Kommunatlas
Jämförelse · Västra Götalands län

Härryda vs Vänersborg — vilket är bäst att bo i?

Härryda har 40 011 invånare och Vänersborg har 40 078 (2025). Båda kommunerna ligger i Västra Götalands län. Av 57 jämförbara nyckeltal har Härryda ett bättre värde på 45 och Vänersborg på 11.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Härryda jämfört med Vänersborg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härryda Vänersborg Riket
Folkmängd jämförs ej 40 011 40 078 10 605 529
Befolkningsförändring 0,0 % 0,1 % 0,2 %
Medelålder 40,9 år 43,9 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 17,6 % 24,2 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 27,4 % 22,8 % 22,4 %
Andel utrikes födda 13,4 % 15,8 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Härryda jämfört med Vänersborg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härryda Vänersborg Riket
Kommunal skattesats 31,98 % (bättre värde) 33,69 % 32,38 %
Årets resultat 5 074 kr/inv. (bättre värde) 1 794 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 68,9 % (bättre värde) 43,5 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 66 799 kr/inv. 76 322 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Härryda jämfört med Vänersborg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härryda Vänersborg Riket
Meritvärde åk 9 245,9 poäng (bättre värde) 220,7 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 247,5 poäng (bättre värde) 221,3 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 88,3 % (bättre värde) 84,7 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 83,4 % (bättre värde) 70,8 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,8 elever/lärare 11,3 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 176 328 kr 182 395 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,5 barn/årsarbetare 5,0 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Härryda jämfört med Vänersborg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härryda Vänersborg Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 90,4 % (bättre värde) 88,0 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 79 % 81 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 37 dagar (bättre värde) 92 dagar –

Hälsa

Hälsa — Härryda jämfört med Vänersborg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härryda Vänersborg Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,0 år (bättre värde) 80,4 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 11,3 dagar (bättre värde) 15,7 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 8,9 % (bättre värde) 9,5 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 95,1 % 95,9 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 75,6 % (bättre värde) 69,8 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 5,6 % (bättre värde) 6,1 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 70,7 % (bättre värde) 69,2 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Härryda jämfört med Vänersborg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härryda Vänersborg Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 29,6 % 35,1 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 2,4 % (bättre värde) 4,7 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Härryda jämfört med Vänersborg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härryda Vänersborg Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 87,2 % (2024) (bättre värde) 75,6 % (2024) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 9 948 per 100 000 inv. (bättre värde) 10 372 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Härryda jämfört med Vänersborg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härryda Vänersborg Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,1 % (bättre värde) 7,3 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,8 % (bättre värde) 5,2 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 475 300 kr (bättre värde) 390 100 kr 401 400 kr
Nystartade företag 11,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 8,5 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 86,8 % (bättre värde) 81,0 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 73,4 index (0–100) 79,3 index (0–100) (bättre värde) –
Utpendling, andel 69,5 % 48,9 % –
Inpendling, andel 64,4 % 36,3 % –

Miljö

Miljö — Härryda jämfört med Vänersborg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härryda Vänersborg Riket
Insamlat kommunalt avfall 352 kg/inv (bättre värde) 406 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 32 % (bättre värde) 20 % –
Andel elbilar 11,2 % (bättre värde) 5,5 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 4,29 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 6,83 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Härryda jämfört med Vänersborg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härryda Vänersborg Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 1,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 13,9 % (bättre värde) 14,4 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 125,59 kr/kvm 98,59 kr/kvm (bättre värde) –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 15,41 kr/kvm 14,87 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 121 kr/kvm (bättre värde) 132 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 313 kr/kvm 229 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 42 055 kr/kvm 18 842 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 39 820 kr/kvm 13 803 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 45 161 kr/kvm 23 683 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 108,5 per 1 000 inv. 185,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 48,7 per 1 000 inv. 95,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 251,9 per 1 000 inv. 214,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 409,0 per 1 000 inv. 494,2 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 42,0 kvm/inv 45,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 1,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 13,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 1,9 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 4,6 % 1,1 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 40 461 39 974 10 633 801
Mediannettoinkomst 375 100 kr/inv. (bättre värde) 295 800 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 12,5 per 100 000 inv. (bättre värde) 27,4 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 328 kr/inv. 58 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Härryda jämfört med Vänersborg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härryda Vänersborg Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 87,8 % (bättre värde) 83,2 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 89,3 % (bättre värde) 85,0 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 63,8 % (bättre värde) 51,2 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 35,0 % 31,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Härryda jämfört med Vänersborg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härryda Vänersborg Riket
Elever i kulturskola, andel 20,4 % (bättre värde) 14,0 % –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 254 kr/elev (2024) (bättre värde) 2 054 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 8,06 lån/inv (bättre värde) 3,77 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Härryda jämfört med Vänersborg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härryda Vänersborg Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 81,1 % (2024) (bättre värde) 59,5 % (2024) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Härryda jämfört med Vänersborg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härryda Vänersborg Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,1 % (bättre värde) 6,2 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Härryda jämfört med Vänersborg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härryda Vänersborg Riket
Cykelväg per invånare 3,68 m/inv 4,07 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % (bättre värde) 99,9 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 83,3 % (bättre värde) 80,5 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Härryda jämfört med Vänersborg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härryda Vänersborg Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 4,9 % 6,3 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,9 % 3,5 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 7,6 % 8,4 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Härryda jämfört med Vänersborg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Härryda Vänersborg Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 57,5 % (bättre värde) 42,2 % 48,5 %

Sammanfattning

Härryda har lägre kommunalskatt (31,98 %) jämfört med Vänersborg (33,69 %), en skillnad på 1,71 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Härryda (245,9 poäng) 25,2 poäng högre än Vänersborg (220,7 poäng). Medianinkomsten är 22 % högre i Härryda (475 300 kr) än i Vänersborg (390 100 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Härryda eller flytta till Vänersborg.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Härryda eller Vänersborg?

Den totala kommunala skattesatsen är 31,98 % i Härryda och 33,69 % i Vänersborg (2026). Härryda har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,71 procentenheter motsvarar ungefär 360 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Härryda eller Vänersborg?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 245,9 poäng i Härryda och 220,7 poäng i Vänersborg (2026). Härryda har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 25,2 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Härryda eller Vänersborg?

Härryda har 40 011 invånare och Vänersborg har 40 078 (2025). Vänersborg är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 475 300 kr i Härryda och 390 100 kr i Vänersborg per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2024–2026. Jämförelsen omfattar 57 jämförbara nyckeltal mellan Härryda och Vänersborg.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.