Jämförelse · Kronobergs län
Alvesta vs Tingsryd — vilket är bäst att bo i? Alvesta har 19 687 invånare och Tingsryd har 11 896 (2025). Båda kommunerna ligger i Kronobergs län. Av 57 jämförbara nyckeltal har Alvesta ett bättre värde på 35 och Tingsryd på 21.
Alvesta
35
nyckeltal i topp
vs 1 lika
Tingsryd
21
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Alvesta jämfört med Tingsryd, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alvesta Tingsryd
Riket
Folkmängd jämförs ej 19 687 11 896 10 605 529 Befolkningsförändring −0,7 % −0,6 % 0,2 % Medelålder 43,5 år 47,9 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 24,2 % 30,2 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 24,4 % 19,6 % 22,4 % Andel utrikes födda 20,3 % 17,9 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Alvesta jämfört med Tingsryd, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alvesta Tingsryd
Riket
Meritvärde åk 9 209,3 poäng
★
(bättre värde) 201,7 poäng 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 211,7 poäng
★
(bättre värde) 207,9 poäng 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 83,1 %
★
(bättre värde) 75,2 % 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 67,3 %
★
(bättre värde) 59,0 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,8 elever/lärare
★
(bättre värde) 12,6 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 200 271 kr 193 974 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,2 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,6 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Alvesta jämfört med Tingsryd, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alvesta Tingsryd
Riket
Medellivslängd 82,1 år
★
(bättre värde) 81,8 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 10,2 dagar
★
(bättre värde) 11,6 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 9,1 % 8,2 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 94,6 %
★
(bättre värde) 89,2 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 67,9 %
★
(bättre värde) 64,6 % 71,0 % Dagligrökare, andel 5,2 %
★
(bättre värde) 8,3 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 64,2 %
★
(bättre värde) 58,5 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Alvesta jämfört med Tingsryd, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alvesta Tingsryd
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 72,3 % 72,5 %
★
(bättre värde) 79,4 % (2025) Anmälda brott 8 341 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 11 139 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Alvesta jämfört med Tingsryd, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alvesta Tingsryd
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 7,1 % 5,1 %
★
(bättre värde) 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 5,5 % 4,4 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 376 700 kr
★
(bättre värde) 369 100 kr 401 400 kr Nystartade företag 8,5 per 1 000 inv. 11,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 81,6 %
★
(bättre värde) 79,5 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 70,2 index (0–100) – – Utpendling, andel 47,3 % 29,4 % – Inpendling, andel 34,9 % 32,2 % –
Boende Boende — Alvesta jämfört med Tingsryd, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alvesta Tingsryd
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 2,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 25,8 % 19,9 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 115,08 kr/kvm
★
(bättre värde) 117,36 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 17 kr/år
★
(bättre värde) 39 kr/år – Elpris typfastighet inkl. moms 154 kr/kvm
★
(bättre värde) 157 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 239 kr/kvm 226 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 14 023 kr/kvm 10 139 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 13 295 kr/kvm 7 587 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 19 425 kr/kvm 12 322 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 159,5 per 1 000 inv. 181,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 25,9 per 1 000 inv. 14,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 289,8 per 1 000 inv. 346,5 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 475,2 per 1 000 inv. 541,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 50,0 kvm/inv 55,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 3,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,6 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −2,7 % −3,8 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 19 132 11 504 10 633 801 Mediannettoinkomst 289 800 kr/inv.
★
(bättre värde) 274 600 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 40,6 per 100 000 inv. 8,4 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 132 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Alvesta jämfört med Tingsryd, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alvesta Tingsryd
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 81,0 %
★
(bättre värde) 80,0 % 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,0 % 86,0 % 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 49,4 %
★
(bättre värde) 49,3 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 47,0 % 34,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Alvesta jämfört med Tingsryd, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alvesta Tingsryd
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 45,6 % 57,0 %
★
(bättre värde) 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Alvesta jämfört med Tingsryd, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alvesta Tingsryd
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 7,9 % 5,9 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Alvesta jämfört med Tingsryd, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alvesta Tingsryd
Riket
Cykelväg per invånare 3,47 m/inv 8,17 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 98,9 %
★
(bättre värde) 95,7 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 69,9 %
★
(bättre värde) 54,6 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Alvesta jämfört med Tingsryd, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alvesta Tingsryd
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,2 %
★
(bättre värde) 6,5 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,8 % 4,5 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 12,2 % 14,6 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Alvesta och Tingsryd har nästan identisk kommunalskatt (33,42 % respektive 34,00 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Alvesta (209,3 poäng) 7,6 poäng högre än Tingsryd (201,7 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Alvesta eller flytta till Tingsryd .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Alvesta eller Tingsryd? Den totala kommunala skattesatsen är 33,42 % i Alvesta och 34,00 % i Tingsryd (2026). Alvesta har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,58 procentenheter motsvarar i storleksordningen 203 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Alvesta eller Tingsryd? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 209,3 poäng i Alvesta och 201,7 poäng i Tingsryd (2025). Alvesta har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 7,6 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Alvesta eller Tingsryd? Alvesta har 19 687 invånare och Tingsryd har 11 896 (2025). Alvesta är alltså den största av de två kommunerna. Alvesta har ungefär 1,7 gånger fler invånare än Tingsryd. Medianinkomsten (20–64 år) är 376 700 kr i Alvesta och 369 100 kr i Tingsryd per år. Källa: SCB via Kolada.