Kommunatlas
Västmanlands län · Kommunfullmäktige

Kommunfullmäktige 2026–2030 i Surahammar

Mandatfördelning per parti efter valet 2026 (fastställt 28 september 2026). Totalt 31 mandat. Historik från 1973.

Totalt antal mandat
31
kommunfullmäktige 2026–2030
Delad förstaplats
M/S
8 mandat (26 % av mandaten)
Rödgröna
10
S+V+MP · 32 %
Borgerliga
10
M+C+L+KD · 32 %

Mandatfördelning 2026–2030 (fastställt 28 september 2026)

M
8 26,5 %
S
8 26,6 %
SD
6 20,3 %
SK
5 14,3 %
V
2 5,5 %
C
1 3,0 %
KD
1 2,5 %

Staplarna och talet visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna.

Totalt 31 mandat · Källa: Valmyndigheten, fastställt 28 september 2026 · Lokala partier: Surahammars kommunparti

Partiernas stöd 1973–2026

Andel av kommunfullmäktiges mandat per parti och val.

0 % 20 % 40 % 60 % 80 % 1973197619791982198519881991199419982002200620102014201820222026 Socialdemokraterna 1973: 66,7 % Socialdemokraterna 1976: 66,7 % Socialdemokraterna 1979: 66,7 % Socialdemokraterna 1982: 71,8 % Socialdemokraterna 1985: 66,7 % Socialdemokraterna 1988: 64,1 % Socialdemokraterna 1991: 59,0 % Socialdemokraterna 1994: 56,4 % Socialdemokraterna 1998: 46,2 % Socialdemokraterna 2002: 51,3 % Socialdemokraterna 2006: 51,3 % Socialdemokraterna 2010: 48,7 % Socialdemokraterna 2014: 38,5 % Socialdemokraterna 2018: 35,5 % Socialdemokraterna 2022: 35,5 % Socialdemokraterna 2026: 25,8 % Moderaterna 1973: 5,1 % Moderaterna 1976: 5,1 % Moderaterna 1979: 7,7 % Moderaterna 1982: 10,3 % Moderaterna 1985: 10,3 % Moderaterna 1988: 7,7 % Moderaterna 1991: 10,3 % Moderaterna 1994: 10,3 % Moderaterna 1998: 10,3 % Moderaterna 2002: 7,7 % Moderaterna 2006: 12,8 % Moderaterna 2010: 15,4 % Moderaterna 2014: 12,8 % Moderaterna 2018: 19,4 % Moderaterna 2022: 22,6 % Moderaterna 2026: 25,8 % Centerpartiet 1973: 15,4 % Centerpartiet 1976: 12,8 % Centerpartiet 1979: 10,3 % Centerpartiet 1982: 10,3 % Centerpartiet 1985: 5,1 % Centerpartiet 1988: 5,1 % Centerpartiet 1991: 5,1 % Centerpartiet 1994: 5,1 % Centerpartiet 1998: 10,3 % Centerpartiet 2002: 10,3 % Centerpartiet 2006: 7,7 % Centerpartiet 2010: 7,7 % Centerpartiet 2014: 12,8 % Centerpartiet 2018: 6,5 % Centerpartiet 2022: 6,5 % Centerpartiet 2026: 3,2 % Vänsterpartiet 1973: 7,7 % Vänsterpartiet 1976: 7,7 % Vänsterpartiet 1979: 7,7 % Vänsterpartiet 1982: 5,1 % Vänsterpartiet 1985: 7,7 % Vänsterpartiet 1988: 7,7 % Vänsterpartiet 1991: 7,7 % Vänsterpartiet 1994: 10,3 % Vänsterpartiet 1998: 20,5 % Vänsterpartiet 2002: 17,9 % Vänsterpartiet 2006: 12,8 % Vänsterpartiet 2010: 10,3 % Vänsterpartiet 2014: 10,3 % Vänsterpartiet 2018: 9,7 % Vänsterpartiet 2022: 6,5 % Vänsterpartiet 2026: 6,5 % Liberalerna 1973: 5,1 % Liberalerna 1976: 7,7 % Liberalerna 1979: 7,7 % Liberalerna 1982: 2,6 % Liberalerna 1985: 7,7 % Liberalerna 1988: 7,7 % Liberalerna 1991: 7,7 % Liberalerna 1994: 7,7 % Liberalerna 1998: 5,1 % Liberalerna 2002: 7,7 % Liberalerna 2006: 5,1 % Liberalerna 2010: 7,7 % Liberalerna 2014: 5,1 % Liberalerna 2018: 3,2 % Liberalerna 2022: 0,0 % Liberalerna 2026: 0,0 % Kristdemokraterna 1973: 0,0 % Kristdemokraterna 1976: 0,0 % Kristdemokraterna 1979: 0,0 % Kristdemokraterna 1982: 0,0 % Kristdemokraterna 1985: 0,0 % Kristdemokraterna 1988: 0,0 % Kristdemokraterna 1991: 5,1 % Kristdemokraterna 1994: 2,6 % Kristdemokraterna 1998: 5,1 % Kristdemokraterna 2002: 5,1 % Kristdemokraterna 2006: 5,1 % Kristdemokraterna 2010: 2,6 % Kristdemokraterna 2014: 2,6 % Kristdemokraterna 2018: 3,2 % Kristdemokraterna 2022: 3,2 % Kristdemokraterna 2026: 3,2 % Miljöpartiet 1973: 0,0 % Miljöpartiet 1976: 0,0 % Miljöpartiet 1979: 0,0 % Miljöpartiet 1982: 0,0 % Miljöpartiet 1985: 2,6 % Miljöpartiet 1988: 7,7 % Miljöpartiet 1991: 5,1 % Miljöpartiet 1994: 7,7 % Miljöpartiet 1998: 2,6 % Miljöpartiet 2002: 0,0 % Miljöpartiet 2006: 2,6 % Miljöpartiet 2010: 2,6 % Miljöpartiet 2014: 5,1 % Miljöpartiet 2018: 0,0 % Miljöpartiet 2022: 0,0 % Miljöpartiet 2026: 0,0 % Sverigedemokraterna 1973: 0,0 % Sverigedemokraterna 1976: 0,0 % Sverigedemokraterna 1979: 0,0 % Sverigedemokraterna 1982: 0,0 % Sverigedemokraterna 1985: 0,0 % Sverigedemokraterna 1988: 0,0 % Sverigedemokraterna 1991: 0,0 % Sverigedemokraterna 1994: 0,0 % Sverigedemokraterna 1998: 0,0 % Sverigedemokraterna 2002: 0,0 % Sverigedemokraterna 2006: 2,6 % Sverigedemokraterna 2010: 5,1 % Sverigedemokraterna 2014: 12,8 % Sverigedemokraterna 2018: 22,6 % Sverigedemokraterna 2022: 25,8 % Sverigedemokraterna 2026: 19,4 % S – Socialdemokraterna M – Moderaterna C – Centerpartiet V – Vänsterpartiet L – Liberalerna KD – Kristdemokraterna MP – Miljöpartiet SD – Sverigedemokraterna

Heldragna linjer = storpartier (S, M, V) · Streckade = övriga partier · Exakta siffror i tabellen nedan · Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 28 september 2026)

Historiktabell 2002–2026

Parti 2002200620102014201820222026
Socialdemokraterna S 20 20 19 15 11 11 8
Moderaterna M 3 5 6 5 6 7 8
Sverigedemokraterna SD — 1 2 5 7 8 6
Centerpartiet C 4 3 3 5 2 2 1
Vänsterpartiet V 7 5 4 4 3 2 2
Liberalerna L 3 2 3 2 1 — —
Miljöpartiet MP — 1 1 2 — — —
Kristdemokraterna KD 2 2 1 1 1 1 1
Övriga partier Övr. — — — — — — 5
Totalt 39393939313131

Antal mandat per parti. Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 28 september 2026).

Valdeltagande och representation

Valdeltagandet i Surahammars senaste kommunalval 2026 var 80,5 % — rikssnittet är 82,3 %. Löpande siffror per valtyp, till skillnad från mandatfördelningen ovan som mäter partiernas styrka.

Valdeltagande, senaste kommunalvalet

2026

80,5 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste kommunalvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

1,9 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Delad plats 209 av 290 kommuner

Plats 6 av 10 kommuner i Västmanlands län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401

Valdeltagande, senaste riksdagsvalet

2026

83,1 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste riksdagsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

1,8 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 216 av 290 kommuner

Plats 6 av 10 kommuner i Västmanlands län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403

Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet

2024

41,2 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste europaparlamentsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100.

12 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 274 av 290 kommuner

Plats 9 av 10 kommuner i Västmanlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404

Kvinnor i kommunfullmäktige

2022

39,0 %

Definition enligt Kolada: Kvinnliga ledamöter i kommunfullmäktige dividerat med antal ledamöter i kommunfullmäktige totalt, multiplicerat med 100. Statistiken tas bara fram vart fjärde år men i Kolada publiceras den förutom mätåret T även på år T+1, T+2 och T+3.

4,0 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Delad plats 211 av 290 kommuner

Plats 9 av 10 kommuner i Västmanlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815

Källor: Valdeltagande och representation
  • Valdeltagande, senaste kommunalvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401.
  • Valdeltagande, senaste riksdagsvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403.
  • Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404, 2024.
  • Kvinnor i kommunfullmäktige: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815, 2022.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Val 2026 i Surahammar

Valet hölls
Söndag 13 september 2026
Valet 2022
S störst med 11 av 31 mandat
Valresultat 2026
M och S lika stora med 8 mandat var av 31 Fastställt 28 september 2026

Se valresultat i Surahammar för förändring per parti och valdeltagande, eller Valresultat 2026 för alla 290 kommuner.

Vanliga frågor

Vilket parti fick flest mandat i Surahammar kommunfullmäktige 2026?

Moderaterna och Socialdemokraterna lika stora med 8 mandat var av 31 i Surahammar efter valet 2026. Status: fastställt 28 september 2026.

Hur länge har Socialdemokraterna dominerat i Surahammar?

Socialdemokraternas historiska toppnotering i Surahammar var 71,8 % av mandaten (1982). I senaste valet 2026 fick partiet 25,8 % av mandaten.

När är nästa kommunval i Surahammar?

Kommunvalet i Surahammar hölls den 13 september 2026, och den nya mandatperioden gäller 2026–2030. Resultatet i Surahammar är fastställt av länsstyrelsen 28 september 2026. Mandat och röstandelar är från den slutliga räkningen. Nästa ordinarie kommunval hålls i september 2030.

Hur högt är valdeltagandet i Surahammar?

Valdeltagandet i senaste kommunalvalet i Surahammar var 80,5 % (2026). Rikssnittet är 82,3 % — högre än i Surahammar.

För information om enskilda ledamöter och nämnder, besök Surahammar kommuns officiella webbplats .

Nästa kommunval: 13 september 2026. Data uppdateras när SCB publicerar resultat, vanligtvis i november 2026.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.