Kommunatlas
Gävleborgs län · Kommunfullmäktige

Kommunfullmäktige 2026–2030 i Bollnäs

Mandatfördelning per parti efter valet 2026 (fastställt 24 september 2026). Totalt 45 mandat. Historik från 1973.

Totalt antal mandat
45
kommunfullmäktige 2026–2030
Störst parti
S
12 mandat (27 % av mandaten)
Rödgröna
16
S+V+MP · 36 %
Borgerliga
13
M+C+L+KD · 29 %

Mandatfördelning 2026–2030 (fastställt 24 september 2026)

S
12 26,4 %
SD
9 19,6 %
Bollp
7 15,0 %
C
5 10,2 %
M
4 9,4 %
KD
3 6,1 %
V
3 5,9 %
L
1 2,6 %
MP
1 2,9 %

Staplarna och talet visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna.

Totalt 45 mandat · Källa: Valmyndigheten, fastställt 24 september 2026 · Lokala partier: Bollnäspartiet

Partiernas stöd 1973–2026

Andel av kommunfullmäktiges mandat per parti och val.

0 % 15 % 30 % 45 % 60 % 1973197619791982198519881991199419982002200620102014201820222026 Socialdemokraterna 1973: 42,9 % Socialdemokraterna 1976: 44,9 % Socialdemokraterna 1979: 46,9 % Socialdemokraterna 1982: 51,0 % Socialdemokraterna 1985: 49,0 % Socialdemokraterna 1988: 49,0 % Socialdemokraterna 1991: 40,8 % Socialdemokraterna 1994: 53,1 % Socialdemokraterna 1998: 38,8 % Socialdemokraterna 2002: 32,7 % Socialdemokraterna 2006: 34,7 % Socialdemokraterna 2010: 31,1 % Socialdemokraterna 2014: 31,1 % Socialdemokraterna 2018: 31,1 % Socialdemokraterna 2022: 31,1 % Socialdemokraterna 2026: 26,7 % Moderaterna 1973: 4,1 % Moderaterna 1976: 6,1 % Moderaterna 1979: 8,2 % Moderaterna 1982: 12,2 % Moderaterna 1985: 12,2 % Moderaterna 1988: 10,2 % Moderaterna 1991: 14,3 % Moderaterna 1994: 10,2 % Moderaterna 1998: 12,2 % Moderaterna 2002: 10,2 % Moderaterna 2006: 12,2 % Moderaterna 2010: 11,1 % Moderaterna 2014: 8,9 % Moderaterna 2018: 8,9 % Moderaterna 2022: 11,1 % Moderaterna 2026: 8,9 % Centerpartiet 1973: 32,7 % Centerpartiet 1976: 28,6 % Centerpartiet 1979: 26,5 % Centerpartiet 1982: 20,4 % Centerpartiet 1985: 16,3 % Centerpartiet 1988: 16,3 % Centerpartiet 1991: 16,3 % Centerpartiet 1994: 16,3 % Centerpartiet 1998: 14,3 % Centerpartiet 2002: 26,5 % Centerpartiet 2006: 26,5 % Centerpartiet 2010: 11,1 % Centerpartiet 2014: 11,1 % Centerpartiet 2018: 11,1 % Centerpartiet 2022: 11,1 % Centerpartiet 2026: 11,1 % Vänsterpartiet 1973: 8,2 % Vänsterpartiet 1976: 8,2 % Vänsterpartiet 1979: 8,2 % Vänsterpartiet 1982: 6,1 % Vänsterpartiet 1985: 6,1 % Vänsterpartiet 1988: 6,1 % Vänsterpartiet 1991: 6,1 % Vänsterpartiet 1994: 6,1 % Vänsterpartiet 1998: 14,3 % Vänsterpartiet 2002: 6,1 % Vänsterpartiet 2006: 6,1 % Vänsterpartiet 2010: 4,4 % Vänsterpartiet 2014: 6,7 % Vänsterpartiet 2018: 6,7 % Vänsterpartiet 2022: 4,4 % Vänsterpartiet 2026: 6,7 % Liberalerna 1973: 10,2 % Liberalerna 1976: 10,2 % Liberalerna 1979: 8,2 % Liberalerna 1982: 6,1 % Liberalerna 1985: 10,2 % Liberalerna 1988: 10,2 % Liberalerna 1991: 8,2 % Liberalerna 1994: 6,1 % Liberalerna 1998: 6,1 % Liberalerna 2002: 14,3 % Liberalerna 2006: 6,1 % Liberalerna 2010: 11,1 % Liberalerna 2014: 4,4 % Liberalerna 2018: 8,9 % Liberalerna 2022: 4,4 % Liberalerna 2026: 2,2 % Kristdemokraterna 1973: 2,0 % Kristdemokraterna 1976: 2,0 % Kristdemokraterna 1979: 2,0 % Kristdemokraterna 1982: 2,0 % Kristdemokraterna 1985: 2,0 % Kristdemokraterna 1988: 2,0 % Kristdemokraterna 1991: 6,1 % Kristdemokraterna 1994: 2,0 % Kristdemokraterna 1998: 8,2 % Kristdemokraterna 2002: 6,1 % Kristdemokraterna 2006: 4,1 % Kristdemokraterna 2010: 4,4 % Kristdemokraterna 2014: 2,2 % Kristdemokraterna 2018: 2,2 % Kristdemokraterna 2022: 6,7 % Kristdemokraterna 2026: 6,7 % Miljöpartiet 1973: 0,0 % Miljöpartiet 1976: 0,0 % Miljöpartiet 1979: 0,0 % Miljöpartiet 1982: 2,0 % Miljöpartiet 1985: 4,1 % Miljöpartiet 1988: 6,1 % Miljöpartiet 1991: 4,1 % Miljöpartiet 1994: 6,1 % Miljöpartiet 1998: 6,1 % Miljöpartiet 2002: 4,1 % Miljöpartiet 2006: 2,0 % Miljöpartiet 2010: 2,2 % Miljöpartiet 2014: 4,4 % Miljöpartiet 2018: 2,2 % Miljöpartiet 2022: 0,0 % Miljöpartiet 2026: 2,2 % Sverigedemokraterna 1973: 0,0 % Sverigedemokraterna 1976: 0,0 % Sverigedemokraterna 1979: 0,0 % Sverigedemokraterna 1982: 0,0 % Sverigedemokraterna 1985: 0,0 % Sverigedemokraterna 1988: 0,0 % Sverigedemokraterna 1991: 0,0 % Sverigedemokraterna 1994: 0,0 % Sverigedemokraterna 1998: 0,0 % Sverigedemokraterna 2002: 0,0 % Sverigedemokraterna 2006: 2,0 % Sverigedemokraterna 2010: 6,7 % Sverigedemokraterna 2014: 13,3 % Sverigedemokraterna 2018: 11,1 % Sverigedemokraterna 2022: 17,8 % Sverigedemokraterna 2026: 20,0 % S – Socialdemokraterna M – Moderaterna C – Centerpartiet V – Vänsterpartiet L – Liberalerna KD – Kristdemokraterna MP – Miljöpartiet SD – Sverigedemokraterna

Heldragna linjer = storpartier (S, M, V) · Streckade = övriga partier · Exakta siffror i tabellen nedan · Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 24 september 2026)

Historiktabell 2002–2026

Parti 2002200620102014201820222026
Socialdemokraterna S 16 17 14 14 14 14 12
Moderaterna M 5 6 5 4 4 5 4
Sverigedemokraterna SD — 1 3 6 5 8 9
Centerpartiet C 13 13 5 5 5 5 5
Vänsterpartiet V 3 3 2 3 3 2 3
Liberalerna L 7 3 5 2 4 2 1
Miljöpartiet MP 2 1 1 2 1 — 1
Kristdemokraterna KD 3 2 2 1 1 3 3
Övriga partier Övr. — 3 8 8 8 6 7
Totalt 49494545454545

Antal mandat per parti. Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 24 september 2026).

Valdeltagande och representation

Valdeltagandet i Bollnäss senaste kommunalval 2026 var 81,3 % — rikssnittet är 82,3 %. Löpande siffror per valtyp, till skillnad från mandatfördelningen ovan som mäter partiernas styrka.

Valdeltagande, senaste kommunalvalet

2026

81,3 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste kommunalvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

1,1 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 191 av 290 kommuner

Plats 7 av 10 kommuner i Gävleborgs län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401

Valdeltagande, senaste riksdagsvalet

2026

82,3 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste riksdagsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

2,6 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 237 av 290 kommuner

Plats 8 av 10 kommuner i Gävleborgs län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403

Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet

2024

43,4 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste europaparlamentsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100.

10,0 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 247 av 290 kommuner

Plats 6 av 10 kommuner i Gävleborgs län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404

Kvinnor i kommunfullmäktige

2022

40,0 %

Definition enligt Kolada: Kvinnliga ledamöter i kommunfullmäktige dividerat med antal ledamöter i kommunfullmäktige totalt, multiplicerat med 100. Statistiken tas bara fram vart fjärde år men i Kolada publiceras den förutom mätåret T även på år T+1, T+2 och T+3.

3,0 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Delad plats 194 av 290 kommuner

Delad plats 6 av 10 kommuner i Gävleborgs län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815

Källor: Valdeltagande och representation
  • Valdeltagande, senaste kommunalvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401.
  • Valdeltagande, senaste riksdagsvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403.
  • Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404, 2024.
  • Kvinnor i kommunfullmäktige: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815, 2022.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Val 2026 i Bollnäs

Valet hölls
Söndag 13 september 2026
Valet 2022
S störst med 14 av 45 mandat
Valresultat 2026
S störst med 12 av 45 mandat Fastställt 24 september 2026

Se valresultat i Bollnäs för förändring per parti och valdeltagande, eller Valresultat 2026 för alla 290 kommuner.

Vanliga frågor

Vilket parti fick flest mandat i Bollnäs kommunfullmäktige 2026?

Socialdemokraterna fick flest mandat i Bollnäs i valet 2026 med totalt 12 mandat av 45 möjliga. Status: fastställt 24 september 2026.

Hur länge har Socialdemokraterna dominerat i Bollnäs?

Socialdemokraternas historiska toppnotering i Bollnäs var 53,1 % av mandaten (1994). I senaste valet 2026 fick partiet 26,7 % av mandaten.

När är nästa kommunval i Bollnäs?

Kommunvalet i Bollnäs hölls den 13 september 2026, och den nya mandatperioden gäller 2026–2030. Resultatet i Bollnäs är fastställt av länsstyrelsen 24 september 2026. Mandat och röstandelar är från den slutliga räkningen. Nästa ordinarie kommunval hålls i september 2030.

Hur högt är valdeltagandet i Bollnäs?

Valdeltagandet i senaste kommunalvalet i Bollnäs var 81,3 % (2026). Rikssnittet är 82,3 % — högre än i Bollnäs.

För information om enskilda ledamöter och nämnder, besök Bollnäs kommuns officiella webbplats .

Nästa kommunval: 13 september 2026. Data uppdateras när SCB publicerar resultat, vanligtvis i november 2026.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.