Kommunatlas
Jämförelse · Västmanlands län

Köping vs Kungsör — vilket är bäst att bo i?

Köping har 25 610 invånare och Kungsör har 8 550 (2025). Båda kommunerna ligger i Västmanlands län. Av 53 jämförbara nyckeltal har Kungsör ett bättre värde på 29 och Köping på 18.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Köping jämfört med Kungsör, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Köping Kungsör Riket
Folkmängd jämförs ej 25 610 8 550 10 605 529
Befolkningsförändring −0,5 % −1,7 % 0,2 %
Medelålder 44,6 år 44,6 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 25,3 % 25,3 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 22,0 % 23,1 % 22,4 %
Andel utrikes födda 21,5 % 18,3 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Köping jämfört med Kungsör, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Köping Kungsör Riket
Kommunal skattesats 33,04 % 32,91 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 828 kr/inv. 1 470 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 33,5 % (bättre värde) 29,1 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 76 742 kr/inv. 79 671 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Köping jämfört med Kungsör, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Köping Kungsör Riket
Meritvärde åk 9 214,2 poäng 215,2 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 215,5 poäng (bättre värde) 215,2 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 81,9 % 86,7 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 63,9 % (bättre värde) 62,2 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,6 elever/lärare 10,9 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 192 520 kr 191 324 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,6 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,2 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Köping jämfört med Kungsör, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Köping Kungsör Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 80,8 % 88,6 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 74 % (bättre värde) 73 % 79 %
Väntetid till äldreboende 70 dagar 31 dagar (bättre värde) –

Hälsa

Hälsa — Köping jämfört med Kungsör, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Köping Kungsör Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,5 år 81,7 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 11,8 dagar 11,7 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 9,6 % (bättre värde) 10,0 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 96,7 % (bättre värde) 94,7 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 65,5 % (2022) 68,4 % (2022) (bättre värde) 71,0 % (2024)
Dagligrökare, andel 8,5 % (2022) 7,5 % (2022) (bättre värde) 5,6 % (2024)
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 57,8 % (2022) 59,7 % (2022) (bättre värde) 66,1 % (2024)

Socialt

Socialt — Köping jämfört med Kungsör, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Köping Kungsör Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 28,6 % 30,3 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,1 % 5,1 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Köping jämfört med Kungsör, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Köping Kungsör Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 65,0 % (2025) 83,6 % (2024) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 11 594 per 100 000 inv. 8 803 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Köping jämfört med Kungsör, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Köping Kungsör Riket
Arbetslöshet 18–65 år 8,9 % 8,8 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 6,5 % 5,8 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 382 800 kr 385 100 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 9,8 per 1 000 inv. 11,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 79,7 % (bättre värde) 78,7 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 79,4 index (0–100) (bättre värde) 76,4 index (0–100) –
Utpendling, andel 31,8 % 57,9 % –
Inpendling, andel 32,1 % 41,6 % –

Miljö

Miljö — Köping jämfört med Kungsör, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Köping Kungsör Riket
Insamlat kommunalt avfall 465 kg/inv 465 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 34 % (bättre värde) 23 % –
Andel elbilar 4,0 % 4,0 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 9,89 ton CO2-ekv/inv 5,44 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Köping jämfört med Kungsör, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Köping Kungsör Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 14,9 % (bättre värde) 18,4 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 91,97 kr/kvm (bättre värde) 109,13 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 21,89 kr/kvm 21,89 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 126 kr/kvm 126 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 175 kr/kvm (bättre värde) 220 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 19 491 kr/kvm 17 688 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 9 357 kr/kvm 9 983 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 26 245 kr/kvm 19 879 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 217,6 per 1 000 inv. 187,7 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 102,3 per 1 000 inv. 17,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 199,8 per 1 000 inv. 279,1 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 519,8 per 1 000 inv. 483,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 44,0 kvm/inv 47,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 2,6 per 1 000 inv. 3,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −1,8 % −2,2 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 25 002 8 443 10 633 801
Mediannettoinkomst 285 400 kr/inv. 288 200 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 15,6 per 100 000 inv. 11,7 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 78 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Köping jämfört med Kungsör, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Köping Kungsör Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 79,8 % 83,1 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 82,0 % 84,5 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 42,1 % 47,3 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 41,0 % 55,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Köping jämfört med Kungsör, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Köping Kungsör Riket
Elever i kulturskola, andel 11,4 % (2024) 4,4 % (2023) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 996 kr/elev (2024) 1 923 kr/elev (2023) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 4,69 lån/inv 6,16 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Köping jämfört med Kungsör, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Köping Kungsör Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 42,4 % (2025) 64,2 % (2024) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Köping jämfört med Kungsör, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Köping Kungsör Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 8,8 % 8,0 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Köping jämfört med Kungsör, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Köping Kungsör Riket
Cykelväg per invånare 3,04 m/inv (bättre värde) 0,80 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,6 % 99,9 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 34,1 % (bättre värde) 28,4 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Köping jämfört med Kungsör, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Köping Kungsör Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,0 % 7,1 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,7 % 2,7 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,8 % (bättre värde) 10,4 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Köping jämfört med Kungsör, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Köping Kungsör Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 32,1 % 33,9 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Kungsör har lägre kommunalskatt (32,91 %) jämfört med Köping (33,04 %), en skillnad på 0,13 procentenheter.

Funderar du på att flytta? Se flytta till Köping eller flytta till Kungsör.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Köping eller Kungsör?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,04 % i Köping och 32,91 % i Kungsör (2026). Kungsör har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,13 procentenheter motsvarar ungefär 30 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Köping eller Kungsör?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 214,2 poäng i Köping och 215,2 poäng i Kungsör (2026). Kungsör har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 1,0 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Köping eller Kungsör?

Köping har 25 610 invånare och Kungsör har 8 550 (2025). Köping är alltså den större av de två kommunerna. Köping har ungefär 3,0 gånger fler invånare än Kungsör. Medianinkomsten (20–64 år) är 382 800 kr i Köping och 385 100 kr i Kungsör per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2022–2026. Jämförelsen omfattar 53 jämförbara nyckeltal mellan Köping och Kungsör.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.