Jämförelse · Dalarnas län
Falun vs Rättvik — vilket är bäst att bo i? Falun har 59 974 invånare och Rättvik har 10 978 (2025). Båda kommunerna ligger i Dalarnas län. Av 54 jämförbara nyckeltal har Falun ett bättre värde på 37 och Rättvik på 17.
Falun
37
nyckeltal i topp
vs
Rättvik
17
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Falun jämfört med Rättvik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Rättvik
Riket
Folkmängd jämförs ej 59 974 10 978 10 605 529 Befolkningsförändring 0,0 % −0,2 % 0,2 % Medelålder 43,5 år 49,8 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 24,0 % 34,6 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 22,9 % 17,5 % 22,4 % Andel utrikes födda 10,6 % 7,5 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Falun jämfört med Rättvik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Rättvik
Riket
Meritvärde åk 9 220,7 poäng 223,3 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 221,8 poäng 223,2 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 85,2 % 88,3 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 70,0 % 73,0 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,4 elever/lärare 11,2 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 203 582 kr 210 970 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,2 barn/årsarbetare 4,6 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Falun jämfört med Rättvik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Rättvik
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 83,5 år
★
(bättre värde) 82,8 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 10,5 dagar
★
(bättre värde) 15,5 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 11,7 %
★
(bättre värde) 12,8 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 95,6 % 96,3 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 68,6 %
★
(bättre värde) 65,8 % 71,0 % Dagligrökare, andel 4,2 %
★
(bättre värde) 5,1 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 67,4 %
★
(bättre värde) 63,5 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Falun jämfört med Rättvik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Rättvik
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 89,8 % 94,8 %
★
(bättre värde) 79,4 % Anmälda brott 7 480 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 9 829 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Falun jämfört med Rättvik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Rättvik
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,1 %
★
(bättre värde) 4,4 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,8 %
★
(bättre värde) 3,8 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 402 900 kr
★
(bättre värde) 375 400 kr 401 400 kr Nystartade företag 11,4 per 1 000 inv. 12,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,6 %
★
(bättre värde) 84,4 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 73,3 index (0–100) – – Utpendling, andel 24,2 % 36,5 % – Inpendling, andel 25,5 % 23,6 % –
Boende Boende — Falun jämfört med Rättvik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Rättvik
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 2,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 10,2 % 8,5 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 109,91 kr/kvm
★
(bättre värde) 125,35 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 31,35 kr/kvm
★
(bättre värde) 31,56 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 114 kr/kvm
★
(bättre värde) 142 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 207 kr/kvm
★
(bättre värde) 261 kr/kvm – Fastighetspris småhus 25 852 kr/kvm 18 132 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 23 761 kr/kvm 14 826 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 26 486 kr/kvm 19 617 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 208,0 per 1 000 inv. 144,8 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 71,6 per 1 000 inv. 63,2 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 225,9 per 1 000 inv. 325,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 505,6 per 1 000 inv. 534,0 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 46,0 kvm/inv 50,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 2,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 7,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 5,3 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 0,7 % −0,6 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 59 545 10 931 10 633 801 Mediannettoinkomst 308 200 kr/inv.
★
(bättre värde) 276 400 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 18,3 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 36,4 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 57 kr/inv. 946 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Falun jämfört med Rättvik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Rättvik
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 86,2 %
★
(bättre värde) 84,1 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 87,2 %
★
(bättre värde) 85,3 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 55,5 %
★
(bättre värde) 50,8 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 46,0 % 38,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Falun jämfört med Rättvik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Rättvik
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 3,7 %
★
(bättre värde) 4,4 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Falun jämfört med Rättvik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Rättvik
Riket
Cykelväg per invånare 2,99 m/inv
★
(bättre värde) 1,78 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,8 %
★
(bättre värde) 99,0 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 82,9 %
★
(bättre värde) 62,0 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Falun jämfört med Rättvik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Falun Rättvik
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 9,1 %
★
(bättre värde) 7,7 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,2 % 3,1 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 14,7 %
★
(bättre värde) 8,9 % 9,0 %
Sammanfattning Rättvik har lägre kommunalskatt (33,80 %) jämfört med Falun (34,05 %), en skillnad på 0,25 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Rättvik (223,3 poäng) 2,6 poäng högre än Falun (220,7 poäng). Medianinkomsten är 7 % högre i Falun (402 900 kr) än i Rättvik (375 400 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Falun eller flytta till Rättvik .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Falun eller Rättvik? Den totala kommunala skattesatsen är 34,05 % i Falun och 33,80 % i Rättvik (2026). Rättvik har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,25 procentenheter motsvarar ungefär 50 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Falun eller Rättvik? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 220,7 poäng i Falun och 223,3 poäng i Rättvik (2026). Rättvik har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 2,6 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Falun eller Rättvik? Falun har 59 974 invånare och Rättvik har 10 978 (2025). Falun är alltså den större av de två kommunerna. Falun har ungefär 5,5 gånger fler invånare än Rättvik. Medianinkomsten (20–64 år) är 402 900 kr i Falun och 375 400 kr i Rättvik per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.