Jämförelse · Norrbottens län
Kiruna vs Övertorneå — vilket är bäst att bo i? Kiruna har 22 402 invånare och Övertorneå har 3 995 (2025). Båda kommunerna ligger i Norrbottens län. Av 50 jämförbara nyckeltal har Kiruna ett bättre värde på 27 och Övertorneå på 22.
Kiruna
27
nyckeltal i topp
vs 1 lika
Övertorneå
22
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Kiruna jämfört med Övertorneå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kiruna Övertorneå
Riket
Folkmängd jämförs ej 22 402 3 995 10 605 529 Befolkningsförändring −0,1 % −1,5 % 0,2 % Medelålder 43,0 år 51,7 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 21,7 % 38,9 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 20,8 % 16,6 % 22,4 % Andel utrikes födda 15,6 % 24,3 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Kiruna jämfört med Övertorneå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kiruna Övertorneå
Riket
Kommunal skattesats 34,39 % 33,84 %
★
(bättre värde) 32,38 % Årets resultat 15 985 kr/inv.
★
(bättre värde) 4 119 kr/inv. 3 340 kr/inv. Soliditet 62,4 % 79,2 %
★
(bättre värde) 39,3 % Nettokostnad egentlig verksamhet 73 603 kr/inv. 86 046 kr/inv. 69 440 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Kiruna jämfört med Övertorneå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kiruna Övertorneå
Riket
Meritvärde åk 9 223,0 poäng
★
(bättre värde) 204,1 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 225,5 poäng
★
(bättre värde) 205,4 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 79,7 % 80,9 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 67,3 %
★
(bättre värde) 63,8 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,2 elever/lärare 8,1 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 221 598 kr 217 160 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,6 barn/årsarbetare 4,0 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Kiruna jämfört med Övertorneå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kiruna Övertorneå
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 79,9 år 79,9 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 8,4 dagar
★
(bättre värde) 13,6 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 8,5 %
★
(bättre värde) 9,5 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 89,3 % 93,1 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 68,2 %
★
(bättre värde) 60,7 % 71,0 % Dagligrökare, andel 5,5 %
★
(bättre värde) 6,7 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 63,6 %
★
(bättre värde) 54,4 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Kiruna jämfört med Övertorneå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kiruna Övertorneå
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 89,1 % – 79,4 % Anmälda brott 8 566 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 8 843 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Kiruna jämfört med Övertorneå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kiruna Övertorneå
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 2,6 %
★
(bättre värde) 5,3 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 1,6 %
★
(bättre värde) 1,7 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 478 800 kr
★
(bättre värde) 387 200 kr 401 400 kr Nystartade företag 11,4 per 1 000 inv. 11,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 86,5 %
★
(bättre värde) 81,8 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 81,1 index (0–100) – – Utpendling, andel 4,5 % 18,6 % – Inpendling, andel 9,2 % 11,1 % –
Boende Boende — Kiruna jämfört med Övertorneå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kiruna Övertorneå
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 11,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 1,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 9,4 %
★
(bättre värde) 12,9 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 121,32 kr/kvm 84,20 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 25,02 kr/kvm 14,61 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 109 kr/kvm 98 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 232 kr/kvm 216 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 18 383 kr/kvm 5 237 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 17 274 kr/kvm 2 322 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 18 015 kr/kvm 4 721 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 288,2 per 1 000 inv. 222,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 84,7 per 1 000 inv. 10,0 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 211,0 per 1 000 inv. 395,0 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 583,9 per 1 000 inv. 627,5 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 43,0 kvm/inv 53,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 12,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 37,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −1,2 % −5,3 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 21 564 3 789 10 633 801 Mediannettoinkomst 344 000 kr/inv.
★
(bättre värde) 259 700 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 17,9 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 482 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Kiruna jämfört med Övertorneå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kiruna Övertorneå
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 76,9 %
★
(bättre värde) 72,2 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 81,4 %
★
(bättre värde) 76,2 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 40,8 % 41,2 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 42,0 % 44,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Kiruna jämfört med Övertorneå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kiruna Övertorneå
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 1,9 %
★
(bättre värde) 2,9 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Kiruna jämfört med Övertorneå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kiruna Övertorneå
Riket
Cykelväg per invånare 1,41 m/inv 3,18 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,2 %
★
(bättre värde) 87,5 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 81,2 %
★
(bättre värde) 24,3 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Kiruna jämfört med Övertorneå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kiruna Övertorneå
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 9,4 % 10,2 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 5,0 % 4,5 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 11,1 % 12,1 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Övertorneå har lägre kommunalskatt (33,84 %) jämfört med Kiruna (34,39 %), en skillnad på 0,55 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Kiruna (223,0 poäng) 18,9 poäng högre än Övertorneå (204,1 poäng). Medianinkomsten är 24 % högre i Kiruna (478 800 kr) än i Övertorneå (387 200 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Kiruna eller flytta till Övertorneå .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Kiruna eller Övertorneå? Den totala kommunala skattesatsen är 34,39 % i Kiruna och 33,84 % i Övertorneå (2026). Övertorneå har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,55 procentenheter motsvarar ungefär 120 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Kiruna eller Övertorneå? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 223,0 poäng i Kiruna och 204,1 poäng i Övertorneå (2026). Kiruna har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 18,9 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Kiruna eller Övertorneå? Kiruna har 22 402 invånare och Övertorneå har 3 995 (2025). Kiruna är alltså den större av de två kommunerna. Kiruna har ungefär 5,6 gånger fler invånare än Övertorneå. Medianinkomsten (20–64 år) är 478 800 kr i Kiruna och 387 200 kr i Övertorneå per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.