Kommunatlas
Jämförelse · Gävleborgs län

Hofors vs Sandviken — vilket är bäst att bo i?

Hofors har 9 138 invånare och Sandviken har 38 033 (2025). Båda kommunerna ligger i Gävleborgs län. Av 51 jämförbara nyckeltal har Sandviken ett bättre värde på 26 och Hofors på 22.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Hofors jämfört med Sandviken, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hofors Sandviken Riket
Folkmängd jämförs ej 9 138 38 033 10 605 529
Befolkningsförändring −1,5 % −0,9 % 0,2 %
Medelålder 46,5 år 45,1 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 28,5 % 25,3 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 20,2 % 21,1 % 22,4 %
Andel utrikes födda 13,1 % 18,4 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Hofors jämfört med Sandviken, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hofors Sandviken Riket
Kommunal skattesats 34,37 % 33,12 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat −196 kr/inv. 2 237 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 15,9 % 27,4 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 76 506 kr/inv. 73 186 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Hofors jämfört med Sandviken, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hofors Sandviken Riket
Meritvärde åk 9 213,9 poäng (bättre värde) 208,4 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 213,9 poäng (bättre värde) 208,9 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 90,3 % (bättre värde) 71,8 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 81,6 % (bättre värde) 60,4 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,3 elever/lärare (bättre värde) 10,8 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 212 596 kr 188 314 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,8 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,6 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Hofors jämfört med Sandviken, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hofors Sandviken Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 87,8 % (bättre värde) 83,1 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 71 % 83 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 46 dagar (2024) 88 dagar (2009) –

Hälsa

Hälsa — Hofors jämfört med Sandviken, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hofors Sandviken Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 78,9 år 80,6 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 12,9 dagar 11,0 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 13,9 % 11,4 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 93,2 % 94,0 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 60,3 % 67,6 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 7,0 % (bättre värde) 7,1 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 62,3 % (bättre värde) 60,8 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Hofors jämfört med Sandviken, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hofors Sandviken Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 34,5 % 27,5 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,7 % 4,7 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Hofors jämfört med Sandviken, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hofors Sandviken Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 73,4 % (2023) 77,3 % (2022) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 8 719 per 100 000 inv. (bättre värde) 9 412 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Hofors jämfört med Sandviken, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hofors Sandviken Riket
Arbetslöshet 18–65 år 8,2 % (bättre värde) 9,3 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 6,1 % (bättre värde) 7,0 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 395 500 kr (bättre värde) 391 900 kr 401 400 kr
Nystartade företag 7,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,6 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 81,4 % (bättre värde) 79,7 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) – 80,7 index (0–100) –
Utpendling, andel 33,1 % 29,8 % –
Inpendling, andel 22,5 % 27,8 % –

Miljö

Miljö — Hofors jämfört med Sandviken, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hofors Sandviken Riket
Insamlat kommunalt avfall 377 kg/inv 377 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 30 % 31 % (bättre värde) –
Andel elbilar 2,2 % 3,6 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 9,87 ton CO2-ekv/inv 5,08 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Hofors jämfört med Sandviken, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hofors Sandviken Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,1 per 1 000 inv. 0,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 10,3 % (bättre värde) 14,2 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 113,50 kr/kvm (bättre värde) 132,89 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 23,51 kr/kvm 23,51 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 123 kr/kvm (bättre värde) 124 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 240 kr/kvm 193 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 10 771 kr/kvm 16 384 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 3 446 kr/kvm 10 714 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 19 617 kr/kvm 21 465 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 172,7 per 1 000 inv. 192,3 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 98,3 per 1 000 inv. 94,4 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 285,7 per 1 000 inv. 241,0 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 556,8 per 1 000 inv. 527,8 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 47,0 kvm/inv 45,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,1 per 1 000 inv. 0,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,3 per 1 000 inv. 2,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −4,5 % −3,2 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 8 875 36 830 10 633 801
Mediannettoinkomst 287 900 kr/inv. 290 400 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 21,9 per 100 000 inv. (bättre värde) 55,2 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 2 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Hofors jämfört med Sandviken, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hofors Sandviken Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,4 % 81,0 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 82,0 % 84,2 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 39,4 % 45,5 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 48,0 % 39,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Hofors jämfört med Sandviken, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hofors Sandviken Riket
Elever i kulturskola, andel – 15,6 % –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola – 1 215 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 3,71 lån/inv 5,14 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Hofors jämfört med Sandviken, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hofors Sandviken Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 41,5 % (2023) 52,6 % (2022) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Hofors jämfört med Sandviken, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hofors Sandviken Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 7,3 % (bättre värde) 8,3 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Hofors jämfört med Sandviken, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hofors Sandviken Riket
Cykelväg per invånare 3,49 m/inv (bättre värde) 3,34 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,7 % 99,7 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 73,2 % 86,2 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Hofors jämfört med Sandviken, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hofors Sandviken Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,5 % 7,4 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,7 % 3,9 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,2 % (bättre värde) 7,3 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Hofors jämfört med Sandviken, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hofors Sandviken Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 27,1 % 33,5 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Sandviken har lägre kommunalskatt (33,12 %) jämfört med Hofors (34,37 %), en skillnad på 1,25 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Hofors (213,9 poäng) 5,5 poäng högre än Sandviken (208,4 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Hofors eller flytta till Sandviken.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Hofors eller Sandviken?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,37 % i Hofors och 33,12 % i Sandviken (2026). Sandviken har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,25 procentenheter motsvarar ungefär 270 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Hofors eller Sandviken?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 213,9 poäng i Hofors och 208,4 poäng i Sandviken (2026). Hofors har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 5,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Hofors eller Sandviken?

Hofors har 9 138 invånare och Sandviken har 38 033 (2025). Sandviken är alltså den större av de två kommunerna. Sandviken har ungefär 4,2 gånger fler invånare än Hofors. Medianinkomsten (20–64 år) är 395 500 kr i Hofors och 391 900 kr i Sandviken per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2009–2026. Jämförelsen omfattar 51 jämförbara nyckeltal mellan Hofors och Sandviken.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.