Kommuner med högst andel fysiskt aktiva (minst 150 min/vecka) 2024 — 237 kommuner rankade
Källa: Folkhälsomyndigheten via Kolada (RKA), nyckeltal U01429
Listan rangordnar kommunerna efter andelen fysiskt aktiva (minst 150 min/vecka) 2024, där ett högre värde rankas högre. Lomma ligger i topp och Haparanda sist.
Definition enligt Kolada: Andel (%) invånare 16-84 år som är fysiskt aktiva minst 150 minuter per vecka. Två olika undersökningar med jämförbara resultat är inkluderade i statistiken. Uppsala, Sörmland, Västmanland, Värmland och Örebro (den sk. CDUST-regionen) har Liv & Hälsa (LV) som datakälla, med urval av invånare 18-84 år vilket avser år T. Resten av landet som har källa folkhälsomyndigheten (HLV), och med urval på invånare 16-84 år, avser år T-3 till T. Folkhälsomyndigheten, Hälsa på lika villkor (HLV) samt Liv & Hälsa.
Lomma har Sveriges högsta andel fysiskt aktiva (minst 150 min/vecka) med 83,2 % (2024), enligt Kolada. Det är 17,1 procentenheter högre än rikssnittet på 66,1 %.
Lomma har högst andel fysiskt aktiva (minst 150 min/vecka) bland Sveriges kommuner 2024 med 83,2 %. Listan täcker 237 kommuner med tillgänglig data. Riksgenomsnittet är 66,1 %.
Skillnaderna mellan kommuner beror på lokala förutsättningar, politiska prioriteringar och befolkningens sammansättning.
Hur du läser listan: Högst värde rankas högst.
Hela rangordningen
| Rang | Kommun | Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka |
|---|---|---|
| 1 | Lomma | 83,2 % |
| 2 | Danderyd | 82,4 % |
| 3 | Karlshamn | 77,0 % |
| 4 | Uppsala | 75,8 % |
| 5 | Täby | 75,6 % |
| 6 | Vellinge | 74,5 % |
| 7 | Lund | 74,4 % |
| 8 | Borgholm | 72,6 % |
| 9 | Kungälv | 72,5 % |
| 9 | Mölndal | 72,5 % |
| 11 | Dals-Ed | 72,3 % |
| 11 | Habo | 72,3 % |
| 13 | Stockholm | 72,2 % |
| 14 | Svedala | 72,0 % |
| 15 | Lidingö | 71,8 % |
| 16 | Båstad | 71,6 % |
| 17 | Umeå | 71,5 % |
| 17 | Varberg | 71,5 % |
| 19 | Karlskrona | 71,2 % |
| 20 | Kungsbacka | 71,1 % |
| 20 | Åre | 71,1 % |
| 22 | Lidköping | 71,0 % |
| 23 | Tranås | 70,9 % |
| 24 | Sollentuna | 70,8 % |
| 25 | Härryda | 70,7 % |
| 26 | Lerum | 70,5 % |
| 27 | Tjörn | 70,3 % |
| 27 | Värmdö | 70,3 % |
| 29 | Halmstad | 70,2 % |
| 30 | Staffanstorp | 70,1 % |
| 31 | Krokom | 69,9 % |
| 31 | Solna | 69,9 % |
| 33 | Västervik | 69,8 % |
| 34 | Öckerö | 69,7 % |
| 35 | Laholm | 69,6 % |
| 36 | Alingsås | 69,3 % |
| 37 | Vänersborg | 69,2 % |
| 38 | Vimmerby | 69,1 % |
| 38 | Östersund | 69,1 % |
| 40 | Kävlinge | 69,0 % |
| 40 | Österåker | 69,0 % |
| 42 | Bollebygd | 68,9 % |
| 42 | Götene | 68,9 % |
| 42 | Hammarö | 68,9 % |
| 45 | Örnsköldsvik | 68,8 % |
| 46 | Ängelholm | 68,7 % |
| 47 | Tyresö | 68,6 % |
| 48 | Jönköping | 68,5 % |
| 48 | Kristianstad | 68,5 % |
| 48 | Ystad | 68,5 % |
| 51 | Karlstad | 68,4 % |
| 51 | Leksand | 68,4 % |
| 51 | Nacka | 68,4 % |
| 54 | Gotland | 68,3 % |
| 54 | Höganäs | 68,3 % |
| 56 | Falkenberg | 68,1 % |
| 56 | Stenungsund | 68,1 % |
| 56 | Västerås | 68,1 % |
| 59 | Karlsborg | 67,9 % |
| 60 | Skövde | 67,8 % |
| 60 | Sotenäs | 67,8 % |
| 62 | Kalmar | 67,7 % |
| 62 | Åmål | 67,7 % |
| 64 | Mörbylånga | 67,6 % |
| 65 | Tanum | 67,5 % |
| 65 | Vallentuna | 67,5 % |
| 67 | Falun | 67,4 % |
| 67 | Hjo | 67,4 % |
| 67 | Malå | 67,4 % |
| 70 | Linköping | 67,3 % |
| 71 | Eksjö | 67,2 % |
| 71 | Höör | 67,2 % |
| 73 | Hylte | 67,1 % |
| 73 | Partille | 67,1 % |
| 73 | Simrishamn | 67,1 % |
| 76 | Borås | 66,9 % |
| 77 | Ale | 66,7 % |
| 78 | Nynäshamn | 66,6 % |
| 78 | Sundbyberg | 66,6 % |
| 80 | Gävle | 66,5 % |
| 80 | Oskarshamn | 66,5 % |
| 80 | Svalöv | 66,5 % |
| 83 | Skellefteå | 66,3 % |
| 84 | Vårgårda | 66,1 % |
| 85 | Mariestad | 65,8 % |
| 85 | Skurup | 65,8 % |
| 85 | Tomelilla | 65,8 % |
| 88 | Vetlanda | 65,7 % |
| 89 | Göteborg | 65,6 % |
| 89 | Nyköping | 65,6 % |
| 91 | Luleå | 65,5 % |
| 92 | Vännäs | 65,4 % |
| 92 | Örkelljunga | 65,4 % |
| 94 | Falköping | 65,3 % |
| 94 | Hässleholm | 65,3 % |
| 94 | Tidaholm | 65,3 % |
| 97 | Arvika | 65,2 % |
| 97 | Norrköping | 65,2 % |
| 99 | Gällivare | 65,1 % |
| 100 | Storuman | 65,0 % |
| 100 | Uddevalla | 65,0 % |
| 102 | Arvidsjaur | 64,9 % |
| 102 | Härjedalen | 64,9 % |
| 102 | Mark | 64,9 % |
| 102 | Tranemo | 64,9 % |
| 102 | Vara | 64,9 % |
| 102 | Vindeln | 64,9 % |
| 108 | Boden | 64,6 % |
| 108 | Hörby | 64,6 % |
| 108 | Mora | 64,6 % |
| 111 | Kinda | 64,5 % |
| 111 | Norsjö | 64,5 % |
| 111 | Trollhättan | 64,5 % |
| 111 | Ulricehamn | 64,5 % |
| 115 | Malmö | 64,4 % |
| 115 | Malung-Sälen | 64,4 % |
| 117 | Värnamo | 64,3 % |
| 118 | Alvesta | 64,2 % |
| 118 | Sundsvall | 64,2 % |
| 118 | Åtvidaberg | 64,2 % |
| 121 | Härnösand | 64,0 % |
| 122 | Strömstad | 63,9 % |
| 123 | Aneby | 63,8 % |
| 123 | Grästorp | 63,8 % |
| 125 | Helsingborg | 63,7 % |
| 125 | Växjö | 63,7 % |
| 125 | Åsele | 63,7 % |
| 128 | Kiruna | 63,6 % |
| 128 | Sävsjö | 63,6 % |
| 130 | Herrljunga | 63,5 % |
| 130 | Hudiksvall | 63,5 % |
| 130 | Ljusdal | 63,5 % |
| 130 | Ovanåker | 63,5 % |
| 130 | Rättvik | 63,5 % |
| 135 | Bjurholm | 63,4 % |
| 135 | Lycksele | 63,4 % |
| 135 | Älmhult | 63,4 % |
| 138 | Motala | 63,2 % |
| 139 | Trelleborg | 63,1 % |
| 140 | Enköping | 63,0 % |
| 140 | Svenljunga | 63,0 % |
| 142 | Orust | 62,9 % |
| 142 | Piteå | 62,9 % |
| 142 | Töreboda | 62,9 % |
| 145 | Bollnäs | 62,8 % |
| 145 | Munkedal | 62,8 % |
| 147 | Nordmaling | 62,7 % |
| 147 | Nybro | 62,7 % |
| 149 | Bromölla | 62,6 % |
| 149 | Burlöv | 62,6 % |
| 149 | Färgelanda | 62,6 % |
| 149 | Sjöbo | 62,6 % |
| 149 | Söderköping | 62,6 % |
| 149 | Torsås | 62,6 % |
| 149 | Vaggeryd | 62,6 % |
| 156 | Osby | 62,5 % |
| 156 | Tibro | 62,5 % |
| 158 | Hofors | 62,3 % |
| 159 | Huddinge | 62,2 % |
| 159 | Mullsjö | 62,2 % |
| 159 | Nässjö | 62,2 % |
| 159 | Sorsele | 62,2 % |
| 159 | Vadstena | 62,2 % |
| 159 | Örebro | 62,2 % |
| 165 | Strömsund | 62,0 % |
| 165 | Söderhamn | 62,0 % |
| 167 | Perstorp | 61,9 % |
| 167 | Östra Göinge | 61,9 % |
| 169 | Gnosjö | 61,7 % |
| 169 | Åstorp | 61,7 % |
| 171 | Pajala | 61,6 % |
| 172 | Berg | 61,4 % |
| 172 | Eskilstuna | 61,4 % |
| 172 | Gagnef | 61,4 % |
| 172 | Överkalix | 61,4 % |
| 176 | Skara | 61,3 % |
| 177 | Mönsterås | 61,2 % |
| 178 | Gislaved | 61,0 % |
| 179 | Högsby | 60,9 % |
| 180 | Sandviken | 60,8 % |
| 180 | Älvdalen | 60,8 % |
| 180 | Älvsbyn | 60,8 % |
| 183 | Säter | 60,7 % |
| 183 | Ånge | 60,7 % |
| 185 | Arjeplog | 60,4 % |
| 185 | Kramfors | 60,4 % |
| 185 | Norrtälje | 60,4 % |
| 185 | Ockelbo | 60,4 % |
| 185 | Vansbro | 60,4 % |
| 190 | Emmaboda | 60,3 % |
| 190 | Lysekil | 60,3 % |
| 190 | Vilhelmina | 60,3 % |
| 193 | Avesta | 60,2 % |
| 194 | Borlänge | 60,1 % |
| 195 | Bengtsfors | 60,0 % |
| 195 | Markaryd | 60,0 % |
| 197 | Bjuv | 59,9 % |
| 198 | Eslöv | 59,8 % |
| 198 | Sigtuna | 59,8 % |
| 200 | Mjölby | 59,6 % |
| 201 | Finspång | 59,5 % |
| 201 | Strängnäs | 59,5 % |
| 203 | Essunga | 59,4 % |
| 204 | Lilla Edet | 59,2 % |
| 205 | Timrå | 59,1 % |
| 206 | Hedemora | 59,0 % |
| 207 | Gullspång | 58,9 % |
| 207 | Jokkmokk | 58,9 % |
| 207 | Nordanstig | 58,9 % |
| 210 | Järfälla | 58,8 % |
| 210 | Lessebo | 58,8 % |
| 210 | Ludvika | 58,8 % |
| 213 | Mellerud | 58,5 % |
| 213 | Tingsryd | 58,5 % |
| 215 | Kil | 58,4 % |
| 215 | Robertsfors | 58,4 % |
| 217 | Hultsfred | 58,3 % |
| 218 | Haninge | 57,9 % |
| 218 | Upplands Väsby | 57,9 % |
| 220 | Valdemarsvik | 57,8 % |
| 221 | Orsa | 57,7 % |
| 222 | Kalix | 57,5 % |
| 223 | Klippan | 57,3 % |
| 223 | Sollefteå | 57,3 % |
| 225 | Ljungby | 57,2 % |
| 225 | Ragunda | 57,2 % |
| 227 | Botkyrka | 57,1 % |
| 228 | Dorotea | 56,6 % |
| 229 | Sunne | 55,9 % |
| 230 | Bräcke | 55,5 % |
| 231 | Uppvidinge | 55,4 % |
| 232 | Smedjebacken | 55,3 % |
| 233 | Övertorneå | 54,4 % |
| 234 | Landskrona | 52,9 % |
| 235 | Södertälje | 51,8 % |
| 236 | Kristinehamn | 50,4 % |
| 237 | Haparanda | 50,3 % |
Kommuner med exakt samma värde delar placering.
Befolkningsstatistik för listans toppkommuner
Vanliga frågor
- Vilken kommun har högst andel fysiskt aktiva (minst 150 min/vecka) i Sverige?
- Lomma har högst andel fysiskt aktiva (minst 150 min/vecka) av Sveriges kommuner med 83,2 % (2024).
- Vilken kommun har lägst andel fysiskt aktiva (minst 150 min/vecka)?
- Haparanda ligger sist i rankningen med 50,3 % (2024).
- Vad är rikssnittet för andelen fysiskt aktiva (minst 150 min/vecka)?
- Rikssnittet (Koladas värde för hela riket) är 66,1 % (2024).
- Hur många kommuner ingår i listan?
- Listan omfattar 237 av Sveriges 290 kommuner, de som har redovisat andelen fysiskt aktiva (minst 150 min/vecka) för 2024 i Kolada.