Bästa kommunerna att starta företag 2026
Vilket är Sveriges bästa ställe att driva eller starta företag? Vi kombinerar SKR:s företagsklimatenkät (60 %) och kommunalskattesatsen (40 %) till ett sammansatt företagsindex för de 198 kommuner som har data från SKR:s mätning 2025. Höganäs toppar listan med företagsindex 88,2 av 100.
Hur företagsindexet beräknas
Företagsindexet bygger på två mått: det faktiska företagsklimatet och kommunalskatten.
SKR:s enkät till företagare i kommunen mäter servicenivå och bemötande inom fyra myndighetsområden: bygglov, miljö- och hälsoskydd, livsmedelskontroll och serveringstillstånd. Redovisas 0–100. Högt värde = bättre. Data saknas för 92 kommuner (2025). SKR redovisar bara kommuner med minst 20 svar (Kolada, U07453).
Kommunalskatten påverkar direkt nettovinsten för enskilda firmor och egenföretagare. Normaliseras inverterat: lägst skatt = 100 poäng.
Beräkning: Varje KPI normaliseras till 0–100 med min-max-skalning bland kommuner med data. Skattesatsen inverteras (lägst skatt = 100). Företagsindex = 0,60 × företagsklimat + 0,40 × skatt. Avrundas till en decimal. Enbart kommuner med data från SKR-enkäten 2025 (198 av 290) ingår i rankingen. Källa: Kolada.
Topp 50 kommuner för företagare — företagsindex
| Rank | Kommun | Företagsindex | Företagsklimat SKR | Kommunalskatt |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Höganäs | 88,2 | 89,5 | 30,91 % |
| 2 | Österåker | 78,3 | 79,3 | 28,93 % |
| 3 | Hallstahammar | 75,6 | 88,5 | 32,69 % |
| 4 | Solna | 75,2 | 80,0 | 29,70 % |
| 5 | Nacka | 74,6 | 80,9 | 30,11 % |
| 6 | Åstorp | 73,8 | 84,3 | 31,47 % |
| 7 | Svedala | 70,6 | 82,6 | 31,42 % |
| 8 | Vellinge | 69,6 | 77,4 | 29,68 % |
| 9 | Leksand | 69,3 | 88,7 | 33,80 % |
| 10 | Trosa | 68,2 | 83,2 | 32,03 % |
| 11 | Täby | 66,9 | 76,7 | 29,88 % |
| 12 | Danderyd | 66,5 | 78,4 | 30,58 % |
| 13 | Boden | 65,4 | 87,2 | 33,94 % |
| 14 | Lomma | 65,2 | 78,2 | 30,72 % |
| 15 | Haninge | 64,4 | 79,4 | 31,28 % |
| 16 | Lidingö | 64,3 | 74,8 | 29,67 % |
| 17 | Sundbyberg | 63,7 | 79,9 | 31,58 % |
| 18 | Hallsberg | 62,6 | 85,6 | 33,85 % |
| 19 | Sollentuna | 62,4 | 76,1 | 30,45 % |
| 20 | Flen | 61,7 | 83,1 | 33,10 % |
| 21 | Oxelösund | 61,2 | 82,8 | 33,05 % |
| 22 | Skara | 60,9 | 83,6 | 33,38 % |
| 23 | Västerås | 60,9 | 77,6 | 31,24 % |
| 24 | Huddinge | 60,7 | 78,8 | 31,71 % |
| 25 | Burlöv | 60,4 | 77,5 | 31,27 % |
| 26 | Surahammar | 60,2 | 82,7 | 33,19 % |
| 27 | Hudiksvall | 59,2 | 82,1 | 33,12 % |
| 28 | Härnösand | 58,9 | 86,1 | 34,63 % |
| 29 | Borgholm | 58,7 | 82,7 | 33,44 % |
| 30 | Järfälla | 58,4 | 77,2 | 31,52 % |
| 31 | Partille | 58,4 | 76,8 | 31,36 % |
| 32 | Sunne | 57,9 | 83,2 | 33,75 % |
| 33 | Vimmerby | 57,7 | 84,4 | 34,22 % |
| 34 | Ängelholm | 57,1 | 76,1 | 31,35 % |
| 35 | Vaggeryd | 57,0 | 81,4 | 33,25 % |
| 36 | Linköping | 56,3 | 76,9 | 31,75 % |
| 37 | Trelleborg | 56,3 | 76,4 | 31,58 % |
| 38 | Lerum | 56,1 | 77,6 | 32,03 % |
| 39 | Torsby | 56,0 | 83,8 | 34,30 % |
| 40 | Mölndal | 55,8 | 77,3 | 31,99 % |
| 41 | Värmdö | 55,7 | 75,4 | 31,31 % |
| 42 | Karlskrona | 55,7 | 82,0 | 33,69 % |
| 43 | Östhammar | 55,3 | 80,7 | 33,30 % |
| 44 | Båstad | 55,0 | 75,4 | 31,41 % |
| 45 | Vallentuna | 54,9 | 74,8 | 31,23 % |
| 46 | Kävlinge | 54,8 | 70,2 | 29,59 % |
| 47 | Åmål | 54,5 | 82,1 | 33,94 % |
| 48 | Tyresö | 54,4 | 76,3 | 31,83 % |
| 49 | Eda | 54,4 | 83,8 | 34,55 % |
| 50 | Lund | 54,2 | 77,8 | 32,42 % |
Källor
- Företagsklimat (NKI): SKR via Kolada (RKA), nyckeltal U07453, 2025.
- Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Företagsindexet (två nyckeltal normaliserade 0–100) är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.
Vanliga frågor om företagande och kommunval
- Vilken är den bästa kommunen för företagare 2026?
- Enligt Kommunatlas företagsindex toppar Höganäs listan 2026 med ett företagsindex på 88,2 av 100. Indexet kombinerar SKR:s enkät om företagsklimat (60 %) och kommunalskattesatsen (40 %). Kommuner med högt betyg i SKR:s enkät och låg kommunalskatt hamnar i topp.
- Hur mäter SKR företagsklimatet?
- Varje år skickar Sveriges Kommuner och Regioner (SKR) ut en enkät till företagare i landets kommuner. Företagen bedömer kommunens service och bemötande inom fyra myndighetsområden: bygglov, miljö- och hälsoskydd, livsmedelskontroll och serveringstillstånd. Betyget redovisas på en skala 0–100. 198 av 290 kommuner har minst 20 svar i mätningen 2025 (Kolada, U07453).
- Varför ingår skattesatsen i företagsindexet?
- Kommunalskatten är direkt relevant för egenföretagare och enskilda firmor, vars överskott beskattas som inkomst av näringsverksamhet med kommunalskatt. En lägre kommunalskatt ökar nettovinsten och köpkraften för den som driver eget. Indexet väger företagsklimatet tyngst (60 %) men skattesatsen (40 %) är ett viktigt komplement för den som driver enskild firma eller tar ut lön ur sitt bolag. Aktiebolagets vinst beskattas med bolagsskatt oavsett kommun.