Kommunatlas
Jämförelse · Västra Götalands län

Lilla Edet vs Lysekil — vilket är bäst att bo i?

Lilla Edet har 14 398 invånare och Lysekil har 13 796 (2025). Båda kommunerna ligger i Västra Götalands län. Av 55 jämförbara nyckeltal har Lysekil ett bättre värde på 35 och Lilla Edet på 18.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Lilla Edet jämfört med Lysekil, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lilla Edet Lysekil Riket
Folkmängd jämförs ej 14 398 13 796 10 605 529
Befolkningsförändring −0,3 % −0,8 % 0,2 %
Medelålder 42,4 år 49,5 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 21,0 % 33,8 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 23,7 % 18,8 % 22,4 %
Andel utrikes födda 18,8 % 14,2 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Lilla Edet jämfört med Lysekil, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lilla Edet Lysekil Riket
Kommunal skattesats 33,85 % (bättre värde) 33,94 % 32,38 %
Årets resultat 4 100 kr/inv. (bättre värde) 1 412 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 21,7 % 45,4 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 70 376 kr/inv. 77 683 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Lilla Edet jämfört med Lysekil, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lilla Edet Lysekil Riket
Meritvärde åk 9 199,4 poäng 207,5 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 199,7 poäng 210,7 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 76,3 % 76,5 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 57,7 % 62,4 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 12,9 elever/lärare 11,0 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 209 317 kr 201 648 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,0 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,4 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Lilla Edet jämfört med Lysekil, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lilla Edet Lysekil Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 92,9 % (bättre värde) 82,4 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 66 % (bättre värde) 63 % 79 %
Väntetid till äldreboende 30 dagar (2022) 53 dagar (2025) –

Hälsa

Hälsa — Lilla Edet jämfört med Lysekil, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lilla Edet Lysekil Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,6 år 82,0 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 18,6 dagar 14,4 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 9,8 % (bättre värde) 10,2 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 95,9 % (bättre värde) 95,0 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 68,5 % (bättre värde) 63,4 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 6,7 % 4,6 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 59,2 % 60,3 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Lilla Edet jämfört med Lysekil, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lilla Edet Lysekil Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 31,9 % 32,6 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,5 % 3,9 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Lilla Edet jämfört med Lysekil, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lilla Edet Lysekil Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 79,6 % (bättre värde) 78,6 % 79,4 %
Anmälda brott 9 528 per 100 000 inv. 7 920 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Lilla Edet jämfört med Lysekil, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lilla Edet Lysekil Riket
Arbetslöshet 18–65 år 5,6 % 5,3 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,9 % 4,0 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 399 100 kr 406 900 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 10,5 per 1 000 inv. 12,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 82,9 % 82,9 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 78,8 index (0–100) (bättre värde) 76,1 index (0–100) –
Utpendling, andel 64,6 % 28,1 % –
Inpendling, andel 40,5 % 26,2 % –

Miljö

Miljö — Lilla Edet jämfört med Lysekil, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lilla Edet Lysekil Riket
Insamlat kommunalt avfall 405 kg/inv (2024) 453 kg/inv (2025) 424 kg/inv (2025)
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 36 % (bättre värde) 20 % –
Andel elbilar 6,5 % 7,3 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 3,52 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 116,58 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Lilla Edet jämfört med Lysekil, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lilla Edet Lysekil Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,1 per 1 000 inv. 1,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 16,3 % 10,8 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 134,96 kr/kvm (bättre värde) 163,63 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 30,68 kr/kvm 26,93 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm 120 kr/kvm (bättre värde) –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 208 kr/kvm 173 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 21 923 kr/kvm 26 561 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 14 667 kr/kvm 24 899 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 23 458 kr/kvm 42 598 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 123,2 per 1 000 inv. 235,7 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 28,7 per 1 000 inv. 73,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 300,7 per 1 000 inv. 275,3 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 452,6 per 1 000 inv. 584,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 44,0 kvm/inv 48,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,1 per 1 000 inv. 1,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 3,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,5 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 0,8 % −4,0 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 14 487 13 134 10 633 801
Mediannettoinkomst 308 000 kr/inv. (bättre värde) 295 400 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 27,8 per 100 000 inv. 14,5 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Lilla Edet jämfört med Lysekil, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lilla Edet Lysekil Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 79,2 % 84,1 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 82,5 % 86,1 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 45,1 % 53,3 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 39,0 % 48,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Lilla Edet jämfört med Lysekil, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lilla Edet Lysekil Riket
Elever i kulturskola, andel 10,4 % 17,7 % (bättre värde) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 102 kr/elev (2024) (bättre värde) 1 301 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 2,57 lån/inv 4,98 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Lilla Edet jämfört med Lysekil, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lilla Edet Lysekil Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 38,4 % 59,5 % (bättre värde) 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Lilla Edet jämfört med Lysekil, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lilla Edet Lysekil Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 6,6 % 5,2 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Lilla Edet jämfört med Lysekil, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lilla Edet Lysekil Riket
Cykelväg per invånare 2,70 m/inv 2,99 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,2 % 100,0 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 58,2 % 74,4 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Lilla Edet jämfört med Lysekil, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lilla Edet Lysekil Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,3 % (bättre värde) 5,3 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,5 % 3,5 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 7,9 % (bättre värde) 7,8 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Lilla Edet jämfört med Lysekil, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lilla Edet Lysekil Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 32,4 % 36,8 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Lilla Edet och Lysekil har nästan identisk kommunalskatt (33,85 % respektive 33,94 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Lysekil (207,5 poäng) 8,1 poäng högre än Lilla Edet (199,4 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Lilla Edet eller flytta till Lysekil.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Lilla Edet eller Lysekil?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,85 % i Lilla Edet och 33,94 % i Lysekil (2026). Lilla Edet har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Lilla Edet eller Lysekil?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 199,4 poäng i Lilla Edet och 207,5 poäng i Lysekil (2026). Lysekil har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 8,1 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Lilla Edet eller Lysekil?

Lilla Edet har 14 398 invånare och Lysekil har 13 796 (2025). Lilla Edet är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 399 100 kr i Lilla Edet och 406 900 kr i Lysekil per år. Källa: Kolada.

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2022–2026. Jämförelsen omfattar 55 jämförbara nyckeltal mellan Lilla Edet och Lysekil.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.