Jämförelse · Dalarnas län
Falun vs Malung-Sälen — vilket är bäst att bo i? Falun har 59 974 invånare och Malung-Sälen har 10 192 (2025). Båda kommunerna ligger i Dalarnas län. Av 54 jämförbara nyckeltal har Falun ett bättre värde på 33 och Malung-Sälen på 21.
Falun
33
nyckeltal i topp
vs
Malung-Sälen
21
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Falun jämfört med Malung-Sälen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Malung-Sälen
Riket
Folkmängd jämförs ej 59 974 10 192 10 605 529 Befolkningsförändring 0,0 % −0,6 % 0,2 % Medelålder 43,5 år 46,9 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 24,0 % 27,9 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 22,9 % 18,6 % 22,4 % Andel utrikes födda 10,6 % 13,3 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Falun jämfört med Malung-Sälen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Malung-Sälen
Riket
Kommunal skattesats 34,05 %
★
(bättre värde) 34,45 % 32,38 % Årets resultat 1 547 kr/inv.
★
(bättre värde) 732 kr/inv. 3 340 kr/inv. Soliditet 33,1 % 39,3 %
★
(bättre värde) 39,3 % Nettokostnad egentlig verksamhet 73 327 kr/inv. 78 141 kr/inv. 69 440 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Falun jämfört med Malung-Sälen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Malung-Sälen
Riket
Meritvärde åk 9 220,7 poäng 228,5 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 221,8 poäng 228,6 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 85,2 % 92,6 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 70,0 % 84,3 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,4 elever/lärare 11,1 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 203 582 kr 212 138 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,2 barn/årsarbetare 4,4 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Falun jämfört med Malung-Sälen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Malung-Sälen
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 83,5 år
★
(bättre värde) 81,9 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 10,5 dagar
★
(bättre värde) 11,3 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 11,7 % 8,8 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 95,6 %
★
(bättre värde) 95,3 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 68,6 %
★
(bättre värde) 60,7 % 71,0 % Dagligrökare, andel 4,2 % 3,3 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 67,4 %
★
(bättre värde) 64,4 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Falun jämfört med Malung-Sälen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Malung-Sälen
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 89,8 % (2025) 94,8 % (2022) 79,4 % (2025) Anmälda brott 7 480 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 10 770 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Falun jämfört med Malung-Sälen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Malung-Sälen
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,1 % 3,4 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,8 % 2,3 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 402 900 kr
★
(bättre värde) 388 600 kr 401 400 kr Nystartade företag 11,4 per 1 000 inv. 15,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,6 % 86,6 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 73,3 index (0–100) – – Utpendling, andel 24,2 % 13,8 % – Inpendling, andel 25,5 % 13,3 % –
Boende Boende — Falun jämfört med Malung-Sälen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Malung-Sälen
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 2,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 1,2 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,4 per 1 000 inv. 4,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 10,2 %
★
(bättre värde) 15,0 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 109,91 kr/kvm
★
(bättre värde) 133,50 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 31,35 kr/kvm 15,15 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 114 kr/kvm
★
(bättre värde) 123 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 207 kr/kvm 156 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 25 852 kr/kvm 18 467 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 23 761 kr/kvm 21 515 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 26 486 kr/kvm 37 258 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 208,0 per 1 000 inv. 220,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 71,6 per 1 000 inv. 156,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 225,9 per 1 000 inv. 359,0 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 505,6 per 1 000 inv. 735,7 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 46,0 kvm/inv 53,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 2,6 per 1 000 inv. 5,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 7,0 per 1 000 inv. 7,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 0,7 % 0,1 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 59 545 10 052 10 633 801 Mediannettoinkomst 308 200 kr/inv.
★
(bättre värde) 291 900 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 18,3 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 29,4 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 57 kr/inv. 725 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Falun jämfört med Malung-Sälen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Malung-Sälen
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 86,2 %
★
(bättre värde) 82,3 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 87,2 %
★
(bättre värde) 85,3 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 55,5 %
★
(bättre värde) 48,9 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 46,0 % 41,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Falun jämfört med Malung-Sälen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Malung-Sälen
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 78,3 % (2025) 55,7 % (2022) 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Falun jämfört med Malung-Sälen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Malung-Sälen
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 3,7 % 2,9 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Falun jämfört med Malung-Sälen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Malung-Sälen
Riket
Cykelväg per invånare 2,99 m/inv
★
(bättre värde) 2,18 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,8 %
★
(bättre värde) 98,4 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 82,9 %
★
(bättre värde) 52,6 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Falun jämfört med Malung-Sälen, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Malung-Sälen
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 9,1 %
★
(bättre värde) 7,2 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,2 % 4,5 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 14,7 %
★
(bättre värde) 12,9 % 9,0 %
Sammanfattning Falun har lägre kommunalskatt (34,05 %) jämfört med Malung-Sälen (34,45 %), en skillnad på 0,40 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Malung-Sälen (228,5 poäng) 7,8 poäng högre än Falun (220,7 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Falun eller flytta till Malung-Sälen .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Falun eller Malung-Sälen? Den totala kommunala skattesatsen är 34,05 % i Falun och 34,45 % i Malung-Sälen (2026). Falun har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,40 procentenheter motsvarar ungefär 90 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Falun eller Malung-Sälen? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 220,7 poäng i Falun och 228,5 poäng i Malung-Sälen (2026). Malung-Sälen har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 7,8 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Falun eller Malung-Sälen? Falun har 59 974 invånare och Malung-Sälen har 10 192 (2025). Falun är alltså den större av de två kommunerna. Falun har ungefär 5,9 gånger fler invånare än Malung-Sälen. Medianinkomsten (20–64 år) är 402 900 kr i Falun och 388 600 kr i Malung-Sälen per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.