Kommunatlas
Jämförelse · Jämtlands län

Krokom vs Ragunda — vilket är bäst att bo i?

Krokom har 15 795 invånare och Ragunda har 5 152 (2025). Båda kommunerna ligger i Jämtlands län. Av 51 jämförbara nyckeltal har Krokom ett bättre värde på 41 och Ragunda på 10.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Krokom jämfört med Ragunda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Krokom Ragunda Riket
Folkmängd jämförs ej 15 795 5 152 10 605 529
Befolkningsförändring 0,7 % 0,1 % 0,2 %
Medelålder 42,5 år 48,1 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 22,2 % 30,8 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 26,4 % 19,8 % 22,4 %
Andel utrikes födda 7,7 % 11,7 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Krokom jämfört med Ragunda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Krokom Ragunda Riket
Kommunal skattesats 33,87 % (bättre värde) 34,92 % 32,38 %
Årets resultat 133 kr/inv. (bättre värde) −347 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 27,1 % (bättre värde) 19,8 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 80 575 kr/inv. 77 510 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Krokom jämfört med Ragunda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Krokom Ragunda Riket
Meritvärde åk 9 219,7 poäng (bättre värde) 209,0 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 220,2 poäng (bättre värde) 212,2 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 85,0 % (bättre värde) 75,4 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 71,7 % (bättre värde) 60,7 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,9 elever/lärare 9,0 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 204 179 kr 248 912 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,0 barn/årsarbetare (2025) 3,7 barn/årsarbetare (2024) 5,1 barn/årsarbetare (2025)

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Krokom jämfört med Ragunda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Krokom Ragunda Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 94,0 % (bättre värde) 93,7 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 81 % (bättre värde) 73 % 79 %
Väntetid till äldreboende 11 dagar – –

Hälsa

Hälsa — Krokom jämfört med Ragunda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Krokom Ragunda Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,5 år (bättre värde) 80,3 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 11,7 dagar (bättre värde) 18,0 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 12,9 % 11,9 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 94,8 % (bättre värde) 89,1 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 71,8 % (bättre värde) 62,5 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 4,8 % (bättre värde) 7,5 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 69,9 % (bättre värde) 57,2 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Krokom jämfört med Ragunda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Krokom Ragunda Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 31,7 % 32,0 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 2,8 % (bättre värde) 5,1 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Krokom jämfört med Ragunda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Krokom Ragunda Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 93,6 % (2024) 94,3 % (2025) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 5 751 per 100 000 inv. (bättre värde) 8 118 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Krokom jämfört med Ragunda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Krokom Ragunda Riket
Arbetslöshet 18–65 år 3,1 % (bättre värde) 5,5 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,3 % (bättre värde) 4,3 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 407 800 kr (bättre värde) 354 000 kr 401 400 kr
Nystartade företag 12,1 per 1 000 inv. 19,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 89,3 % (bättre värde) 83,1 % 80,9 %
Utpendling, andel 53,6 % 26,9 % –
Inpendling, andel 28,6 % 18,4 % –

Miljö

Miljö — Krokom jämfört med Ragunda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Krokom Ragunda Riket
Insamlat kommunalt avfall 355 kg/inv (bättre värde) 500 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 17 % (bättre värde) 16 % –
Andel elbilar 4,6 % (bättre värde) 1,5 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 4,27 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 6,39 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Krokom jämfört med Ragunda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Krokom Ragunda Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 4,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 1,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 15,6 % 11,0 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 148,81 kr/kvm 108,55 kr/kvm (bättre värde) –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 34,58 kr/kvm 17,78 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 103 kr/kvm (bättre värde) 127 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 216 kr/kvm (bättre värde) 266 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 20 509 kr/kvm 5 294 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 20 272 kr/kvm – 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 15 020 kr/kvm 5 033 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 110,3 per 1 000 inv. 168,9 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 22,6 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 329,7 per 1 000 inv. 396,4 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 462,7 per 1 000 inv. 565,2 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 48,0 kvm/inv 54,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 5,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 4,9 % −1,1 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 16 018 5 019 10 633 801
Mediannettoinkomst 313 300 kr/inv. (bättre värde) 266 800 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 6,3 per 100 000 inv. (bättre värde) 38,8 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 19 kr/inv. 6 112 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Krokom jämfört med Ragunda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Krokom Ragunda Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 84,9 % (bättre värde) 79,4 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,9 % (bättre värde) 82,2 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 50,6 % (bättre värde) 44,5 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 49,0 % 44,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Krokom jämfört med Ragunda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Krokom Ragunda Riket
Elever i kulturskola, andel 10,9 % 18,3 % (bättre värde) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 847 kr/elev (2024) – 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 6,23 lån/inv (bättre värde) 4,91 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Krokom jämfört med Ragunda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Krokom Ragunda Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 63,0 % (2024) 46,2 % (2025) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Krokom jämfört med Ragunda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Krokom Ragunda Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 3,6 % (bättre värde) 4,5 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Krokom jämfört med Ragunda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Krokom Ragunda Riket
Cykelväg per invånare 1,56 m/inv (bättre värde) 1,49 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,3 % 98,6 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 58,9 % (bättre värde) 43,0 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Krokom jämfört med Ragunda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Krokom Ragunda Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,6 % 7,8 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,5 % 4,7 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 7,8 % 9,9 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Krokom jämfört med Ragunda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Krokom Ragunda Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 44,3 % (bättre värde) 26,8 % 48,5 %

Sammanfattning

Krokom har lägre kommunalskatt (33,87 %) jämfört med Ragunda (34,92 %), en skillnad på 1,05 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Krokom (219,7 poäng) 10,7 poäng högre än Ragunda (209,0 poäng). Medianinkomsten är 15 % högre i Krokom (407 800 kr) än i Ragunda (354 000 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Krokom eller flytta till Ragunda.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Krokom eller Ragunda?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,87 % i Krokom och 34,92 % i Ragunda (2026). Krokom har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,05 procentenheter motsvarar ungefär 220 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Krokom eller Ragunda?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 219,7 poäng i Krokom och 209,0 poäng i Ragunda (2026). Krokom har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 10,7 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Krokom eller Ragunda?

Krokom har 15 795 invånare och Ragunda har 5 152 (2025). Krokom är alltså den större av de två kommunerna. Krokom har ungefär 3,1 gånger fler invånare än Ragunda. Medianinkomsten (20–64 år) är 407 800 kr i Krokom och 354 000 kr i Ragunda per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2024–2026. Jämförelsen omfattar 51 jämförbara nyckeltal mellan Krokom och Ragunda.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.