50 trygga och billiga kommuner i Sverige 2026
Trygghet och skatt är två faktorer som kan spela in när man väljer var man ska bo. Vi har kombinerat SCB:s medborgarundersökning med kommunalskatten till ett sammansatt trygghetsindex för de 249 kommuner som har ett trygghetsvärde, och visar topp 50. Vellinge leder listan med trygghetsindex 90,4 av 100.
Hur trygghetsindex beräknas
Trygghetsindex kombinerar två officiella nyckeltal från Kolada (RKA) med lika vikt: upplevd trygghet och kommunalskatt. Indexet visar var i Sverige man kan bo tryggt utan att det kostar för mycket i skatt.
Andelen svarande som känner sig mycket eller ganska trygga utomhus i sitt bostadsområde när det är mörkt.
Lägre skatt ger mer kvar i plånboken varje månad. Normaliseras inverterat: lägst skatt = 100 poäng.
Beräkning: Varje KPI normaliseras till 0–100 med min-max-skalning. Trygghet normaliseras bland de 249 kommuner som har ett trygghetsvärde (senaste mätning 2021–2025), skattesatsen bland alla 290 kommuner. Skattesatsen inverteras (lägst skatt = 100). Trygghetsindex = (tryggScore + taxScore) / 2. Rangordningen görs på det oavrundade indexet, som avrundas till en decimal vid visning. Statistik från Kolada (RKA).
Topp 50 i trygghetsindex (trygghet och låg skatt)
| Rank | Kommun | Trygghetsindex | Trygghet utomhus | Kommunalskatt |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Vellinge | 90,4 | 95,7 % | 29,68 % |
| 2 | Österåker | 84,6 | 86,3 % | 28,93 % |
| 3 | Lidingö | 84,0 | 90,3 % | 29,67 % |
| 4 | Täby | 80,6 | 88,8 % | 29,88 % |
| 5 | Kävlinge | 78,1 | 85,0 % | 29,59 % |
| 6 | Lomma | 76,8 | 90,8 % | 30,72 % |
| 7 | Vaxholm | 76,6 | 96,3 % | 31,63 % |
| 8 | Danderyd | 76,1 | 89,4 % | 30,58 % |
| 9 | Staffanstorp | 74,9 | 85,6 % | 30,12 % |
| 10 | Värmdö | 74,4 | 92,5 % | 31,31 % |
| 11 | Nacka | 72,3 | 83,4 % | 30,11 % |
| 12 | Båstad | 72,2 | 91,3 % | 31,41 % |
| 13 | Ekerö | 70,7 | 90,3 % | 31,45 % |
| 14 | Trosa | 70,2 | 93,4 % | 32,03 % |
| 15 | Vallentuna | 69,9 | 88,3 % | 31,23 % |
| 16 | Svedala | 69,9 | 89,4 % | 31,42 % |
| 17 | Höganäs | 69,3 | 85,8 % | 30,91 % |
| 18 | Karlsborg | 66,2 | 94,9 % | 32,80 % |
| 19 | Ystad | 66,0 | 85,4 % | 31,29 % |
| 20 | Öckerö | 65,4 | 95,7 % | 33,04 % |
| 21 | Varberg | 64,0 | 86,5 % | 31,73 % |
| 22 | Svalöv | 63,8 | 87,5 % | 31,92 % |
| 23 | Härryda | 63,0 | 87,2 % | 31,98 % |
| 24 | Ängelholm | 62,7 | 83,1 % | 31,35 % |
| 25 | Örkelljunga | 62,3 | 75,9 % | 30,24 % |
| 26 | Lerum | 61,0 | 85,8 % | 32,03 % |
| 27 | Essunga | 60,9 | 92,0 % | 33,05 % |
| 28 | Tjörn | 60,4 | 92,5 % | 33,19 % |
| 29 | Sjöbo | 59,9 | 85,4 % | 32,10 % |
| 30 | Sollentuna | 59,5 | 74,9 % | 30,45 % |
| 31 | Simrishamn | 59,5 | 82,5 % | 31,69 % |
| 32 | Kungsbacka | 59,3 | 87,8 % | 32,58 % |
| 33 | Skurup | 59,2 | 81,7 % | 31,60 % |
| 34 | Höör | 59,2 | 88,0 % | 32,63 % |
| 35 | Mölndal | 59,0 | 83,9 % | 31,99 % |
| 36 | Bollebygd | 58,9 | 90,5 % | 33,07 % |
| 37 | Rättvik | 58,7 | 94,8 % | 33,80 % |
| 38 | Nykvarn | 58,6 | 85,5 % | 32,30 % |
| 39 | Leksand | 58,6 | 94,7 % | 33,80 % |
| 40 | Åre | 58,4 | 95,3 % | 33,92 % |
| 41 | Söderköping | 58,4 | 92,9 % | 33,53 % |
| 42 | Lekeberg | 58,1 | 93,9 % | 33,73 % |
| 43 | Boxholm | 58,0 | 91,6 % | 33,37 % |
| 44 | Borgholm | 58,0 | 92,0 % | 33,44 % |
| 45 | Trelleborg | 57,6 | 80,3 % | 31,58 % |
| 46 | Lund | 57,6 | 85,4 % | 32,42 % |
| 47 | Kinda | 57,4 | 88,8 % | 33,00 % |
| 48 | Ydre | 57,3 | 95,5 % | 34,10 % |
| 49 | Norrtälje | 57,2 | 82,8 % | 32,05 % |
| 50 | Sunne | 56,9 | 93,0 % | 33,75 % |
Källor
- Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2021–2025 (senaste mätning per kommun).
- Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Trygghetsindexet (trygghet och skattesats normaliserade 0–100) är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.
Vanliga frågor om trygga och billiga kommuner
- Vilken kommun toppar rankingen över trygga och billiga kommuner 2026?
- Vellinge toppar 2026 års ranking med ett trygghetsindex på 90,4 av 100. Kommunen kombinerar hög trygghet utomhus (95,7 %) med låg kommunalskatt (29,68 %).
- Hur beräknas trygghetsindex?
- Trygghetsindex kombinerar två nyckeltal med lika vikt (50/50): trygghet utomhus när det är mörkt (SCBs medborgarundersökning) och total skattesats, kommun + region (SCB). Varje nyckeltal normaliseras till skala 0–100. Trygghet normaliseras bland de 249 kommuner som har ett trygghetsvärde (senaste mätning 2021–2025), skattesatsen bland alla 290 kommuner. Skattesatsen inverteras så att lägst skatt ger högst poäng. Trygghetsindex = genomsnittet av de två normaliserade värdena.
- Är det verkligen möjligt att hitta en trygg OCH billig kommun?
- Ja, men inte för att trygghet och låg skatt brukar följas åt. Bland de 159 kommuner som mättes 2025 hänger hög trygghet svagt ihop med högre skatt, inte lägre (r = 0,16; Kolada N00610 2025 och N00900 2026). Listan visar de kommuner som ändå klarar båda.