Kommunatlas
Västra Götalands län · Kommunfullmäktige

Kommunfullmäktige 2026–2030 i Bollebygd

Mandatfördelning per parti efter valet 2026 (fastställt 23 september 2026). Totalt 31 mandat. Historik från 1973.

Totalt antal mandat
31
kommunfullmäktige 2026–2030
Delad förstaplats
M/S/SD
7 mandat (23 % av mandaten)
Rödgröna
10
S+V+MP · 32 %
Borgerliga
12
M+C+L+KD · 39 %

Mandatfördelning 2026–2030 (fastställt 23 september 2026)

M
7 25,1 %
S
7 24,4 %
SD
7 21,9 %
C
2 5,5 %
KD
2 5,9 %
MP
2 5,1 %
FR
2 5,9 %
L
1 2,3 %
V
1 3,5 %

Staplarna och talet visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna.

Totalt 31 mandat · Källa: Valmyndigheten, fastställt 23 september 2026 · Lokala partier: Folkets Röst

Partiernas stöd 1973–2026

Andel av kommunfullmäktiges mandat per parti och val.

0 % 13 % 25 % 38 % 50 % 1973197619791982198519881991199419982002200620102014201820222026 Socialdemokraterna 1994: 41,5 % Socialdemokraterna 1998: 32,3 % Socialdemokraterna 2002: 35,5 % Socialdemokraterna 2006: 35,5 % Socialdemokraterna 2010: 35,5 % Socialdemokraterna 2014: 32,3 % Socialdemokraterna 2018: 22,6 % Socialdemokraterna 2022: 25,8 % Socialdemokraterna 2026: 22,6 % Moderaterna 1994: 22,0 % Moderaterna 1998: 22,6 % Moderaterna 2002: 22,6 % Moderaterna 2006: 29,0 % Moderaterna 2010: 35,5 % Moderaterna 2014: 22,6 % Moderaterna 2018: 16,1 % Moderaterna 2022: 19,4 % Moderaterna 2026: 22,6 % Centerpartiet 1994: 12,2 % Centerpartiet 1998: 12,9 % Centerpartiet 2002: 12,9 % Centerpartiet 2006: 9,7 % Centerpartiet 2010: 9,7 % Centerpartiet 2014: 6,5 % Centerpartiet 2018: 9,7 % Centerpartiet 2022: 6,5 % Centerpartiet 2026: 6,5 % Vänsterpartiet 1994: 0,0 % Vänsterpartiet 1998: 0,0 % Vänsterpartiet 2002: 6,5 % Vänsterpartiet 2006: 6,5 % Vänsterpartiet 2010: 0,0 % Vänsterpartiet 2014: 3,2 % Vänsterpartiet 2018: 3,2 % Vänsterpartiet 2022: 3,2 % Vänsterpartiet 2026: 3,2 % Liberalerna 1994: 4,9 % Liberalerna 1998: 0,0 % Liberalerna 2002: 6,5 % Liberalerna 2006: 6,5 % Liberalerna 2010: 3,2 % Liberalerna 2014: 3,2 % Liberalerna 2018: 3,2 % Liberalerna 2022: 3,2 % Liberalerna 2026: 3,2 % Kristdemokraterna 1994: 2,4 % Kristdemokraterna 1998: 6,5 % Kristdemokraterna 2002: 9,7 % Kristdemokraterna 2006: 6,5 % Kristdemokraterna 2010: 3,2 % Kristdemokraterna 2014: 3,2 % Kristdemokraterna 2018: 6,5 % Kristdemokraterna 2022: 6,5 % Kristdemokraterna 2026: 6,5 % Miljöpartiet 1994: 2,4 % Miljöpartiet 1998: 6,5 % Miljöpartiet 2002: 6,5 % Miljöpartiet 2006: 3,2 % Miljöpartiet 2010: 6,5 % Miljöpartiet 2014: 6,5 % Miljöpartiet 2018: 3,2 % Miljöpartiet 2022: 3,2 % Miljöpartiet 2026: 6,5 % Sverigedemokraterna 1994: 0,0 % Sverigedemokraterna 1998: 0,0 % Sverigedemokraterna 2002: 0,0 % Sverigedemokraterna 2006: 3,2 % Sverigedemokraterna 2010: 6,5 % Sverigedemokraterna 2014: 16,1 % Sverigedemokraterna 2018: 19,4 % Sverigedemokraterna 2022: 19,4 % Sverigedemokraterna 2026: 22,6 % S – Socialdemokraterna M – Moderaterna C – Centerpartiet V – Vänsterpartiet L – Liberalerna KD – Kristdemokraterna MP – Miljöpartiet SD – Sverigedemokraterna

Heldragna linjer = storpartier (S, M, V) · Streckade = övriga partier · Exakta siffror i tabellen nedan · Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 23 september 2026)

Historiktabell 2002–2026

Parti 2002200620102014201820222026
Socialdemokraterna S 11 11 11 10 7 8 7
Moderaterna M 7 9 11 7 5 6 7
Sverigedemokraterna SD — 1 2 5 6 6 7
Centerpartiet C 4 3 3 2 3 2 2
Vänsterpartiet V 2 2 — 1 1 1 1
Liberalerna L 2 2 1 1 1 1 1
Miljöpartiet MP 2 1 2 2 1 1 2
Kristdemokraterna KD 3 2 1 1 2 2 2
Övriga partier Övr. — — — 2 5 4 2
Totalt 31313131313131

Antal mandat per parti. Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 23 september 2026).

Valdeltagande och representation

Valdeltagandet i Bollebygds senaste kommunalval 2026 var 86,2 % — rikssnittet är 82,3 %. Löpande siffror per valtyp, till skillnad från mandatfördelningen ovan som mäter partiernas styrka.

Valdeltagande, senaste kommunalvalet

2026

86,2 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste kommunalvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

3,9 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 30 av 290 kommuner

Plats 9 av 49 kommuner i Västra Götalands län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401

Valdeltagande, senaste riksdagsvalet

2026

88,6 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste riksdagsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

3,7 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 22 av 290 kommuner

Plats 7 av 49 kommuner i Västra Götalands län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403

Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet

2024

55,7 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste europaparlamentsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100.

2,3 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 52 av 290 kommuner

Plats 14 av 49 kommuner i Västra Götalands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404

Kvinnor i kommunfullmäktige

2022

32,0 %

Definition enligt Kolada: Kvinnliga ledamöter i kommunfullmäktige dividerat med antal ledamöter i kommunfullmäktige totalt, multiplicerat med 100. Statistiken tas bara fram vart fjärde år men i Kolada publiceras den förutom mätåret T även på år T+1, T+2 och T+3.

11 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Delad plats 276 av 290 kommuner

Delad plats 46 av 49 kommuner i Västra Götalands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815

Källor: Valdeltagande och representation
  • Valdeltagande, senaste kommunalvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401.
  • Valdeltagande, senaste riksdagsvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403.
  • Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404, 2024.
  • Kvinnor i kommunfullmäktige: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815, 2022.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Val 2026 i Bollebygd

Valet hölls
Söndag 13 september 2026
Valet 2022
S störst med 8 av 31 mandat
Valresultat 2026
M, S och SD lika stora med 7 mandat var av 31 Fastställt 23 september 2026

Se valresultat i Bollebygd för förändring per parti och valdeltagande, eller Valresultat 2026 för alla 290 kommuner.

Vanliga frågor

Vilket parti fick flest mandat i Bollebygd kommunfullmäktige 2026?

Moderaterna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna lika stora med 7 mandat var av 31 i Bollebygd efter valet 2026. Status: fastställt 23 september 2026.

Hur länge har Socialdemokraterna dominerat i Bollebygd?

Socialdemokraternas historiska toppnotering i Bollebygd var 41,5 % av mandaten (1994). I senaste valet 2026 fick partiet 22,6 % av mandaten.

När är nästa kommunval i Bollebygd?

Kommunvalet i Bollebygd hölls den 13 september 2026, och den nya mandatperioden gäller 2026–2030. Resultatet i Bollebygd är fastställt av länsstyrelsen 23 september 2026. Mandat och röstandelar är från den slutliga räkningen. Nästa ordinarie kommunval hålls i september 2030.

Hur högt är valdeltagandet i Bollebygd?

Valdeltagandet i senaste kommunalvalet i Bollebygd var 86,2 % (2026). Rikssnittet är 82,3 % — lägre än i Bollebygd.

För information om enskilda ledamöter och nämnder, besök Bollebygd kommuns officiella webbplats .

Nästa kommunval: 13 september 2026. Data uppdateras när SCB publicerar resultat, vanligtvis i november 2026.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.