Jämförelse · Kronobergs län
Markaryd vs Tingsryd — vilket är bäst att bo i? Markaryd har 9 862 invånare och Tingsryd har 11 896 (2025). Båda kommunerna ligger i Kronobergs län. Av 57 jämförbara nyckeltal har Tingsryd ett bättre värde på 33 och Markaryd på 22.
Markaryd
22
nyckeltal i topp
vs 2 lika
Tingsryd
33
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Markaryd jämfört med Tingsryd, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Markaryd Tingsryd
Riket
Folkmängd jämförs ej 9 862 11 896 10 605 529 Befolkningsförändring −0,8 % −0,6 % 0,2 % Medelålder 45,1 år 47,9 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 25,7 % 30,2 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 21,9 % 19,6 % 22,4 % Andel utrikes födda 24,0 % 17,9 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Markaryd jämfört med Tingsryd, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Markaryd Tingsryd
Riket
Kommunal skattesats 33,31 %
★
(bättre värde) 34,00 % 32,38 % Årets resultat −1 394 kr/inv. 1 872 kr/inv.
★
(bättre värde) 3 327 kr/inv. Soliditet 41,4 % 56,2 %
★
(bättre värde) 39,4 % Nettokostnad egentlig verksamhet 76 521 kr/inv. 80 214 kr/inv. 69 112 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Markaryd jämfört med Tingsryd, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Markaryd Tingsryd
Riket
Meritvärde åk 9 200,0 poäng 201,7 poäng
★
(bättre värde) 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 201,1 poäng 207,9 poäng
★
(bättre värde) 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 71,2 % 75,2 %
★
(bättre värde) 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 56,8 % 59,0 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,9 elever/lärare
★
(bättre värde) 12,6 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 210 848 kr 193 974 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,9 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,6 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Markaryd jämfört med Tingsryd, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Markaryd Tingsryd
Riket
Medellivslängd 81,3 år 81,8 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 10,2 dagar
★
(bättre värde) 11,6 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 9,6 % 8,2 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 94,4 %
★
(bättre värde) 89,2 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 66,6 %
★
(bättre värde) 64,6 % 71,0 % Dagligrökare, andel 10,2 % 8,3 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 60,0 %
★
(bättre värde) 58,5 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Markaryd jämfört med Tingsryd, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Markaryd Tingsryd
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 77,8 %
★
(bättre värde) 72,5 % 79,4 % (2025) Anmälda brott 11 323 per 100 000 inv. 11 139 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Markaryd jämfört med Tingsryd, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Markaryd Tingsryd
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 5,6 % 5,1 %
★
(bättre värde) 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,9 % 4,4 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 372 100 kr
★
(bättre värde) 369 100 kr 401 400 kr Nystartade företag 10,2 per 1 000 inv. 11,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,9 %
★
(bättre värde) 79,5 % 80,9 % Utpendling, andel 23,6 % 29,4 % – Inpendling, andel 41,1 % 32,2 % –
Boende Boende — Markaryd jämfört med Tingsryd, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Markaryd Tingsryd
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 19,3 %
★
(bättre värde) 19,9 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 90,81 kr/kvm
★
(bättre värde) 117,36 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 44 kr/år 39 kr/år
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 157 kr/kvm 157 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 272 kr/kvm 226 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 9 391 kr/kvm 10 139 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 5 994 kr/kvm 7 587 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 12 706 kr/kvm 12 322 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 190,8 per 1 000 inv. 181,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 19,8 per 1 000 inv. 14,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 309,2 per 1 000 inv. 346,5 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 519,9 per 1 000 inv. 541,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 50,0 kvm/inv 55,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,6 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −4,9 % −3,8 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 9 543 11 504 10 633 801 Mediannettoinkomst 278 400 kr/inv.
★
(bättre värde) 274 600 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 20,3 per 100 000 inv. 8,4 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 132 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Markaryd jämfört med Tingsryd, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Markaryd Tingsryd
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 76,0 % 80,0 %
★
(bättre värde) 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,0 % 86,0 %
★
(bättre värde) 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 43,7 % 49,3 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 51,0 % 34,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Markaryd jämfört med Tingsryd, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Markaryd Tingsryd
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 62,0 %
★
(bättre värde) 57,0 % 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Markaryd jämfört med Tingsryd, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Markaryd Tingsryd
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 6,6 % 5,9 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Markaryd jämfört med Tingsryd, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Markaryd Tingsryd
Riket
Cykelväg per invånare 4,57 m/inv 8,17 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,4 %
★
(bättre värde) 95,7 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 57,0 %
★
(bättre värde) 54,6 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Markaryd jämfört med Tingsryd, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Markaryd Tingsryd
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,8 %
★
(bättre värde) 6,5 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,9 % 4,5 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 12,5 % 14,6 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Markaryd eller Tingsryd? Den totala kommunala skattesatsen är 33,31 % i Markaryd och 34,00 % i Tingsryd (2026). Markaryd har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,69 procentenheter motsvarar i storleksordningen 241 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Markaryd eller Tingsryd? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 200,0 poäng i Markaryd och 201,7 poäng i Tingsryd (2025). Tingsryd har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 1,7 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Markaryd eller Tingsryd? Markaryd har 9 862 invånare och Tingsryd har 11 896 (2025). Tingsryd är alltså den största av de två kommunerna. Tingsryd har ungefär 1,2 gånger fler invånare än Markaryd. Medianinkomsten (20–64 år) är 372 100 kr i Markaryd och 369 100 kr i Tingsryd per år. Källa: SCB via Kolada.