Lomma
41
nyckeltal i topp
vs 1 lika
Svedala
14
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Lomma jämfört med Svedala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lomma Svedala
Riket
Folkmängd jämförs ej 24 677 23 714 10 605 529 Befolkningsförändring −0,2 % 0,6 % 0,2 % Medelålder 43,6 år 40,0 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 22,2 % 17,9 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 27,7 % 28,8 % 22,4 % Andel utrikes födda 10,5 % 12,9 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Lomma jämfört med Svedala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lomma Svedala
Riket
Meritvärde åk 9 272,5 poäng
★
(bättre värde) 229,0 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 272,3 poäng
★
(bättre värde) 230,9 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 97,0 %
★
(bättre värde) 89,8 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 92,8 %
★
(bättre värde) 76,4 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 13,2 elever/lärare 12,8 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 191 278 kr 176 449 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,2 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 6,0 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Lomma jämfört med Svedala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lomma Svedala
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 84,1 år
★
(bättre värde) 82,6 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 6,1 dagar
★
(bättre värde) 9,2 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 7,1 %
★
(bättre värde) 8,4 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 97,7 % 97,8 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 77,6 %
★
(bättre värde) 72,0 % 71,0 % Dagligrökare, andel 1,3 %
★
(bättre värde) 4,3 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 83,2 %
★
(bättre värde) 72,0 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Lomma jämfört med Svedala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lomma Svedala
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 90,8 %
★
(bättre värde) 89,4 % 79,4 % Anmälda brott 7 633 per 100 000 inv. 7 362 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Lomma jämfört med Svedala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lomma Svedala
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,2 %
★
(bättre värde) 5,5 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,0 %
★
(bättre värde) 3,8 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 552 100 kr
★
(bättre värde) 441 700 kr 401 400 kr Nystartade företag 14,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,4 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 86,4 % 87,7 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 78,2 index (0–100) 82,6 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 77,2 % 74,4 % – Inpendling, andel 60,9 % 58,3 % –
Boende Boende — Lomma jämfört med Svedala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lomma Svedala
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 1,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,8 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,8 per 1 000 inv. 1,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 6,6 %
★
(bättre värde) 9,1 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 104,32 kr/kvm
★
(bättre värde) 113,12 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 12,20 kr/kvm
★
(bättre värde) 13,45 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 164 kr/kvm 157 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 244 kr/kvm
★
(bättre värde) 260 kr/kvm – Fastighetspris småhus 48 079 kr/kvm 31 709 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 40 511 kr/kvm 24 344 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 34 891 kr/kvm 24 313 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 45,6 per 1 000 inv. 88,3 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 133,4 per 1 000 inv. 69,7 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 244,8 per 1 000 inv. 230,9 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 423,9 per 1 000 inv. 388,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 47,0 kvm/inv 44,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 2,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 1,8 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 5,2 per 1 000 inv. 5,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −0,8 % 4,6 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 23 792 24 375 10 633 801 Mediannettoinkomst 424 400 kr/inv.
★
(bättre värde) 346 500 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 0,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 8,4 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 473 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Lomma jämfört med Svedala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lomma Svedala
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 91,3 %
★
(bättre värde) 87,0 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 91,9 %
★
(bättre värde) 88,9 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 73,6 %
★
(bättre värde) 53,3 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 51,0 % 36,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Lomma jämfört med Svedala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lomma Svedala
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 3,3 %
★
(bättre värde) 5,5 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Lomma jämfört med Svedala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lomma Svedala
Riket
Cykelväg per invånare 4,08 m/inv
★
(bättre värde) 3,54 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % 100,0 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 89,5 %
★
(bättre värde) 76,5 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Lomma jämfört med Svedala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lomma Svedala
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,9 % 6,6 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 2,7 % 3,2 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,6 % 13,7 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Lomma har lägre kommunalskatt (30,72 %) jämfört med Svedala (31,42 %), en skillnad på 0,70 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Lomma (272,5 poäng) 43,5 poäng högre än Svedala (229,0 poäng). Medianinkomsten är 25 % högre i Lomma (552 100 kr) än i Svedala (441 700 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Lomma eller flytta till Svedala .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Lomma eller Svedala? Den totala kommunala skattesatsen är 30,72 % i Lomma och 31,42 % i Svedala (2026). Lomma har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,70 procentenheter motsvarar ungefär 150 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Lomma eller Svedala? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 272,5 poäng i Lomma och 229,0 poäng i Svedala (2026). Lomma har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 43,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Lomma eller Svedala? Lomma har 24 677 invånare och Svedala har 23 714 (2025). Lomma är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 552 100 kr i Lomma och 441 700 kr i Svedala per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.