Jämförelse · Västmanlands län
Hallstahammar vs Köping — vilket är bäst att bo i? Hallstahammar har 16 600 invånare och Köping har 25 610 (2025). Båda kommunerna ligger i Västmanlands län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Hallstahammar ett bättre värde på 34 och Köping på 19.
Hallstahammar
34
nyckeltal i topp
vs 5 lika
Köping
19
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Hallstahammar jämfört med Köping, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Köping
Riket
Folkmängd jämförs ej 16 600 25 610 10 605 529 Befolkningsförändring −0,3 % −0,5 % 0,2 % Medelålder 43,6 år 44,6 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 23,9 % 25,3 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 23,4 % 22,0 % 22,4 % Andel utrikes födda 19,4 % 21,5 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Hallstahammar jämfört med Köping, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Köping
Riket
Kommunal skattesats 32,69 %
★
(bättre värde) 33,04 % 32,38 % Årets resultat 3 567 kr/inv.
★
(bättre värde) 828 kr/inv. 3 327 kr/inv. Soliditet 48,0 %
★
(bättre värde) 33,5 % 39,4 % Nettokostnad egentlig verksamhet 76 475 kr/inv. 76 742 kr/inv. 69 112 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Hallstahammar jämfört med Köping, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Köping
Riket
Meritvärde åk 9 221,2 poäng
★
(bättre värde) 213,7 poäng 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 222,6 poäng
★
(bättre värde) 215,5 poäng 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 77,7 % 84,7 %
★
(bättre värde) 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 66,0 %
★
(bättre värde) 59,8 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,2 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,6 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 192 299 kr 192 520 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,5 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 4,6 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Hallstahammar jämfört med Köping, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Köping
Riket
Medellivslängd 80,4 år 81,5 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 13,0 dagar 11,8 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 13,8 % 9,6 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 94,2 % 96,7 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 66,3 %
★
(bättre värde) 65,5 % 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 7,4 %
★
(bättre värde) 8,5 % 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 61,0 %
★
(bättre värde) 57,8 % 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Hallstahammar jämfört med Köping, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Köping
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 77,1 %
★
(bättre värde) 65,0 % 79,4 % Anmälda brott 11 181 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 11 594 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Hallstahammar jämfört med Köping, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Köping
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 5,8 %
★
(bättre värde) 7,3 % 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 6,0 %
★
(bättre värde) 6,5 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 388 300 kr
★
(bättre värde) 382 800 kr 401 400 kr Nystartade företag 8,8 per 1 000 inv. 9,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 81,7 %
★
(bättre värde) 79,7 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 88,5 index (0–100)
★
(bättre värde) 79,4 index (0–100) – Utpendling, andel 57,1 % 31,8 % – Inpendling, andel 40,3 % 32,1 % –
Boende Boende — Hallstahammar jämfört med Köping, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Köping
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,1 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 17,3 % 14,9 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 90,81 kr/kvm
★
(bättre värde) 91,97 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 22 kr/år 22 kr/år – Elpris typfastighet inkl. moms 126 kr/kvm 126 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 212 kr/kvm 175 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 19 366 kr/kvm 19 491 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 8 984 kr/kvm 9 357 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 13 800 kr/kvm 26 245 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 196,1 per 1 000 inv. 217,6 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 58,0 per 1 000 inv. 102,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 224,2 per 1 000 inv. 199,8 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 478,3 per 1 000 inv. 519,8 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 43,0 kvm/inv 44,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,1 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,5 per 1 000 inv. 2,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 1,2 % −1,8 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 16 616 25 002 10 633 801 Mediannettoinkomst 292 000 kr/inv.
★
(bättre värde) 285 400 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 18,1 per 100 000 inv. 15,6 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 124 kr/inv. 78 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Hallstahammar jämfört med Köping, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Köping
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 79,0 % 79,0 % 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,0 %
★
(bättre värde) 83,0 % 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 43,4 %
★
(bättre värde) 42,1 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 43,0 % 41,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Hallstahammar jämfört med Köping, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Köping
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 65,7 %
★
(bättre värde) 42,4 % 63,9 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Hallstahammar jämfört med Köping, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Köping
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 7,6 %
★
(bättre värde) 8,8 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Hallstahammar jämfört med Köping, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Köping
Riket
Cykelväg per invånare 3,68 m/inv
★
(bättre värde) 3,04 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,9 %
★
(bättre värde) 99,6 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 56,3 %
★
(bättre värde) 34,1 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Hallstahammar jämfört med Köping, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hallstahammar Köping
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,2 %
★
(bättre värde) 7,0 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,2 % 4,7 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,2 % 10,8 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Hallstahammar och Köping har nästan identisk kommunalskatt (32,69 % respektive 33,04 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Hallstahammar (221,2 poäng) 7,5 poäng högre än Köping (213,7 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Hallstahammar eller flytta till Köping .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Hallstahammar eller Köping? Den totala kommunala skattesatsen är 32,69 % i Hallstahammar och 33,04 % i Köping (2026). Hallstahammar har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,35 procentenheter motsvarar i storleksordningen 123 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Hallstahammar eller Köping? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 221,2 poäng i Hallstahammar och 213,7 poäng i Köping (2025). Hallstahammar har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 7,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Hallstahammar eller Köping? Hallstahammar har 16 600 invånare och Köping har 25 610 (2025). Köping är alltså den största av de två kommunerna. Köping har ungefär 1,5 gånger fler invånare än Hallstahammar. Medianinkomsten (20–64 år) är 388 300 kr i Hallstahammar och 382 800 kr i Köping per år. Källa: SCB via Kolada.