Jämförelse · Västmanlands län
Sala vs Skinnskatteberg — vilket är bäst att bo i? Sala har 22 600 invånare och Skinnskatteberg har 4 234 (2025). Båda kommunerna ligger i Västmanlands län. Av 52 jämförbara nyckeltal har Sala ett bättre värde på 31 och Skinnskatteberg på 18.
vs 3 lika
Skinnskatteberg
18
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Sala jämfört med Skinnskatteberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sala Skinnskatteberg
Riket
Folkmängd jämförs ej 22 600 4 234 10 605 529 Befolkningsförändring −1,1 % −0,5 % 0,2 % Medelålder 45,2 år 48,4 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 26,5 % 31,0 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 22,2 % 18,3 % 22,4 % Andel utrikes födda 13,9 % 16,4 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Sala jämfört med Skinnskatteberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sala Skinnskatteberg
Riket
Kommunal skattesats 33,19 %
★
(bättre värde) 33,34 % 32,38 % Årets resultat 1 281 kr/inv.
★
(bättre värde) 934 kr/inv. 3 340 kr/inv. Soliditet 28,7 % 70,1 %
★
(bättre värde) 39,3 % Nettokostnad egentlig verksamhet 74 478 kr/inv. 75 414 kr/inv. 69 440 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Sala jämfört med Skinnskatteberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sala Skinnskatteberg
Riket
Meritvärde åk 9 197,3 poäng 230,7 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 198,3 poäng 230,1 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 81,3 % 89,2 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 65,6 % 70,3 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 12,4 elever/lärare 8,6 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 215 103 kr 215 720 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,2 barn/årsarbetare 3,8 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Sala jämfört med Skinnskatteberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sala Skinnskatteberg
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,9 år
★
(bättre värde) 79,5 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 13,2 dagar
★
(bättre värde) 14,8 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 14,0 % 11,5 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 92,7 % 100,0 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 64,5 % (2022) 64,6 % (2022)
★
(bättre värde) 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 6,2 % (2022)
★
(bättre värde) 8,6 % (2022) 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 60,2 % (2022)
★
(bättre värde) 57,5 % (2022) 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Sala jämfört med Skinnskatteberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sala Skinnskatteberg
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 84,8 % (2025) 86,4 % (2024) 79,4 % (2025) Anmälda brott 13 573 per 100 000 inv. 10 506 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Sala jämfört med Skinnskatteberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sala Skinnskatteberg
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 6,8 %
★
(bättre värde) 7,6 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,0 %
★
(bättre värde) 5,4 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 376 300 kr
★
(bättre värde) 369 500 kr 401 400 kr Nystartade företag 9,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 8,2 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 82,7 %
★
(bättre värde) 77,6 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 73,7 index (0–100) – – Utpendling, andel 39,1 % 40,9 % – Inpendling, andel 25,7 % 36,7 % –
Boende Boende — Sala jämfört med Skinnskatteberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sala Skinnskatteberg
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 16,0 % 12,6 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 59,46 kr/kvm
★
(bättre värde) 151,72 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 21,89 kr/kvm 21,89 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 125 kr/kvm
★
(bättre värde) 132 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 262 kr/kvm
★
(bättre värde) 303 kr/kvm – Fastighetspris småhus 19 063 kr/kvm 9 195 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 17 485 kr/kvm 2 337 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 20 398 kr/kvm 21 111 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 188,5 per 1 000 inv. 175,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 54,6 per 1 000 inv. 42,5 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 253,6 per 1 000 inv. 359,7 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 496,6 per 1 000 inv. 577,5 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 47,0 kvm/inv 52,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −1,2 % −3,0 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 22 244 4 117 10 633 801 Mediannettoinkomst 287 400 kr/inv.
★
(bättre värde) 270 600 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 13,3 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 263 kr/inv. 3 456 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Sala jämfört med Skinnskatteberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sala Skinnskatteberg
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 84,2 %
★
(bättre värde) 78,4 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,1 %
★
(bättre värde) 82,4 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 50,0 %
★
(bättre värde) 42,1 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 44,0 % 36,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Sala jämfört med Skinnskatteberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sala Skinnskatteberg
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 53,2 % (2025) 42,0 % (2024) 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Sala jämfört med Skinnskatteberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sala Skinnskatteberg
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 7,1 %
★
(bättre värde) 8,2 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Sala jämfört med Skinnskatteberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sala Skinnskatteberg
Riket
Cykelväg per invånare 2,08 m/inv 3,34 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,7 %
★
(bättre värde) 97,1 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 73,4 %
★
(bättre värde) 50,3 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Sala jämfört med Skinnskatteberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Sala Skinnskatteberg
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,6 % 5,7 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,1 % 3,1 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,4 %
★
(bättre värde) 8,8 % 9,0 %
Sammanfattning Sala har lägre kommunalskatt (33,19 %) jämfört med Skinnskatteberg (33,34 %), en skillnad på 0,15 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Skinnskatteberg (230,7 poäng) 33,4 poäng högre än Sala (197,3 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Sala eller flytta till Skinnskatteberg .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Sala eller Skinnskatteberg? Den totala kommunala skattesatsen är 33,19 % i Sala och 33,34 % i Skinnskatteberg (2026). Sala har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,15 procentenheter motsvarar ungefär 30 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Sala eller Skinnskatteberg? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 197,3 poäng i Sala och 230,7 poäng i Skinnskatteberg (2026). Skinnskatteberg har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 33,4 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Sala eller Skinnskatteberg? Sala har 22 600 invånare och Skinnskatteberg har 4 234 (2025). Sala är alltså den större av de två kommunerna. Sala har ungefär 5,3 gånger fler invånare än Skinnskatteberg. Medianinkomsten (20–64 år) är 376 300 kr i Sala och 369 500 kr i Skinnskatteberg per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.