Kommunatlas
Jämförelse · Jämtlands län

Östersund vs Strömsund — vilket är bäst att bo i?

Östersund har 64 963 invånare och Strömsund har 10 904 (2025). Båda kommunerna ligger i Jämtlands län. Av 51 jämförbara nyckeltal har Östersund ett bättre värde på 42 och Strömsund på 9.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Östersund jämfört med Strömsund, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östersund Strömsund Riket
Folkmängd jämförs ej 64 963 10 904 10 605 529
Befolkningsförändring 0,0 % −1,1 % 0,2 %
Medelålder 42,9 år 48,3 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 22,6 % 32,1 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 22,1 % 18,9 % 22,4 %
Andel utrikes födda 11,0 % 12,1 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Östersund jämfört med Strömsund, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östersund Strömsund Riket
Kommunal skattesats 33,72 % (bättre värde) 34,92 % 32,38 %
Årets resultat 2 671 kr/inv. (bättre värde) 1 990 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 28,7 % 56,3 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 79 997 kr/inv. 89 272 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Östersund jämfört med Strömsund, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östersund Strömsund Riket
Meritvärde åk 9 229,3 poäng (bättre värde) 207,6 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 230,9 poäng (bättre värde) 207,4 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 84,1 % (bättre värde) 79,5 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 71,7 % (bättre värde) 67,2 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,8 elever/lärare 10,0 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 199 790 kr 195 126 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,6 barn/årsarbetare (bättre värde) 4,8 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Östersund jämfört med Strömsund, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östersund Strömsund Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 86,0 % 89,6 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 74 % 77 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 113 dagar (2025) 30 dagar (2020) –

Hälsa

Hälsa — Östersund jämfört med Strömsund, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östersund Strömsund Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,6 år (bättre värde) 80,4 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 13,0 dagar (bättre värde) 13,5 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 12,3 % (bättre värde) 12,4 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 95,7 % (bättre värde) 90,1 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 68,4 % (bättre värde) 68,3 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 4,2 % (bättre värde) 6,9 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 69,1 % (bättre värde) 62,0 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Östersund jämfört med Strömsund, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östersund Strömsund Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 31,3 % 30,3 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 3,1 % (bättre värde) 4,1 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Östersund jämfört med Strömsund, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östersund Strömsund Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 86,7 % (2025) 89,4 % (2024) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 11 744 per 100 000 inv. 9 149 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Östersund jämfört med Strömsund, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östersund Strömsund Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,8 % (bättre värde) 6,2 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,5 % (bättre värde) 5,1 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 388 200 kr (bättre värde) 357 700 kr 401 400 kr
Nystartade företag 10,2 per 1 000 inv. 14,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 84,2 % (bättre värde) 82,0 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 74,1 index (0–100) – –
Utpendling, andel 12,2 % 15,4 % –
Inpendling, andel 20,7 % 10,9 % –

Miljö

Miljö — Östersund jämfört med Strömsund, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östersund Strömsund Riket
Insamlat kommunalt avfall 402 kg/inv 394 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 32 % (bättre värde) 12 % –
Andel elbilar 5,4 % (bättre värde) 1,0 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 2,07 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 5,77 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Östersund jämfört med Strömsund, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östersund Strömsund Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 8,9 % (bättre värde) 12,2 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 91,98 kr/kvm (bättre värde) 122,42 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 22,25 kr/kvm (bättre värde) 33,21 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 103 kr/kvm (bättre värde) 127 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 206 kr/kvm (bättre värde) 253 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 27 000 kr/kvm 5 345 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 19 998 kr/kvm 855 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 27 971 kr/kvm 6 489 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 224,5 per 1 000 inv. 187,1 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 165,9 per 1 000 inv. 31,2 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 164,5 per 1 000 inv. 364,4 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 555,0 per 1 000 inv. 582,7 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 44,0 kvm/inv 51,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 5,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,9 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 1,5 % −5,1 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 65 118 10 395 10 633 801
Mediannettoinkomst 298 500 kr/inv. (bättre värde) 257 000 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 38,5 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 1 115 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Östersund jämfört med Strömsund, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östersund Strömsund Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 83,9 % (bättre värde) 80,8 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 85,5 % (bättre värde) 83,8 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 50,9 % (bättre värde) 42,2 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 43,0 % 51,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Östersund jämfört med Strömsund, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östersund Strömsund Riket
Elever i kulturskola, andel 8,8 % (2019) 20,7 % (2024) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 494 kr/elev (2020) 0 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 7,34 lån/inv (bättre värde) 4,71 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Östersund jämfört med Strömsund, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östersund Strömsund Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 72,9 % (2025) 47,8 % (2024) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Östersund jämfört med Strömsund, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östersund Strömsund Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,7 % (bättre värde) 5,6 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Östersund jämfört med Strömsund, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östersund Strömsund Riket
Cykelväg per invånare 3,05 m/inv (bättre värde) 1,57 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,7 % (bättre värde) 93,7 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 90,3 % (bättre värde) 38,2 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Östersund jämfört med Strömsund, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östersund Strömsund Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 8,5 % (bättre värde) 7,1 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,1 % 4,5 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,6 % 10,1 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Östersund jämfört med Strömsund, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Östersund Strömsund Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 49,2 % (bättre värde) 27,9 % 48,5 %

Sammanfattning

Östersund har lägre kommunalskatt (33,72 %) jämfört med Strömsund (34,92 %), en skillnad på 1,20 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Östersund (229,3 poäng) 21,7 poäng högre än Strömsund (207,6 poäng). Medianinkomsten är 9 % högre i Östersund (388 200 kr) än i Strömsund (357 700 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Östersund eller flytta till Strömsund.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Östersund eller Strömsund?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,72 % i Östersund och 34,92 % i Strömsund (2026). Östersund har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,20 procentenheter motsvarar ungefär 260 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Östersund eller Strömsund?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 229,3 poäng i Östersund och 207,6 poäng i Strömsund (2026). Östersund har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 21,7 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Östersund eller Strömsund?

Östersund har 64 963 invånare och Strömsund har 10 904 (2025). Östersund är alltså den större av de två kommunerna. Östersund har ungefär 6,0 gånger fler invånare än Strömsund. Medianinkomsten (20–64 år) är 388 200 kr i Östersund och 357 700 kr i Strömsund per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2019–2026. Jämförelsen omfattar 51 jämförbara nyckeltal mellan Östersund och Strömsund.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.