Kommunatlas
Jämförelse · Värmlands län

Årjäng vs Arvika — vilket är bäst att bo i?

Årjäng har 9 734 invånare och Arvika har 25 408 (2025). Båda kommunerna ligger i Värmlands län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Arvika ett bättre värde på 29 och Årjäng på 27.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Årjäng jämfört med Arvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Arvika Riket
Folkmängd jämförs ej 9 734 25 408 10 605 529
Befolkningsförändring −0,9 % −0,5 % 0,2 %
Medelålder 45,9 år 46,1 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 26,8 % 27,7 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 20,3 % 20,8 % 22,4 %
Andel utrikes födda 22,3 % 13,2 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Årjäng jämfört med Arvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Arvika Riket
Kommunal skattesats 34,25 % 34,03 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 2 222 kr/inv. (bättre värde) 1 765 kr/inv. 3 327 kr/inv.
Soliditet 52,7 % 54,0 % (bättre värde) 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 76 557 kr/inv. 76 277 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Årjäng jämfört med Arvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Arvika Riket
Meritvärde åk 9 224,1 poäng (bättre värde) 213,8 poäng 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 224,1 poäng (bättre värde) 216,0 poäng 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 89,8 % (bättre värde) 84,9 % 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 79,6 % (bättre värde) 69,8 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,3 elever/lärare (bättre värde) 11,1 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 220 847 kr 220 832 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,9 barn/årsarbetare 4,1 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Årjäng jämfört med Arvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Arvika Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 94 % (bättre värde) 91 % 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 80 % (bättre värde) 78 % 79 %
Väntetid till äldreboende 12 dagar (bättre värde) 114 dagar

Hälsa

Hälsa — Årjäng jämfört med Arvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Arvika Riket
Medellivslängd 81,4 år (bättre värde) 80,8 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 12,4 dagar (bättre värde) 14,3 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 8,3 % 8,2 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 93,3 % 97,6 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 70,0 % (bättre värde) 64,9 % 71,0 % (2024)
Dagligrökare, andel 7,6 % 6,1 % (bättre värde) 5,6 % (2024)
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 61,0 % 65,2 % (bättre värde) 66,1 % (2024)

Socialt

Socialt — Årjäng jämfört med Arvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Arvika Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 31,0 % 23,8 % (bättre värde) 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,7 % 4,3 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Årjäng jämfört med Arvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Arvika Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 87,1 % (bättre värde) 84,2 % 79,4 % (2025)
Anmälda brott 7 199 per 100 000 inv. (bättre värde) 7 960 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Årjäng jämfört med Arvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Arvika Riket
Arbetslöshet 20–64 år 2,3 % (bättre värde) 4,3 % 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,5 % (bättre värde) 4,3 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 391 200 kr (bättre värde) 389 800 kr 401 400 kr
Nystartade företag 11,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 10,6 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,4 % (bättre värde) 82,7 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 70,0 index (0–100) 72,0 index (0–100) (bättre värde)
Utpendling, andel 21,6 % 20,6 %
Inpendling, andel 13,8 % 15,4 %

Miljö

Miljö — Årjäng jämfört med Arvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Arvika Riket
Insamlat kommunalt avfall 568 kg/inv 462 kg/inv (bättre värde)
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 2 % 24 % (bättre värde)
Andel elbilar 2,5 % 4,0 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 5,34 ton CO2-ekv/inv 3,51 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Årjäng jämfört med Arvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Arvika Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,4 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 16,9 % 10,1 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 127,28 kr/kvm 103,00 kr/kvm (bättre värde)
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 23 kr/år (bättre värde) 24 kr/år
Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm 120 kr/kvm (bättre värde)
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 248 kr/kvm 206 kr/kvm (bättre värde)
Fastighetspris småhus 12 145 kr/kvm 16 335 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 7 121 kr/kvm 10 050 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 15 666 kr/kvm 19 562 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 158,0 per 1 000 inv. 205,1 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 34,6 per 1 000 inv. 50,9 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 324,9 per 1 000 inv. 284,9 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 517,8 per 1 000 inv. 540,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 48,0 kvm/inv 49,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,4 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 1,2 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −2,6 % −2,0 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 9 296 24 761 10 633 801
Mediannettoinkomst 297 400 kr/inv. (bättre värde) 290 100 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 51,4 per 100 000 inv. 15,7 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 17 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Årjäng jämfört med Arvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Arvika Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 74,0 % 81,0 % (bättre värde) 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,0 % 86,0 % (bättre värde) 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 44,0 % 47,0 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 40,0 % 49,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Årjäng jämfört med Arvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Arvika Riket
Elever i kulturskola, andel 10,7 % 10,7 %
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 703 kr/elev 1 591 kr/elev (bättre värde) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 5,43 lån/inv 6,80 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Årjäng jämfört med Arvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Arvika Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 63,3 % 65,0 % (bättre värde) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Årjäng jämfört med Arvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Arvika Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 2,7 % (bättre värde) 5,0 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Årjäng jämfört med Arvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Arvika Riket
Cykelväg per invånare 2,71 m/inv (bättre värde) 2,21 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 97,1 % 98,7 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 31,8 % 67,5 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Årjäng jämfört med Arvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Arvika Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 10,0 % (bättre värde) 6,4 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 5,0 % 4,1 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 7,7 % 9,8 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Årjäng jämfört med Arvika, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Arvika Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 24,1 % 35,3 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Årjäng och Arvika har nästan identisk kommunalskatt (34,25 % respektive 34,03 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Årjäng (224,1 poäng) 10,3 poäng högre än Arvika (213,8 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Årjäng eller flytta till Arvika.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Årjäng eller Arvika?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,25 % i Årjäng och 34,03 % i Arvika (2026). Arvika har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,22 procentenheter motsvarar i storleksordningen 77 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Årjäng eller Arvika?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 224,1 poäng i Årjäng och 213,8 poäng i Arvika (2025). Årjäng har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 10,3 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Årjäng eller Arvika?

Årjäng har 9 734 invånare och Arvika har 25 408 (2025). Arvika är alltså den största av de två kommunerna. Arvika har ungefär 2,6 gånger fler invånare än Årjäng. Medianinkomsten (20–64 år) är 391 200 kr i Årjäng och 389 800 kr i Arvika per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare