Kommunatlas
Västmanlands län · Kommunfullmäktige

Kommunfullmäktige 2026–2030 i Kungsör

Mandatfördelning per parti efter valet 2026 (fastställt 28 september 2026). Totalt 31 mandat. Historik från 1973.

Totalt antal mandat
31
kommunfullmäktige 2026–2030
Störst parti
S
9 mandat (29 % av mandaten)
Rödgröna
12
S+V+MP · 39 %
Borgerliga
12
M+C+L+KD · 39 %

Mandatfördelning 2026–2030 (fastställt 28 september 2026)

S
9 30,3 %
SD
7 22,0 %
M
6 18,7 %
C
4 12,2 %
V
3 8,4 %
L
1 4,3 %
KD
1 3,8 %

Staplarna och talet visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna.

Totalt 31 mandat · Källa: Valmyndigheten, fastställt 28 september 2026

Partiernas stöd 1973–2026

Andel av kommunfullmäktiges mandat per parti och val.

0 % 13 % 25 % 38 % 50 % 1973197619791982198519881991199419982002200620102014201820222026 Socialdemokraterna 1973: 48,9 % Socialdemokraterna 1976: 46,7 % Socialdemokraterna 1979: 46,7 % Socialdemokraterna 1982: 48,7 % Socialdemokraterna 1985: 46,2 % Socialdemokraterna 1988: 48,7 % Socialdemokraterna 1991: 38,5 % Socialdemokraterna 1994: 46,2 % Socialdemokraterna 1998: 38,5 % Socialdemokraterna 2002: 43,6 % Socialdemokraterna 2006: 38,5 % Socialdemokraterna 2010: 33,3 % Socialdemokraterna 2014: 35,9 % Socialdemokraterna 2018: 35,5 % Socialdemokraterna 2022: 35,5 % Socialdemokraterna 2026: 29,0 % Moderaterna 1973: 8,9 % Moderaterna 1976: 8,9 % Moderaterna 1979: 13,3 % Moderaterna 1982: 15,4 % Moderaterna 1985: 17,9 % Moderaterna 1988: 12,8 % Moderaterna 1991: 15,4 % Moderaterna 1994: 17,9 % Moderaterna 1998: 15,4 % Moderaterna 2002: 12,8 % Moderaterna 2006: 20,5 % Moderaterna 2010: 23,1 % Moderaterna 2014: 17,9 % Moderaterna 2018: 16,1 % Moderaterna 2022: 16,1 % Moderaterna 2026: 19,4 % Centerpartiet 1973: 24,4 % Centerpartiet 1976: 26,7 % Centerpartiet 1979: 22,2 % Centerpartiet 1982: 20,5 % Centerpartiet 1985: 17,9 % Centerpartiet 1988: 15,4 % Centerpartiet 1991: 12,8 % Centerpartiet 1994: 10,3 % Centerpartiet 1998: 10,3 % Centerpartiet 2002: 17,9 % Centerpartiet 2006: 20,5 % Centerpartiet 2010: 10,3 % Centerpartiet 2014: 12,8 % Centerpartiet 2018: 12,9 % Centerpartiet 2022: 9,7 % Centerpartiet 2026: 12,9 % Vänsterpartiet 1973: 4,4 % Vänsterpartiet 1976: 4,4 % Vänsterpartiet 1979: 4,4 % Vänsterpartiet 1982: 5,1 % Vänsterpartiet 1985: 5,1 % Vänsterpartiet 1988: 5,1 % Vänsterpartiet 1991: 2,6 % Vänsterpartiet 1994: 5,1 % Vänsterpartiet 1998: 10,3 % Vänsterpartiet 2002: 7,7 % Vänsterpartiet 2006: 5,1 % Vänsterpartiet 2010: 5,1 % Vänsterpartiet 2014: 5,1 % Vänsterpartiet 2018: 6,5 % Vänsterpartiet 2022: 6,5 % Vänsterpartiet 2026: 9,7 % Liberalerna 1973: 13,3 % Liberalerna 1976: 13,3 % Liberalerna 1979: 11,1 % Liberalerna 1982: 7,7 % Liberalerna 1985: 10,3 % Liberalerna 1988: 12,8 % Liberalerna 1991: 10,3 % Liberalerna 1994: 5,1 % Liberalerna 1998: 5,1 % Liberalerna 2002: 10,3 % Liberalerna 2006: 7,7 % Liberalerna 2010: 17,9 % Liberalerna 2014: 7,7 % Liberalerna 2018: 6,5 % Liberalerna 2022: 3,2 % Liberalerna 2026: 3,2 % Kristdemokraterna 1973: 0,0 % Kristdemokraterna 1976: 0,0 % Kristdemokraterna 1979: 2,2 % Kristdemokraterna 1982: 0,0 % Kristdemokraterna 1985: 0,0 % Kristdemokraterna 1988: 0,0 % Kristdemokraterna 1991: 5,1 % Kristdemokraterna 1994: 2,6 % Kristdemokraterna 1998: 7,7 % Kristdemokraterna 2002: 7,7 % Kristdemokraterna 2006: 5,1 % Kristdemokraterna 2010: 2,6 % Kristdemokraterna 2014: 2,6 % Kristdemokraterna 2018: 3,2 % Kristdemokraterna 2022: 6,5 % Kristdemokraterna 2026: 3,2 % Miljöpartiet 1973: 0,0 % Miljöpartiet 1976: 0,0 % Miljöpartiet 1979: 0,0 % Miljöpartiet 1982: 2,6 % Miljöpartiet 1985: 2,6 % Miljöpartiet 1988: 5,1 % Miljöpartiet 1991: 5,1 % Miljöpartiet 1994: 5,1 % Miljöpartiet 1998: 5,1 % Miljöpartiet 2002: 0,0 % Miljöpartiet 2006: 0,0 % Miljöpartiet 2010: 2,6 % Miljöpartiet 2014: 5,1 % Miljöpartiet 2018: 0,0 % Miljöpartiet 2022: 0,0 % Miljöpartiet 2026: 0,0 % Sverigedemokraterna 1973: 0,0 % Sverigedemokraterna 1976: 0,0 % Sverigedemokraterna 1979: 0,0 % Sverigedemokraterna 1982: 0,0 % Sverigedemokraterna 1985: 0,0 % Sverigedemokraterna 1988: 0,0 % Sverigedemokraterna 1991: 0,0 % Sverigedemokraterna 1994: 0,0 % Sverigedemokraterna 1998: 0,0 % Sverigedemokraterna 2002: 0,0 % Sverigedemokraterna 2006: 2,6 % Sverigedemokraterna 2010: 5,1 % Sverigedemokraterna 2014: 12,8 % Sverigedemokraterna 2018: 19,4 % Sverigedemokraterna 2022: 22,6 % Sverigedemokraterna 2026: 22,6 % S – Socialdemokraterna M – Moderaterna C – Centerpartiet V – Vänsterpartiet L – Liberalerna KD – Kristdemokraterna MP – Miljöpartiet SD – Sverigedemokraterna

Heldragna linjer = storpartier (S, M, V) · Streckade = övriga partier · Exakta siffror i tabellen nedan · Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 28 september 2026)

Historiktabell 2002–2026

Parti 2002200620102014201820222026
Socialdemokraterna S 17 15 13 14 11 11 9
Moderaterna M 5 8 9 7 5 5 6
Sverigedemokraterna SD — 1 2 5 6 7 7
Centerpartiet C 7 8 4 5 4 3 4
Vänsterpartiet V 3 2 2 2 2 2 3
Liberalerna L 4 3 7 3 2 1 1
Miljöpartiet MP — — 1 2 — — —
Kristdemokraterna KD 3 2 1 1 1 2 1
Totalt 39393939313131

Antal mandat per parti. Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 28 september 2026).

Valdeltagande och representation

Valdeltagandet i Kungsörs senaste kommunalval 2026 var 83,1 % — rikssnittet är 82,3 %. Löpande siffror per valtyp, till skillnad från mandatfördelningen ovan som mäter partiernas styrka.

Valdeltagande, senaste kommunalvalet

2026

83,1 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste kommunalvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

0,7 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 125 av 290 kommuner

Plats 2 av 10 kommuner i Västmanlands län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401

Valdeltagande, senaste riksdagsvalet

2026

84,5 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste riksdagsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

0,4 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Delad plats 152 av 290 kommuner

Plats 2 av 10 kommuner i Västmanlands län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403

Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet

2024

47,3 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste europaparlamentsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100.

6,1 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 188 av 290 kommuner

Plats 4 av 10 kommuner i Västmanlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404

Kvinnor i kommunfullmäktige

2022

55,0 %

Definition enligt Kolada: Kvinnliga ledamöter i kommunfullmäktige dividerat med antal ledamöter i kommunfullmäktige totalt, multiplicerat med 100. Statistiken tas bara fram vart fjärde år men i Kolada publiceras den förutom mätåret T även på år T+1, T+2 och T+3.

12 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Delad plats 3 av 290 kommuner

Delad plats 1 av 10 kommuner i Västmanlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815

Källor: Valdeltagande och representation
  • Valdeltagande, senaste kommunalvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401.
  • Valdeltagande, senaste riksdagsvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403.
  • Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404, 2024.
  • Kvinnor i kommunfullmäktige: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815, 2022.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Val 2026 i Kungsör

Valet hölls
Söndag 13 september 2026
Valet 2022
S störst med 11 av 31 mandat
Valresultat 2026
S störst med 9 av 31 mandat Fastställt 28 september 2026

Se valresultat i Kungsör för förändring per parti och valdeltagande, eller Valresultat 2026 för alla 290 kommuner.

Vanliga frågor

Vilket parti fick flest mandat i Kungsör kommunfullmäktige 2026?

Socialdemokraterna fick flest mandat i Kungsör i valet 2026 med totalt 9 mandat av 31 möjliga. Status: fastställt 28 september 2026.

Hur länge har Socialdemokraterna dominerat i Kungsör?

Socialdemokraternas historiska toppnotering i Kungsör var 48,9 % av mandaten (1973). I senaste valet 2026 fick partiet 29,0 % av mandaten.

När är nästa kommunval i Kungsör?

Kommunvalet i Kungsör hölls den 13 september 2026, och den nya mandatperioden gäller 2026–2030. Resultatet i Kungsör är fastställt av länsstyrelsen 28 september 2026. Mandat och röstandelar är från den slutliga räkningen. Nästa ordinarie kommunval hålls i september 2030.

Hur högt är valdeltagandet i Kungsör?

Valdeltagandet i senaste kommunalvalet i Kungsör var 83,1 % (2026). Rikssnittet är 82,3 % — lägre än i Kungsör.

För information om enskilda ledamöter och nämnder, besök Kungsör kommuns officiella webbplats .

Nästa kommunval: 13 september 2026. Data uppdateras när SCB publicerar resultat, vanligtvis i november 2026.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.