Gotland kommun — 60 852 invånare
En av Sveriges större kommuner med 60 852 invånare.
År 2025 bodde 60 852 personer i Gotland kommun i Gotlands län. Gotland är därmed en förhållandevis stor kommun. Befolkningen minskade med 0,2 procent det senaste året.
Plats 84 av 182 i kommunrankingen 2026 →
Källa: Kolada/RKA (SCB, Skolverket m.fl.), senaste data 2026
Gotland hade 0,8 per 1 000 inv. i färdigställda bostäder i småhus. Det är kraftigt 60 procent över riksgenomsnittet. Det räcker till plats 70 av de 290 kommuner som har data för nyckeltalet. Också verkställda vräkningar avviker positivt: 53 procent under riksgenomsnittet.
För växthusgasutsläpp per capita uppmättes 31,49 ton CO2-ekv/inv i Gotland. Siffran är kraftigt 600 procent över riksgenomsnittet och hör till de svagare resultaten. På den punkten hamnar kommunen på plats 285 av de 290 kommuner som har data för nyckeltalet. Också färdigställda bostäder i flerbostadshus ligger lågt: 83 procent under riksgenomsnittet.
Gotland har sett växthusgasutsläpp per capita sjunka med runt 22 procent sedan 1990. Utvecklingen är en förändring åt rätt håll.
Gotland ingår i Gotlands län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Gotland.
Befolkning
Gotland kommun hade 60 852 invånare år 2025, vilket placerar kommunen på plats 39 av 290 efter invånarantal. Befolkningen minskade med 0,2 % under 2025.
Se fullständig befolkningsstatistik för Gotland →Ekonomi & skatt
Kommunal skattesats
202633,60 %
Skattesats, totalt. Källa: SCB.
Årets resultat
2025685 kr/inv
Årets resultat kommun, dividerat med antal invånare totalt 31/12 . Avser kommunernas samtliga kostnader och intäkter. Ett överskott visar hur mycket kommunens bokförda nettoförmögenhet (= eget kapital i balansräkningen) ökat jämfört med föregående år. Källa: SCB.
Soliditet
202533,0 %
Eget kapital (vid årets slut) dividerat med summa tillgångar i balansräkningen, exkl. pensionsåtaganden intjänade före 1998. Ju högre värde desto större del av tillgångarna är finansierade med egna medel. Är värdet negativt överstiger skulderna tillgångarna. Källa: SCB.
Nettokostnad egentlig verksamhet
2025114 369 kr/inv
Bruttokostnad minus interna och externa intäkter för kommunens löpande egentliga verksamheter (huvudsakligen skattefinansierad) dividerat med antal invånare i kommunen den 31/12. Källa: SCB.
Skola & förskola
Meritvärde åk 9
2025214,3 poäng
Elevernas sammanlagda meritvärde dividerat med antal elever som fått godkänt betyg i minst ett ämne enligt det mål- och kunskapsrelaterade betygssystemet i årskurs 9. Betygen mäts före prövning. Uppgifterna avser elever i kommunens egna skolor eller fristående skolor i kommunen, oavsett folkbokföringsort. Uppgiften avser läsår. Meritvärdet för en elev utgörs av summan för de 17 bästa betygen i elevens slutbetyg (E=10, D=12,5, C=15, B=17,5 och A=20). Det möjliga maxvärdet är 340 poäng. 2016 exkluderades elever med okänd bakgrund. Källa: Skolverket (Siris).
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade
2025216,2 poäng
Elevernas sammanlagda meritvärde dividerat med antal elever som fått betyg i minst ett ämne enligt det mål- och kunskapsrelaterade betygssystemet i årskurs 9. Betygen mäts före prövning. Uppgifterna avser elever i kommunens egna skolor eller fristående skolor i kommunen, oavsett folkbokföringsort. Uppgiften avser läsår. Meritvärdet för en elev utgörs av summan för de 17 bästa betygen i elevens slutbetyg (E=10, D=12,5, C=15, B=17,5 och A=20). Det möjliga maxvärdet är 340 poäng. Nyinvandrade elever har kommit till Sverige de senaste fyra åren. De har inte bott i Sverige eller gått i svensk skola tidigare. Elever med okänd bakgrund saknar uppgift om personnummer, tex om de ännu inte blivit folkbokförda i Sverige. Källa: Skolverket (Siris)
Behörighet till gymnasiet
202581,2 %
Antal elever i årskurs 9 som är behöriga till ett yrkesprogram dividerat med antal elever som fått eller skulle ha fått betyg i minst ett ämne enligt det mål- och kunskapsrelaterade betygssystemet i årskurs 9. För att ha gymnasiebehörighet till ett yrkesprogram krävs godkända betyg i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik och i minst fem andra ämnen från grundskolan. Fram t.o.m. 2011 krävdes godkända betyg i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik för att uppnå lägsta behörighet till gymnasiet. Uppgiften avser elever folkbokförda i kommunen. För region är antal elever summerade för alla kommuner belägna i regionen. Elever med okänd bakgrund ingår inte. Uppgiften avser läsår. Källa: SCB och Skolverket.
Godkänt i alla ämnen åk 9
202567,7 %
Andel elever med godkänt betyg i alla ämnen som ingått i elevens utbildning. Andelen beräknas på de elever som fått eller skulle ha fått betyg enligt det mål- och kunskapsrelaterade betygssystemet (elever som saknar godkänt betyg i alla ämnen ingår). Uppgiften avser elever folkbokförda i kommunen oavsett var de går i skola. Källa: SCB och Skolverket.
Elever per lärare i grundskolan
202510,2 elever/lärare
Antal elever per lärare i årskurs 1-9 omräknat till heltidstjänster, i kommunala och fristående skolor belägna i kommunen (lägeskommun). Övrig pedagogisk personal (förskollärare, fritidspedagoger och fritidsledare) ingår inte. Elever och lärare vid internationella skolor är inte inkluderade. Avser läsår, mätt den 15 oktober. Källa: Skolverket.
Kostnad förskola per inskrivet barn
2025197 234 kr
Bruttokostnad minus interna intäkter och försäljning till andra kommuner och regioner för förskola, dividerat med genomsnittligt antal inskrivna barn i förskola vid mätning 15/10 föregående och innevarande år. Avser samtlig regi. Källa: SCB och Skolverket.
Barn per årsarbetare i förskolan
20254,7 barn/årsarbetare
Antal barn, i åldern 1-5 år, i förskola totalt, dividerat med totalt antal årsarbetare i förskolan. I antalet heltidstjänster har antalet anställda som arbetar med barn (exklusive städ- och kökspersonal) räknats om till heltidstjänster med hjälp av tjänstgöringsgraden. Arbetsledares schemalagda arbetstid i barngrupp har medräknats. Avser alla förskolor i kommunen oavsett regi. Uppgiften avser läsår, mätt 15/10. Ingår i Kommunens kvalitet i korthet (KKiK). Uppgiften avser punktmätning 15/10. Källa: Skolverket
Vård & omsorg 3 nyckeltal
Vård & omsorg
Brukarnöjdhet hemtjänst
202588 %
Antal personer i åldrarna 65 år och äldre som uppgett "Mycket nöjd" eller "Ganska nöjd" på frågan "Hur nöjd eller missnöjd är du sammantaget med den hemtjänst du har?" dividerat med samtliga personer i åldrarna 65 år och äldre i ordinärt boende med hemtjänst som besvarat undersökningen av äldres uppfattning. "Vet ej/Ingen åsikt" är exkluderade ur nämnaren. Data fr.o.m. 2012. Måttet ingår i Kommunens kvalitet i korthet (KKiK). Källa: Undersökningen av äldres uppfattning om kvaliteten i hemtjänst och äldreboenden, Socialstyrelsen.
Brukarnöjdhet särskilt boende
202586 %
Antal personer i åldrarna 65 år och äldre i särskilt boende som uppget "Mycket nöjd" eller "Ganska nöjd" på frågan "Hur nöjd eller missnöjd är du sammantaget med ditt äldreboende?" dividerat med samtliga personer i åldrarna 65 år och äldre i särskilt boende som besvarat undersökningen av äldres uppfattning. Svarsalternativet "Ingen åsikt" är exkluderat ur nämnaren. Data fr.o.m. 2012. Ingår i i Kommunens kvalitet i korthet (KKiK). Källa: Undersökningen av äldres uppfattning om kvaliteten i hemtjänst och äldreboenden, Socialstyrelsen.
Väntetid till äldreboende
202539 dagar
Medelvärde, antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum avseende särskilt boende inom äldreomsorg. Med ansökningsdatum avses det datum då ansökan om plats på särskilt boende kommer in till kommunen, oavsett om ansökan görs skriftligt eller muntligt. Avser ansökningar som bifallits. Med erbjudet inflyttningsdatum avses det datum då den enskilde enligt kommunens erbjudande har möjlighet att flytta in på ett särskilt boende, oavsett om den enskilde sedan väljer att flytta in eller inte. Avser samtliga utredningar avseende plats på särskilt boende som avslutades i kommunen under första halvåret, och som avsåg personer som vid tidpunkten för ansökan var 65 år eller äldre. Observera att datainsamling pågår hela hösten, varför medelvärden inte bör användas för jämförelser förrän i slutet av året. Ingår i Kommunens kvalitet i korthet (KKiK). Källa: Egen undersökning i kommunen.
Hälsa 7 nyckeltal
Hälsa
Medellivslängd
202582,1 år
Medellivslängd under ett fem-årsintervall (dvs. ett medelvärde för året man kollar på och fem år bakåt) för män folkbokförda i Sverige. Detta innebär att om man kollar på till exempel 2023 visas ett medelvärde för period 2019-2023. Källa: SCB.
Sjukpenningtal (dagar/inv)
20257,8 dagar
Antal utbetalda dagar med sjukpenning och rehabiliteringspenning per registrerad försäkrad i åldrarna 16-64 år (hela befolkningen) exklusive försäkrade med hel sjukersättning eller aktivitetsersättning (före år 2003 hel förtidspension eller helt sjukbidrag). Alla dagar är omräknade till nettodagar. "sjuktalet 1,0" hos försäkringskassan. Källa: Försäkringskassan.
Psykisk ohälsa barn och unga
202415,9 %
Antal personer 0-19 år med psykisk ohälsa dividerat med medelbefolkning 0-19 år. Psykisk ohälsa tas fram genom ett index som beskriver om individen under det aktuella året uppfyller minst en av följande: utskriven och uthämtad psykofarma (se definitioner), diagnostiserats med diagnos inom psykisk ohälsa F10-F99 eller vårdats på psykiatrisk klinik (MVO 9). Medelbefolkning avser den genomsnittliga folkbokförda befolkningen enligt befolkningsregister från SCB, per den 1 januari och 31 decemeber aktuellt år. Källa: Socialstyrelsen
MPR-vaccinerade 2-åringar
202595,7 %
Andel 2-åringar som fått dos 1 av MPR-vaccin mot mässling, påssjuka och röda hund. Sjukdomarna är ovanliga i Sverige tack vare hög vaccinationsfrekvens. För att sjukdomen inte åter ska få fäste krävs att 95 procent av befolkningen är immun, antingen genom vaccination eller som en följd av genomgången naturlig infektion. Måttet syftar till att beskriva en del av den hälsofrämjande hälso- och sjukvården. Viss underrapportering samt att vaccinationer barn fått i andra länder inte finns registrerade i NVR gör att den visade täckningen är något lägre än den faktiska. Källa: Nationella vaccinregistret (NVR) via Folkhälsomyndigheten
Bra självskattat hälsotillstånd
202467,3 %
Antal som svarat "Bra" eller "Mycket bra" på frågan "Hur bedömer du ditt allmänna hälsotillstånd?" dividerat med antal som besvarat frågan. Två olika undersökningar med jämförbara resultat är inkluderade i statistiken. Uppsala, Sörmland, Västmanland, Värmland och Örebro (den sk. CDUST-regionen) har Liv & Hälsa (LV) som datakälla med mätning på år T och urval av invånare 18-84 år. Resten av landet som har källa folkhälsomyndigheten (HLV), och med urval på invånare 16-84 år, och är ett glidande flerårsmedelvärde för åren T till T-3. För kommuner används tilläggsurval vilka förekommer oregelbundet, därför viktas andelarna efter antal svar per år. Källa: Folkhälsomyndigheten, Hälsa på lika villkor (HLV) samt Liv & Hälsa (LH)
Dagligrökare, andel
20245,6 %
Andel (%) invånare som röker dagligen. Två olika undersökningar med jämförbara resultat är inkluderade i statistiken. Uppsala, Sörmland, Västmanland, Värmland och Örebro (den sk. CDUST-regionen) har Liv & Hälsa (LV) som datakälla, med urval av invånare 18-84 år vilket avser år T. Resten av landet som har källa folkhälsomyndigheten (HLV), och med urval på invånare 16-84 år, avser år T-3 till T. Folkhälsomyndigheten, Hälsa på lika villkor (HLV) samt Liv & Hälsa. Källa: Folkhälsomyndigheten (HLV)
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka
202468,3 %
Andel (%) invånare 16-84 år som är fysiskt aktiva minst 150 minuter per vecka. Två olika undersökningar med jämförbara resultat är inkluderade i statistiken. Uppsala, Sörmland, Västmanland, Värmland och Örebro (den sk. CDUST-regionen) har Liv & Hälsa (LV) som datakälla, med urval av invånare 18-84 år vilket avser år T. Resten av landet som har källa folkhälsomyndigheten (HLV), och med urval på invånare 16-84 år, avser år T-3 till T. Folkhälsomyndigheten, Hälsa på lika villkor (HLV) samt Liv & Hälsa. Källa: Folkhälsomyndigheten (HLV)
Socialt 2 nyckeltal
Socialt
Barn 0–17 år i biståndshushåll
202525,8 %
Antal personer 0-17 år som varit aktuella för att motta ekonomiskt bistånd någon gång under året. Andel av totala antalet mottagare av ekonomiskt bistånd. Källa: Socialstyrelsen
Skuldsatta hos Kronofogden, andel
20253,9 %
Antal skuldsatta hos Kronofogden 18 år och äldre dividerat med befolkning 18 år och äldre 1/10. Avser skuldsatta fysiska personer, det vill säga företag och andra juridiska personer ingår inte. Källa: Kronofogden.
Trygghet
Trygghet utomhus när det är mörkt
202487,0 %
Andel som har svarat "Mycket trygg" eller "Ganska trygg" på frågan "Hur trygg känner du dig utomhus i det området där du bor när det är mörkt ute?" i SCBs medborgarundersökning. De som har svarat "Vet inte" har exkluderats. Källa: SCBs medborgarundersökning.
Anmälda brott
202510 842 per 100 000 inv.
Avser totalt antal anmälda brott. Antalet anmälda brott divideras med antal invånare och multipliceras med 100 000. Kommunstatistiken baseras på uppgift om brottsplats. I vissa fall saknas uppgift om brottsplats för det anmälda brottet vilket ger ett bortfall i kommunstatistiken. Bortfallet kan variera i storlek från år till år och bör därför betraktas vid tolkning av eventuella ökningar eller minskningar över tid i kommunerna. Källa: BRÅ och SCB
Arbete & näringsliv
Arbetslöshet 20–64 år
20243,5 %
Antal arbetslösa 20-64 år enligt befolkningens arbetsmarknadsstatus (BAS) som andel av totalt antal i arbetskraften (sysselsatta + arbetslösa) 20-64 år. En person räknas som arbetslös enligt BAS om den varit inskriven hos Arbetsförmedlingen som öppet arbetslös eller sökande i program med aktivitetsstöd någon gång under november månad, utan att under samma månad uppfyllt kriterierna för någon annan sysselsättning. Källa: SCB - Befolkningens arbetsmarknadsstatus (BAS).
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år
20242,6 %
Antal invånare 16-24 år som är öppet arbetslösa eller i program med aktivitetsstöd, dividerat med antal invånare 16-24 år den 31/12 år T-1. Arbetslösheten avser årsmedelvärde år T. Källa: Arbetsförmedlingen och SCB.
Medianinkomst 20–64 år
2024373 600 kr
Sammanräknad förvärvsinkomst är summan av inkomst av tjänst och inkomst av näringsverksamhet. Den sammanräknade förvärvsinkomsten består av de sammanlagda löpande skattepliktiga inkomsterna, vilket avser inkomster från anställning, företagande, pension, sjukpenning och andra skattepliktiga transfereringar. I sammanräknad förvärvsinkomst ingår inte inkomst av kapital. Helårsbefolkningen består av personer som varit folkbokförda i Sverige hela året och som ingår i ett hushåll med disponibel hushållsinkomst skild från noll kronor. Källa: SCB.
Nystartade företag
202512,3 per 1 000 inv.
Antal nystartade företag delat med antalet tusen invånare, 16-64 år, föregående år. Ett nystartat företag definieras enligt Eurostat rekommendation som ett helt nystartat företag frånräknat olika former av ombildningar av existerade företag. Enskilda näringsidkare vilka inte registrerat firmanamn hos Bolagsverket ingår. Data bygger på bearbetningar av SCB:s företagsregister. Källa: Tillväxtanalys
Sysselsättningsgrad 20–64 år
202482,3 %
Antal sysselsatta 20-64 år som andel av totalt antal i åldersgruppen 20-64 år. Med sysselsatta avses folkbokförda personer i kommunen med löneinkomst av anställning under november månad, och personer med inkomst av aktiv näringsverksamhet. Källa: SCB - Befolkningens arbetsmarknadsstatus (BAS).
Företagsklimat (NKI)
202569,6 index (0–100)
Nöjd Kund Index, Företagsklimat - Totalt: Kommunrankning, enkätundersökningen Insikt, företagarnas helhetsbedömning av servicen i myndighetsutövningen (skala 0–100). Minst 20 svar krävs för att uppgiften ska redovisas. Ny definition av Sammanslaget (totalt) NKI från 2024 med fyra myndighetsområden: bygglov, miljö- och hälsoskydd, livsmedelskontroll och serveringstillstånd. Källa: SKR
Utpendling, andel
20247,4 %
Antal utpendlare (sysselsatta personer i kommunen/regionen som arbetar i en annan kommun/region) dividerat med antal sysselsatta med bostadsort i kommunen/regionen. Källa: SCB - Befolkningens arbetsmarknadsstatus (BAS).
Inpendling, andel
20243,8 %
Antal inpendlare (sysselsatta personer i kommunen/regionen som bor i en annan kommun/region) dividerat med antal sysselsatta som arbetar i kommunen/regionen. Källa: SCB - Befolkningens arbetsmarknadsstatus (BAS).
Miljö 4 nyckeltal
Miljö
Insamlat kommunalt avfall
2024423 kg/inv
Antal kilogram kommunalt avfall per justerat invånarantal i kommunen. I kommunalt avfall ingår mat- och restavfall (tidigare benämnt kärl- och säckavfall, grovavfall inklusive trädgårdsavfall, farligt avfall, jämförligt avfall från bland annat affärer, kontor, industrier och restauranger, samt den del av hushållsavfallet som omfattas av producentansvar (förpackningar, tidningar, elavfall, batterier etc.), även om det inte faller under kommunalt renhållningsansvar. Invånarantalet justeras med hänsyn till fritidshus, gästnätter och in-/utpendling. I utpräglade fritidshuskommuner eller kommuner med omfattande turistverksamhet genereras betydligt mer hushållsavfall än vad de permanentboende ger upphov till. Även i kommuner med stort inpendlingsöverskott genereras mycket hushållsavfall via arbetsplatserna. Genom att använda ett justerat invånarantal speglas mängden avfall per person på ett mer korrekt sätt för den egna kommunen, vilket underlättar jämförelser med andra kommuner. Källa: Avfall Sverige.
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet
202324 %
Kostnad i kronor för inköpta ekologiska livsmedel dividerat med kostnad i kronor för total mängd inköpta livsmedel i kommunen, multiplicerat med 100 för redovisning i procent. Med ekologiska livsmedel avses någon av märkningarna KRAV, Demeter, EU-ekologiskt och MSC. Fr.o.m. 2015 års siffror dras 1 procentenhet av för de kommuner som inte exkluderar oekologisk lagad eller panerad MSC-fisk. Siffran avser hela året. Avser endast kommunens egna inköp, dvs entreprenad ingår inte. Ingår i Kommunens kvalitet i korthet. Källa: Ekomatcentrum.
Andel elbilar
20254,5 %
Andelen personbilar i trafik den 31/12, i det geografiska området av drivmedelstypen el. Källa: Trafikanalys och SCB.
Växthusgasutsläpp per capita
202431,49 ton CO2-ekv/inv
Totala emissioner av växthusgaser inom det geografiska området delat med invånare i ton CO2-ekvivalenter. Växthusgaser totalt är det totala utsläppet av växthusgaser (CO2 med fossilt ursprung samt N2O, CH4, HFC, PFC, och SF6) omräknat till koldioxidekvivalenter. Utsläppen per invånare ska inte tolkas som konsumtionsbaserade utsläpp. Enskilda industriverksamheter kan leda till höga utsläpp lokalt, liksom vägtrafik på stamvägnätet eller en stor andel jordbruk. Nyckeltalet följer upp miljökvalitetsmålet Begränsad klimatpåverkan, se även sverigesmiljomal.se. Vid uppdatering av emissionsdata revideras tidsserien bakåt. Uppgifter för olika undersektorer kan vara osäkra på kommunnivå, se vidare Metodbeskrivning på den Nationella emissionsdatabasens hemsida. Källa: Nationella emissionsdatabasen och SCB\n
Boende
Färdigställda bostäder i flerbostadshus
20250,4 per 1 000 inv.
Flerbostadshus avser bostadsbyggnader innehållande tre eller flera lägenheter inklusive loftgångshus. Alla kommuner lämnar månatligen uppgifter om beviljade bygglov. Insamlingsrutinerna utgår från PBL. Uppgift om färdigställande ska primärt baseras på det slutbesked som byggherren ska få från byggnadsnämnden för bygglovsärendet. Dividerat med antal invånare 31/12 multiplicerat med 1000. Källa: SCB.
Färdigställda bostäder i småhus
20250,8 per 1 000 inv.
Småhus avser friliggande en- och tvåbostadshus samt par-, rad- och kedjehus (exklusive fritidshus). Alla kommuner lämnar månatligen uppgifter om beviljade bygglov. Insamlingsrutinerna utgår från PBL. Uppgift om färdigställande ska primärt baseras på det slutbesked som byggherren ska få från byggnadsnämnden för bygglovsärendet. Dividerat med antal invånare 31/12 multiplicerat med 1000. Källa: SCB.
Trångboddhet i flerbostadshus
20259,4 %
Antal personer boende i flerbostadshus exklusive specialbostäder trångbodda enligt norm 2, dividerat med antal personer boende i flerbostadshus exklusive specialbostäder, multiplicerat med 100 för redovisning i procent. Specialbostäder avser studentbostäder, bostäder för äldre/funktionshindrade och övriga specialbostäder. Norm 2, skapades 1965. Hushållet räknas som trångbott om det bor mer än två personer per rum (kök och vardagsrum oräknade). Personer i ensamhushåll räknas inte som trångbodda. Källa: SCB.
VA-taxa för typfastighet
2025156,29 kr/kvm
Kostnad för vatten och avlopp i kronor per kvadratmeter inkl. moms under ett år för en typfastighet i kommunen. Typfastigheten är i form av ett flerbostadshus med en boendeyta på 1000 kvm. Kostnaden baseras på ett vattenbehov på motsvarande 2000 m3 per år. Källa: Nils Holgersson gruppen.
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms
202531 kr/år
Kostnad för avfallshämtning i kronor per kvadratmeter inkl. moms under ett år för en typfastighet i kommunen. Typfastigheten är i form av ett flerbostadshus med en boendeyta på 1000 kvm. Inför år 2024 har det tagits fram en ny avfallsdefinition och insamlingen sker via Avfall Sveriges statistik- och insamlingsverktyg Avfall Web. Avfallsmängden är numera exakt definierad och motsvarar i volym hämtning en gång i veckan av ett 660 liter restavfallskärl och ett 140 liter matavfallskärl. Dessutom förutsätts en dragväg på motsvarande 9 meter. Den tidigare avfallsdefinitionen i Nils Holgerssonundersökningen avseende avfall baserades på en insamlingsvolym motsvarande ca 1180 liter per vecka. Uträkningen för kostnaden är anpassat till de lokala förhållanden med sortering av olika fraktioner. Källa: Nils Holgersson gruppen.
Elpris typfastighet inkl. moms
2025144 kr/kvm
Total elkostnad (elhandel, elnät och skatter) i kronor per kvadratmeter inkl. moms under ett år för en typfastighet i kommunen. Typfastigheten är i form av ett flerbostadshus med en boendeyta på 1000 kvm. Kostnaden baseras på det behov som fastigheten har i sig (35 A - 15 000 kWh) för belysning, tvättstuga mm och de 15 lägenheter som är inrymda i den (16 A - 2 300 kWh per lägenhet). Från och med 2019 används numera ett medelvärde för elhandelspriset för 12-månadersperioden juli%u2010juni för rörligt pris och medel för elområde 1%u20104. Tidigare användes rörligt elhandelspriset i juli månad. Källa: Nils Holgersson gruppen.
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms
2025237 kr/kvm
Fjärrvärmekostnad i kronor per kvadratmeter inkl. moms under ett år för en typfastighet i kommunen. Typfastigheten är i form av ett flerbostadshus med ett värmebehov på 193 000 kWh/år och en boendeyta på 1000 kvm. Källa: Nils Holgersson gruppen.
Fastighetspris småhus
202532 464 kr/kvm
För beräkning av kvadratmeterpriset för småhus för permanentboende har respektive enskilt köp använts. \nMed småhus för permanentboende avses småhus (typkod 220) som haft någon folkbokförd befolkning under 4 kvartal före försäljningstidpunkten.\nDefinitionen av vad som räknas som permanentboende resp. fritidshus ändrades något år 2015 vilket kan påverka jämförelser över tid.\nKälla: SCB:s Fastighetsprisregister\n
Fastighetspris bostadsrätt
202532 807 kr/kvm
Uppgifterna till som ligger till grund för statistiken är KU55 – Kontrolluppgift – Överlåtelse av bostadsrätt från Skatteverket som samlas in av SCB. För att beräkna kvadratmeterpriser kompletteras informationen från KU55 med uppgifter från Fastighetstaxeringsregistret (FTR). FTR innehåller uppgifter om alla fastigheter i landet. Från FTR väljs de fastigheter/lägenheter som ägs av bostadsrättsföreningar ut. I FTR framgår den totala bostadsarean och antalet lägenheter per fastighet. Detta innebär att det inte kunnat gå att beräkna bostadsarean per enskild lägenhet, men den genomsnittliga bostadsarean per kommun. Vidare antas det att den genomsnittliga kvadratmeterarean (storleken per lägenhet) är konstant över tidsperioden som redovisas. Det genomsnittliga priset för överlåtna bostadsrätter kombinerat med de tidigare framräknade areorna per kommun för att erhålla kvadratmeterpriser för bostadsrätter per kommun.\nKälla: SCB:s Fastighetstaxeringsregister och SCB:s insamlade KU55 blanketter från Skatteverket
Fastighetspris fritidshus
202545 256 kr/kvm
För beräkning av kvadratmeterpriset för fritidshus har respektive enskilt köp använts. \nMed fritidshus avses småhus (typkod 220) som inte haft någon folkbokförd befolkning under 4 kvartal före försäljningstidpunkten.\nDefinitionen av vad som räknas som permanentboende resp. fritidshus ändrades något år 2015 vilket kan påverka jämförelser över tid.\nKälla: SCB:s Fastighetsprisregister\n
Bostäder med hyresrätt
2025157,4 per 1 000 inv.
Småhus med hyresrätt avser lägenheter som ägs av andra ägare än fysiska personer, dödsbon eller bostadsrättsföreningar. Flerbostadshus och övriga hus med hyresrätt avser lägenheter som inte är ägarlägenheter och som ägs av andra ägare än bostadsrättsföreningar. Även hyresrätter i form av specialbostäder (bostäder för äldre/funktionshindrade, studentbostäder och övriga specialbostäder) ingår. Med lägenhet menas alla permanenta boenden. Källa: Lägenhetsregistret, fastighetstaxeringsregistret (FTR) och registret över totalbefolkningen (RTB).
Bostäder med bostadsrätt
2025105,5 per 1 000 inv.
Småhus (villa), flerbostadshus och övriga hus med bostadsrätt avser lägenheter som ägs av bostadsrättsföreningar. Även bostadsrätter i form av specialbostäder (bostäder för äldre/funktionshindrade, studentbostäder och övriga specialbostäder) ingår. Med lägenhet menas alla permanenta boenden. Dividerat med antal invånare 31/12. Källa: Lägenhetsregistret, fastighetstaxeringsregistret (FTR) och registret över totalbefolkningen (RTB).
Bostäder med äganderätt
2025248,1 per 1 000 inv.
Småhus (villa) med äganderätt avser lägenheter som ägs av fysiska personer eller dödsbon. Flerbostadshus och övriga hus med äganderätt avser ägarlägenheter. Med lägenhet menas alla permanenta boenden. Dividerat med antal invånare 31/12. Källa: Lägenhetsregistret, fastighetstaxeringsregistret (FTR) och registret över totalbefolkningen (RTB).
Bostäder totalt
2025511,0 per 1 000 inv.
Bostäder totalt (hyres-, bostads-, äganderätter och där information om upplåtelseform saknas). Med lägenhet menas alla permanenta boenden. Källa: Lägenhetsregistret, fastighetstaxeringsregistret (FTR) och registret över totalbefolkningen (RTB)
Genomsnittlig boyta
202545,0 kvm/inv
Den statistik som presenteras är resultatet av bearbetningar av SCB-registren RTB, Lägenhetsregistret och Fastighetstaxeringsregistret (FTR). Ett hushåll består av de personer som är folkbokförda på samma lägenhet. Registret över totalbefolkningen och Lägenhetsregistret avser den 31/12 år T och FTR avser den 1/1 år T+1. Källa: SCB.
Färdigställda bostäder, nybyggnad
20251,1 per 1 000 inv.
Inkluderar småhus och flerbostadshus. Småhus avser friliggande en- och tvåbostadshus samt par-, rad- och kedjehus (exklusive fritidshus). Flerbostadshus avser bostadsbyggnader innehållande tre eller flera lägenheter inklusive loftgångshus. Alla kommuner lämnar månatligen uppgifter om beviljade bygglov. Insamlingsrutinerna utgår från PBL. Uppgift om färdigställande ska primärt baseras på det slutbesked som byggherren ska få från byggnadsnämnden för bygglovsärendet. Dividerat med antal invånare 31/12 multiplicerat med 1000. Källa: SCB.
Bostäder som beviljats bygglov, två år
20255,3 per 1 000 inv.
Antal bostäder som beviljats bygglov under de senaste två åren (T och T-1), avser endast permanentboende, antal/1000 invånare. Invånarantalet avser år T-1, 31 dec. Källa: SCB
Befolkningsförändring, fem år
20251,2 %
Antal invånare totalt 31/12 år T minus antal invånare totalt 31/12 år T-5, dividerat med antal invånare totalt år T-5. Multipliceras med 100 för procent. Källa: SCB
Befolkningsprognos om fem år
202560 948
Förväntat antal invånare om 5 år. För att göra framskrivningen används antal levande födda barn, avlidna, inflyttade och utflyttade som registrerats under året. Med hjälp av denna information skattas fruktsamhet, mortalitet, antal inflyttare, inflyttarfördelningar och utflyttarrisker efter ålder och kön. Skattningarna ligger sedan till grund för beräkningen av den framtida utvecklingen av antalet födda, döda, inflyttade och utflyttade. Observera att denna framskrivning endast bygger på statistik som finns tillgänglig nationellt och ska inte förväxlas med prognoser som kommunerna själva tar fram. Från och med 2022 publiceras data vart tredje år. Källa: SCB (tidigare Statisticon AB)
Mediannettoinkomst
2024282 800 kr/inv
Disponibel mediannettoinkomst personer 20 år och äldre. Nettoinkomsten är summan av alla skattepliktiga och skattefria inkomster som förvärvs- och kapitalinkomster och transfereringar minus skatt och övriga negativa transfer. Inkomsten är beräknad per individ. Inkomster som riktar sig till hela hushållet, som ekonomiskt bistånd och bostadsstöd, har i förekommande fall delats upp på de vuxna i hushållet dividerat med personer som var folkbokförda både den 1 januari och den 31 december, och som tillhörde en familj med disponibel inkomst skild från noll kronor. Källa: SCB.
Verkställda vräkningar
202514,8 per 100 000 inv.
Antal verkställda vräkningar (avhysningar) dividerat med antal invånare totalt 31/12 multiplicerat med 100 000. Avhysningsstatistiken bygger på i vilken kommun personen är folkbokförd i. Källa: Kronofogden och SCB.
Kostnad bostadsverksamhet
20250 kr/inv
Bruttokostnad minus interna intäkter och försäljning till andra kommuner och regioner för bostadsverksamhet, dividerat med antal invånare i kommunen den 31/12. Avser kostnader för tillhandahållande av bostäder. Kostnader och intäkter för boendet i elevhem ingår här. Kostnader för det särskilda boendet redovisas dock inte här utan under avdelningen vård och omsorg om äldre eller personer med funktionsnedsättning. Avser affärsverksamhet bedriven i förvaltningsform. Källa: SCB:s Räkenskapssammandrag.
Demokrati 4 nyckeltal
Demokrati
Valdeltagande, senaste kommunalvalet
202584,0 %
Antal avgivna röster i senaste kommunalvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar. Källa: SCB:s valdeltagandeundersökning\n
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet
202588,0 %
Antal avgivna röster i senaste riksdagsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar. Källa: SCB:s valdeltagandeundersökning
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet
202653,7 %
Antal avgivna röster i senaste europaparlamentsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Källa: Valmyndigheten och SCB.
Kvinnor i kommunfullmäktige
202548,0 %
Kvinnliga ledamöter i kommunfullmäktige dividerat med antal ledamöter i kommunfullmäktige totalt, multiplicerat med 100. Statistiken tas bara fram vart fjärde år men i Kolada publiceras den förutom mätåret T även på år T+1, T+2 och T+3. Källa: SCB.
Kultur & fritid 3 nyckeltal
Kultur & fritid
Elever i kulturskola, andel
202413,2 %
Antal unika individer 6-19 år som går i musik- eller kulturskola dividerat med alla invånare 6-19 år. Av sekretesskäl har SCB avrundat till närmaste femtal på de könsuppdelade siffrorna för antal unika deltagare i kulturskolan, vilket (eventuellt)medför skillnader mellan summeringen av könen och de aggregerade siffrorna, som då inte alltid stämmer överens. Källa: SCB och Kulturrådet
Genomsnittlig elevavgift kulturskola
20241 599 kr/elev
Den genomsnittliga elevavgiften för musik- och kulturskolan. Kulturskolans intäkter från avgifter (i räkenskapssammandragen kallad "taxor och avgifter") dividerat med antalet unika elever 6-19 år. Källa: SCB (RS) och Kulturrådet
Bibliotekslån per invånare
20257,12 lån/inv
Totalt antal fysiska lån i kommunen (inkl all media och barnlitteratur) dividerat med antal invånare den 31/12. Avser endast folkbibliotek (skolbibliotek ingår inte, de kommuner som samredovisat skolbibliotek med folkbiblioteken har streckats). Källa: Kungliga biblioteket och SCB.
Arbetsmarknad 1 nyckeltal
Arbetsmarknad
Infrastruktur 3 nyckeltal
Infrastruktur
Cykelväg per invånare
20253,12 m/inv
Total (statlig, kommunal och enskild) cykelväg i kommunen, meter dividerat med antal invånare 31/12. Källa: Trafikverket (NVDB) och SCB
Hushåll med bredband 100 Mbit/s
202599,7 %
Andel av områdets hushåll som har tillgång till fast bredband om minst 100 megabit per sekund. Tillgång avser faktisk anslutning eller omedelbar möjlighet att ansluta. PTS (Post- och telestyrelsen) begär in underlag om täckning för accesstekniker av berörda parter, underlaget matchas sedan med Fastighetsregistret. Det insamlade underlaget ihop med ett antal antaganden utgör grunden för kartläggningen. Avser situationen 1 oktober. Till och med 2014 avsågs befolkning istället för hushåll. Från och med 2021 avser det befolkning. Källa: Post- och telestyrelsen, PTS Bredbandskartläggning.
Hushåll med hållplats inom 500 m
202463,4 %
Andel befolkning i det geografiska området som har en trafikerad hållplats inom 500 meter från sin folkbokföringsadress. Med trafikerad hållplats avses hållplats, för samtliga trafikslag som trafikeras med minst en avgång per timme, vardagar mellan 06:00 och 20:00. Avståndet till hållplats utgår från fågelavstånd och beaktar inte väg- och gatunät. Nyckeltalet följer upp miljökvalitetsmålet 'God bebyggd miljö', se även www.sverigesmiljomal.se. Källa: SCB
Äldreomsorg 3 nyckeltal
Äldreomsorg
Invånare 65+ med hemtjänst, andel
20257,0 %
Antal personer 65+ år med hemtjänst i ordinärt boende, dividerat med antal invånare 65+ år den 31/12. Uppgiften om antal personer med beviljad hemtjänst i ordinärt boende avser fram till 2020 ett snitt av årets månader, från 2021 en kommunindividuell median. Personer med hemtjänstbeslut som endast omfattar trygghetslarm, matdistribution, avlösning eller ledsagning har exkluderats. Ålder beräknas efter hur många år personen har fyllt vid mätdagen (sista dagen) respektive månad. Nyckeltalet ersätter N21821. Källa: SCB och Socialstyrelsen.
Invånare 65+ i särskilt boende, andel
20253,7 %
Antal personer 65+ som bodde permanent i särskilda boendeformer enl SoL dividerat med antal invånare 65+ den 31/12 multiplicerat med 100. Fr.o.m. 2013 så avser antal personer i särskilt boende ett månadssnitt av antal brukare (från Socialstyrelsens individstatistik) under året. Även brukare i biståndsbedömt trygghetsboende är medräknade. 2007-2012 hämtas antalet brukare från Socialstyrelsens individstatistik 1/10. T.o.m. 2006 från Socialstyrelsens mängdstatistik. Avser samtlig regi. Källa: Socialstyrelsen och SCB.
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel
20259,6 %
Antal personer 65-w år som kommunen registrerat en HSL-insats för under september månad dividerat med antal invånare 65+ den 31/12 multiplicerat med 100. Källa: SCB och Socialstyrelsens individstatistik.
Utbildning 1 nyckeltal
Utbildning
Historisk trend
Hur nyckeltalen utvecklats över tid för Gotland kommun.
Att flytta till Gotland
Funderar du på att flytta till Gotland kommun? Här är vad statistiken säger om skatt, skola, trygghet och boende.
Den som överväger en flytt till Gotland kommun möter en kommunal skattesats på 33,60 %, en medianinkomst på 373 600 kr, ett meritvärde i åk 9 på 214,3 poäng, en trygghetsnivå där 87,0 % känner sig trygga utomhus och en trångboddhet i flerbostadshus på 9,4 %. Skatten påverkar din ekonomi, skolresultaten spelar roll för barnfamiljer, och trygghet och boende formar vardagen. Samtliga siffror bygger på officiell statistik från Kolada och kan jämföras med andra kommuner i listorna nedan.
Hur står sig Gotland?
Se var Gotland hamnar i jämförelse med övriga kommuner:
Gotlands län
Mer om Gotland
Utforska fler sidor om Gotland kommun.
Vanliga frågor om Gotland
Vad är kommunalskatten i Gotland?
Den totala kommunala skattesatsen i Gotland kommun är 33,60 % för inkomståret 2026. Rikssnittet ligger på 32,38 %, så Gotland ligger högre — sämre än genomsnittet. Bland landets 290 kommuner hamnar Gotland på plats 145 räknat från lägst skatt. Skattesatsen avser kommun- och regionskatt tillsammans (exklusive begravningsavgift och statlig inkomstskatt) och finansierar bland annat skola, äldreomsorg och lokal infrastruktur. Källa: SCB via Kolada.
Vilket län ligger Gotland i?
Gotland kommun ligger i Gotlands län och tillhör Region Gotland, som ansvarar för hälso- och sjukvård samt kollektivtrafik i området. Kommunen har 60 852 invånare (2025) och är därmed landets 39:e största kommun.
Hur är skolresultaten i Gotland?
Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 i Gotland kommun är 214,3 poäng för läsåret 2025. Rikssnittet ligger på 228,5 poäng, så Gotland ligger lägre — sämre än genomsnittet. Bland landets 290 kommuner hamnar Gotland på plats 161 räknat från högst meritvärde. Andelen elever som blir behöriga till ett yrkesprogram på gymnasiet är 81,2 %. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen och används ofta som ett mått på hur väl skolorna i kommunen lyckas. Källa: Skolverket via Kolada.
Hur hög är arbetslösheten i Gotland?
Arbetslösheten bland invånare 20–64 år i Gotland kommun är 3,5 % (2024). Rikssnittet ligger på 5,4 %, så Gotland ligger lägre — bättre än genomsnittet. Medianinkomsten i kommunen ligger på 373 600 kr per år. Måttet avser andelen öppet arbetslösa och personer i program med aktivitetsstöd. Källa: Arbetsförmedlingen/SCB via Kolada.
Hur trygg är Gotland?
I Gotland kommun uppger 87,0 % av invånarna att de känner sig trygga när de går ut ensamma sent på kvällen (2024). Rikssnittet ligger på 78,0 %, så Gotland ligger högre — bättre än genomsnittet. Bland landets 128 kommuner hamnar Gotland på plats 34 räknat från högst upplevd trygghet. Siffran kommer från SCB:s medborgarundersökning och speglar invånarnas egen upplevelse, inte anmäld brottslighet. Källa: SCB via Kolada.
Utforska guider
Politik och opinion i Gotland
SCBs regionala opinionssiffra för Småland med öarna — inte en mätning av Gotland specifikt. SCB mäter aldrig opinion per kommun eller enskilt län.
Se fullständig opinionsmätning →