Kommunatlas
Jämförelse · Örebro län

Karlskoga vs Kumla — vilket är bäst att bo i?

Karlskoga har 30 128 invånare och Kumla har 22 665 (2025). Båda kommunerna ligger i Örebro län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Kumla ett bättre värde på 30 och Karlskoga på 26.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Karlskoga jämfört med Kumla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Karlskoga Kumla Riket
Folkmängd jämförs ej 30 128 22 665 10 605 529
Befolkningsförändring −0,2 % −0,1 % 0,2 %
Medelålder 45,0 år 41,7 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 25,5 % 20,4 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 21,0 % 25,5 % 22,4 %
Andel utrikes födda 16,3 % 14,4 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Karlskoga jämfört med Kumla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Karlskoga Kumla Riket
Kommunal skattesats 34,30 % 33,84 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 1 818 kr/inv. 3 450 kr/inv. (bättre värde) 3 327 kr/inv.
Soliditet 54,3 % 64,0 % (bättre värde) 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 70 663 kr/inv. 72 437 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Karlskoga jämfört med Kumla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Karlskoga Kumla Riket
Meritvärde åk 9 219,0 poäng (bättre värde) 211,6 poäng 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 221,9 poäng (bättre värde) 212,7 poäng 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 79,6 % (bättre värde) 78,3 % 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 68,7 % (bättre värde) 67,0 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,4 elever/lärare (bättre värde) 11,7 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 181 748 kr 180 628 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,8 barn/årsarbetare 4,8 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Karlskoga jämfört med Kumla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Karlskoga Kumla Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 85 % (bättre värde) 84 % 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 81 % 85 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 71 dagar (bättre värde) 79 dagar

Hälsa

Hälsa — Karlskoga jämfört med Kumla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Karlskoga Kumla Riket
Medellivslängd 82,1 år 82,3 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 13,2 dagar 12,7 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 9,4 % (bättre värde) 11,7 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 96,7 % (bättre värde) 95,4 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 71,0 % (bättre värde) 64,8 % 71,0 % (2024)
Dagligrökare, andel 7,1 % 5,1 % (bättre värde) 5,6 % (2024)
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 61,4 % 63,2 % (bättre värde) 66,1 % (2024)

Socialt

Socialt — Karlskoga jämfört med Kumla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Karlskoga Kumla Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 34,3 % 29,1 % (bättre värde) 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 3,7 % (bättre värde) 4,4 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Karlskoga jämfört med Kumla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Karlskoga Kumla Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 73,7 % 75,1 % (bättre värde) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 10 556 per 100 000 inv. 9 796 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Karlskoga jämfört med Kumla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Karlskoga Kumla Riket
Arbetslöshet 20–64 år 4,9 % 4,3 % (bättre värde) 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,9 % (bättre värde) 4,1 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 401 500 kr (bättre värde) 397 800 kr 401 400 kr
Nystartade företag 6,8 per 1 000 inv. 7,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 82,9 % 84,3 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 80,4 index (0–100) (bättre värde) 78,3 index (0–100)
Utpendling, andel 22,5 % 62,6 %
Inpendling, andel 32,7 % 46,8 %

Miljö

Miljö — Karlskoga jämfört med Kumla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Karlskoga Kumla Riket
Insamlat kommunalt avfall 560 kg/inv (bättre värde) 563 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 33 % 34 % (bättre värde)
Andel elbilar 5,1 % 5,1 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 3,08 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 8,51 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Karlskoga jämfört med Kumla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Karlskoga Kumla Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 2,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 1,5 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,3 per 1 000 inv. 1,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 12,6 % 12,3 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 91,35 kr/kvm (bättre värde) 100,35 kr/kvm
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 14 kr/år (bättre värde) 20 kr/år
Elpris typfastighet inkl. moms 141 kr/kvm (bättre värde) 146 kr/kvm
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 239 kr/kvm 219 kr/kvm (bättre värde)
Fastighetspris småhus 15 646 kr/kvm 21 251 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 9 052 kr/kvm 13 871 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 23 975 kr/kvm 22 941 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 149,4 per 1 000 inv. 193,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 155,3 per 1 000 inv. 42,4 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 229,5 per 1 000 inv. 223,5 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 534,2 per 1 000 inv. 458,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 46,0 kvm/inv 44,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 3,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,7 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 5,4 per 1 000 inv. 5,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −0,4 % 3,7 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 29 622 22 961 10 633 801
Mediannettoinkomst 294 800 kr/inv. 301 700 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 16,6 per 100 000 inv. (bättre värde) 22,1 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 759 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Karlskoga jämfört med Kumla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Karlskoga Kumla Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 82,0 % 84,0 % (bättre värde) 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 85,0 % 88,0 % (bättre värde) 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 44,8 % 49,4 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 49,0 % 49,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Karlskoga jämfört med Kumla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Karlskoga Kumla Riket
Elever i kulturskola, andel 16,7 % (bättre värde) 12,1 %
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 565 kr/elev 935 kr/elev (bättre värde) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 3,93 lån/inv 6,23 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Karlskoga jämfört med Kumla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Karlskoga Kumla Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 61,9 % 70,4 % (bättre värde) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Karlskoga jämfört med Kumla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Karlskoga Kumla Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,3 % (bättre värde) 5,0 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Karlskoga jämfört med Kumla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Karlskoga Kumla Riket
Cykelväg per invånare 3,73 m/inv 4,15 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,6 % 100,0 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 77,7 % (bättre värde) 58,6 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Karlskoga jämfört med Kumla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Karlskoga Kumla Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,1 % (bättre värde) 5,5 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,9 % 3,8 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 12,8 % 20,1 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Karlskoga jämfört med Kumla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Karlskoga Kumla Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 35,9 % 37,0 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Karlskoga och Kumla har nästan identisk kommunalskatt (34,30 % respektive 33,84 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Karlskoga (219,0 poäng) 7,4 poäng högre än Kumla (211,6 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Karlskoga eller flytta till Kumla.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Karlskoga eller Kumla?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,30 % i Karlskoga och 33,84 % i Kumla (2026). Kumla har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,46 procentenheter motsvarar i storleksordningen 161 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Karlskoga eller Kumla?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 219,0 poäng i Karlskoga och 211,6 poäng i Kumla (2025). Karlskoga har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 7,4 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Karlskoga eller Kumla?

Karlskoga har 30 128 invånare och Kumla har 22 665 (2025). Karlskoga är alltså den största av de två kommunerna. Karlskoga har ungefär 1,3 gånger fler invånare än Kumla. Medianinkomsten (20–64 år) är 401 500 kr i Karlskoga och 397 800 kr i Kumla per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare