Hultsfred
10
nyckeltal i topp
vs
Kalmar
43
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Hultsfred jämfört med Kalmar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hultsfred Kalmar
Riket
Folkmängd jämförs ej 13 484 73 068 10 605 529 Befolkningsförändring −1,4 % 0,5 % 0,2 % Medelålder 46,7 år 41,9 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 29,4 % 20,7 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 21,6 % 22,6 % 22,4 % Andel utrikes födda 21,3 % 16,1 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Hultsfred jämfört med Kalmar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hultsfred Kalmar
Riket
Meritvärde åk 9 219,7 poäng 233,2 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 221,3 poäng 234,5 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 81,5 % 84,6 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 66,1 % 77,1 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,9 elever/lärare 11,6 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 203 623 kr 187 140 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,7 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,4 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Hultsfred jämfört med Kalmar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hultsfred Kalmar
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,2 år 81,8 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 9,8 dagar 8,2 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 10,1 % 8,4 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 96,0 %
★
(bättre värde) 95,4 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 63,9 % 74,7 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 9,3 % 5,5 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 58,3 % 67,7 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Hultsfred jämfört med Kalmar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hultsfred Kalmar
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt – 76,0 % 79,4 % Anmälda brott 11 526 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 12 771 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Hultsfred jämfört med Kalmar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hultsfred Kalmar
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 7,4 % 6,7 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 5,9 % 4,2 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 362 900 kr 384 600 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 8,8 per 1 000 inv. 9,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 77,5 % 81,1 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 80,1 index (0–100)
★
(bättre värde) 75,1 index (0–100) – Utpendling, andel 31,3 % 20,1 % – Inpendling, andel 24,5 % 25,7 % –
Boende Boende — Hultsfred jämfört med Kalmar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hultsfred Kalmar
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 12,3 % 9,6 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 86,80 kr/kvm
★
(bättre värde) 112,99 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 21,20 kr/kvm
★
(bättre värde) 24,19 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 146 kr/kvm 135 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 271 kr/kvm 223 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 7 385 kr/kvm 25 102 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 6 652 kr/kvm 21 933 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 9 220 kr/kvm 27 196 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 218,0 per 1 000 inv. 234,5 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 4,9 per 1 000 inv. 112,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 314,2 per 1 000 inv. 179,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 537,1 per 1 000 inv. 526,0 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 50,0 kvm/inv 43,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,2 per 1 000 inv. 0,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,6 per 1 000 inv. 3,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −4,4 % 3,9 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 12 779 74 560 10 633 801 Mediannettoinkomst 265 000 kr/inv. 300 200 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 29,7 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 53,4 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 67 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Hultsfred jämfört med Kalmar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hultsfred Kalmar
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 77,7 % 84,6 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 82,0 % 86,5 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 44,6 % 53,5 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 31,0 % 49,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Hultsfred jämfört med Kalmar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hultsfred Kalmar
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 7,6 % 5,0 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Hultsfred jämfört med Kalmar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hultsfred Kalmar
Riket
Cykelväg per invånare 3,39 m/inv
★
(bättre värde) 3,22 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 97,3 % 99,9 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 68,5 % 78,0 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Hultsfred jämfört med Kalmar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hultsfred Kalmar
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,2 % 7,6 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,6 % 3,7 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 11,9 %
★
(bättre värde) 10,7 % 9,0 %
Sammanfattning Kalmar har lägre kommunalskatt (33,67 %) jämfört med Hultsfred (33,77 %), en skillnad på 0,10 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Kalmar (233,2 poäng) 13,5 poäng högre än Hultsfred (219,7 poäng). Medianinkomsten är 6 % högre i Kalmar (384 600 kr) än i Hultsfred (362 900 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Hultsfred eller flytta till Kalmar .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Hultsfred eller Kalmar? Den totala kommunala skattesatsen är 33,77 % i Hultsfred och 33,67 % i Kalmar (2026). Kalmar har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,10 procentenheter motsvarar ungefär 20 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Hultsfred eller Kalmar? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 219,7 poäng i Hultsfred och 233,2 poäng i Kalmar (2026). Kalmar har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 13,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Hultsfred eller Kalmar? Hultsfred har 13 484 invånare och Kalmar har 73 068 (2025). Kalmar är alltså den större av de två kommunerna. Kalmar har ungefär 5,4 gånger fler invånare än Hultsfred. Medianinkomsten (20–64 år) är 362 900 kr i Hultsfred och 384 600 kr i Kalmar per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.