Kommunatlas
Jämförelse · Västra Götalands län

Munkedal vs Svenljunga — vilket är bäst att bo i?

Munkedal har 10 272 invånare och Svenljunga har 10 616 (2025). Båda kommunerna ligger i Västra Götalands län. Av 51 jämförbara nyckeltal har Munkedal ett bättre värde på 31 och Svenljunga på 19.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Munkedal jämfört med Svenljunga, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Munkedal Svenljunga Riket
Folkmängd jämförs ej 10 272 10 616 10 605 529
Befolkningsförändring −0,8 % −1,2 % 0,2 %
Medelålder 45,3 år 45,5 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 26,4 % 27,0 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 21,8 % 22,1 % 22,4 %
Andel utrikes födda 11,6 % 16,0 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Munkedal jämfört med Svenljunga, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Munkedal Svenljunga Riket
Kommunal skattesats 34,86 % 33,53 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 5 792 kr/inv. (bättre värde) 1 643 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 51,8 % (bättre värde) 42,7 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 74 375 kr/inv. 73 273 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Munkedal jämfört med Svenljunga, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Munkedal Svenljunga Riket
Meritvärde åk 9 210,1 poäng (bättre värde) 205,0 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 212,2 poäng (bättre värde) 204,8 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 77,4 % 78,9 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 59,1 % 62,5 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 12,3 elever/lärare (bättre värde) 12,6 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 209 562 kr 216 340 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,5 barn/årsarbetare (2025) 4,8 barn/årsarbetare (2024) 5,1 barn/årsarbetare (2025)

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Munkedal jämfört med Svenljunga, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Munkedal Svenljunga Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 82,8 % 88,6 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 91 % (bättre värde) 67 % 79 %
Väntetid till äldreboende 132 dagar (bättre värde) 143 dagar –

Hälsa

Hälsa — Munkedal jämfört med Svenljunga, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Munkedal Svenljunga Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,9 år (bättre värde) 80,0 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 16,6 dagar 16,1 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 12,3 % 8,5 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 97,5 % (bättre värde) 92,6 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 65,1 % 67,6 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 6,3 % (bättre värde) 8,7 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 62,8 % 63,0 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Munkedal jämfört med Svenljunga, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Munkedal Svenljunga Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 19,3 % 35,3 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,4 % (bättre värde) 6,4 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Munkedal jämfört med Svenljunga, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Munkedal Svenljunga Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 81,9 % (2024) 78,3 % (2025) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 8 969 per 100 000 inv. (bättre värde) 11 131 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Munkedal jämfört med Svenljunga, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Munkedal Svenljunga Riket
Arbetslöshet 18–65 år 5,1 % (bättre värde) 5,4 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,9 % (bättre värde) 4,2 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 384 200 kr (bättre värde) 368 200 kr 401 400 kr
Nystartade företag 13,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,4 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 83,6 % (bättre värde) 82,0 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 74,5 index (0–100) 77,9 index (0–100) (bättre värde) –
Utpendling, andel 52,3 % 48,5 % –
Inpendling, andel 36,9 % 37,3 % –

Miljö

Miljö — Munkedal jämfört med Svenljunga, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Munkedal Svenljunga Riket
Insamlat kommunalt avfall 365 kg/inv (bättre värde) 503 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 22 % 40 % (bättre värde) –
Andel elbilar 5,5 % (bättre värde) 4,1 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 8,04 ton CO2-ekv/inv 5,87 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Munkedal jämfört med Svenljunga, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Munkedal Svenljunga Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 14,7 % (bättre värde) 16,3 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 167,95 kr/kvm 97,15 kr/kvm (bättre värde) –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 22,80 kr/kvm (bättre värde) 29,67 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 117 kr/kvm (bättre värde) 132 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 244 kr/kvm (bättre värde) 251 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 16 809 kr/kvm 12 251 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 11 112 kr/kvm 16 881 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 22 286 kr/kvm 20 632 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 147,1 per 1 000 inv. 144,6 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 25,4 per 1 000 inv. 8,9 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 325,3 per 1 000 inv. 331,0 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 497,8 per 1 000 inv. 484,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 47,0 kvm/inv 50,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,2 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,4 per 1 000 inv. 3,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −2,9 % −1,3 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 10 125 10 444 10 633 801
Mediannettoinkomst 288 800 kr/inv. (bättre värde) 283 400 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 19,5 per 100 000 inv. (bättre värde) 37,7 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Munkedal jämfört med Svenljunga, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Munkedal Svenljunga Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 81,8 % (bättre värde) 80,3 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,1 % (bättre värde) 84,0 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 48,4 % 50,0 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 40,0 % 33,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Munkedal jämfört med Svenljunga, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Munkedal Svenljunga Riket
Elever i kulturskola, andel 10,3 % (2017) 16,9 % (2024) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 0 kr/elev (2020) 797 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 5,33 lån/inv (bättre värde) 3,47 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Munkedal jämfört med Svenljunga, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Munkedal Svenljunga Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 39,5 % (2024) 45,1 % (2025) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Munkedal jämfört med Svenljunga, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Munkedal Svenljunga Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,8 % 4,5 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Munkedal jämfört med Svenljunga, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Munkedal Svenljunga Riket
Cykelväg per invånare 4,21 m/inv 4,96 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,4 % (bättre värde) 96,7 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 56,3 % (bättre värde) 52,5 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Munkedal jämfört med Svenljunga, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Munkedal Svenljunga Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,1 % – 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,4 % 1,1 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 7,8 % 8,4 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Munkedal jämfört med Svenljunga, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Munkedal Svenljunga Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 29,9 % (bättre värde) 28,3 % 48,5 %

Sammanfattning

Svenljunga har lägre kommunalskatt (33,53 %) jämfört med Munkedal (34,86 %), en skillnad på 1,33 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Munkedal (210,1 poäng) 5,1 poäng högre än Svenljunga (205,0 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Munkedal eller flytta till Svenljunga.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Munkedal eller Svenljunga?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,86 % i Munkedal och 33,53 % i Svenljunga (2026). Svenljunga har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,33 procentenheter motsvarar ungefär 280 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Munkedal eller Svenljunga?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 210,1 poäng i Munkedal och 205,0 poäng i Svenljunga (2026). Munkedal har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 5,1 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Munkedal eller Svenljunga?

Munkedal har 10 272 invånare och Svenljunga har 10 616 (2025). Svenljunga är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 384 200 kr i Munkedal och 368 200 kr i Svenljunga per år. Källa: Kolada.

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2017–2026. Jämförelsen omfattar 51 jämförbara nyckeltal mellan Munkedal och Svenljunga.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.