Kommuner med högst valdeltagande i senaste riksdagsvalet 2026 — 290 kommuner rankade
Källa: Valmyndigheten (valet 2026); tidigare val SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N05403
Listan rangordnar kommunerna efter valdeltagandet i senaste riksdagsvalet 2026, där ett högre värde rankas högre. Lomma ligger i topp och Haparanda sist.
Definition enligt Kolada: Antal avgivna röster i senaste riksdagsvalet (giltiga och ogiltiga) dividerat med antal röstberättigade, multiplicerat med 100. Exklusive röster från utlandssvenskar.
Lomma har Sveriges högsta valdeltagande i senaste riksdagsvalet med 91,9 % (2026), enligt Kolada. Det är 7,0 procentenheter högre än rikssnittet på 84,9 %.
Lomma har högst valdeltagande i senaste riksdagsvalet bland Sveriges kommuner 2026 med 91,9 %. Listan täcker 290 kommuner med tillgänglig data. Riksgenomsnittet är 84,9 %.
Skillnaderna mellan kommuner beror på lokala förutsättningar, politiska prioriteringar och befolkningens sammansättning.
Hur du läser listan: Högst värde rankas högst.
Hela rangordningen
| Rang | Kommun | Valdeltagande, senaste riksdagsvalet |
|---|---|---|
| 1 | Lomma | 91,9 % |
| 2 | Habo | 91,7 % |
| 3 | Vellinge | 91,1 % |
| 4 | Vaxholm | 90,6 % |
| 5 | Öckerö | 90,6 % |
| 6 | Ekerö | 90,4 % |
| 6 | Hammarö | 90,4 % |
| 8 | Kungsbacka | 90,1 % |
| 9 | Lerum | 89,9 % |
| 10 | Ydre | 89,7 % |
| 11 | Danderyd | 89,6 % |
| 12 | Mörbylånga | 89,5 % |
| 13 | Kävlinge | 89,4 % |
| 14 | Härryda | 89,3 % |
| 15 | Tjörn | 89,3 % |
| 16 | Kungälv | 89,2 % |
| 17 | Värmdö | 89,1 % |
| 18 | Svedala | 88,9 % |
| 19 | Lekeberg | 88,9 % |
| 20 | Täby | 88,9 % |
| 21 | Karlsborg | 88,7 % |
| 22 | Bollebygd | 88,6 % |
| 23 | Staffanstorp | 88,5 % |
| 24 | Knivsta | 88,5 % |
| 25 | Varberg | 88,4 % |
| 26 | Nacka | 88,4 % |
| 27 | Söderköping | 88,3 % |
| 28 | Trosa | 88,2 % |
| 29 | Lund | 88,2 % |
| 30 | Hjo | 88,2 % |
| 30 | Stenungsund | 88,2 % |
| 32 | Aneby | 88,1 % |
| 33 | Lidingö | 88,1 % |
| 34 | Vadstena | 88,1 % |
| 35 | Lidköping | 88,1 % |
| 36 | Vårgårda | 88,0 % |
| 37 | Boxholm | 88,0 % |
| 38 | Österåker | 87,9 % |
| 39 | Vallentuna | 87,8 % |
| 40 | Kil | 87,8 % |
| 41 | Nykvarn | 87,8 % |
| 42 | Kinda | 87,8 % |
| 43 | Alingsås | 87,8 % |
| 44 | Orust | 87,7 % |
| 45 | Uppsala | 87,7 % |
| 46 | Sotenäs | 87,7 % |
| 47 | Mullsjö | 87,6 % |
| 48 | Mölndal | 87,5 % |
| 49 | Höganäs | 87,5 % |
| 50 | Götene | 87,5 % |
| 51 | Karlskrona | 87,4 % |
| 52 | Leksand | 87,3 % |
| 53 | Torsås | 87,2 % |
| 53 | Växjö | 87,2 % |
| 55 | Båstad | 87,2 % |
| 55 | Falun | 87,2 % |
| 57 | Linköping | 87,2 % |
| 58 | Säter | 87,2 % |
| 59 | Grästorp | 87,2 % |
| 60 | Essunga | 87,0 % |
| 61 | Herrljunga | 87,0 % |
| 61 | Åre | 87,0 % |
| 63 | Krokom | 86,9 % |
| 64 | Tidaholm | 86,9 % |
| 65 | Forshaga | 86,9 % |
| 66 | Piteå | 86,9 % |
| 67 | Gotland | 86,9 % |
| 68 | Umeå | 86,8 % |
| 69 | Borgholm | 86,8 % |
| 70 | Åtvidaberg | 86,8 % |
| 71 | Tyresö | 86,8 % |
| 72 | Kumla | 86,7 % |
| 73 | Karlstad | 86,6 % |
| 74 | Örebro | 86,6 % |
| 75 | Askersund | 86,5 % |
| 75 | Kalmar | 86,5 % |
| 77 | Vaggeryd | 86,4 % |
| 78 | Mariestad | 86,4 % |
| 78 | Mjölby | 86,4 % |
| 80 | Nyköping | 86,4 % |
| 81 | Höör | 86,3 % |
| 81 | Ängelholm | 86,3 % |
| 83 | Tanum | 86,3 % |
| 84 | Ödeshög | 86,2 % |
| 85 | Luleå | 86,2 % |
| 86 | Jönköping | 86,2 % |
| 86 | Ulricehamn | 86,2 % |
| 88 | Gagnef | 86,2 % |
| 89 | Tranås | 86,2 % |
| 90 | Eksjö | 86,1 % |
| 90 | Falköping | 86,1 % |
| 92 | Ystad | 86,1 % |
| 93 | Lysekil | 86,1 % |
| 93 | Mönsterås | 86,1 % |
| 93 | Sala | 86,1 % |
| 96 | Strängnäs | 86,0 % |
| 97 | Partille | 86,0 % |
| 98 | Skövde | 86,0 % |
| 99 | Sävsjö | 85,9 % |
| 100 | Gnesta | 85,9 % |
| 101 | Stockholm | 85,8 % |
| 102 | Skellefteå | 85,8 % |
| 103 | Oskarshamn | 85,8 % |
| 104 | Ockelbo | 85,8 % |
| 105 | Örnsköldsvik | 85,8 % |
| 106 | Sollentuna | 85,7 % |
| 107 | Vimmerby | 85,6 % |
| 108 | Laholm | 85,6 % |
| 109 | Mark | 85,6 % |
| 110 | Vingåker | 85,6 % |
| 111 | Salem | 85,5 % |
| 111 | Östersund | 85,5 % |
| 113 | Sunne | 85,5 % |
| 114 | Malung-Sälen | 85,3 % |
| 115 | Sundsvall | 85,3 % |
| 116 | Rättvik | 85,3 % |
| 117 | Nora | 85,2 % |
| 118 | Solna | 85,2 % |
| 119 | Ronneby | 85,2 % |
| 120 | Enköping | 85,2 % |
| 120 | Sölvesborg | 85,2 % |
| 122 | Gävle | 85,1 % |
| 122 | Östhammar | 85,1 % |
| 124 | Håbo | 85,1 % |
| 124 | Uddevalla | 85,1 % |
| 126 | Smedjebacken | 85,1 % |
| 127 | Falkenberg | 85,1 % |
| 127 | Hallsberg | 85,1 % |
| 129 | Ale | 85,0 % |
| 130 | Skurup | 85,0 % |
| 131 | Vara | 85,0 % |
| 132 | Färgelanda | 85,0 % |
| 132 | Vänersborg | 85,0 % |
| 134 | Laxå | 85,0 % |
| 135 | Kristinehamn | 84,9 % |
| 136 | Degerfors | 84,9 % |
| 136 | Lessebo | 84,9 % |
| 138 | Mora | 84,8 % |
| 138 | Timrå | 84,8 % |
| 140 | Tingsryd | 84,8 % |
| 141 | Härnösand | 84,8 % |
| 141 | Vetlanda | 84,8 % |
| 141 | Värnamo | 84,8 % |
| 144 | Tranemo | 84,7 % |
| 145 | Trollhättan | 84,7 % |
| 146 | Tierp | 84,7 % |
| 147 | Karlshamn | 84,6 % |
| 148 | Hörby | 84,6 % |
| 149 | Boden | 84,6 % |
| 149 | Karlskoga | 84,6 % |
| 151 | Älmhult | 84,6 % |
| 152 | Kungsör | 84,5 % |
| 152 | Nybro | 84,5 % |
| 154 | Motala | 84,5 % |
| 154 | Norrtälje | 84,5 % |
| 156 | Alvesta | 84,5 % |
| 156 | Arvika | 84,5 % |
| 158 | Storfors | 84,5 % |
| 159 | Svalöv | 84,5 % |
| 160 | Arboga | 84,5 % |
| 160 | Nässjö | 84,5 % |
| 160 | Tibro | 84,5 % |
| 163 | Älvkarleby | 84,4 % |
| 164 | Trelleborg | 84,4 % |
| 165 | Halmstad | 84,4 % |
| 166 | Lindesberg | 84,4 % |
| 167 | Finspång | 84,3 % |
| 168 | Valdemarsvik | 84,3 % |
| 169 | Uppvidinge | 84,3 % |
| 170 | Älvdalen | 84,3 % |
| 171 | Robertsfors | 84,3 % |
| 171 | Simrishamn | 84,3 % |
| 173 | Emmaboda | 84,2 % |
| 173 | Sjöbo | 84,2 % |
| 175 | Mellerud | 84,2 % |
| 175 | Sandviken | 84,2 % |
| 177 | Västervik | 84,2 % |
| 178 | Tomelilla | 84,1 % |
| 179 | Munkedal | 84,1 % |
| 180 | Töreboda | 84,1 % |
| 181 | Heby | 84,1 % |
| 182 | Kristianstad | 84,0 % |
| 183 | Arjeplog | 84,0 % |
| 184 | Skara | 84,0 % |
| 185 | Avesta | 84,0 % |
| 185 | Vännäs | 84,0 % |
| 187 | Svenljunga | 84,0 % |
| 188 | Bromölla | 83,9 % |
| 189 | Arvidsjaur | 83,8 % |
| 190 | Härjedalen | 83,8 % |
| 191 | Ovanåker | 83,8 % |
| 191 | Säffle | 83,8 % |
| 191 | Östra Göinge | 83,8 % |
| 194 | Strömsund | 83,8 % |
| 195 | Vindeln | 83,7 % |
| 196 | Borlänge | 83,7 % |
| 197 | Sollefteå | 83,7 % |
| 198 | Norberg | 83,7 % |
| 199 | Hudiksvall | 83,6 % |
| 199 | Västerås | 83,6 % |
| 201 | Ljungby | 83,6 % |
| 202 | Eslöv | 83,6 % |
| 203 | Berg | 83,6 % |
| 203 | Sorsele | 83,6 % |
| 205 | Oxelösund | 83,5 % |
| 206 | Osby | 83,5 % |
| 207 | Katrineholm | 83,5 % |
| 208 | Norrköping | 83,3 % |
| 209 | Älvsbyn | 83,3 % |
| 210 | Orsa | 83,2 % |
| 211 | Borås | 83,2 % |
| 212 | Hässleholm | 83,2 % |
| 213 | Gullspång | 83,2 % |
| 214 | Sundbyberg | 83,2 % |
| 215 | Bengtsfors | 83,1 % |
| 216 | Surahammar | 83,1 % |
| 217 | Åsele | 83,1 % |
| 218 | Hallstahammar | 83,1 % |
| 218 | Ludvika | 83,1 % |
| 220 | Åmål | 83,0 % |
| 221 | Nynäshamn | 83,0 % |
| 221 | Vilhelmina | 83,0 % |
| 223 | Ljusdal | 82,9 % |
| 224 | Grums | 82,8 % |
| 225 | Dals-Ed | 82,8 % |
| 225 | Göteborg | 82,8 % |
| 227 | Örkelljunga | 82,7 % |
| 228 | Huddinge | 82,7 % |
| 229 | Söderhamn | 82,7 % |
| 230 | Kalix | 82,7 % |
| 231 | Hedemora | 82,6 % |
| 232 | Nordmaling | 82,6 % |
| 233 | Kramfors | 82,5 % |
| 233 | Lilla Edet | 82,5 % |
| 235 | Skinnskatteberg | 82,4 % |
| 236 | Lycksele | 82,4 % |
| 237 | Bollnäs | 82,3 % |
| 238 | Nordanstig | 82,3 % |
| 239 | Flen | 82,3 % |
| 240 | Gislaved | 82,3 % |
| 240 | Munkfors | 82,3 % |
| 242 | Årjäng | 82,2 % |
| 243 | Ragunda | 82,2 % |
| 244 | Hylte | 82,1 % |
| 245 | Vansbro | 82,1 % |
| 246 | Hultsfred | 82,0 % |
| 247 | Köping | 82,0 % |
| 248 | Norsjö | 82,0 % |
| 249 | Hofors | 82,0 % |
| 249 | Ånge | 82,0 % |
| 251 | Upplands-Bro | 81,9 % |
| 252 | Gnosjö | 81,9 % |
| 253 | Bjurholm | 81,9 % |
| 254 | Högsby | 81,8 % |
| 255 | Torsby | 81,7 % |
| 256 | Hagfors | 81,6 % |
| 257 | Eskilstuna | 81,6 % |
| 258 | Markaryd | 81,5 % |
| 259 | Kiruna | 81,4 % |
| 260 | Helsingborg | 81,3 % |
| 261 | Klippan | 81,3 % |
| 262 | Överkalix | 81,1 % |
| 263 | Järfälla | 81,0 % |
| 264 | Hällefors | 80,9 % |
| 265 | Dorotea | 80,9 % |
| 266 | Gällivare | 80,9 % |
| 267 | Strömstad | 80,6 % |
| 268 | Malå | 80,6 % |
| 269 | Upplands Väsby | 80,6 % |
| 270 | Landskrona | 80,5 % |
| 271 | Fagersta | 80,5 % |
| 272 | Haninge | 80,5 % |
| 273 | Bräcke | 80,4 % |
| 274 | Olofström | 80,4 % |
| 275 | Eda | 80,2 % |
| 276 | Malmö | 80,1 % |
| 277 | Jokkmokk | 80,0 % |
| 278 | Storuman | 79,8 % |
| 279 | Åstorp | 79,4 % |
| 280 | Ljusnarsberg | 79,4 % |
| 281 | Sigtuna | 79,1 % |
| 282 | Filipstad | 79,0 % |
| 283 | Pajala | 78,9 % |
| 284 | Bjuv | 78,8 % |
| 285 | Perstorp | 78,1 % |
| 286 | Burlöv | 76,7 % |
| 287 | Övertorneå | 76,2 % |
| 288 | Botkyrka | 76,0 % |
| 289 | Södertälje | 74,6 % |
| 290 | Haparanda | 68,7 % |
Kommuner med samma visade värde är rangordnade på Koladas exakta, oavrundade värde.
Kommuner med exakt samma värde delar placering.
Befolkningsstatistik för listans toppkommuner
Vanliga frågor
- Vilken kommun har högst valdeltagande i senaste riksdagsvalet i Sverige?
- Lomma har högst valdeltagande i senaste riksdagsvalet av Sveriges kommuner med 91,9 % (2026).
- Vilken kommun har lägst valdeltagande i senaste riksdagsvalet?
- Haparanda ligger sist i rankningen med 68,7 % (2026).
- Vad är rikssnittet för valdeltagandet i senaste riksdagsvalet?
- Rikssnittet (Koladas värde för hela riket) är 84,9 % (2026).
- Hur många kommuner ingår i listan?
- Listan omfattar 290 av Sveriges 290 kommuner, de som har redovisat valdeltagandet i senaste riksdagsvalet för 2026 i Kolada.