Jämförelse · Östergötlands län
Kinda vs Motala — vilket är bäst att bo i? Kinda har 9 924 invånare och Motala har 43 131 (2025). Båda kommunerna ligger i Östergötlands län. Av 55 jämförbara nyckeltal har Kinda ett bättre värde på 31 och Motala på 22.
Kinda
31
nyckeltal i topp
vs 2 lika
Motala
22
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Kinda jämfört med Motala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kinda Motala
Riket
Folkmängd jämförs ej 9 924 43 131 10 605 529 Befolkningsförändring −0,3 % −0,9 % 0,2 % Medelålder 46,2 år 44,9 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 28,4 % 25,6 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 21,8 % 22,2 % 22,4 % Andel utrikes födda 9,6 % 15,0 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Kinda jämfört med Motala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kinda Motala
Riket
Meritvärde åk 9 200,8 poäng 210,7 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 203,2 poäng 212,0 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 72,7 % 76,5 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 67,8 %
★
(bättre värde) 59,2 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,3 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 193 624 kr 195 137 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,9 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,4 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Kinda jämfört med Motala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kinda Motala
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,5 år
★
(bättre värde) 82,2 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 11,1 dagar 10,9 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 9,2 %
★
(bättre värde) 10,2 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 93,8 % 94,9 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 64,2 % 67,5 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 5,2 % 5,0 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 64,5 %
★
(bättre värde) 63,2 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Kinda jämfört med Motala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kinda Motala
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 88,8 %
★
(bättre värde) 77,8 % 79,4 % Anmälda brott 5 382 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 12 286 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Kinda jämfört med Motala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kinda Motala
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,4 %
★
(bättre värde) 7,2 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,5 %
★
(bättre värde) 5,8 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 394 800 kr
★
(bättre värde) 382 000 kr 401 400 kr Nystartade företag 9,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 7,7 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 86,2 %
★
(bättre värde) 81,3 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) – 76,4 index (0–100) – Utpendling, andel 37,9 % 37,8 % – Inpendling, andel 21,2 % 19,5 % –
Boende Boende — Kinda jämfört med Motala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kinda Motala
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,4 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 15,5 % 14,4 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 80,70 kr/kvm 54,19 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 16,38 kr/kvm
★
(bättre värde) 24,56 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 146 kr/kvm 132 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 213 kr/kvm
★
(bättre värde) 238 kr/kvm – Fastighetspris småhus 18 961 kr/kvm 20 815 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 21 046 kr/kvm 15 668 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 24 346 kr/kvm 27 015 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 168,7 per 1 000 inv. 225,1 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 8,6 per 1 000 inv. 49,8 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 313,7 per 1 000 inv. 236,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 492,0 per 1 000 inv. 511,2 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 52,0 kvm/inv 45,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,4 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,6 per 1 000 inv. 2,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −0,7 % −1,2 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 9 827 42 363 10 633 801 Mediannettoinkomst 298 000 kr/inv.
★
(bättre värde) 288 000 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 30,2 per 100 000 inv. 30,1 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 131 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Kinda jämfört med Motala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kinda Motala
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 85,9 %
★
(bättre värde) 82,8 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 87,8 %
★
(bättre värde) 84,5 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 51,6 %
★
(bättre värde) 46,1 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 46,0 % 47,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Kinda jämfört med Motala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kinda Motala
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,2 %
★
(bättre värde) 7,7 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Kinda jämfört med Motala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kinda Motala
Riket
Cykelväg per invånare 1,72 m/inv 3,76 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 95,2 % 99,8 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 38,9 % 82,0 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Kinda jämfört med Motala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kinda Motala
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,6 %
★
(bättre värde) 7,4 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,3 % 3,5 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 12,2 %
★
(bättre värde) 9,0 % 9,0 %
Sammanfattning Kinda har lägre kommunalskatt (33,00 %) jämfört med Motala (33,25 %), en skillnad på 0,25 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Motala (210,7 poäng) 9,9 poäng högre än Kinda (200,8 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Kinda eller flytta till Motala .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Kinda eller Motala? Den totala kommunala skattesatsen är 33,00 % i Kinda och 33,25 % i Motala (2026). Kinda har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,25 procentenheter motsvarar ungefär 50 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Kinda eller Motala? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 200,8 poäng i Kinda och 210,7 poäng i Motala (2026). Motala har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 9,9 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Kinda eller Motala? Kinda har 9 924 invånare och Motala har 43 131 (2025). Motala är alltså den större av de två kommunerna. Motala har ungefär 4,3 gånger fler invånare än Kinda. Medianinkomsten (20–64 år) är 394 800 kr i Kinda och 382 000 kr i Motala per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.