Kommunatlas
Jämförelse · Västra Götalands län

Mellerud vs Sotenäs — vilket är bäst att bo i?

Mellerud har 9 038 invånare och Sotenäs har 9 036 (2025). Båda kommunerna ligger i Västra Götalands län. Av 51 jämförbara nyckeltal har Sotenäs ett bättre värde på 38 och Mellerud på 11.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Mellerud jämfört med Sotenäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mellerud Sotenäs Riket
Folkmängd jämförs ej 9 038 9 036 10 605 529
Befolkningsförändring −0,2 % −0,7 % 0,2 %
Medelålder 46,7 år 51,7 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 29,3 % 36,6 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 20,9 % 15,3 % 22,4 %
Andel utrikes födda 17,4 % 11,0 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Mellerud jämfört med Sotenäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mellerud Sotenäs Riket
Kommunal skattesats 34,08 % 33,47 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 3 833 kr/inv. (bättre värde) 2 674 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 45,8 % 68,9 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 79 316 kr/inv. 69 587 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Mellerud jämfört med Sotenäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mellerud Sotenäs Riket
Meritvärde åk 9 214,8 poäng 225,5 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 213,9 poäng 226,5 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 88,2 % (bättre värde) 80,8 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 66,7 % 74,0 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,2 elever/lärare 10,1 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 173 963 kr 231 907 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,4 barn/årsarbetare 4,6 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Mellerud jämfört med Sotenäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mellerud Sotenäs Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 97,1 % (bättre värde) 87,9 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 74 % 80 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 24 dagar (bättre värde) 48 dagar –

Hälsa

Hälsa — Mellerud jämfört med Sotenäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mellerud Sotenäs Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,1 år 82,3 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 13,2 dagar (bättre värde) 13,3 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 9,2 % (bättre värde) 11,5 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 92,5 % 100,0 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 65,4 % 71,0 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 9,2 % 7,2 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 58,5 % 67,8 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Mellerud jämfört med Sotenäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mellerud Sotenäs Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 33,0 % 17,7 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 6,2 % 3,4 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Mellerud jämfört med Sotenäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mellerud Sotenäs Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt – 87,6 % (2023) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 13 201 per 100 000 inv. 8 853 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Mellerud jämfört med Sotenäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mellerud Sotenäs Riket
Arbetslöshet 18–65 år 6,8 % 3,8 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,9 % 3,4 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 360 600 kr 412 600 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 10,5 per 1 000 inv. 12,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 78,6 % 84,8 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) – 69,7 index (0–100) –
Utpendling, andel 35,4 % 30,1 % –
Inpendling, andel 22,0 % 24,3 % –

Miljö

Miljö — Mellerud jämfört med Sotenäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mellerud Sotenäs Riket
Insamlat kommunalt avfall 459 kg/inv (bättre värde) 484 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 17 % 34 % (bättre värde) –
Andel elbilar 3,2 % 8,0 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 7,20 ton CO2-ekv/inv 3,56 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Mellerud jämfört med Sotenäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mellerud Sotenäs Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,3 per 1 000 inv. 1,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 21,3 % 7,6 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 115,34 kr/kvm (bättre värde) 136,07 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 39,80 kr/kvm 22,79 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm 117 kr/kvm (bättre värde) –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 239 kr/kvm – –
Fastighetspris småhus 12 028 kr/kvm 40 961 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 6 176 kr/kvm 44 966 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 15 315 kr/kvm 53 155 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 171,2 per 1 000 inv. 185,7 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 26,0 per 1 000 inv. 91,4 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 331,8 per 1 000 inv. 337,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 529,2 per 1 000 inv. 614,8 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 50,0 kvm/inv 51,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,3 per 1 000 inv. 1,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 2,0 per 1 000 inv. 7,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −2,9 % −0,7 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 8 819 8 994 10 633 801
Mediannettoinkomst 270 500 kr/inv. 310 200 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 22,1 per 100 000 inv. 22,1 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 25 kr/inv. 23 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Mellerud jämfört med Sotenäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mellerud Sotenäs Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 81,3 % 85,5 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,2 % 87,7 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 49,2 % 57,9 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 45,0 % 39,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Mellerud jämfört med Sotenäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mellerud Sotenäs Riket
Elever i kulturskola, andel 16,6 % (2023) 16,9 % (2018) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 821 kr/elev (2023) 1 251 kr/elev (2019) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 3,55 lån/inv 6,83 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Mellerud jämfört med Sotenäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mellerud Sotenäs Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel – 66,1 % (2023) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Mellerud jämfört med Sotenäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mellerud Sotenäs Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,4 % 3,4 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Mellerud jämfört med Sotenäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mellerud Sotenäs Riket
Cykelväg per invånare 2,85 m/inv (bättre värde) 1,47 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,4 % 100,0 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 65,2 % 72,4 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Mellerud jämfört med Sotenäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mellerud Sotenäs Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,1 % (bättre värde) 6,4 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,3 % 3,4 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,7 % (bättre värde) 6,9 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Mellerud jämfört med Sotenäs, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mellerud Sotenäs Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 30,5 % 34,3 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Sotenäs har lägre kommunalskatt (33,47 %) jämfört med Mellerud (34,08 %), en skillnad på 0,61 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Sotenäs (225,5 poäng) 10,7 poäng högre än Mellerud (214,8 poäng). Medianinkomsten är 14 % högre i Sotenäs (412 600 kr) än i Mellerud (360 600 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Mellerud eller flytta till Sotenäs.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Mellerud eller Sotenäs?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,08 % i Mellerud och 33,47 % i Sotenäs (2026). Sotenäs har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,61 procentenheter motsvarar ungefär 130 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Mellerud eller Sotenäs?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 214,8 poäng i Mellerud och 225,5 poäng i Sotenäs (2026). Sotenäs har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 10,7 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Mellerud eller Sotenäs?

Mellerud har 9 038 invånare och Sotenäs har 9 036 (2025). Mellerud är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 360 600 kr i Mellerud och 412 600 kr i Sotenäs per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2018–2026. Jämförelsen omfattar 51 jämförbara nyckeltal mellan Mellerud och Sotenäs.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.