Kommunatlas
Jämförelse · Norrbottens län

Gällivare vs Luleå — vilket är bäst att bo i?

Gällivare har 17 135 invånare och Luleå har 80 304 (2025). Båda kommunerna ligger i Norrbottens län. Av 52 jämförbara nyckeltal har Luleå ett bättre värde på 33 och Gällivare på 19.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Gällivare jämfört med Luleå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gällivare Luleå Riket
Folkmängd jämförs ej 17 135 80 304 10 605 529
Befolkningsförändring −0,6 % 0,8 % 0,2 %
Medelålder 45,3 år 42,9 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 26,2 % 21,6 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 20,0 % 20,3 % 22,4 %
Andel utrikes födda 11,8 % 13,4 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Gällivare jämfört med Luleå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gällivare Luleå Riket
Kommunal skattesats 33,89 % 33,84 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 20 228 kr/inv. (bättre värde) 2 405 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 64,7 % (bättre värde) 62,9 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 84 528 kr/inv. 70 895 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Gällivare jämfört med Luleå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gällivare Luleå Riket
Meritvärde åk 9 197,2 poäng 221,0 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 198,2 poäng 222,2 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 74,5 % 85,6 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 49,7 % 73,3 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,4 elever/lärare 10,4 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 206 089 kr 202 898 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,6 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,2 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Gällivare jämfört med Luleå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gällivare Luleå Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 88,1 % (2024) 80,6 % (2025) 84,9 % (2025)
Brukarnöjdhet särskilt boende 63 % (2024) 74 % (2025) 79 % (2025)
Väntetid till äldreboende 59 dagar (2023) 87 dagar (2025) –

Hälsa

Hälsa — Gällivare jämfört med Luleå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gällivare Luleå Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 79,0 år 81,2 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 11,0 dagar 9,8 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 10,4 % 10,2 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 93,3 % (bättre värde) 89,9 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 70,0 % 70,4 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 4,1 % (bättre värde) 5,5 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 65,1 % 65,5 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Gällivare jämfört med Luleå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gällivare Luleå Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 25,4 % 19,9 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 3,3 % 3,0 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Gällivare jämfört med Luleå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gällivare Luleå Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 90,1 % (bättre värde) 84,6 % 79,4 %
Anmälda brott 9 090 per 100 000 inv. (bättre värde) 10 493 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Gällivare jämfört med Luleå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gällivare Luleå Riket
Arbetslöshet 18–65 år 2,4 % (bättre värde) 4,2 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 1,4 % (bättre värde) 2,3 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 491 700 kr (bättre värde) 421 100 kr 401 400 kr
Nystartade företag 9,3 per 1 000 inv. 9,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 89,1 % (bättre värde) 82,7 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 68,1 index (0–100) 69,3 index (0–100) (bättre värde) –
Utpendling, andel 6,0 % 10,5 % –
Inpendling, andel 10,0 % 20,3 % –

Miljö

Miljö — Gällivare jämfört med Luleå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gällivare Luleå Riket
Insamlat kommunalt avfall 481 kg/inv 437 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 23 % 30 % (bättre värde) –
Andel elbilar 2,7 % 6,2 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 24,45 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 37,61 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Gällivare jämfört med Luleå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gällivare Luleå Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 1,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 10,2 % 7,8 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 113,37 kr/kvm (bättre värde) 115,69 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 28,75 kr/kvm 20,30 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 109 kr/kvm 82 kr/kvm (bättre värde) –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 254 kr/kvm 135 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 20 479 kr/kvm 25 946 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 18 059 kr/kvm 25 039 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 20 911 kr/kvm 30 283 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 250,5 per 1 000 inv. 241,4 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 68,6 per 1 000 inv. 112,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 234,3 per 1 000 inv. 184,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 553,4 per 1 000 inv. 537,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 47,0 kvm/inv 44,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,5 per 1 000 inv. 1,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 2,5 per 1 000 inv. 14,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −1,9 % 2,2 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 16 613 80 915 10 633 801
Mediannettoinkomst 344 300 kr/inv. (bättre värde) 315 900 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 40,9 per 100 000 inv. 26,2 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 528 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Gällivare jämfört med Luleå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gällivare Luleå Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 78,3 % 83,7 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 80,9 % 86,2 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 37,8 % 53,3 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 43,0 % 46,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Gällivare jämfört med Luleå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gällivare Luleå Riket
Elever i kulturskola, andel 5,4 % (2024) 10,5 % (2023) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 0 kr/elev (2024) 11 kr/elev (2023) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 5,73 lån/inv (bättre värde) 4,72 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Gällivare jämfört med Luleå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gällivare Luleå Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 39,4 % 74,2 % (bättre värde) 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Gällivare jämfört med Luleå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gällivare Luleå Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 2,5 % (bättre värde) 2,6 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Gällivare jämfört med Luleå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gällivare Luleå Riket
Cykelväg per invånare 3,63 m/inv (bättre värde) 3,02 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 97,5 % 99,7 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 73,7 % 87,4 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Gällivare jämfört med Luleå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gällivare Luleå Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,3 % 6,8 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,4 % 4,6 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 11,0 % (bättre värde) 10,3 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Gällivare jämfört med Luleå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gällivare Luleå Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 29,3 % 51,5 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Gällivare och Luleå har nästan identisk kommunalskatt (33,89 % respektive 33,84 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Luleå (221,0 poäng) 23,8 poäng högre än Gällivare (197,2 poäng). Medianinkomsten är 17 % högre i Gällivare (491 700 kr) än i Luleå (421 100 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Gällivare eller flytta till Luleå.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Gällivare eller Luleå?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,89 % i Gällivare och 33,84 % i Luleå (2026). Luleå har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Gällivare eller Luleå?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 197,2 poäng i Gällivare och 221,0 poäng i Luleå (2026). Luleå har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 23,8 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Gällivare eller Luleå?

Gällivare har 17 135 invånare och Luleå har 80 304 (2025). Luleå är alltså den större av de två kommunerna. Luleå har ungefär 4,7 gånger fler invånare än Gällivare. Medianinkomsten (20–64 år) är 491 700 kr i Gällivare och 421 100 kr i Luleå per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2023–2026. Jämförelsen omfattar 52 jämförbara nyckeltal mellan Gällivare och Luleå.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.