Kommunatlas
Jämförelse · Jönköpings län

Mullsjö vs Värnamo — vilket är bäst att bo i?

Mullsjö har 7 546 invånare och Värnamo har 34 534 (2025). Båda kommunerna ligger i Jönköpings län. Av 53 jämförbara nyckeltal har Värnamo ett bättre värde på 28 och Mullsjö på 23.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Mullsjö jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mullsjö Värnamo Riket
Folkmängd jämförs ej 7 546 34 534 10 605 529
Befolkningsförändring −0,6 % 0,0 % 0,2 %
Medelålder 43,6 år 43,7 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 24,7 % 23,3 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 24,4 % 22,8 % 22,4 %
Andel utrikes födda 12,1 % 20,8 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Mullsjö jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mullsjö Värnamo Riket
Kommunal skattesats 34,10 % 33,28 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 640 kr/inv. 4 433 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 19,6 % 47,1 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 70 742 kr/inv. 69 684 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Mullsjö jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mullsjö Värnamo Riket
Meritvärde åk 9 203,2 poäng 219,3 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 204,9 poäng 220,5 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 75,0 % (bättre värde) 74,9 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 56,7 % 64,5 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 12,8 elever/lärare 11,3 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 181 045 kr 203 498 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,6 barn/årsarbetare 5,4 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Mullsjö jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mullsjö Värnamo Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 87,5 % (bättre värde) 82,3 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 73 % 76 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 86 dagar (2024) 79 dagar (2022) –

Hälsa

Hälsa — Mullsjö jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mullsjö Värnamo Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,1 år 82,1 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 11,3 dagar 10,1 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 11,2 % 8,0 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 93,6 % 95,6 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 70,0 % 70,8 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 6,3 % 5,7 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 62,2 % 64,3 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Mullsjö jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mullsjö Värnamo Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 26,7 % 31,3 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 3,5 % (bättre värde) 3,8 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Mullsjö jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mullsjö Värnamo Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 90,7 % (bättre värde) 79,3 % 79,4 %
Anmälda brott 6 658 per 100 000 inv. (bättre värde) 10 606 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Mullsjö jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mullsjö Värnamo Riket
Arbetslöshet 18–65 år 5,0 % 4,9 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,8 % 3,5 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 393 300 kr 398 000 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 9,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 9,5 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,9 % 86,0 % (bättre värde) 80,9 %
Utpendling, andel 54,8 % 22,8 % –
Inpendling, andel 36,4 % 23,6 % –

Miljö

Miljö — Mullsjö jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mullsjö Värnamo Riket
Insamlat kommunalt avfall 572 kg/inv 369 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 37 % (bättre värde) 20 % –
Andel elbilar 5,9 % 7,2 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 3,04 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,73 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Mullsjö jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mullsjö Värnamo Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 1,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,9 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 8,9 % (bättre värde) 12,4 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 81,64 kr/kvm (bättre värde) 92,78 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 19,12 kr/kvm (bättre värde) 19,82 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm (bättre värde) 136 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 297 kr/kvm 227 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 15 923 kr/kvm 19 148 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 14 334 kr/kvm 16 350 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 25 801 kr/kvm 17 346 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 136,8 per 1 000 inv. 184,5 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 28,8 per 1 000 inv. 63,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 290,6 per 1 000 inv. 236,5 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 456,3 per 1 000 inv. 484,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 48,0 kvm/inv 47,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 1,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,9 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 2,1 per 1 000 inv. 4,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 2,2 % 0,0 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 7 617 34 121 10 633 801
Mediannettoinkomst 295 900 kr/inv. 309 900 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 0,0 per 100 000 inv. (bättre värde) 11,6 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 22 kr/inv. 127 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Mullsjö jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mullsjö Värnamo Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 85,7 % (bättre värde) 82,2 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 87,6 % (bättre värde) 84,8 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 55,9 % (bättre värde) 52,9 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 35,0 % 41,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Mullsjö jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mullsjö Värnamo Riket
Elever i kulturskola, andel 14,8 % (2023) 17,3 % (2024) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 954 kr/elev (2023) 2 131 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 4,51 lån/inv 4,55 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Mullsjö jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mullsjö Värnamo Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 56,8 % (bättre värde) 56,2 % 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Mullsjö jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mullsjö Värnamo Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 8,8 % 4,9 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Mullsjö jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mullsjö Värnamo Riket
Cykelväg per invånare 4,69 m/inv (bättre värde) 4,65 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,4 % 99,5 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 60,2 % 64,3 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Mullsjö jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mullsjö Värnamo Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,4 % (bättre värde) 5,2 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 2,9 % 3,6 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,8 % (bättre värde) 9,6 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Mullsjö jämfört med Värnamo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mullsjö Värnamo Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 36,8 % (bättre värde) 36,4 % 48,5 %

Sammanfattning

Värnamo har lägre kommunalskatt (33,28 %) jämfört med Mullsjö (34,10 %), en skillnad på 0,82 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Värnamo (219,3 poäng) 16,1 poäng högre än Mullsjö (203,2 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Mullsjö eller flytta till Värnamo.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Mullsjö eller Värnamo?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,10 % i Mullsjö och 33,28 % i Värnamo (2026). Värnamo har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,82 procentenheter motsvarar ungefär 170 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Mullsjö eller Värnamo?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 203,2 poäng i Mullsjö och 219,3 poäng i Värnamo (2026). Värnamo har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 16,1 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Mullsjö eller Värnamo?

Mullsjö har 7 546 invånare och Värnamo har 34 534 (2025). Värnamo är alltså den större av de två kommunerna. Värnamo har ungefär 4,6 gånger fler invånare än Mullsjö. Medianinkomsten (20–64 år) är 393 300 kr i Mullsjö och 398 000 kr i Värnamo per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2022–2026. Jämförelsen omfattar 53 jämförbara nyckeltal mellan Mullsjö och Värnamo.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.