Kommunatlas
Kalmar län · Kommunfullmäktige

Kommunfullmäktige 2026–2030 i Mörbylånga

Mandatfördelning per parti efter valet 2026 (fastställt 21 september 2026). Totalt 43 mandat. Historik från 1973.

Totalt antal mandat
43
kommunfullmäktige 2026–2030
Störst parti
M
13 mandat (30 % av mandaten)
Rödgröna
16
S+V+MP · 37 %
Borgerliga
21
M+C+L+KD · 49 %

Mandatfördelning 2026–2030 (fastställt 21 september 2026)

M
13 28,6 %
S
11 26,0 %
C
6 14,0 %
SD
6 13,5 %
MP
3 5,7 %
KD
2 5,0 %
V
2 4,9 %

Staplarna och talet visar mandat; procenttalet är partiets andel av rösterna.

Totalt 43 mandat · Källa: Valmyndigheten, fastställt 21 september 2026

Partiernas stöd 1973–2026

Andel av kommunfullmäktiges mandat per parti och val.

0 % 10 % 20 % 30 % 40 % 1973197619791982198519881991199419982002200620102014201820222026 Socialdemokraterna 1973: 32,7 % Socialdemokraterna 1976: 34,7 % Socialdemokraterna 1979: 34,7 % Socialdemokraterna 1982: 38,8 % Socialdemokraterna 1985: 36,7 % Socialdemokraterna 1988: 36,7 % Socialdemokraterna 1991: 32,7 % Socialdemokraterna 1994: 36,7 % Socialdemokraterna 1998: 30,6 % Socialdemokraterna 2002: 34,7 % Socialdemokraterna 2006: 34,7 % Socialdemokraterna 2010: 28,6 % Socialdemokraterna 2014: 30,6 % Socialdemokraterna 2018: 28,9 % Socialdemokraterna 2022: 32,6 % Socialdemokraterna 2026: 25,6 % Moderaterna 1973: 16,3 % Moderaterna 1976: 20,4 % Moderaterna 1979: 22,4 % Moderaterna 1982: 24,5 % Moderaterna 1985: 24,5 % Moderaterna 1988: 18,4 % Moderaterna 1991: 22,4 % Moderaterna 1994: 18,4 % Moderaterna 1998: 22,4 % Moderaterna 2002: 16,3 % Moderaterna 2006: 22,4 % Moderaterna 2010: 30,6 % Moderaterna 2014: 32,7 % Moderaterna 2018: 24,4 % Moderaterna 2022: 25,6 % Moderaterna 2026: 30,2 % Centerpartiet 1973: 36,7 % Centerpartiet 1976: 34,7 % Centerpartiet 1979: 30,6 % Centerpartiet 1982: 26,5 % Centerpartiet 1985: 24,5 % Centerpartiet 1988: 24,5 % Centerpartiet 1991: 24,5 % Centerpartiet 1994: 28,6 % Centerpartiet 1998: 20,4 % Centerpartiet 2002: 18,4 % Centerpartiet 2006: 18,4 % Centerpartiet 2010: 14,3 % Centerpartiet 2014: 12,2 % Centerpartiet 2018: 20,0 % Centerpartiet 2022: 14,0 % Centerpartiet 2026: 14,0 % Vänsterpartiet 1973: 2,0 % Vänsterpartiet 1976: 2,0 % Vänsterpartiet 1979: 2,0 % Vänsterpartiet 1982: 0,0 % Vänsterpartiet 1985: 0,0 % Vänsterpartiet 1988: 2,0 % Vänsterpartiet 1991: 2,0 % Vänsterpartiet 1994: 4,1 % Vänsterpartiet 1998: 8,2 % Vänsterpartiet 2002: 4,1 % Vänsterpartiet 2006: 4,1 % Vänsterpartiet 2010: 4,1 % Vänsterpartiet 2014: 4,1 % Vänsterpartiet 2018: 4,4 % Vänsterpartiet 2022: 4,7 % Vänsterpartiet 2026: 4,7 % Liberalerna 1973: 6,1 % Liberalerna 1976: 8,2 % Liberalerna 1979: 8,2 % Liberalerna 1982: 6,1 % Liberalerna 1985: 10,2 % Liberalerna 1988: 10,2 % Liberalerna 1991: 8,2 % Liberalerna 1994: 4,1 % Liberalerna 1998: 4,1 % Liberalerna 2002: 8,2 % Liberalerna 2006: 6,1 % Liberalerna 2010: 6,1 % Liberalerna 2014: 2,0 % Liberalerna 2018: 2,2 % Liberalerna 2022: 2,3 % Liberalerna 2026: 0,0 % Kristdemokraterna 1973: 0,0 % Kristdemokraterna 1976: 0,0 % Kristdemokraterna 1979: 2,0 % Kristdemokraterna 1982: 2,0 % Kristdemokraterna 1985: 2,0 % Kristdemokraterna 1988: 2,0 % Kristdemokraterna 1991: 4,1 % Kristdemokraterna 1994: 2,0 % Kristdemokraterna 1998: 8,2 % Kristdemokraterna 2002: 6,1 % Kristdemokraterna 2006: 4,1 % Kristdemokraterna 2010: 4,1 % Kristdemokraterna 2014: 2,0 % Kristdemokraterna 2018: 4,4 % Kristdemokraterna 2022: 7,0 % Kristdemokraterna 2026: 4,7 % Miljöpartiet 1973: 0,0 % Miljöpartiet 1976: 0,0 % Miljöpartiet 1979: 0,0 % Miljöpartiet 1982: 2,0 % Miljöpartiet 1985: 2,0 % Miljöpartiet 1988: 6,1 % Miljöpartiet 1991: 4,1 % Miljöpartiet 1994: 6,1 % Miljöpartiet 1998: 6,1 % Miljöpartiet 2002: 4,1 % Miljöpartiet 2006: 4,1 % Miljöpartiet 2010: 6,1 % Miljöpartiet 2014: 6,1 % Miljöpartiet 2018: 2,2 % Miljöpartiet 2022: 0,0 % Miljöpartiet 2026: 7,0 % Sverigedemokraterna 1973: 0,0 % Sverigedemokraterna 1976: 0,0 % Sverigedemokraterna 1979: 0,0 % Sverigedemokraterna 1982: 0,0 % Sverigedemokraterna 1985: 0,0 % Sverigedemokraterna 1988: 0,0 % Sverigedemokraterna 1991: 0,0 % Sverigedemokraterna 1994: 0,0 % Sverigedemokraterna 1998: 0,0 % Sverigedemokraterna 2002: 0,0 % Sverigedemokraterna 2006: 2,0 % Sverigedemokraterna 2010: 4,1 % Sverigedemokraterna 2014: 10,2 % Sverigedemokraterna 2018: 13,3 % Sverigedemokraterna 2022: 14,0 % Sverigedemokraterna 2026: 14,0 % S – Socialdemokraterna M – Moderaterna C – Centerpartiet V – Vänsterpartiet L – Liberalerna KD – Kristdemokraterna MP – Miljöpartiet SD – Sverigedemokraterna

Heldragna linjer = storpartier (S, M, V) · Streckade = övriga partier · Exakta siffror i tabellen nedan · Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 21 september 2026)

Historiktabell 2002–2026

Parti 2002200620102014201820222026
Socialdemokraterna S 17 17 14 15 13 14 11
Moderaterna M 8 11 15 16 11 11 13
Sverigedemokraterna SD — 1 2 5 6 6 6
Centerpartiet C 9 9 7 6 9 6 6
Vänsterpartiet V 2 2 2 2 2 2 2
Liberalerna L 4 3 3 1 1 1 —
Miljöpartiet MP 2 2 3 3 1 — 3
Kristdemokraterna KD 3 2 2 1 2 3 2
Övriga partier Övr. 4 2 1 — — — —
Totalt 49494949454343

Antal mandat per parti. Källa: SCB ME0104A, samt Valmyndigheten för 2026 (fastställt 21 september 2026).

Valdeltagande och representation

Valdeltagandet i Mörbylångas senaste kommunalval 2026 var 88,0 % — rikssnittet är 82,3 %. Löpande siffror per valtyp, till skillnad från mandatfördelningen ovan som mäter partiernas styrka.

Valdeltagande, senaste kommunalvalet

2026

88,0 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste kommunalvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

5,6 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 13 av 290 kommuner

Plats 1 av 12 kommuner i Kalmar län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401

Valdeltagande, senaste riksdagsvalet

2026

89,5 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste riksdagsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.

4,6 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 12 av 290 kommuner

Plats 1 av 12 kommuner i Kalmar län

Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare år SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403

Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet

2024

59,5 %

Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste europaparlamentsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100.

6,1 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Plats 29 av 290 kommuner

Plats 1 av 12 kommuner i Kalmar län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404

Kvinnor i kommunfullmäktige

2022

51,0 %

Definition enligt Kolada: Kvinnliga ledamöter i kommunfullmäktige dividerat med antal ledamöter i kommunfullmäktige totalt, multiplicerat med 100. Statistiken tas bara fram vart fjärde år men i Kolada publiceras den förutom mätåret T även på år T+1, T+2 och T+3.

8,0 p.e. över riket. Över riksgenomsnittet.

Delad plats 25 av 290 kommuner

Plats 1 av 12 kommuner i Kalmar län

Källa: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815

Källor: Valdeltagande och representation
  • Valdeltagande, senaste kommunalvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05401.
  • Valdeltagande, senaste riksdagsvalet: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403.
  • Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05404, 2024.
  • Kvinnor i kommunfullmäktige: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05815, 2022.

Nyckeltalens definitioner återges ordagrant enligt Kolada (RKA).

Val 2026 i Mörbylånga

Valet hölls
Söndag 13 september 2026
Valet 2022
S störst med 14 av 43 mandat
Valresultat 2026
M störst med 13 av 43 mandat Fastställt 21 september 2026

Se valresultat i Mörbylånga för förändring per parti och valdeltagande, eller Valresultat 2026 för alla 290 kommuner.

Vanliga frågor

Vilket parti fick flest mandat i Mörbylånga kommunfullmäktige 2026?

Moderaterna fick flest mandat i Mörbylånga i valet 2026 med totalt 13 mandat av 43 möjliga. Status: fastställt 21 september 2026.

Hur länge har Socialdemokraterna dominerat i Mörbylånga?

Socialdemokraternas historiska toppnotering i Mörbylånga var 38,8 % av mandaten (1982). I senaste valet 2026 fick partiet 25,6 % av mandaten.

När är nästa kommunval i Mörbylånga?

Kommunvalet i Mörbylånga hölls den 13 september 2026, och den nya mandatperioden gäller 2026–2030. Resultatet i Mörbylånga är fastställt av länsstyrelsen 21 september 2026. Mandat och röstandelar är från den slutliga räkningen. Nästa ordinarie kommunval hålls i september 2030.

Hur högt är valdeltagandet i Mörbylånga?

Valdeltagandet i senaste kommunalvalet i Mörbylånga var 88,0 % (2026). Rikssnittet är 82,3 % — lägre än i Mörbylånga.

För information om enskilda ledamöter och nämnder, besök Mörbylånga kommuns officiella webbplats .

Nästa kommunval: 13 september 2026. Data uppdateras när SCB publicerar resultat, vanligtvis i november 2026.

Jämför två kommuner sida vid sida
Ställ nyckeltal mot varandra — skatt, skola, trygghet och mer.
Gör din egen ranking — välj vikter
Håller du inte med om viktningen ovan? Vikta skola, ekonomi och trygghet själv.