Kommunatlas
Södermanlands län · Kommunfullmäktige

Kommunfullmäktige 2026–2030 i Flen

Mandatfördelning per parti efter valet 2026 (fastställt 22 september 2026). Totalt 39 mandat. Historik från 1973.

Totalt antal mandat
39
kommunfullmäktige 2026–2030
Störst parti
S
8 mandat (21 % av mandaten)
Rödgröna
14
S+V+MP · 36 %
Borgerliga
14
M+C+L+KD · 36 %

Mandatfördelning 2026–2030 (fastställt 22 september 2026)

S
8 21,5 %
M
7 18,9 %
SD
7 17,0 %
C
4 9,4 %
V
4 11,7 %
Fria liberaler i Flens kommun
4 9,4 %
KD
2 4,2 %
MP
2 4,7 %
L
1 3,1 %

Staplarna och talet visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna.

Totalt 39 mandat · Källa: Valmyndigheten, fastställt 22 september 2026 · Lokala partier: Fria liberaler i Flens kommun

Partiernas stöd 1973–2026

Andel av kommunfullmäktiges mandat per parti och val.

0 % 13 % 25 % 38 % 50 % 1973197619791982198519881991199419982002200620102014201820222026 Socialdemokraterna 1973: 48,9 % Socialdemokraterna 1976: 48,9 % Socialdemokraterna 1979: 46,7 % Socialdemokraterna 1982: 48,9 % Socialdemokraterna 1985: 48,9 % Socialdemokraterna 1988: 46,7 % Socialdemokraterna 1991: 42,2 % Socialdemokraterna 1994: 44,4 % Socialdemokraterna 1998: 35,6 % Socialdemokraterna 2002: 37,8 % Socialdemokraterna 2006: 42,2 % Socialdemokraterna 2010: 37,8 % Socialdemokraterna 2014: 31,1 % Socialdemokraterna 2018: 31,1 % Socialdemokraterna 2022: 30,8 % Socialdemokraterna 2026: 20,5 % Moderaterna 1973: 11,1 % Moderaterna 1976: 11,1 % Moderaterna 1979: 11,1 % Moderaterna 1982: 13,3 % Moderaterna 1985: 13,3 % Moderaterna 1988: 13,3 % Moderaterna 1991: 15,6 % Moderaterna 1994: 11,1 % Moderaterna 1998: 13,3 % Moderaterna 2002: 13,3 % Moderaterna 2006: 17,8 % Moderaterna 2010: 17,8 % Moderaterna 2014: 13,3 % Moderaterna 2018: 15,6 % Moderaterna 2022: 17,9 % Moderaterna 2026: 17,9 % Centerpartiet 1973: 26,7 % Centerpartiet 1976: 26,7 % Centerpartiet 1979: 22,2 % Centerpartiet 1982: 17,8 % Centerpartiet 1985: 15,6 % Centerpartiet 1988: 15,6 % Centerpartiet 1991: 17,8 % Centerpartiet 1994: 11,1 % Centerpartiet 1998: 8,9 % Centerpartiet 2002: 8,9 % Centerpartiet 2006: 8,9 % Centerpartiet 2010: 8,9 % Centerpartiet 2014: 17,8 % Centerpartiet 2018: 13,3 % Centerpartiet 2022: 10,3 % Centerpartiet 2026: 10,3 % Vänsterpartiet 1973: 2,2 % Vänsterpartiet 1976: 2,2 % Vänsterpartiet 1979: 4,4 % Vänsterpartiet 1982: 4,4 % Vänsterpartiet 1985: 4,4 % Vänsterpartiet 1988: 4,4 % Vänsterpartiet 1991: 4,4 % Vänsterpartiet 1994: 6,7 % Vänsterpartiet 1998: 11,1 % Vänsterpartiet 2002: 6,7 % Vänsterpartiet 2006: 6,7 % Vänsterpartiet 2010: 6,7 % Vänsterpartiet 2014: 6,7 % Vänsterpartiet 2018: 8,9 % Vänsterpartiet 2022: 10,3 % Vänsterpartiet 2026: 10,3 % Liberalerna 1973: 8,9 % Liberalerna 1976: 8,9 % Liberalerna 1979: 6,7 % Liberalerna 1982: 4,4 % Liberalerna 1985: 8,9 % Liberalerna 1988: 8,9 % Liberalerna 1991: 6,7 % Liberalerna 1994: 2,2 % Liberalerna 1998: 2,2 % Liberalerna 2002: 6,7 % Liberalerna 2006: 4,4 % Liberalerna 2010: 4,4 % Liberalerna 2014: 4,4 % Liberalerna 2018: 4,4 % Liberalerna 2022: 2,6 % Liberalerna 2026: 2,6 % Kristdemokraterna 1973: 2,2 % Kristdemokraterna 1976: 2,2 % Kristdemokraterna 1979: 2,2 % Kristdemokraterna 1982: 2,2 % Kristdemokraterna 1985: 2,2 % Kristdemokraterna 1988: 2,2 % Kristdemokraterna 1991: 6,7 % Kristdemokraterna 1994: 2,2 % Kristdemokraterna 1998: 6,7 % Kristdemokraterna 2002: 4,4 % Kristdemokraterna 2006: 4,4 % Kristdemokraterna 2010: 4,4 % Kristdemokraterna 2014: 2,2 % Kristdemokraterna 2018: 4,4 % Kristdemokraterna 2022: 5,1 % Kristdemokraterna 2026: 5,1 % Miljöpartiet 1973: 0,0 % Miljöpartiet 1976: 0,0 % Miljöpartiet 1979: 0,0 % Miljöpartiet 1982: 0,0 % Miljöpartiet 1985: 2,2 % Miljöpartiet 1988: 4,4 % Miljöpartiet 1991: 2,2 % Miljöpartiet 1994: 4,4 % Miljöpartiet 1998: 4,4 % Miljöpartiet 2002: 2,2 % Miljöpartiet 2006: 2,2 % Miljöpartiet 2010: 4,4 % Miljöpartiet 2014: 4,4 % Miljöpartiet 2018: 2,2 % Miljöpartiet 2022: 2,6 % Miljöpartiet 2026: 5,1 % Sverigedemokraterna 1973: 0,0 % Sverigedemokraterna 1976: 0,0 % Sverigedemokraterna 1979: 0,0 % Sverigedemokraterna 1982: 0,0 % Sverigedemokraterna 1985: 0,0 % Sverigedemokraterna 1988: 0,0 % Sverigedemokraterna 1991: 0,0 % Sverigedemokraterna 1994: 0,0 % Sverigedemokraterna 1998: 0,0 % Sverigedemokraterna 2002: 0,0 % Sverigedemokraterna 2006: 2,2 % Sverigedemokraterna 2010: 6,7 % Sverigedemokraterna 2014: 20,0 % Sverigedemokraterna 2018: 20,0 % Sverigedemokraterna 2022: 20,5 % Sverigedemokraterna 2026: 17,9 % S – Socialdemokraterna M – Moderaterna C – Centerpartiet V – Vänsterpartiet L – Liberalerna KD – Kristdemokraterna MP – Miljöpartiet SD – Sverigedemokraterna

Heldragna linjer = storpartier (S, M, V) · Streckade = övriga partier · Exakta siffror i tabellen nedan · Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 22 september 2026)

Historiktabell 2002–2026

Parti 2002200620102014201820222026
Socialdemokraterna S 17 19 17 14 14 12 8
Moderaterna M 6 8 8 6 7 7 7
Sverigedemokraterna SD — 1 3 9 9 8 7
Centerpartiet C 4 4 4 8 6 4 4
Vänsterpartiet V 3 3 3 3 4 4 4
Liberalerna L 3 2 2 2 2 1 1
Miljöpartiet MP 1 1 2 2 1 1 2
Kristdemokraterna KD 2 2 2 1 2 2 2
Övriga partier Övr. 9 5 4 — — — 4
Totalt 45454545453939

Antal mandat per parti. Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 22 september 2026).

Valdeltagande och representation

Valdeltagandet i Flens senaste kommunalval 2026 var 79,9 % — rikssnittet är 82,3 %. Löpande siffror per valtyp, till skillnad från mandatfördelningen ovan som mäter partiernas styrka.

Valdeltagande, senaste kommunalvalet

2026

79,9 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste kommunalvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

2,4 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 226 av 290 kommuner

Plats 8 av 9 kommuner i Södermanlands län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401

Valdeltagande, senaste riksdagsvalet

2026

82,3 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste riksdagsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

2,6 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 239 av 290 kommuner

Plats 8 av 9 kommuner i Södermanlands län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403

Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet

2024

49,3 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste europaparlamentsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100.

4,1 p.e. under riket. Under riksgenomsnittet.

Plats 144 av 290 kommuner

Plats 5 av 9 kommuner i Södermanlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404

Kvinnor i kommunfullmäktige

2022

51,0 %

Definition enligt Kolada: Kvinnliga ledamöter i kommunfullmäktige dividerat med antal ledamöter i kommunfullmäktige totalt, multiplicerat med 100. Statistiken tas bara fram vart fjärde år men i Kolada publiceras den förutom mätåret T även på år T+1, T+2 och T+3.

8,0 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Delad plats 25 av 290 kommuner

Delad plats 3 av 9 kommuner i Södermanlands län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815

Källor: Valdeltagande och representation
  • Valdeltagande, senaste kommunalvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401.
  • Valdeltagande, senaste riksdagsvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403.
  • Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404, 2024.
  • Kvinnor i kommunfullmäktige: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815, 2022.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Val 2026 i Flen

Valet hölls
Söndag 13 september 2026
Valet 2022
S störst med 12 av 39 mandat
Valresultat 2026
S störst med 8 av 39 mandat Fastställt 22 september 2026

Se valresultat i Flen för förändring per parti och valdeltagande, eller Valresultat 2026 för alla 290 kommuner.

Vanliga frågor

Vilket parti fick flest mandat i Flen kommunfullmäktige 2026?

Socialdemokraterna fick flest mandat i Flen i valet 2026 med totalt 8 mandat av 39 möjliga. Status: fastställt 22 september 2026.

Hur länge har Socialdemokraterna dominerat i Flen?

Socialdemokraternas historiska toppnotering i Flen var 48,9 % av mandaten (1973). I senaste valet 2026 fick partiet 20,5 % av mandaten.

När är nästa kommunval i Flen?

Kommunvalet i Flen hölls den 13 september 2026, och den nya mandatperioden gäller 2026–2030. Resultatet i Flen är fastställt av länsstyrelsen 22 september 2026. Mandat och röstandelar är från den slutliga räkningen. Nästa ordinarie kommunval hålls i september 2030.

Hur högt är valdeltagandet i Flen?

Valdeltagandet i senaste kommunalvalet i Flen var 79,9 % (2026). Rikssnittet är 82,3 % — högre än i Flen.

För information om enskilda ledamöter och nämnder, besök Flen kommuns officiella webbplats .

Nästa kommunval: 13 september 2026. Data uppdateras när SCB publicerar resultat, vanligtvis i november 2026.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.