Kommunatlas
Västmanlands län · Kommunfullmäktige

Kommunfullmäktige 2026–2030 i Skinnskatteberg

Mandatfördelning per parti efter valet 2026 (fastställt 25 september 2026). Totalt 25 mandat. Historik från 1973.

Totalt antal mandat
25
kommunfullmäktige 2026–2030
Delad förstaplats
S/SD
8 mandat (32 % av mandaten)
Rödgröna
12
S+V+MP · 48 %
Borgerliga
5
M+C+L+KD · 20 %

Mandatfördelning 2026–2030 (fastställt 25 september 2026)

S
8 32,5 %
SD
8 30,0 %
V
4 15,8 %
L
3 12,0 %
M
2 8,9 %

Staplarna och talet visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna.

Totalt 25 mandat · Källa: Valmyndigheten, fastställt 25 september 2026

Partiernas stöd 1973–2026

Andel av kommunfullmäktiges mandat per parti och val.

0 % 18 % 35 % 53 % 70 % 1973197619791982198519881991199419982002200620102014201820222026 Socialdemokraterna 1973: 64,1 % Socialdemokraterna 1976: 56,4 % Socialdemokraterna 1979: 56,4 % Socialdemokraterna 1982: 61,5 % Socialdemokraterna 1985: 64,1 % Socialdemokraterna 1988: 64,1 % Socialdemokraterna 1991: 56,4 % Socialdemokraterna 1994: 59,0 % Socialdemokraterna 1998: 48,4 % Socialdemokraterna 2002: 51,6 % Socialdemokraterna 2006: 38,7 % Socialdemokraterna 2010: 38,7 % Socialdemokraterna 2014: 38,7 % Socialdemokraterna 2018: 38,7 % Socialdemokraterna 2022: 36,0 % Socialdemokraterna 2026: 32,0 % Moderaterna 1973: 7,7 % Moderaterna 1976: 7,7 % Moderaterna 1979: 7,7 % Moderaterna 1982: 10,3 % Moderaterna 1985: 12,8 % Moderaterna 1988: 10,3 % Moderaterna 1991: 12,8 % Moderaterna 1994: 10,3 % Moderaterna 1998: 12,9 % Moderaterna 2002: 9,7 % Moderaterna 2006: 9,7 % Moderaterna 2010: 6,5 % Moderaterna 2014: 6,5 % Moderaterna 2018: 6,5 % Moderaterna 2022: 8,0 % Moderaterna 2026: 8,0 % Centerpartiet 1973: 17,9 % Centerpartiet 1976: 17,9 % Centerpartiet 1979: 17,9 % Centerpartiet 1982: 15,4 % Centerpartiet 1985: 12,8 % Centerpartiet 1988: 12,8 % Centerpartiet 1991: 12,8 % Centerpartiet 1994: 10,3 % Centerpartiet 1998: 9,7 % Centerpartiet 2002: 9,7 % Centerpartiet 2006: 12,9 % Centerpartiet 2010: 6,5 % Centerpartiet 2014: 6,5 % Centerpartiet 2018: 6,5 % Centerpartiet 2022: 4,0 % Centerpartiet 2026: 0,0 % Vänsterpartiet 1973: 5,1 % Vänsterpartiet 1976: 5,1 % Vänsterpartiet 1979: 5,1 % Vänsterpartiet 1982: 5,1 % Vänsterpartiet 1985: 5,1 % Vänsterpartiet 1988: 5,1 % Vänsterpartiet 1991: 5,1 % Vänsterpartiet 1994: 7,7 % Vänsterpartiet 1998: 12,9 % Vänsterpartiet 2002: 12,9 % Vänsterpartiet 2006: 9,7 % Vänsterpartiet 2010: 6,5 % Vänsterpartiet 2014: 6,5 % Vänsterpartiet 2018: 6,5 % Vänsterpartiet 2022: 8,0 % Vänsterpartiet 2026: 16,0 % Liberalerna 1973: 5,1 % Liberalerna 1976: 2,6 % Liberalerna 1979: 2,6 % Liberalerna 1982: 0,0 % Liberalerna 1985: 5,1 % Liberalerna 1988: 5,1 % Liberalerna 1991: 5,1 % Liberalerna 1994: 2,6 % Liberalerna 1998: 3,2 % Liberalerna 2002: 6,5 % Liberalerna 2006: 12,9 % Liberalerna 2010: 32,3 % Liberalerna 2014: 32,3 % Liberalerna 2018: 22,6 % Liberalerna 2022: 20,0 % Liberalerna 2026: 12,0 % Kristdemokraterna 1973: 0,0 % Kristdemokraterna 1976: 0,0 % Kristdemokraterna 1979: 0,0 % Kristdemokraterna 1982: 0,0 % Kristdemokraterna 1985: 0,0 % Kristdemokraterna 1988: 0,0 % Kristdemokraterna 1991: 5,1 % Kristdemokraterna 1994: 5,1 % Kristdemokraterna 1998: 6,5 % Kristdemokraterna 2002: 6,5 % Kristdemokraterna 2006: 3,2 % Kristdemokraterna 2010: 0,0 % Kristdemokraterna 2014: 0,0 % Kristdemokraterna 2018: 0,0 % Kristdemokraterna 2022: 0,0 % Kristdemokraterna 2026: 0,0 % Miljöpartiet 1973: 0,0 % Miljöpartiet 1976: 0,0 % Miljöpartiet 1979: 0,0 % Miljöpartiet 1982: 0,0 % Miljöpartiet 1985: 0,0 % Miljöpartiet 1988: 2,6 % Miljöpartiet 1991: 2,6 % Miljöpartiet 1994: 5,1 % Miljöpartiet 1998: 6,5 % Miljöpartiet 2002: 3,2 % Miljöpartiet 2006: 0,0 % Miljöpartiet 2010: 6,5 % Miljöpartiet 2014: 3,2 % Miljöpartiet 2018: 0,0 % Miljöpartiet 2022: 0,0 % Miljöpartiet 2026: 0,0 % Sverigedemokraterna 1973: 0,0 % Sverigedemokraterna 1976: 0,0 % Sverigedemokraterna 1979: 0,0 % Sverigedemokraterna 1982: 0,0 % Sverigedemokraterna 1985: 0,0 % Sverigedemokraterna 1988: 0,0 % Sverigedemokraterna 1991: 0,0 % Sverigedemokraterna 1994: 0,0 % Sverigedemokraterna 1998: 0,0 % Sverigedemokraterna 2002: 0,0 % Sverigedemokraterna 2006: 0,0 % Sverigedemokraterna 2010: 3,2 % Sverigedemokraterna 2014: 6,5 % Sverigedemokraterna 2018: 19,4 % Sverigedemokraterna 2022: 24,0 % Sverigedemokraterna 2026: 32,0 % S – Socialdemokraterna M – Moderaterna C – Centerpartiet V – Vänsterpartiet L – Liberalerna KD – Kristdemokraterna MP – Miljöpartiet SD – Sverigedemokraterna

Heldragna linjer = storpartier (S, M, V) · Streckade = övriga partier · Exakta siffror i tabellen nedan · Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 25 september 2026)

Historiktabell 2002–2026

Parti 2002200620102014201820222026
Socialdemokraterna S 16 12 12 12 12 9 8
Moderaterna M 3 3 2 2 2 2 2
Sverigedemokraterna SD — — 1 2 6 6 8
Centerpartiet C 3 4 2 2 2 1 —
Vänsterpartiet V 4 3 2 2 2 2 4
Liberalerna L 2 4 10 10 7 5 3
Miljöpartiet MP 1 — 2 1 — — —
Kristdemokraterna KD 2 1 — — — — —
Övriga partier Övr. — 4 — — — — —
Totalt 31313131312525

Antal mandat per parti. Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 25 september 2026).

Valdeltagande och representation

Valdeltagandet i Skinnskattebergs senaste kommunalval 2026 var 78,4 % — rikssnittet är 82,3 %. Löpande siffror per valtyp, till skillnad från mandatfördelningen ovan som mäter partiernas styrka.

Valdeltagande, senaste kommunalvalet

2026

78,4 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste kommunalvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

4,0 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 247 av 290 kommuner

Plats 9 av 10 kommuner i Västmanlands län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401

Valdeltagande, senaste riksdagsvalet

2026

82,4 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste riksdagsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

2,5 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 235 av 290 kommuner

Plats 8 av 10 kommuner i Västmanlands län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403

Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet

2024

42,1 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste europaparlamentsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100.

11 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 262 av 290 kommuner

Plats 7 av 10 kommuner i Västmanlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404

Kvinnor i kommunfullmäktige

2022

36,0 %

Definition enligt Kolada: Kvinnliga ledamöter i kommunfullmäktige dividerat med antal ledamöter i kommunfullmäktige totalt, multiplicerat med 100. Statistiken tas bara fram vart fjärde år men i Kolada publiceras den förutom mätåret T även på år T+1, T+2 och T+3.

7,0 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Delad plats 256 av 290 kommuner

Plats 10 av 10 kommuner i Västmanlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815

Källor: Valdeltagande och representation
  • Valdeltagande, senaste kommunalvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401.
  • Valdeltagande, senaste riksdagsvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403.
  • Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404, 2024.
  • Kvinnor i kommunfullmäktige: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815, 2022.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Val 2026 i Skinnskatteberg

Valet hölls
Söndag 13 september 2026
Valet 2022
S störst med 9 av 25 mandat
Valresultat 2026
S och SD lika stora med 8 mandat var av 25 Fastställt 25 september 2026

Se valresultat i Skinnskatteberg för förändring per parti och valdeltagande, eller Valresultat 2026 för alla 290 kommuner.

Vanliga frågor

Vilket parti fick flest mandat i Skinnskatteberg kommunfullmäktige 2026?

Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna lika stora med 8 mandat var av 25 i Skinnskatteberg efter valet 2026. Status: fastställt 25 september 2026.

Hur länge har Socialdemokraterna dominerat i Skinnskatteberg?

Socialdemokraternas historiska toppnotering i Skinnskatteberg var 64,1 % av mandaten (1973). I senaste valet 2026 fick partiet 32,0 % av mandaten.

När är nästa kommunval i Skinnskatteberg?

Kommunvalet i Skinnskatteberg hölls den 13 september 2026, och den nya mandatperioden gäller 2026–2030. Resultatet i Skinnskatteberg är fastställt av länsstyrelsen 25 september 2026. Mandat och röstandelar är från den slutliga räkningen. Nästa ordinarie kommunval hålls i september 2030.

Hur högt är valdeltagandet i Skinnskatteberg?

Valdeltagandet i senaste kommunalvalet i Skinnskatteberg var 78,4 % (2026). Rikssnittet är 82,3 % — högre än i Skinnskatteberg.

För information om enskilda ledamöter och nämnder, besök Skinnskatteberg kommuns officiella webbplats .

Nästa kommunval: 13 september 2026. Data uppdateras när SCB publicerar resultat, vanligtvis i november 2026.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.