Jämförelse · Västmanlands län
Köping vs Sala — vilket är bäst att bo i? Köping har 25 610 invånare och Sala har 22 600 (2025). Båda kommunerna ligger i Västmanlands län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Köping ett bättre värde på 29 och Sala på 26.
Köping
29
nyckeltal i topp
vs 3 lika
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Köping jämfört med Sala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Köping Sala
Riket
Folkmängd jämförs ej 25 610 22 600 10 605 529 Befolkningsförändring −0,5 % −1,1 % 0,2 % Medelålder 44,6 år 45,2 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 25,3 % 26,5 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 22,0 % 22,2 % 22,4 % Andel utrikes födda 21,5 % 13,9 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Köping jämfört med Sala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Köping Sala
Riket
Meritvärde åk 9 213,7 poäng
★
(bättre värde) 209,9 poäng 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 215,5 poäng
★
(bättre värde) 210,8 poäng 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 84,7 %
★
(bättre värde) 81,6 % 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 59,8 % 69,3 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,6 elever/lärare
★
(bättre värde) 12,4 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 192 520 kr 215 103 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,6 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,2 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Köping jämfört med Sala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Köping Sala
Riket
Medellivslängd 81,5 år
★
(bättre värde) 80,9 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 11,8 dagar
★
(bättre värde) 13,2 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 9,6 %
★
(bättre värde) 14,0 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 96,7 %
★
(bättre värde) 92,7 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 65,5 %
★
(bättre värde) 64,5 % 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 8,5 % 6,2 %
★
(bättre värde) 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 57,8 % 60,2 %
★
(bättre värde) 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Köping jämfört med Sala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Köping Sala
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 65,0 % 84,8 %
★
(bättre värde) 79,4 % Anmälda brott 11 594 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 573 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Köping jämfört med Sala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Köping Sala
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 7,3 % 4,7 %
★
(bättre värde) 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 6,5 % 4,0 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 382 800 kr
★
(bättre värde) 376 300 kr 401 400 kr Nystartade företag 9,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 9,5 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 79,7 % 82,7 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 79,4 index (0–100)
★
(bättre värde) 73,7 index (0–100) – Utpendling, andel 31,8 % 39,1 % – Inpendling, andel 32,1 % 25,7 % –
Boende Boende — Köping jämfört med Sala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Köping Sala
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 14,9 %
★
(bättre värde) 16,0 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 91,97 kr/kvm 59,46 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 22 kr/år 22 kr/år – Elpris typfastighet inkl. moms 126 kr/kvm 125 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 175 kr/kvm
★
(bättre värde) 262 kr/kvm – Fastighetspris småhus 19 491 kr/kvm 19 063 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 9 357 kr/kvm 17 485 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 26 245 kr/kvm 20 398 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 217,6 per 1 000 inv. 188,5 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 102,3 per 1 000 inv. 54,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 199,8 per 1 000 inv. 253,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 519,8 per 1 000 inv. 496,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 44,0 kvm/inv 47,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 2,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,7 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −1,8 % −1,2 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 25 002 22 244 10 633 801 Mediannettoinkomst 285 400 kr/inv. 287 400 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 15,6 per 100 000 inv. 13,3 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 78 kr/inv. 263 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Köping jämfört med Sala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Köping Sala
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 79,0 % 83,0 %
★
(bättre värde) 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,0 % 87,0 %
★
(bättre värde) 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 42,1 % 50,0 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 41,0 % 44,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Köping jämfört med Sala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Köping Sala
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 8,8 % 7,1 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Köping jämfört med Sala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Köping Sala
Riket
Cykelväg per invånare 3,04 m/inv
★
(bättre värde) 2,08 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,6 % 99,7 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 34,1 % 73,4 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Köping jämfört med Sala, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Köping Sala
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,0 %
★
(bättre värde) 5,6 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,7 % 4,1 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,8 %
★
(bättre värde) 9,4 % 9,0 %
Sammanfattning Köping och Sala har nästan identisk kommunalskatt (33,04 % respektive 33,19 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Köping (213,7 poäng) 3,8 poäng högre än Sala (209,9 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Köping eller flytta till Sala .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Köping eller Sala? Den totala kommunala skattesatsen är 33,04 % i Köping och 33,19 % i Sala (2026). Köping har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,15 procentenheter motsvarar i storleksordningen 52 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Köping eller Sala? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 213,7 poäng i Köping och 209,9 poäng i Sala (2025). Köping har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 3,8 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Köping eller Sala? Köping har 25 610 invånare och Sala har 22 600 (2025). Köping är alltså den största av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 382 800 kr i Köping och 376 300 kr i Sala per år. Källa: SCB via Kolada.