Jämförelse · Västra Götalands län
Herrljunga vs Hjo — vilket är bäst att bo i? Herrljunga har 9 509 invånare och Hjo har 9 322 (2025). Båda kommunerna ligger i Västra Götalands län. Av 53 jämförbara nyckeltal har Hjo ett bättre värde på 38 och Herrljunga på 13.
Herrljunga
13
nyckeltal i topp
vs 2 lika
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Herrljunga jämfört med Hjo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Herrljunga Hjo
Riket
Folkmängd jämförs ej 9 509 9 322 10 605 529 Befolkningsförändring 0,1 % −0,3 % 0,2 % Medelålder 45,0 år 45,7 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 25,6 % 27,7 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 21,4 % 21,6 % 22,4 % Andel utrikes födda 12,8 % 9,1 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Herrljunga jämfört med Hjo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Herrljunga Hjo
Riket
Meritvärde åk 9 201,0 poäng 228,2 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 201,0 poäng 229,2 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 67,0 % 86,7 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 50,9 % 80,6 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,4 elever/lärare 10,3 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 190 132 kr 179 600 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,7 barn/årsarbetare 4,5 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Herrljunga jämfört med Hjo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Herrljunga Hjo
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,5 år 83,5 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 17,4 dagar 13,3 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 10,7 %
★
(bättre värde) 11,2 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 95,2 %
★
(bättre värde) 91,0 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 67,9 %
★
(bättre värde) 66,4 % 71,0 % Dagligrökare, andel 4,8 %
★
(bättre värde) 5,6 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 63,5 % 67,4 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Herrljunga jämfört med Hjo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Herrljunga Hjo
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 87,6 % (2025) 86,8 % (2024) 79,4 % (2025) Anmälda brott 9 471 per 100 000 inv. 7 401 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Herrljunga jämfört med Hjo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Herrljunga Hjo
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,9 % 4,3 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,2 % 2,9 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 387 600 kr 395 700 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 10,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 10,1 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 84,6 %
★
(bättre värde) 84,0 % 80,9 % Utpendling, andel 45,6 % 48,4 % – Inpendling, andel 35,7 % 27,3 % –
Boende Boende — Herrljunga jämfört med Hjo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Herrljunga Hjo
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 10,6 % 8,2 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 103,95 kr/kvm 83,62 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 25,12 kr/kvm 21,18 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 118 kr/kvm 114 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 247 kr/kvm 205 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 13 474 kr/kvm 19 174 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 10 969 kr/kvm 10 616 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 13 437 kr/kvm 17 011 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 163,3 per 1 000 inv. 163,9 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 31,8 per 1 000 inv. 34,4 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 309,3 per 1 000 inv. 289,1 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 504,4 per 1 000 inv. 488,1 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 50,0 kvm/inv 51,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,5 per 1 000 inv. 1,5 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 0,7 % 1,0 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 9 466 9 333 10 633 801 Mediannettoinkomst 292 200 kr/inv. 295 400 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 21,0 per 100 000 inv. 10,7 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 110 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Herrljunga jämfört med Hjo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Herrljunga Hjo
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 84,4 % 86,1 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 87,0 % 88,2 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 53,9 % 56,6 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 35,0 % 36,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Herrljunga jämfört med Hjo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Herrljunga Hjo
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,4 % 4,0 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Herrljunga jämfört med Hjo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Herrljunga Hjo
Riket
Cykelväg per invånare 3,28 m/inv 3,94 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 97,7 % 98,9 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 45,3 % 66,9 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Herrljunga jämfört med Hjo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Herrljunga Hjo
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,6 %
★
(bättre värde) 5,8 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,0 % 3,7 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 7,0 % 7,3 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Hjo har lägre kommunalskatt (33,48 %) jämfört med Herrljunga (33,62 %), en skillnad på 0,14 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Hjo (228,2 poäng) 27,2 poäng högre än Herrljunga (201,0 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Herrljunga eller flytta till Hjo .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Herrljunga eller Hjo? Den totala kommunala skattesatsen är 33,62 % i Herrljunga och 33,48 % i Hjo (2026). Hjo har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,14 procentenheter motsvarar ungefär 30 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Herrljunga eller Hjo? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 201,0 poäng i Herrljunga och 228,2 poäng i Hjo (2026). Hjo har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 27,2 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Herrljunga eller Hjo? Herrljunga har 9 509 invånare och Hjo har 9 322 (2025). Herrljunga är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 387 600 kr i Herrljunga och 395 700 kr i Hjo per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.