33,02 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Västervik (220,2 poäng) 3,4 poäng högre än Torsås (216,8 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Torsås eller flytta till Västervik .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Torsås eller Västervik? Den totala kommunala skattesatsen är 33,79 % i Torsås och 33,02 % i Västervik (2026). Västervik har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,77 procentenheter motsvarar i storleksordningen 269 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Torsås eller Västervik? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 216,8 poäng i Torsås och 220,2 poäng i Västervik (2025). Västervik har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 3,4 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Torsås eller Västervik? Torsås har 6 919 invånare och Västervik har 36 269 (2025). Västervik är alltså den största av de två kommunerna. Västervik har ungefär 5,2 gånger fler invånare än Torsås. Medianinkomsten (20–64 år) är 364 200 kr i Torsås och 380 900 kr i Västervik per år. Källa: SCB via Kolada.