Kommunatlas
Guide · 2026

Kommuner med bäst gymnasiebehörighet 2026 — alla kommuner rankade

Senast uppdaterad:

Andelen gymnasiebehöriga elever i åk 9 varierar kraftigt mellan Sveriges kommuner. Nedan ser du hela listan med alla 290 kommuner sorterade från högst till lägst andel behöriga elever.

Rikssnitt 2026: 83,6 % andel gymnasiebehöriga elever åk 9

Dorotea och Åsele har 2026 den högsta andelen gymnasiebehöriga elever i åk 9 med 100,0 % — rikssnittet ligger på 83,6 %.

Gymnasiebehörighet mäter hur stor andel av eleverna i grundskolans år 9 som uppfyller behörighetskraven för gymnasiets yrkesprogram, alltså godkänt i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i minst fem andra ämnen. Det är ett centralt mått på hur väl skolan lyckas med sitt grunduppdrag — att ge alla elever en fullständig grundskoleutbildning. Måttet räknas på elever folkbokförda i kommunen, oavsett vilken skola de går i.

Skillnaderna i gymnasiebehörighet mellan kommuner är tätt kopplade till socioekonomisk struktur. Kommuner med hög utbildningsnivå, låg arbetslöshet och stabila hushållsinkomster uppvisar generellt högre behörighetsgrad. Men skolans egna insatser spelar också roll: tidiga stödinsatser, lärarstabilitet och aktivt elevhälsoarbete kan lyfta behörighetsgraden även i kommuner med tuffare förutsättningar. Behörighetsgrad bör läsas tillsammans med meritvärde och socioekonomiska indikatorer för en rättvisande bild.

Det finns tydliga mönster mellan stad och landsbygd. Pendlingskommuner nära storstäderna ligger i snitt högst. Landsbygdskommuner långt från större städer ligger i snitt lägst. Ändå delar de små inlandskommunerna Dorotea och Åsele förstaplatsen 2026: där var alla elever i åk 9 behöriga (Kolada). I små kommuner är elevkullarna små, och några få elever kan flytta andelen flera procentenheter mellan åren. Se kommunsidan för trenden.

Hur du läser listan: Rank 1 = kommunen med högst andel gymnasiebehöriga elever i åk 9. Kommuner med samma avrundade värde delar placering. Värdena visas i procent. Källa: Kolada, mätår 2026.

Alla 290 kommuner — sorterade efter gymnasiebehörighet

Klicka på en kommun för fullständig statistik om befolkning, skola, trygghet och mer.
Rank Kommun Gymnasiebehörighet · 2026
1 Dorotea 100,0 %
1 Åsele 100,0 %
3 Lomma 97,0 %
4 Danderyd 96,5 %
5 Lidingö 96,1 %
6 Täby 94,7 %
7 Vellinge 94,6 %
8 Smedjebacken 94,1 %
9 Nacka 93,0 %
10 Malung-Sälen 92,6 %
10 Vaxholm 92,6 %
12 Öckerö 92,6 %
13 Ystad 92,4 %
14 Staffanstorp 92,1 %
15 Mörbylånga 91,9 %
16 Solna 91,9 %
17 Sundbyberg 91,8 %
18 Sollentuna 91,5 %
19 Hammarö 91,1 %
20 Trosa 90,9 %
21 Surahammar 90,5 %
22 Nykvarn 90,4 %
23 Lund 90,4 %
24 Hofors 90,3 %
25 Tidaholm 90,2 %
26 Värmdö 89,9 %
27 Berg 89,9 %
27 Kil 89,9 %
29 Svedala 89,8 %
30 Nynäshamn 89,7 %
31 Vallentuna 89,6 %
32 Tyresö 89,4 %
33 Boxholm 89,3 %
33 Sorsele 89,3 %
35 Orust 89,2 %
36 Skinnskatteberg 89,2 %
37 Piteå 89,2 %
38 Stockholm 89,2 %
39 Höganäs 89,1 %
40 Kävlinge 89,0 %
41 Knivsta 89,0 %
42 Höör 88,9 %
43 Malå 88,6 %
44 Ekerö 88,6 %
45 Norsjö 88,4 %
46 Härryda 88,3 %
47 Rättvik 88,3 %
48 Umeå 88,3 %
49 Leksand 88,2 %
50 Habo 88,2 %
51 Mellerud 88,2 %
52 Älvdalen 88,1 %
53 Partille 87,9 %
54 Aneby 87,7 %
55 Mönsterås 87,6 %
56 Klippan 87,5 %
56 Österåker 87,5 %
58 Tjörn 87,4 %
59 Åre 87,3 %
60 Högsby 87,3 %
61 Karlstad 87,3 %
62 Storfors 87,2 %
63 Kungsbacka 87,1 %
64 Huddinge 87,0 %
65 Torsås 87,0 %
66 Borgholm 87,0 %
67 Stenungsund 86,9 %
68 Sävsjö 86,9 %
69 Gnesta 86,8 %
70 Hjo 86,7 %
70 Kungsör 86,7 %
72 Nordanstig 86,7 %
73 Mora 86,6 %
74 Salem 86,5 %
74 Säter 86,5 %
76 Håbo 86,4 %
76 Karlsborg 86,4 %
78 Gagnef 86,2 %
79 Vimmerby 86,1 %
80 Vara 85,9 %
81 Strängnäs 85,9 %
82 Uppsala 85,8 %
83 Storuman 85,7 %
83 Vindeln 85,7 %
85 Mölndal 85,6 %
86 Luleå 85,6 %
87 Hudiksvall 85,4 %
88 Skurup 85,3 %
89 Falun 85,2 %
90 Haninge 85,1 %
91 Krokom 85,0 %
92 Varberg 84,8 %
93 Järfälla 84,8 %
94 Ljusdal 84,8 %
95 Arboga 84,8 %
96 Ängelholm 84,7 %
97 Vänersborg 84,7 %
98 Älvsbyn 84,6 %
99 Kalmar 84,6 %
100 Eskilstuna 84,4 %
101 Malmö 84,4 %
102 Norberg 84,4 %
103 Söderköping 84,3 %
104 Båstad 84,3 %
104 Emmaboda 84,3 %
106 Orsa 84,3 %
107 Uddevalla 84,2 %
108 Östersund 84,1 %
109 Skellefteå 84,1 %
110 Skövde 83,9 %
111 Vilhelmina 83,9 %
112 Oxelösund 83,8 %
113 Norrtälje 83,8 %
114 Botkyrka 83,8 %
115 Nässjö 83,5 %
116 Södertälje 83,5 %
117 Vännäs 83,5 %
118 Grästorp 83,3 %
118 Uppvidinge 83,3 %
120 Kramfors 83,2 %
121 Landskrona 83,2 %
122 Tranemo 83,1 %
123 Lerum 83,1 %
124 Gävle 83,1 %
125 Ovanåker 83,1 %
126 Ydre 82,9 %
127 Nybro 82,9 %
128 Helsingborg 82,8 %
129 Härjedalen 82,8 %
130 Eda 82,8 %
131 Gotland 82,7 %
132 Trollhättan 82,7 %
133 Boden 82,7 %
134 Linköping 82,6 %
135 Sjöbo 82,6 %
136 Pajala 82,4 %
137 Enköping 82,3 %
138 Olofström 82,3 %
139 Årjäng 82,3 %
140 Forshaga 82,3 %
141 Örnsköldsvik 82,2 %
142 Jönköping 82,0 %
143 Växjö 82,0 %
144 Torsby 82,0 %
145 Köping 81,9 %
146 Halmstad 81,9 %
147 Lekeberg 81,9 %
148 Tanum 81,8 %
149 Robertsfors 81,7 %
150 Ale 81,7 %
151 Hultsfred 81,5 %
152 Västerås 81,5 %
153 Alingsås 81,4 %
154 Eksjö 81,3 %
155 Sala 81,3 %
156 Upplands-Bro 81,2 %
157 Nora 81,1 %
158 Burlöv 81,0 %
159 Laxå 81,0 %
160 Örebro 81,0 %
161 Tomelilla 81,0 %
162 Falkenberg 81,0 %
163 Karlshamn 81,0 %
164 Laholm 80,9 %
165 Bollebygd 80,9 %
165 Övertorneå 80,9 %
167 Sotenäs 80,8 %
168 Bjurholm 80,8 %
169 Göteborg 80,8 %
170 Kungälv 80,6 %
171 Hässleholm 80,5 %
172 Lessebo 80,5 %
173 Ludvika 80,4 %
174 Upplands Väsby 80,4 %
175 Tingsryd 80,4 %
176 Tibro 80,3 %
177 Filipstad 80,2 %
178 Skara 80,2 %
179 Svalöv 80,1 %
180 Mariestad 80,1 %
181 Hylte 80,0 %
181 Hällefors 80,0 %
181 Nordmaling 80,0 %
184 Kristianstad 79,9 %
185 Götene 79,8 %
185 Åtvidaberg 79,8 %
187 Kiruna 79,7 %
188 Finspång 79,5 %
189 Grums 79,5 %
190 Strömsund 79,5 %
191 Bollnäs 79,5 %
192 Lidköping 79,4 %
193 Trelleborg 79,4 %
194 Bengtsfors 79,3 %
195 Sunne 79,2 %
196 Borås 79,2 %
197 Östra Göinge 79,1 %
198 Simrishamn 79,1 %
199 Arvidsjaur 79,0 %
199 Färgelanda 79,0 %
201 Sigtuna 78,9 %
202 Svenljunga 78,9 %
203 Hallsberg 78,9 %
204 Jokkmokk 78,8 %
204 Ödeshög 78,8 %
206 Haparanda 78,7 %
207 Arvika 78,5 %
208 Strömstad 78,4 %
209 Nyköping 78,3 %
210 Eslöv 78,3 %
211 Norrköping 78,3 %
212 Alvesta 78,2 %
213 Sollefteå 78,2 %
214 Tranås 78,1 %
215 Katrineholm 77,9 %
216 Arjeplog 77,8 %
217 Mark 77,8 %
218 Karlskrona 77,7 %
219 Hedemora 77,6 %
220 Sundsvall 77,6 %
221 Lindesberg 77,5 %
222 Gislaved 77,5 %
223 Fagersta 77,4 %
224 Munkedal 77,4 %
225 Östhammar 77,4 %
226 Västervik 77,4 %
227 Bjuv 77,3 %
227 Lycksele 77,3 %
229 Älmhult 77,3 %
230 Mjölby 77,1 %
231 Ronneby 76,9 %
232 Älvkarleby 76,8 %
233 Vadstena 76,7 %
234 Heby 76,6 %
235 Kalix 76,6 %
236 Vetlanda 76,6 %
237 Lysekil 76,5 %
238 Motala 76,5 %
239 Lilla Edet 76,3 %
240 Sölvesborg 76,1 %
241 Askersund 76,1 %
242 Avesta 76,0 %
243 Degerfors 75,7 %
244 Åstorp 75,7 %
245 Ljusnarsberg 75,6 %
246 Oskarshamn 75,5 %
247 Ulricehamn 75,4 %
248 Ragunda 75,4 %
249 Tierp 75,4 %
250 Perstorp 75,3 %
251 Bräcke 75,0 %
251 Dals-Ed 75,0 %
251 Hörby 75,0 %
251 Mullsjö 75,0 %
255 Värnamo 74,9 %
256 Borlänge 74,7 %
257 Kumla 74,7 %
258 Gällivare 74,5 %
259 Timrå 74,5 %
260 Ånge 74,4 %
261 Hallstahammar 74,3 %
262 Karlskoga 74,2 %
263 Osby 73,9 %
264 Söderhamn 73,7 %
265 Falköping 73,6 %
266 Kristinehamn 73,5 %
267 Åmål 73,3 %
268 Kinda 72,7 %
268 Valdemarsvik 72,7 %
270 Gnosjö 72,4 %
271 Vingåker 72,4 %
272 Bromölla 72,2 %
272 Essunga 72,2 %
274 Vaggeryd 72,1 %
275 Vårgårda 72,0 %
276 Sandviken 71,8 %
277 Vansbro 71,2 %
278 Överkalix 70,8 %
279 Ljungby 70,3 %
280 Flen 70,1 %
281 Ockelbo 69,8 %
282 Töreboda 69,1 %
283 Örkelljunga 68,4 %
284 Gullspång 68,2 %
285 Herrljunga 67,0 %
286 Säffle 66,5 %
287 Härnösand 65,8 %
288 Hagfors 65,0 %
289 Markaryd 63,5 %
290 Munkfors 42,4 %

Källor

  • Behörighet till gymnasiet: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15428, 2026.

Vanliga frågor om gymnasiebehörighet

Svar på vanliga frågor om gymnasiebehörighet och skillnader mellan kommuner.
Vilken kommun har bäst gymnasiebehörighet 2026?
Dorotea och Åsele delar förstaplatsen 2026: 100,0 % av eleverna i åk 9 är behöriga till gymnasiets yrkesprogram, jämfört med rikssnittet på 83,6 %. Källa: Kolada.
Vad är gymnasiebehörighet och hur mäts det?
Gymnasiebehörighet mäter andelen elever i grundskolans år 9 som uppfyller behörighetskraven för att söka till gymnasiet. För att vara behörig krävs godkänt betyg (minst E) i svenska/svenska som andraspråk, engelska och matematik, samt i ytterligare ämnen beroende på gymnasieprogram. Måttet här avser behörighet till yrkesprogram, som kräver godkänt i ytterligare minst fem ämnen. Måttet redovisas som andel av de elever i åk 9 som fått eller skulle ha fått betyg i minst ett ämne, räknat på elever folkbokförda i kommunen. Statistiken hämtas från Kolada.
Vad skiljer gymnasiebehörighet från meritvärde?
Gymnasiebehörighet och meritvärde mäter olika saker. Behörighet är ett ja/nej-mått — antingen uppfyller eleven grundkraven för att söka gymnasiet eller inte. Meritvärdet är däremot ett poängmått: summan av betygspoängen i de 17 bästa ämnena, med max 340 poäng. En elev kan vara behörig med lågt meritvärde, eller ha högt meritvärde men ändå sakna behörighet om ett kärnämne saknas. Behörighetsgraden ger därmed en bild av skolans förmåga att lyfta alla elever, medan meritvärdet speglar elevernas genomsnittliga betygsnivå.