Kommuner med flest godkända i alla ämnen åk 9 — 2026
Källa: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15508
Listan rangordnar kommunerna efter andelen med godkänt i alla ämnen i åk 9 2026, där ett högre värde rankas högre. Danderyd ligger i topp och Munkfors sist.
Definition enligt Kolada: Andel elever med godkänt betyg i alla ämnen som ingått i elevens utbildning. Andelen beräknas på de elever som fått eller skulle ha fått betyg enligt det mål- och kunskapsrelaterade betygssystemet (elever som saknar godkänt betyg i alla ämnen ingår). Uppgiften avser elever folkbokförda i kommunen oavsett var de går i skola. Elever vid internationella skolor eller med okänd folkbokföringsadress är exkluderade. Uppgiften avser läsår.
Danderyd har Sveriges högsta andel med godkänt i alla ämnen i åk 9 med 93,8 % (2026), enligt Kolada. Det är 21,8 procentenheter högre än rikssnittet på 72,1 %.
Andelen elever som klarar godkänt i alla ämnen i åk 9 är ett hårt mått på skolframgång. Danderyd har högst andel 2026 med 93,8 %. Rikssnittet är 72,1 %.
Att klara alla ämnen är en förutsättning för en bred gymnasiebehörighet. Kommuner med hög andel visar ofta att skolan lyckas nå även elever med olika förutsättningar — inte bara topprestation bland de starkaste eleverna.
Hur du läser listan: Värdet är andelen elever (procent) med godkänt i samtliga ämnen — högt värde rankas högst.
Hela rangordningen
| Rang | Kommun | Godkänt i alla ämnen åk 9 |
|---|---|---|
| 1 | Danderyd | 93,8 % |
| 2 | Lomma | 92,8 % |
| 3 | Lidingö | 92,8 % |
| 4 | Täby | 89,9 % |
| 5 | Vellinge | 88,8 % |
| 6 | Vaxholm | 87,8 % |
| 7 | Nykvarn | 87,6 % |
| 8 | Nacka | 85,9 % |
| 9 | Malung-Sälen | 84,3 % |
| 10 | Solna | 84,0 % |
| 11 | Härryda | 83,4 % |
| 12 | Höganäs | 83,3 % |
| 13 | Ystad | 82,9 % |
| 14 | Lund | 82,8 % |
| 15 | Sollentuna | 82,5 % |
| 16 | Vallentuna | 82,2 % |
| 17 | Sundbyberg | 82,2 % |
| 18 | Boxholm | 82,1 % |
| 19 | Värmdö | 81,9 % |
| 20 | Hofors | 81,6 % |
| 21 | Staffanstorp | 81,1 % |
| 22 | Knivsta | 81,1 % |
| 23 | Kungsbacka | 80,9 % |
| 24 | Vilhelmina | 80,6 % |
| 25 | Hjo | 80,6 % |
| 26 | Stockholm | 80,3 % |
| 27 | Öckerö | 80,0 % |
| 28 | Mörbylånga | 79,9 % |
| 29 | Berg | 79,7 % |
| 30 | Kävlinge | 79,7 % |
| 31 | Österåker | 79,6 % |
| 32 | Åre | 79,5 % |
| 33 | Ekerö | 79,5 % |
| 34 | Leksand | 79,2 % |
| 35 | Höör | 79,1 % |
| 36 | Aneby | 79,0 % |
| 37 | Huddinge | 78,9 % |
| 38 | Partille | 78,9 % |
| 39 | Tyresö | 78,8 % |
| 40 | Mölndal | 78,7 % |
| 41 | Högsby | 78,2 % |
| 42 | Smedjebacken | 78,0 % |
| 43 | Piteå | 77,7 % |
| 44 | Salem | 77,4 % |
| 45 | Sävsjö | 77,4 % |
| 46 | Kalmar | 77,1 % |
| 47 | Habo | 76,8 % |
| 48 | Hammarö | 76,8 % |
| 49 | Forshaga | 76,6 % |
| 50 | Tjörn | 76,6 % |
| 51 | Svedala | 76,4 % |
| 52 | Härjedalen | 76,3 % |
| 53 | Stenungsund | 76,2 % |
| 54 | Varberg | 76,2 % |
| 55 | Umeå | 76,1 % |
| 56 | Gnesta | 76,0 % |
| 57 | Nynäshamn | 75,7 % |
| 58 | Båstad | 75,3 % |
| 59 | Mönsterås | 75,2 % |
| 60 | Uppsala | 75,2 % |
| 61 | Trosa | 75,1 % |
| 62 | Ale | 74,6 % |
| 63 | Uppvidinge | 74,5 % |
| 64 | Norsjö | 74,4 % |
| 65 | Södertälje | 74,4 % |
| 66 | Storfors | 74,4 % |
| 66 | Älvsbyn | 74,4 % |
| 68 | Borgholm | 74,0 % |
| 69 | Sotenäs | 74,0 % |
| 70 | Örnsköldsvik | 73,6 % |
| 71 | Lerum | 73,3 % |
| 72 | Luleå | 73,3 % |
| 73 | Skellefteå | 73,1 % |
| 74 | Jokkmokk | 73,1 % |
| 75 | Storuman | 73,0 % |
| 76 | Karlstad | 73,0 % |
| 77 | Rättvik | 73,0 % |
| 78 | Torsby | 73,0 % |
| 79 | Strängnäs | 72,9 % |
| 80 | Haninge | 72,9 % |
| 81 | Vara | 72,8 % |
| 82 | Hudiksvall | 72,7 % |
| 83 | Järfälla | 72,7 % |
| 84 | Älvdalen | 72,6 % |
| 85 | Landskrona | 72,6 % |
| 86 | Ängelholm | 72,6 % |
| 87 | Arvidsjaur | 72,6 % |
| 88 | Kalix | 72,5 % |
| 89 | Laxå | 72,4 % |
| 90 | Mora | 72,2 % |
| 91 | Vimmerby | 72,1 % |
| 92 | Halmstad | 72,1 % |
| 93 | Boden | 72,0 % |
| 94 | Orust | 71,9 % |
| 95 | Ljusdal | 71,9 % |
| 96 | Vännäs | 71,9 % |
| 97 | Robertsfors | 71,8 % |
| 98 | Håbo | 71,8 % |
| 99 | Helsingborg | 71,7 % |
| 100 | Filipstad | 71,7 % |
| 101 | Klippan | 71,7 % |
| 102 | Krokom | 71,7 % |
| 103 | Östersund | 71,7 % |
| 104 | Bollnäs | 71,6 % |
| 105 | Strömstad | 71,6 % |
| 106 | Gagnef | 71,5 % |
| 107 | Skövde | 71,4 % |
| 108 | Surahammar | 71,4 % |
| 109 | Lidköping | 71,4 % |
| 110 | Karlsborg | 71,2 % |
| 110 | Lycksele | 71,2 % |
| 112 | Växjö | 71,2 % |
| 113 | Ödeshög | 71,2 % |
| 114 | Överkalix | 70,8 % |
| 115 | Vänersborg | 70,8 % |
| 116 | Ydre | 70,7 % |
| 117 | Söderköping | 70,7 % |
| 118 | Jönköping | 70,7 % |
| 119 | Enköping | 70,6 % |
| 120 | Trollhättan | 70,6 % |
| 121 | Malå | 70,5 % |
| 122 | Gotland | 70,4 % |
| 123 | Arjeplog | 70,4 % |
| 123 | Haparanda | 70,4 % |
| 125 | Botkyrka | 70,3 % |
| 126 | Lessebo | 70,3 % |
| 126 | Norberg | 70,3 % |
| 128 | Malmö | 70,3 % |
| 129 | Kil | 70,3 % |
| 130 | Skinnskatteberg | 70,3 % |
| 131 | Göteborg | 70,2 % |
| 132 | Falkenberg | 70,2 % |
| 133 | Falun | 70,0 % |
| 133 | Karlshamn | 70,0 % |
| 135 | Vindeln | 69,8 % |
| 136 | Kungälv | 69,5 % |
| 137 | Kristianstad | 69,3 % |
| 138 | Örebro | 69,3 % |
| 139 | Eskilstuna | 69,2 % |
| 140 | Linköping | 69,1 % |
| 141 | Sunne | 69,1 % |
| 142 | Kumla | 69,1 % |
| 143 | Upplands Väsby | 69,0 % |
| 144 | Karlskrona | 68,9 % |
| 145 | Norrtälje | 68,7 % |
| 146 | Tomelilla | 68,7 % |
| 147 | Ovanåker | 68,6 % |
| 148 | Pajala | 68,6 % |
| 149 | Upplands-Bro | 68,6 % |
| 150 | Ånge | 68,6 % |
| 151 | Orsa | 68,6 % |
| 152 | Tidaholm | 68,5 % |
| 153 | Gävle | 68,5 % |
| 154 | Sigtuna | 68,4 % |
| 155 | Vadstena | 68,3 % |
| 156 | Trelleborg | 68,2 % |
| 157 | Grästorp | 68,2 % |
| 157 | Nora | 68,2 % |
| 159 | Burlöv | 68,0 % |
| 160 | Hässleholm | 68,0 % |
| 161 | Nässjö | 67,9 % |
| 162 | Simrishamn | 67,8 % |
| 163 | Kinda | 67,8 % |
| 164 | Uddevalla | 67,7 % |
| 165 | Västerås | 67,6 % |
| 166 | Laholm | 67,6 % |
| 167 | Alingsås | 67,5 % |
| 168 | Grums | 67,5 % |
| 169 | Lekeberg | 67,4 % |
| 170 | Kiruna | 67,3 % |
| 171 | Skurup | 67,3 % |
| 172 | Årjäng | 67,3 % |
| 173 | Strömsund | 67,2 % |
| 174 | Oxelösund | 66,9 % |
| 175 | Norrköping | 66,9 % |
| 176 | Sundsvall | 66,8 % |
| 177 | Bollebygd | 66,7 % |
| 177 | Mellerud | 66,7 % |
| 177 | Västervik | 66,7 % |
| 180 | Sjöbo | 66,5 % |
| 181 | Katrineholm | 66,4 % |
| 182 | Åtvidaberg | 66,3 % |
| 183 | Nybro | 66,3 % |
| 184 | Färgelanda | 66,1 % |
| 185 | Hultsfred | 66,1 % |
| 186 | Mark | 65,9 % |
| 187 | Tranås | 65,7 % |
| 188 | Skara | 65,6 % |
| 189 | Sala | 65,6 % |
| 190 | Askersund | 65,5 % |
| 191 | Borås | 65,3 % |
| 192 | Emmaboda | 65,1 % |
| 193 | Arvika | 65,0 % |
| 194 | Torsås | 64,9 % |
| 195 | Nordanstig | 64,8 % |
| 196 | Alvesta | 64,7 % |
| 197 | Finspång | 64,6 % |
| 198 | Sollefteå | 64,6 % |
| 199 | Värnamo | 64,5 % |
| 200 | Dals-Ed | 64,3 % |
| 200 | Tanum | 64,3 % |
| 202 | Timrå | 64,2 % |
| 203 | Söderhamn | 64,2 % |
| 204 | Hedemora | 64,1 % |
| 205 | Perstorp | 64,0 % |
| 206 | Köping | 63,9 % |
| 207 | Övertorneå | 63,8 % |
| 208 | Falköping | 63,8 % |
| 209 | Eksjö | 63,7 % |
| 210 | Eslöv | 63,6 % |
| 210 | Osby | 63,6 % |
| 212 | Oskarshamn | 63,5 % |
| 213 | Mjölby | 63,5 % |
| 214 | Olofström | 63,4 % |
| 215 | Hallsberg | 63,3 % |
| 216 | Hörby | 63,3 % |
| 217 | Gnosjö | 63,3 % |
| 218 | Mariestad | 63,2 % |
| 218 | Vingåker | 63,2 % |
| 220 | Svalöv | 63,0 % |
| 221 | Karlskoga | 62,6 % |
| 222 | Svenljunga | 62,5 % |
| 223 | Lysekil | 62,4 % |
| 224 | Kungsör | 62,2 % |
| 225 | Eda | 62,1 % |
| 226 | Tranemo | 62,0 % |
| 227 | Nyköping | 61,8 % |
| 228 | Sölvesborg | 61,7 % |
| 229 | Degerfors | 61,7 % |
| 230 | Bräcke | 61,7 % |
| 231 | Älvkarleby | 61,6 % |
| 232 | Ulricehamn | 61,2 % |
| 233 | Säter | 61,1 % |
| 234 | Arboga | 61,0 % |
| 235 | Östra Göinge | 61,0 % |
| 236 | Ragunda | 60,7 % |
| 237 | Sandviken | 60,4 % |
| 238 | Avesta | 60,3 % |
| 239 | Vansbro | 60,3 % |
| 240 | Vetlanda | 60,2 % |
| 241 | Götene | 60,1 % |
| 242 | Vårgårda | 60,0 % |
| 242 | Åmål | 60,0 % |
| 244 | Borlänge | 60,0 % |
| 245 | Älmhult | 59,7 % |
| 246 | Heby | 59,3 % |
| 247 | Motala | 59,2 % |
| 248 | Flen | 59,2 % |
| 248 | Kristinehamn | 59,2 % |
| 250 | Munkedal | 59,1 % |
| 251 | Ljungby | 59,1 % |
| 252 | Töreboda | 58,8 % |
| 253 | Kramfors | 58,7 % |
| 254 | Nordmaling | 58,6 % |
| 255 | Essunga | 58,3 % |
| 255 | Östhammar | 58,3 % |
| 257 | Åstorp | 58,3 % |
| 258 | Hällefors | 58,2 % |
| 259 | Tibro | 58,1 % |
| 260 | Bjuv | 58,1 % |
| 261 | Lilla Edet | 57,7 % |
| 262 | Lindesberg | 57,6 % |
| 263 | Valdemarsvik | 57,6 % |
| 264 | Hallstahammar | 57,5 % |
| 265 | Gislaved | 57,5 % |
| 266 | Gullspång | 56,8 % |
| 267 | Fagersta | 56,8 % |
| 268 | Mullsjö | 56,7 % |
| 269 | Bengtsfors | 56,5 % |
| 269 | Hylte | 56,5 % |
| 271 | Ljusnarsberg | 56,1 % |
| 272 | Vaggeryd | 55,8 % |
| 273 | Ronneby | 55,4 % |
| 274 | Ludvika | 54,6 % |
| 275 | Bjurholm | 53,8 % |
| 276 | Bromölla | 53,7 % |
| 277 | Ockelbo | 52,8 % |
| 278 | Härnösand | 52,5 % |
| 279 | Tingsryd | 52,4 % |
| 280 | Tierp | 52,4 % |
| 281 | Hagfors | 51,2 % |
| 282 | Herrljunga | 50,9 % |
| 283 | Örkelljunga | 50,0 % |
| 284 | Gällivare | 49,7 % |
| 285 | Markaryd | 47,8 % |
| 286 | Säffle | 46,5 % |
| 287 | Munkfors | 30,3 % |
Kommuner med samma visade värde är rangordnade på Koladas exakta, oavrundade värde.
Kommuner med exakt samma värde delar placering.
Befolkningsstatistik för listans toppkommuner
Vanliga frågor
- Vilken kommun har högst andel med godkänt i alla ämnen i åk 9 i Sverige?
- Danderyd har högst andel med godkänt i alla ämnen i åk 9 av Sveriges kommuner med 93,8 % (2026).
- Vilken kommun har lägst andel med godkänt i alla ämnen i åk 9?
- Munkfors ligger sist i rankningen med 30,3 % (2026).
- Vad är rikssnittet för andelen med godkänt i alla ämnen i åk 9?
- Rikssnittet (Koladas värde för hela riket) är 72,1 % (2026).
- Hur många kommuner ingår i listan?
- Listan omfattar 287 av Sveriges 290 kommuner, de som har redovisat andelen med godkänt i alla ämnen i åk 9 för 2026 i Kolada.